Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Create v50 - Jakie zastosować lampy

03 Gru 2016 03:02 990 9
  • Poziom 9  
    Posiadam wzmacniacz gitarowy Create v50, jest od pewnego czasu (2lata ) nie używany. Poszedł w odstawkę z powodu pojawienia się dzwoniącego brzmienia. Ściślej brzmi normalnie moc ma, dźwiękowi towarzyszy metaliczna poświata, jakby cos dzwoniło czy dudniło. najpierw myślałem,że to reverb ale po wypięciu jest to samo. Postukałem w lampy i stukanie się wzmacnia. moje pytanie czy tak się objawia mikrofonowanie?? Postanowiłem więc w ciemno wymienić lampy jako,że już zamawiam lampy do JCM800 nie będeę wnikał czy dobra lampa czy zła tylko powywalam (mają lata). następnie pytanie jakie kupić by nie szumiały. w opisie jest 3x 12AX7 A oraz 6L6 GC. Jest tego trochę na rynku więc co proponujecie jakich firm?
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Tak, to ewidentnie mikrofonowanie. Lampy 6L6 to według uznania, jeśli posiada kolega większy budżet to bardzo dobre są z nowej produkcji Tung-Sol , w trochę niższej cenie bardzo dobry jest też Electro Harmonix. A jak chce kolega lampy nie do zdarcia to rosyjskie 6P3S-E będą idealnym wyborem. Lampy końcowe mają marginalny wpływ ( zazwyczaj ) na mikrofonowanie. Najczęściej za to zjawisko odpowiada pierwsza lampa, która pracuje z największym wzmocnieniem i najmniejszymi sygnałami . 12AX7 jest praktycznie bezpośrednim zamiennikiem lamp ECC83. Nie zdarzyły mi się żadne mikrofonujące ecc83 RFT, także takich kolega może użyć, ale dobre będą też ze współczesnej produkcji lampki wyżej wspomnianych przeze mnie firm. Radze omijać szerokim łukiem wszelkie chińszczyzny np shuguang . Bardzo dobrym wyborem była by tu 6N2P-EW , bądź ER albo inne jeszcze lepsze wersje. Są to praktycznie elektrycznie lampy 1/1 z 12ax7/ecc83, ale wymagały by przelutu w podstawce, ponieważ mają wyprowadzone żarzenie 6,3V na nóżkach 4 i 5, a nie tak jak ecc83 i 12ax7 na 4+5 ( połączonych ) i 9. 6N2P jest o tyle lepsza, że posiada jeszcze ekran między systemami wewnątrz bańki.

Pozdrawiam, Andrzej
  • PCBway
  • Poziom 9  
    Dzięki. Jeszcze jedno Co z indeksami lamp np. 12AX7 np.: A ;B. Które z lamp dać na pierwszy stopień, które na drugi, jaką na inwerter? Czyli sugerujesz, że najpierw wymienić pierwszą z lamp, lampy końcowe zostawić i zobaczyć co się będzie działo. Swoją drogą zastanawiam się nad wymianą na 6N2P ponieważ mam własnej roboty wzmacniacz 5W na tych lampach i ma brzmienie o które mi chodzi a lampy są stosunkowo tanie.
  • Poziom 13  
    Używaj raczej 12AX7 -A , ale to w sumie nie ma dużego znaczenia. Lampy mocy na razie zostaw, jak nie ma potrzeby wymiany ze względu na małą emisję. Co do zastosowania lamp, wszędzie daj te same czyli np 3x12ax7a/3xecc83 itp. Zmiana na 6n2p-ew jest warta świeczki , ale tylko przy wersjach wojskowych ( EW, ER, EW-OS, I,ID itp) w normalne 6N2P bez żadnych dopisków nawet nie warto się pakować. Lampy z ogromnymi rozrzutami parametrów i strasznym mikrofonowaniem - zupełnie odwrotnie niż wersja np EW
  • Poziom 9  
    Jest tego pełno na allegro, sprzedaje Amtone, lampyelektronowe.pl etc. Czy możesz kogoś czy portal polecić kto sprzedaje lampy pewne, nieużywane z zapasów wojskowych?
  • Poziom 13  
    Ja mam dojście do człowieka pewnego, i jestem w stanie dobrać tercet lamp, albo po prostu wybrać takie zbalansowane, mające idealne połówki. Jak coś to zapraszam na pw
  • Poziom 9  
    Podstawiłem 12AX/7 B za pierwszą, którą miałem w JCM800 i okazało się. że była trafiona. Wzmacniacz gra jak ma grać. Jednocześnie naprawiłem w końcu JCM bo tam też siedziała shuguang, który świecił się bardziej od pozostałych lamp podstawiając za niego lampę z Create.
  • Poziom 13  
    Shuguang to gów*o . Szczególnie te sprzed kilku lat, teraz trochę się już poprawili , ale i tak jest dosyć słabo z jakością.
  • Poziom 9  
    Trochę się zawiodłem rozkręcając Creata. Myślałem, że przerobię go na 6N2P-ER są po 28 a tu lipa bo wzmacniacz jest na PCB i ciężko bezboleśnie cokolwiek zrobić.
  • Poziom 13  
    E tam. Wystarczy rozciąć ścieżkę między 4 i 5 pinem i ścieżkę od 9 pinu, i po prowadzić ze ścieżki , która szła do 9 napięcie do 4 lub 5 - zależnie od tego , który podpięty jest do drugiego bieguna. Można jeszcze pin 9 podłączyć do masy. Sam tak ostatnio robiłem przy 100W MG.