Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak sygnału Mux - 8 antena ATX55 W

03 Gru 2016 12:24 6684 23
  • Poziom 12  
    Witam
    znajduję się w zasięgu transmisji Mux - 8, niestety po przeskanowaniu telewizor nie znajduje nowych kanałów i tu moje pytanie - czy moja antena odbiera sygnał VHF?
    Posiadam antenę (niedawno ja zakupiłem): antena telewizyjna ATX 55W DVB-T+wzmacnia. LNA 177. Niestety nie znam się na tym, dlatego pytam kolegów fachowców. Jeśli nie odbiera tego sygnału to co muszę przerobić/dokupić, aby tak było. Troszkę nie chciałbym wydawać znów kasy na kolejną antenę. Dziękuję z góry za poświęcony czas i czekam na sugestie. Pozdrawiam.

Moderowany przez Mirek Z.:

Link do aukcji usunąłem. https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php - p.3.1.18.

• TermopastyTermopasty
  • Poziom 43  
    Antena jest na kanały 21-60, LNA na 6-69.
    Skąd, jak daleko odbierasz, jakieś przeszkody?

Moderowany przez Mirek Z.:

Kolejny raz przypominam - cytowanie całości poprzedniego postu jest kompletnie zbędne! Cytat usunąłem.

• TermopastyTermopasty
  • Poziom 12  
    witam
    czyli nie wiem czy dobrze zrozumiałem, powinna odbierać MUX - 8. ??
    Mieszkam w miejscowości Podole (kod pocztowy 05-600) , nadajnik mam w Nadarzynie woj. mazowieckie. A teraz się dowiedziałem że sygnał jest nadawany z W-wy https://emimaps.emitel.pl/ to już sam nie wiem skąd mam sygnał. Przeszkód żadnych. Brak sygnału Mux - 8 antena ATX55 W
  • Poziom 43  
    paweltaki napisał:
    witam
    czyli nie wiem czy dobrze zrozumiałem, powinna odbierać MUX - 8. ??

No nie bardzo bo antena jest na kanały 21-69 a MUX 8 nadaje w kanałach 6-12.
    Poza tym te 2kW nadajnika to mało a i kierunki nie te same.
  • Poziom 12  
    Raczej te 2 kw wystarcza gdyż u sąsiada działa MUX - 8 ma antenę zwykłą siatkówkę. A więc muszę zmienić antenę? dzwoniłem do sprzedawcy zapewniał mnie że ta antena działa też w paśmie VHF. A czy ktoś mógł by mi podpowiedzieć co mam dokupić /zmodernizować aby działał ten mux 8?? Czy zmiana anteny tylko wchodzi w grę??
  • Poziom 36  
    Tylko zmiana anteny albo dołożenie drugiej na VHF.
  • Poziom 43  
    paweltaki napisał:
    Raczej te 2 kw wystarcza gdyż u sąsiada działa MUX - 8 ma antenę zwykłą siatkówkę. A czy ktoś mógł by mi podpowiedzieć co mam dokupić /zmodernizować aby działał ten mux 8?? Czy zmiana anteny tylko wchodzi w grę??

No to już wiesz sprawdzoną antenę.
    Ja też na siatkowej antenie odbieram MUX-8 z polaryzacją V.
    Tu masz o antenach. https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16101260#16101260
  • Poziom 36  
    No niestety też próbowałem na ATX-55 z LNA i nic. Teraz chodzi na siatce za 20zł ale całkiem dobrze nie jest bo u mnie za duża różnica kierunków. Mux-8 czasami się przycina.
  • Poziom 43  
    andpol 33 napisał:
    No niestety też próbowałem na ATX-55 z LNA i nic. Teraz chodzi na siatce za 20zł ale całkiem dobrze nie jest bo u mnie za duża różnica kierunków. Mux-8 czasami się przycina.

Podaj może trochę więcej danychy u ciebie. Jak by nie patrzył siatkowa górą.
    Za 20zł. czyli bez wzmacniacza. Daj go, zasilacz z regulacją i będzie OK>
  • Poziom 36  
    Nie zależy mi bo i tak tam nic do oglądania nie ma. LNA przełożyłem z ATX-a. Siatka niestety rządzi. W brody sobie plują ci co polikwidowali maszty i powyrzucali stare anteny po analogowej TVP1 na 7 kanale. Miejscowość Rzgów: do EC4 Łódź 10,7km, do Mux-8 w Zygrach 38,6km, kąt przeszło 90 stopni. Bardzo duża różnica poziomu sygnałów. Na szczęście antena powieszona dosyć nisko i LNA nie przesterowuje odbiorników. W moim przypadku największe znaczenie ma kąt. Jak przesunę bardziej na Zygry to EC4 zaczyna się sypać i odwrotnie. W tej chwili antena jest ustawiona po środku i w tym położeniu EC4 działa dobrze a Zygry w zależności od pogody i pory dnia czasami lekko przycina. Jeszcze muszę kiedyś sprawdzić na ASR Telmora. Może ma lepsze kąty. W moich okolicach szykuje się dużo roboty, jeżeli będzie zainteresowanie tym muxem. Wiele instalacji chodzi teraz całkowicie bez wzmacniaczy. Z mux-8 już tak łatwo nie będzie bo różnica w poziomach sygnałów EC4/Zygry jest w granicach nawet 30-40 dB.
  • Poziom 12  
    Witam, a więc antena do zmiany a temat do zamknięcia. Dziękuje wszystkim za pomoc. Pozdrawiam
  • Moderator
    @paweltaki: - nie ma nadajnika w Nadarzynie, jest w Łazach gm. Lesznowola (RTCN Raszyn), z Podola widoczny gołym okiem (bywam w pobliskiej miejscowości gdzie kupuję nawozy i ziemie ogrodniczą). MUX8 jest nadawany z PKiN mocą 2 kW na kanale 7mym ale tylko do wymiany systemu antenowego, potem będzie 17 kW. Znajdujesz się jednak nie w zasięgu nadajnika warszawskiego lecz nadajnik w Kozłowcu k. Przysuchy - na k. 8mym leci całe 15 kW i w polaryzacji PIONOWEJ. Oznacza to oddzielną antenę ustawiona na azymut około 195 stopni - na południe i lekko na zachód. Wzmacniacz do ATX-a skierowanego na Raszyn to strzał w stopę, maszt doskonale widoczny i sygnały potężne, tłumiki wskazane.
    Wszystko na to wskazuje, że z RTCN Raszyn będzie uruchomiona emisja doświetlająca MUX8 na k. 8mym w polaryzacji pionowej - system antenowy na nieco mniej niż połowie masztu wisi i czeka.

@adpol33 - Pomiędzy EC4 a RTCN Zygry nie ma 90ciu stopni, tylko niecałe 80, ale wszystkie anteny na tej wartości kątów mają najczęściej bardzo głębokie wcięcia i nic dziwnego, że różnice są duże. Tak jak powyżej zauważono - dodatkowa antena i zwrotnica, analogicznie do układu antenowego z czasów analogu. Przy prawidłowej instalacji i właściwie dobranych antenach różnice siły sygnałów pomiędzy MUX8 a MUX3 nie powinny przekraczać 8 dB. Jak mi niedawno doniesiono: na typowej antenie z kanału 7 (po analogowym TVP1 - stara ATV-5 Polkatu z Wojcieszowa - którą sam instalowałem 30 lat temu) w rejonie Sikorskiego/Broniewskiego na dachu piętrowego domu jednorodzinnego sygnał MUX8 to około 0,9 mV, czyli nieco mniej niż 60 dB.

Sukcesów.
  • Poziom 12  
    Witam
    wiem kolego irekr że sygnał nie jest nadawany z Nadarzyna tylko z Łaz ale różnie jest opisywany ten nadajnik :
    np RTCN Raszyn
    Warszawa / Raszyn
    Al. Krakowska 180, 05-552 Wólka Kosowska
    Województwo mazowieckie
    napisałeś mi że nadajnik w Kozłowcu nadaje MUX 8 w polaryzacji pionowej - a więc odwracam antenę o około 180 stopni. Dziękuję za podpowiedź.
  • Moderator
    Pamiętaj że sygnał jest nadawany w polaryzacji PIONOWEJ. Jeżeli MUX1/2/3 odbierasz z Łazów (w polaryzacji poziomej!) a MUX8 z Kozłowca k.Przysuchy to do odbioru musisz mieć dwie anteny. Nie dość że odmienne polaryzacje to jeszcze niemal przeciwstawne kierunki.

Adres korespondencyjny jest z Wólki Kosowskiej tylko dlatego że zlikwidowano pocztę w Łazach.
  • Poziom 20  
    Panie Irku, na radiopolska wykaz podano, że od 12Grudnia na PKiN MUX-8 znowu powrócono z 17kWERP do 2kW i na niższą antenę. Czy to zmiana na stałe, czy może tak już będzie bo województwo dostanie sygnał z RTCN Łazy Raszyn?
    http://old.radiopolska.pl/wykaz/zmianydv.php

"Silniejszą" antenę wielokanałową k:5÷12 VHF (tj.do odbioru w miejscach o niskim natężeniu pola elektromagnetycznego sygnału DVB-T, np. w przypadku dużej odległość od nadajnika lub nadajnikna niskiej mocy) na cały zakres DVB-T VHF (Mux-8), która może również służyć jako antena na cały zakres DAB+ VHF warto samodzielnie wykonać na podstawie wymiarów wziętych z;
    link1; Anteny i instalacje antenowe- Janusz Bator WKiŁ1981r.
    link2;Synfazowy zestaw anten wg.Brian Beezley
    lub według wymiarów z; Anteny telewizyjne. L.M.Kapczyński WKiŁ1985r.(patrz zdjęcia poniżej)

Antena taka na 5kanale ma zysk energetyczny 7.3dB (9.7dBi) rosnący do wartości 11,5dB (13,9dBi).
    W praktyce oznacza to, że aby uzyskać taki sam zysk energetyczny w kanale 5 jak w antenie 13-elementowej należało by połączyć w układ synfazowy (wliczajac straty układu transformatora rozwidlającego) co najmniej 3 anteny typu: DIPOL-4/5-12 a w kanale 12 co najmiej 5 takich anten.

Na trzecim zdjęciu rys.9.10 na dole wykresu (zysku energetycznego anteny 13-elementowej w funkcji częstotliwości) podane jest rozstawienie siedmiu kanałów (po 8MHz szerokości każdy) wg.dawnego planu OIRT a u góry wykresu roztawienia ośmiu kanałów (po 7MHz szerokości) według planu CCIR. Nie ma to znaczenia przy wykonywaniu anteny wielokanałowej na cały zakres VHF (k.5÷12 CCIR=k.6÷12OIRT). Natomiast przy wykonywaniu anten wąskopasmowych (większy zysk energetyczny niż dla anteny szeroko-pasmowej) na jeden lub dwa obecnie używane kanały w planie CCIR należy pamiętać że częstotliwościowo nie pokrywają się one dokładnie z kanałami w planie OIRT. Na przykład dla MUX-8 z Warszawy PKiN antenę na kanał 7 VHF-CCIR należy wykonać według wymiarów anteny na kanał 8 VHF-OIRT z tabeli Kapczyńskiego lub na kanał 8÷9 z tabeli Batora.
    Brak sygnału Mux - 8 antena ATX55 W Brak sygnału Mux - 8 antena ATX55 W Brak sygnału Mux - 8 antena ATX55 W Brak sygnału Mux - 8 antena ATX55 W Brak sygnału Mux - 8 antena ATX55 W

W; (link)Poradnik ultrakrótkofalowca- Z.Bieńkowski, w rozdziale 7.Anteny UKF podrozdział 7.2Anteny typu Yagi, od str.851 do strony 862 podano zasady samodzielnego wykonywania anten typu Yagi-Uda na zakres VHF i UHF. W tabelach podane są zależności wymiarowe które pozwalaja na wykonanie anteny dla dowolnego pasma częstotliwości.
  • Poziom 12  
    witam, a więc tak czy siak bez zakupu drugiej anteny się nie obejdzie. Antenę obróciłem na Kozłowiec k. Przysuchy i odbiera wszystkie Muxy oprócz mux 8. A czy można wykonać i dołożyć samodzielnie antenę do VHF jeśli tak czy ktoś mógł by mi pokrótce opisać jak.
  • Poziom 12  
    Witam
    zgadza się lepiej kupić antenę :
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjno-radiowa_dipol-4-5-12_A0140.htm
    ale mam pytanie czy do tej anteny i do mojej ATX55 nie jest jeszcze wymagane dokupienie tzw. zwrotnicy??
    A może lepiej by było kupić od razu :
    https://dvbsklep.pl/antena-opticum-ax-1000-combo-vhf-uhf
    wtedy odchodzi zakup zwrotnicy, a i cena po zsumowaniu (antena VHF + zwrotnica) będzie taka sama, tylko czy wszystkie Muxy będą działać bez zarzutu ??
  • Poziom 32  
    irekr napisał:
    Pamiętaj że sygnał jest nadawany w polaryzacji PIONOWEJ. Jeżeli MUX1/2/3 odbierasz z Łazów (w polaryzacji poziomej!) a MUX8 z Kozłowca k.Przysuchy to do odbioru musisz mieć dwie anteny. Nie dość że odmienne polaryzacje to jeszcze niemal przeciwstawne kierunki.

A Opticum raz jest na polaryzację poziomą, dwa z jednego kierunku i trzy to bardzo niesolidna konstrukcja. Jej test zamieściłem w moim wątku o zakłóceniach LTE.
  • Poziom 32  
    paweltaki napisał:
    Witam
    dziękuję za opinię, a co byś powiedział o :
    https://dvbsklep.pl/antena-vhf-uhf-dipol-28-polaryzacja-v-h

Właśnie zszedłem z dachu i w pamięci Neona są logi właśnie tej anteny. Wieczorem opublikuję w moim wątku. Tak na szybko godna polecenia :D

Dodano po 1 [minuty]:

Ale niestety też wszystko z jednego kierunku :|
  • Moderator
    @Paweltaki: a nie masz gdzieś starej anteny do odbioru analogowego TVP1 na k. 11? Można tej anteny użyć, mocując ją "za plecy" w pionie (fabrycznie miała otwory do mocowania w polaryzacji pionowej) kierując na Kozłowiec. Jest ona co prawda bardziej odpowiednia dla kanałów 10-12 wg CCiR, ale będzie odbierać.
    Możesz oczywiście przekręcić cały system antenowy na Kozłowiec i wówczas odbierasz z jednego kierunku.
    Samo przekręcenie ATX55 na Kozłowiec pozwala na odbiór MUX1/2/3 (Uwaga! SFN ze Świętym Krzyżem! - kanały 30, 37 i 26 i sygnały około cztery razy słabsze niż z Raszyna), ale zdziwiłbym się gdybyś tą anteną odebrał MUX8 ;) .
    Wykonać w warunkach domowych się naprawdę nie opłaca, zmarnujesz więcej czasu i materiałów niż to jest warte. Oczywiście ja pochwalam chęć nauczenia się czegoś nowego, ale chyba tutaj bardziej chodzi o względu użytkowe niż naukę.
    Zwrotnica: oczywiście jest potrzebna, najprostsza to:
    http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_antenowa_za_6b_1-12-21-69_C0364.htm
    znacznie lepsza ale droższa:
    http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_antenowa_zwr-210dc_fm-vhf-uhf_telmor_C0325.htm
    W sumie koszty przejazdu będą wyższe niż cena sprzętu.

@Jerzy Cieślański: nic nie wiem na temat faktu podniesienia mocy z PKiN. Była mowa o podniesieniu mocy do 17 kW - jest nawet pozwolenie radiowe - ale z jednoczesną wymianą starego systemu EAP na Kathreina. Ktoś tutaj wspominał (a może na radiopolska.pl), że na wiosnę coś będą robić w tym temacie.

Na stronie EMITEL-a jest nadal 2 kW a stary system wisi tam gdzie wisiał. Przynajmniej w sobotę jak byłem pod PKiN. Sprawdzę dziś wieczorkiem jak siła sygnału z PKiN, mam na tym kierunku oddzielną antenę LP dla kanału 53 oraz MUX8 i BAD-a. Z Raszyna BAD i MUX8 - jeżeli będą nadawane - to z w polaryzacji pionowej.
    A anteny jakie są na rysunkach to bardzo porządne konstrukcje. Niewątpliwie trzeba mieć sporo dobrych narzędzi i dobrych materiałów by je wykonać. No i 13 elementów na VHF to duże grabki, prawie dwumetrowej długości. W tym konkretnym przypadku nie będą chyba potrzebne, bo sygnał MUX8 odbiera się na pionowej antenie prętowej w samochodzie na całej trasie od Tarczyna do Radomia. Nawet bez specjalnych przycięć....
  • Poziom 20  
    Panie Irku dziękuję za info.

Dla eksperymentatorów .
    Na stronie http://ham-radio.com/k6sti/dab.htm
    Brian Beezley opisuje dwie anteny optymalizowane programem komputerowym. Obie rozpatrywane są w ustawieniu do pracy w pozycji vertykalnej (pionowe ustawienie elementów promieniujących). W obu antenach pręty reflektorów, wibratora i direktorów wyliczone dla rurek aluminiowych =10mm i mocowane są do nośnika głównego (boom) za pomocą uchwytów izolujących. Opisane anteny mogą służyć do odbioru programów radiowych DAB/DAB+, można je także wykorzystać na zakres III-DVB-T (174–240 MHz).
    Pierwsza antena ma 2 pręty reflektora, element czynny (wibrator) w postaci dipola prostego i 6 direktorów. Długość całej anteny wynosi 1.3m. Zysk energetyczny anteny wynosi od 6,41dBd do 8,84dBd. Wyliczony teoretyczny współczynnik F/R (promieniowania głównego do promieniowania wstecznego) wyniósł od 9,08dB do14,16dB

Impedancja wejściowa elementu czynnego według autora wynosi 50 ohm ale w zestawieniu wyliczonych (nie mierzonych na wykonanej gotowej antenie rzeczywistej) impedancji w funkcji częstotliwości w większości jest ona bliższa impedancji 75 0hm? Dla założonej w wyliczeniach impedancji 50ohm SWR wyniósł od 1,02 d0 2,23.Tu powinien wypowiedzieć się ktoś bardziej obeznany z teorią dopasowania impedancji w układach antenowych by doradzić czy lepiej zastosować przewód koncentryczny o impedancji 50ohm czy też 75ohm. (czyli te najbardziej dostępne na rynku) ewentualnie z zastosowaniem transformacji impedancji 50ohm na 75ohm odcinkami przewodów o długości 1/12fali.

Element czynny to dipol półfalowy prosty, trudniejszy w mocowaniu do nośnika bo w najbardziej rozpowszechnionych wykonaniach amatorskich dzielony jest w środku swej długości na na dwie części ćwierćfalowe. Można go jednak nie rozcinać gdy zastosujemy odpowiednie zasilanie bocznikowe lutowane lub spawane, ewentualnie zaciskowe w którym problemem bywa jednak korozja połączenia zaciskowego.

Druga antena to w rzeczywistości dwie anteny, każda o długości 2.55m rozstawione względem siebie na odległość 0.92m. Rozstaw pomiędzy zewnętrznymi reflektorami obu anten wynosi 1.25m Każda z anten zestawu synfazowego ma dwa reflektory: wewnętrzny dłuższy od zewnętrznego i bardziej oddalony od nośnika niż zewnętrzny (pręty reflektorów są różnej długości! ale rozstawione odpowiednio symetrycznie)
    Elementy czynne to dipole proste półfalowe (według autora strony o impedancji50ohm) Każda z anten zestawu synfazowego posiada 8 direktorów.
    Wyliczony teoretyczny zysk energetyczny zestawu wynosi od 9.41dBd do 13,14dBd. Wyliczony SWR dla przyjętej impedancji wejściowej 50ohm wynosi od 1,11 do 1,84. Wyliczony teoretyczny współczynnik F/R (promieniowania głównego do promieniowania wstecznego) wyniósł od 19,82dB do25,31dB.
    Brak sygnału Mux - 8 antena ATX55 W
    Przydatny link do strony z mapami zasięgu nadajników: http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html
    PZDR, Jerzy Cieślański