Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PODŁOGÓWKA - iNSTALACJA PODŁOGOWA MAM PYTANIE

pepcio84 03 Gru 2016 12:28 1224 21
  • #1 03 Gru 2016 12:28
    pepcio84
    Poziom 9  

Witam.

Mam instalację podłogową już 3 lata. W tym roku coś mnie niepokoi. Mam piec BUDERUSA z regulacją względem temperatury wewnętrznej.
    Mam cały czas temp wewn 20,5 a zadaną 21,5. Piec cały czas chodzi, a temp wewn się nie zmienia . Podłogówkę posiadam tam gdzie jest właśnie owy czujnik. Czy mój rozdzielacz jest prawidłowo połączony? Temp powrotu jest zawsze niska, belka jest zimna, nie wiem czy podłogówka jest zapowietrzona czy nie.
    Co już zrobiłem i nie pomogło----

Zakręciłem dopływ ciepła do górnych pomieszczeń i przymykałem pojedynczo rotametry zostawiając tylko jeden, w celu odpowietrzenia poszczególnych pętli ----nic nie pomogło .
    Pompa obiegowa chodzi na 3 biegu, sterowana jest programatorem, w którym mam nastawioną temp załączenia pompy na 30 stopni. Jak termostat na zasilaniu osiągnie 30 stopni wtedy pompa zaczyna działać i pcha ciepłą wodę w obieg, lecz belka zawsze pozostaje zimna.

0 21
  • #2 03 Gru 2016 13:15
    Nemonek
    Poziom 27  

Filtr na instalacji sprawdzałeś? Nie jest zapchany?

0
  • #3 05 Gru 2016 13:32
    pepcio84
    Poziom 9  

Jaki filtr na instalacji ?
    Od piecyka gazowego co wychodzi czy jaki bo na rozdzielaczach nie ma żadnego filtru.\
    Moze też byc taka sprawa że piec gazowy miał ostatnio robioną konserwację 2 lata temu ??

0
  • #4 05 Gru 2016 20:00
    Nemonek
    Poziom 27  

Objawy wskazują na mały przepływ wody w obiegach, jednym z czynników może być zanieczyszczony filtr. Szukaj czegoś TAKIEGO przed pompą

0
  • #5 05 Gru 2016 21:01
    Magister_123
    Poziom 33  

To zdjęcie to Twoje? Nie ma tam w ogóle podłączonych węży od podłogówki.
    Jaka temperatura wychodzi z kotła?
    Na ile stopni masz ustawioną głowicę termostatyczną z kapilarą? Ściągnij ją całkowicie i patrz co się dzieje.

0
  • #6 06 Gru 2016 06:38
    pepcio84
    Poziom 9  

Tak to zdjęcie podłogówki z mojego domu. Przez 2 lata paliło sie OK. Z pieca przez ostatnie 2dni na piecu jest cały czas 45 stopni. Głowice termostatyczna mam ustawioną na 45 wiec powinno grzać. Belka górna rozdzielacza caly czas ma tak 5-10 stopni dolna jest chłodna. Popma pracuje cały czas. Kapilara nie bedzie zamykać termostatu bo temp jest niska na belce w rozdzielaczu. Sciągnąłem termostat w niedziele i przez 5h cały czas pracował piec na 44 stopnie ale jakos różnicy nie było a boję sie zeby piec nie puscił większej temp na podłogówkę żeby mi ją nie uszkodził. Przesyłam zdjęcie podłogówki i połączeń pod piecem gazowym. Jest jeden filtr pod piecem czy to chodzi o niego ??

U góry podłogówka cieplutka a grzejniki nastawione na 3 i wszystko hula idealnie.

Mam takie pytanie czy zamykanie u góry grzejników spowoduje większą moc grzewczą która pojdzie na podłogówke na dole ??
    PODŁOGÓWKA - iNSTALACJA PODŁOGOWA MAM PYTANIE PODŁOGÓWKA - iNSTALACJA PODŁOGOWA MAM PYTANIE

0
  • #7 06 Gru 2016 09:19
    Magister_123
    Poziom 33  

Koniecznie sprawdź ten filtr.
    Sprawdzałeś czy pompa od niedziałającej podłogówki w ogóle się kręci?
    Wyłącz górną podłogówkę i patrz co się dzieje.

0
  • #8 06 Gru 2016 10:24
    pepcio84
    Poziom 9  

Górna podłogówka jest niezależna jest na osobnym rozdzielaczu na górnym piętrze. Pompa sie kręci bo jak odkręcam śrube od odpowietrzenia to wkladam lekko śrubokret i mozna zablokować wirnik wiec się kręci.
    Tylko że ten filtr co jest pod piecem to jest od powrotu moze miec jakiś wpływ że filtr z powrotu jest zatkany i blokuje przepływ przez podłogówkę?

Zastanawiam się czy termostat na rozdzielaczu może być zakamieniony. Moze jest cały czas przyblokowany a ja myśle ze daje 40 stopni na podłogówkę ?? Może on lekko przepuszcza a nie na maxa ?? Może jak nawet go odkręciłem termostat to głowica pozostał w tym samym stanie i sie nie rozkręciła. Choć za termostatem te kolanko jest cieple a dalej juz nie . Może być tylko ciepłe kolanko za termostatem że grzeje sie przy blokowaniu termostatu a nie podczas przepływu ?

0
  • #9 06 Gru 2016 10:54
    voyytas
    Poziom 15  

No właśnie chodzi o filtr od powrotu. A masz jakiś kaloryfer czy samą podłogówkę? Jeśli jest kaloryfer, to w sytuacji o jakiej piszesz, on również nie będzie od dołu grzał. Czy górna podłogówka grzeje?

0
  • #10 06 Gru 2016 11:23
    pepcio84
    Poziom 9  

Jak wrócę z pracy to wyczyszcze ten filtr zobaczymy czy cos pomoże. Filtr głowny z powrotu zatkany ciekawe ale zobaczymy :). jeszcze jest jeden filtr ale to przy gazie go lepiej nie ruszam :P Górna podłogówka grzeje mam w łazience ale jest na osobnym rozdzielaczu pojedynczym i działa prawidłowo. Grzejniki u góry mam ustawione na 3 około 20 stopni jest ok ale od spodu sa chłodniejsze

1
  • #11 06 Gru 2016 11:45
    voyytas
    Poziom 15  

Jeżeli górna podłogówka grzeje normalnie i kaloryfer też to teza głównego filtru powrotu zaczyna tracić sens. Przydałby się schemat instalacji a gdzie jest ten drugi filtr? Na zdjęciu widać filtr dodatkowy przy wymienniku ciepła. Czyść i zobaczymy co będzie.

0
  • #12 06 Gru 2016 11:52
    pepcio84
    Poziom 9  

No przy wymienniku ciepła myśle że nie chodzi o niego bo to jest do kominka jest jeszcze filtr zaraz pod piecem z prawej strony obok zaworu spustowego pieca gazowego

0
  • Pomocny post
    #13 06 Gru 2016 12:00
    voyytas
    Poziom 15  

Sprawdź właśnie ten pod piecem. Ja tak miałem - filtr się zasyfił kilkukrotnie i diabli brali ogrzewanie, co prawda kaloryferowe. Szybko reagowałem więc na podłogówce nie zdążyłem odczuć. Wiem że mnie zaraz koleżeństwo zjedzie ale jak wyczyścisz filtr to nie wkładaj sitka i zobacz czy ogrzewanie wstanie i jak się będzie sprawowało. Może woda w układzie nieco zabrudzona...

0
  • #14 06 Gru 2016 12:08
    pepcio84
    Poziom 9  

OKI sprawdze dzisiaj po pracy i jutro dam znać :O

0
  • #15 07 Gru 2016 06:18
    pepcio84
    Poziom 9  

Już wszystko działa :O Okazało się że zakamieniony był termostat regulujący temp w rozdzielaczu. Wogóle nie mozna było go poruszyć. Również wyczysciłem ten filtr na powrocie był lekko zakamieniony ale na 100% zakamieniony był Termostat. Temat zamykam dziekii za pomoc i sugestie :)

0
  • #16 08 Lut 2018 17:26
    qwo2
    Poziom 9  

Witam mam problem bo nikt mi nie doradzi jaką grupę mieszającą zastosować do mojego ogrzewania podłogowego nawet ludzie sprzedający je nie wiedza czy da rade mojej podłogówce, mam na całym parterze zrobiony rozdzielacz 9 obwodów połączony szeregowo z pionem który idzie do rozdzielacza na pietrze także 9 obwodów w którym jest grupa odpowietrzająca, można by uznać że jest to jeden rozdzielacz 18 obwodów, chcę to teraz zasilić odpowiednio wydajna grupą mieszająca tylko nikt mi nie powie jaką, ??? dodam ze do ogrzewania jest 160m (90 parter).

0
  • #17 09 Lut 2018 08:28
    ls_77
    Poziom 31  

Skąd przychodzą rury do tego rozdzielacza - średnice i długości?
    Jakie średnice idą na górny rozdzielacz?
    Jakie rury zasilają pętle O.P. - średnice i przybliżone długości pętli?
    Co jest źródłem ciepła i czy są jeszcze jakieś inne obiegi grzewcze np. na grzejniki?
    Czy ten rozdzielacz jest bezpośrednio wpięty do kotła/źródła ciepła?
    Opisz całą instalację po kolei co i jak - najlepiej zamieścić jakieś zdjęcia.

Nie znajdziesz raczej takiej grupy pompowej żeby to wszystko obsłużyła. Poza tym nie powinno się tak łączyć rozdzielaczy - nawet jeśli były by obok siebie. Nie bez powodu producenci robią max 12 obwodów na rozdzielaczu. Przy większej ilości pętli zaczynają się problemy z wyregulowaniem, a ty masz 18 obwodów.
    Prawdopodobnie jedynym sensownym wyjściem będzie przerobienie połączeń w rozdzielaczu i wstawienie trójników i odejście na drugi rozdzielacz przed pierwszym rozdzielaczem. W kotłowni wstawić zawór 3-drogowy z siłownikiem i odpowiednio dużą pompę - raczej średnicy DN32 niż popularne DN25.

0
  • #18 09 Lut 2018 21:10
    qwo2
    Poziom 9  

Rozdzielacze są połączone rurą PP 32 długość to 3m w pionie bo rozdzielacze są w jednej lini, może i fakt lepiej dać przed rozdzielaczem trójnik ale wtedy to już będzie równoległe połączenie rozdzielaczy,piec jest na pellet 15KW do tego jest 3 drabinki w łazience i CWU 120l na wyjściu pieca jest zawór mieszający aby piec chodził na 50 stopniach na powrocie, potem pompka obiegowa która obsługuje CWU i te 3 grzejniki w łazienkach, równolegle z nią jest odejście do właśnie tej grupy mieszającej o której pisałem, nie chcę robić dwóch grup mieszających na parterze i na piętrze podobno najlepiej mieszać w kotłowni.z pieca idzie ta rurka PP 32 do grupy mieszajacej której szukam i na piętro idzie taka sama rurka. Myslałem o takiej grupie mieszającej http://allegro.pl/grupa-mieszajaca-ogrzewania-podlogowego-do-150-m2-i6977360211.html

0
  • #19 10 Lut 2018 08:19
    ls_77
    Poziom 31  

qwo2 napisał:
    najlepiej mieszać w kotłowni

Tak jak piszesz - najlepiej mieszać w kotłowni: zawór 3-drogowy + siłownik + pompa.

A czy sterownik z twojego kotła obsługuje obieg grzewczy ze zmieszaniem? Bo to było by najlepsze rozwiązanie - nawet dużo lepsze niż gdybyś znalazł odpowiednią grupę pompowo-mieszającą do rozdzielacza. A to ze względu na to, że każda grupa pompowa działa stłotemperaturowo, czyli termostatycznie miesza gorącą wodę z kotła z wodą powracającą z O.P. ale tylko i wyłącznie na stałym poziomie.
    Gdyby twój sterownik miał możliwość regulacji pogodowej obiegu grzewczego z siłownikiem to masz najlepszy sposób regulacji.

Jak byś zastosował grupę o której myślisz i szukasz to za chwilę były by posty: "co zrobić z małymi przepływami w O.P." a nawet jak byś dał dwie osobne takie grupy to zaraz by było "jak usprawnić O.P. - raz za gorąco a raz za zimno"

0
  • #20 10 Lut 2018 19:24
    qwo2
    Poziom 9  

bede uzywał mieszania ze sterownikiem pogodowym ale to dalsza sprawa na razie pytam czy ta grupa mieszajaca pociagnie 2 pietra podłogówki ??

0
  • #21 11 Lut 2018 13:22
    ls_77
    Poziom 31  

Moim zdaniem nie, żadna taka gotowa grupa nie pociągnie 2 rozdzielaczy.
    Skoro będziesz używał mieszacza ze sterownikiem pogodowym to po co ta grupa?

0
  • #22 19 Lut 2018 20:08
    qwo2
    Poziom 9  

ZAKUPIŁEN POMPĘ GRUNDFOS 25-60 ADAPTACYJNĄ DO TEGO ZAWÓR AFRISO kv6.3 I BEDE ROBIŁ Z TEGO GRUPE MIESZAJACA STEROWANA POGODOWO

0