Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung WF70F5EBP4 - pralka przerywa pranie, problem z obrotem silnika

krzychu-w1983 03 Gru 2016 12:44 10638 20
  • #1 03 Gru 2016 12:44
    krzychu-w1983
    Poziom 9  

Witam.
    Dziś trafiła do mnie kolejna pralka Samsunga z problemami podczas obracania bębna. Otóż podczas prania w pewnym momencie próbuje obrócić bębnem w lewo lub prawo (niema znaczenia), lecz kończy się tylko "szarpnięciami" bębna (video poniżej).

Usterka nie występuje stale, tzn czasami przy pełnym załadunku przerywa czasami na pustym bębnie. Raz na pierwszym praniu, raz dopiero przy trzecim, a czasami i cały dzień prała i nic się nie działo, następnego dnia usterka za usterką.

Pralki nie pokazują żadnych kodów błędów, choć jedna w menu diagnostyki miała błąd 3E. Usterka występuje w dość wczesnej fazie prania gdy podczas pracy pompki Ecobubble następuje obrót bębnem, i w tym momencie następuje kilkukrotne "szarpnięcie" bębna i pralka zatrzymuje prace.

Co ciekawe wystarczy wcisnąć pauzę i ponowny start i znów zaczyna pracę bezproblemowo do końca cyklu. Zdarzyło mi się również, że zblokowała zamek drzwi i nie puszczała, aż nie skończy cyklu.

Jest to już druga pralka u mnie na serwisie z taką usterką, a jakiś miesiąc temu inny klient miał taki sam problem, poleciłem kalibrację bębna i jak na razie mu to pomogło. W tych egzemplarzach niestety kalibracja nie pomogła. Wymieniłem blokadę, grzałkę, pompki, zawory wody i silnik. Nic nie pomogło. Wszystkie pralki jakich dotyczy usterka posiadają ecobubble i silnik inwerterowy z załadunkiem 7-9kg.

Poproszę jakąś podpowiedź bo nie mam już żadnego pomysłu.

Link

4 20
  • #2 05 Gru 2016 19:58
    h jaworski
    Specjalista AGD

Wszystko wskazuje jak silnik sprawny na przerwy w okablowaniu a jak nie to zostaje tylko moduł sterujący.

2
  • #3 06 Gru 2016 10:26
    krzychu-w1983
    Poziom 9  

Wiązkę do silnika już podmieniałem, to nie to. Co ciekawsze po zdjęciu paska z silnika wszystko śmiga jak trzeba, pasek też jest wymieniony więc to nie jego wina. Zostaje moduł, ale dzisiaj po resecie eepromu i kalibracji bębna w drugiej pralce wszystko hula jak należy :) Zobaczę co z tego wyjdzie, i dam znać jak się skończyło.
    Edit:
    Reset eepromu i kalibracja pomogła i pralki wystartowały. Jednak jedna po dwóch tygodniach intensywnego użytkowania znów zgłasza niewłaściwe działanie :/

3
  • #4 17 Sty 2017 22:38
    marcinus_75
    Poziom 1  

Witam. Mam ten sam problem z pralką samsung. krzychu-w1983 i do czego Pan doszedł z pralka?

0
  • #5 18 Sty 2017 09:48
    krzychu-w1983
    Poziom 9  

Po wielu bojach z pralką udało się problem rozwiązać. Powodem usterki jest moduł, a dokładniej falownik sterujący silnikiem. Po wydobyciu modułu z izolacji, wymianie układu scalonego i elektroniki falownika pralka wystartowała jak nowa i działa elegancko. Także moduł do wymiany (na allegro do kupienia za ok 650zł), ewentualnie naprawa u dobrego elektronika (powinno się zmieścić w 200zł).

3
  • #6 18 Sty 2017 16:08
    motogajos
    Poziom 10  

Witam,
    Które elementy dokładnie wymieniłeś??
    Jakieś wartości podpowiesz?

2
  • #7 19 Mar 2017 14:04
    neli1
    Poziom 9  

Też mam identyczny problem w WF2124ZAC z identycznym sterownikiem, chcę dokonać naprawy samemu i również chciałbym się dowiedzieć, które elementy trzeba wymienić i gdzie je zdobyć?

Pozdrawiam.

0
  • #8 20 Mar 2017 10:32
    krzychu-w1983
    Poziom 9  

Witam.
    W moim przypadku po wymianie układu pod radiatorem IGCM15F60GA, pralka działała jak nowa. Z tego co wiem dostępny na stronach typu aliexperss.
    Niestety sam nie wymieniałem tego układu, odstawiłem do elektronika i odbieram naprawiony moduł.
    Jeśli sam się za to zabierasz to uważaj przy wyciąganiu modułu z żelu w którym jest zalany, gdyż lubią pękać ścieżki podczas wyciągania (zbyt mocne odginanie modułu).

3
  • #9 20 Mar 2017 12:27
    h jaworski
    Specjalista AGD

Z usuwaniem żelu też trzeba uważać bo można sobie przy okazji pousuwać elementy typu SMD z płytki.

1
  • #10 20 Mar 2017 12:55
    TONI_2003
    Moderator

neli1 napisał:
    Też mam identyczny problem w WF2124ZAC z identycznym sterownikiem
    Zalecam nie zamawiać przed demontażem płytka PCB nie jest wcale taka sama, a układy bywają inne... Zresztą i na dodatek :D często nawet zdemontowanie radiatora nie umożliwia odczyt układu scalonego (jego nazwa jest od spodu) i dostępna tylko po całkowitym demontażu układu scalonego :!:
    krzychu-w1983 napisał:
    W moim przypadku po wymianie układu pod radiatorem IGCM15F60GA, pralka działała jak nowa. Niestety sam nie wymieniałem tego układu, odstawiłem do elektronika
    Sądzę, że nie będzie przesadą gdy będzie to regułą przy tym układzie scalonym (bez wnikania w szczegóły) :idea:

0
  • #11 12 Maj 2017 21:14
    szakalr
    Poziom 1  

Witam
    A wiec zrobiłem tak jak kolega wyżej napisał. Dałem nowy układ scalony no i pralka chodzi lepiej niż wcześniej, ale! Dalej przy ruszaniu lekko szarpie. Jest po kalibracji dwukrotnej. Troszkę poczytałem, ale nie wiem za co się dalej brać, bo moja pralka nie ma żadnego czujnika na silniku jedynie 3 kable zasilające i na bębnie też nic nie ma. Jedyne co mi przychodzi do głowy to przerwa na silniku lub problem z uzwojeniem. Piszą też o resecie eepromu, ale to chyba nie wykonalne w domu. Proszę jeżeli ktoś się orientuje jak sprawdzić uzwojenie, ewentualnie jakieś inne pomysły odnośnie resetu.

1
  • #12 15 Sie 2017 18:05
    driverxxl2008
    Poziom 6  

szakalr napisał:
    A wiec zrobiłem tak jak kolega wyżej napisał. Dałem nowy układ scalony no i pralka chodzi lepiej niż wcześniej, ale! Dalej przy ruszaniu lekko szarpie. Jest po kalibracji dwukrotnej.
    I poradził sobie pan z tym? Bo u mnie tez po wymianie jest lepiej, lecz tez delikatnie szarpie (może tak ma być). Czy u wasz radiator tez jest bardzo gorący w trakcie prania? Jak by ktos chciał to moge podrzucić zdjecia z wymiany.

2
  • #13 25 Sie 2017 21:52
    cryptom1
    Poziom 10  

Witam,
    ja wymieniłem IGCM15F60GA i nadal tylko szarpnie bębnem i zero obrotu. Czy ma ktoś jakieś doświadczenia z tym modułem?

1
  • #14 25 Sie 2017 22:50
    driverxxl2008
    Poziom 6  

cryptom1 napisał:
    ja wymieniłem IGCM15F60GA i nadal tylko szarpnie bębnem i zero obrotu. Czy ma ktoś jakieś doświadczenia z tym modułem?
    Może coś źle zrobiłeś lub wadliwe trafiłeś. U mnie po wymianie jak ręką odjął i daj foto z wymiany.

2
  • #15 28 Sie 2017 21:32
    h jaworski
    Specjalista AGD

Z naprawą tych modułów trzeba bardzo uważać i przy wyciąganiu z żelu jak i usuwaniu samego żelu aby przypadkiem nie usunąć jakiegoś elementu SMD. Przypadkiem usuniesz choćby 1 opór i nie zauważysz, a moduł jest do wyrzucenia.

0
  • #16 01 Wrz 2017 22:47
    neli1
    Poziom 9  

Ja próbowałem dobrać się do tego układu, ale uznałem, że jako ktoś kto nigdy wcześniej nie robił podobnych rzeczy, nie mam wielkich szans na dokonanie udanej naprawy - nie potrafiłem poradzić sobie z sylikonem. W końcu zamówiłem cały nowy inwerter (ok.700,-) i pralka znów działa prawidłowo.

2
  • #17 08 Wrz 2017 13:57
    cryptom1
    Poziom 10  

Teraz pojawił się kolejny problem, strasznie świszczy moduł w okolicy trafa. Oczywiście elki wymieniłem, lecz to nic nie dało. Czasami zanika całkowicie napięcie i gaśnie wszystko :(

1
  • #18 09 Wrz 2017 16:30
    cryptom1
    Poziom 10  

Dziś trafił do mnie drugi moduł DC41. Zachowanie pralki dokładnie takie same jak w opisie przez kolegę "krzychu-w1983" (na samej górze postu). Zastanawiam się czy na pewno jest to wina układu IGCM15F60GA. Choć jak do tej pory z postów wynika, że po wymianie wszystko działa OK.

Ja mimo wszystko podejdę z innej strony do problemu. Rozpocznę od wymiany elek w układzie VS-VB dla każdej z faz. Zadziwia mnie jedna rzecz, że pralka kręci i po jakimś czasie zaczyna się szarpanie (tak jak by silnik nie miał siły). A po chwili, po ponownym uruchomieniu znów zaczyna pracować poprawnie przez kilka minut. Za wymianę elek zabiorę się w poniedziałek, ponieważ nie mam takich na warsztacie i muszę je kupić.

Jednak może ktoś z kolegów ma inne sugestie lub doświadczenia. Ponieważ z tego co wyczytałem układ IGCM15F60GA ma mnóstwo zabezpieczeń i dziwne, że ulega tak częstym uszkodzeniom. O dalszych, moich poczynaniach będę pisał w kolejnych postach.

1
  • #19 09 Wrz 2017 23:20
    h jaworski
    Specjalista AGD

Może układ się przegrzewać, trzeba by schłodzić jego radiator i zobaczyć czy coś to da czy nie. Co do elektrolitów to one z reguły zimne mają brak pojemności, a z czasem ją odzyskują to czemu zimne by działały, a po rozgrzaniu gdy odzyskają parametry miały by źle działać, ale zawsze można spróbować i coś się wyeliminuje.

0
  • #20 11 Wrz 2017 07:15
    cryptom1
    Poziom 10  

Jeśli chodzi o chłodzenie radiatora, to była to pierwsza rzecz, którą zrobiłem (zastosowanie wentylatorka). Nic to nie zmieniło, choć osobiście uważam że układ IGCM15F60GA jest słabo chłodzony i być może to jest również przyczyna tak częstych usterek.

1
  • #21 04 Paź 2017 21:46
    Treirysz
    Poziom 1  

Miałem ten sam problem. Jednak po usunięciu przy krawędziach żywicy izolacyjnej okazało się że niektóre luty na płytce były nie pewne. Poprawiłem je no i wszystko jest ok. Sprawdźcie luty przy produkcji masowej automaty często są nie dokładne. To nic nie kosztuje a oszczędza się od 200 do 700 zł w zależności co się wymienia.

2