Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przebudowa rozdzielnicy - koszt rozbudowy

marvin13 04 Dec 2016 01:21 3279 25
e-mierniki
    marvin13
    Level 10  
    Witam,
    chciałbym zmodernizować instalację elektryczną w mieszkaniu w starej kamienicy, jest to moje "pierwsze" mieszkanie w którym kończą "remont"
    nie wiem czy w dobrym dziale piszę
    chciałbym się dowiedzieć ile może kosztować modernizacja, i co warto by było zrobić.

Zdjęcia jak to wygląda, nie wiem jaki jest schemat.
    Przebudowa rozdzielnicy - koszt rozbudowy Przebudowa rozdzielnicy - koszt rozbudowy Przebudowa rozdzielnicy - koszt rozbudowy Przebudowa rozdzielnicy - koszt rozbudowy Przebudowa rozdzielnicy - koszt rozbudowy Przebudowa rozdzielnicy - koszt rozbudowy

Wygląda to jak wygląda, widać po kosztach było zawsze, swego czasu były grzałki elektryczne do pieca kaflowego, potem z grzałek zrezygnowano i założono elektryczny piec akumulacyjny z 3ma liniami grzałek co ma odwzorowanie w bezpiecznikach - te 3 wyłączniki C10.
    Dla pieca jest ten przełącznik czasowy od taryfy nocnej.
    do pieca jest podłączony na ten stary stycznik tsm 1s 660V 16A IP424, którym mogę ustawić pracę w taryfie dziennej/nocnej.

bezpiecznik 16A idzie na gniazdka w łazience (podgrzewacz wody), korytarz, kuchnię.
    bezpiecznik 10A idzie na pokój i oświetlenie.

niestety remont był robiony po kosztach i nikt nie pomyślał o położeniu przewodów 3 żyłowych, i wszystkie gniazdka w pokoju są bez uziemienia.

Co ja bym chciał z tym wszystkim zrobić ?
    - dodać nową linię z bezpiecznikiem dla kuchni gdzie będę mógł podłączyć: lodówkę, piekarnik elektryczny, mikrofalówkę, pochłaniacz
    - oraz linię z uziemieniem na pokój gdzie będę mógł podłączyć komputer stacjonarny itp. (już mi spaliło jednego pc'ta w tym mieszkaniu, przy przełączaniu bezpieczników, a był na listwie antyprzepięciowej, no ale bez uziemienia).
    -dołożyć bezpiecznik różnicowoprądowy i może jeszcze jakieś dodatkowe zabezpieczenie powinno być

W miarę możliwości też bym chciał by to wszystko przenieść wyżej (nad linie drzwi), i do jednej szafki wsadzić, i jeśli można to ten stycznik wymienić bo buczy strasznie, i chyba dzisiaj są już mniejsze gabarytowo ?

Ale nie mam pojęcia ile to może kosztować,
    czy takie operacje zrobi pierwszy lepszy elektryk,
    czy coś muszę z dostawcą prądu załatwiać ?

Poznań, jeżyce.
  • e-mierniki
    tumikumpel
    Level 12  
    Witam

Pierwszego lepszego elektryka to lepiej nie wpuszczać do domu. Tak jak napisał kolega wcześniej, trzeba było to pierw zobaczyć. Ciekawe czy nie masz jeszcze aluminiowych przewodów. Masz instalację trójfazową czy jedna faza. Proszę o dokładniejsze zdjęcie stycznika
  • e-mierniki
  • Helpful post
    elvis13
    Level 18  
    Szkoda że
    marvin13 wrote:
    kończą "remont"

Wymóg prawny by instalacja zawierała osobny przewód neutralny i ochronny powstał na początku lat '90 ubiegłego wieku (chyba Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.)

Zatem warto by po tych 22 latach w trakcie których pojawiły się m.in. mikrofale, płyty indukcyjne, pralko-suszarki etc przystosować instalację w całym mieszkaniu do współczesnych przepisów i realiów.

Urządzenia w pierwszej klasie ochronności (wtyczka ze stykiem na kołek) można podłączać tylko do gniazd z prawidłowo podłączonym kołkiem ochronnym. Wymaga tego przede wszystkim ochrona przeciwporażeniowa ale również filtry wbudowane w rozmaite urządzenia (pralki, lodówki, elektronika itd.)

Odbiorniki o mocy 2kW i większej powinny być zasilane osobnymi obwodami wyprowadzonymi z rozdzielnicy.

Jak rozplanować obwody w mieszkaniu - tematów było wiele.

Warto zlecić remont instalacji elektrykowi z uprawnieniami do pomiarów który zostawi po sobie protokół z pomiarów po wykonanej pracy. Większość ubezpieczycieli wymaga takiego dokumentu jak przychodzi do wypłaty odszkodowań.
    marvin13
    Level 10  
    Dziękuję za odpowiedzi

w kwestii stycznika jeszcze się nie wprowadziłem tam więc nie mogę w tej chwili zrobić zdjęcia lepszego niż to: (np otworzyć obudowę, zrobię foty we wtorek)
    Przebudowa rozdzielnicy - koszt rozbudowy

przez pierwszego lepszego elektryka mam na myśli kogoś z ogłoszenia/oferii bo nie znam nikogo z polecenia - jeśli już to nie polecanych :( .

instalacja jest na 90% 3 fazowa, piec grzewczy jest na 400v , poprowadzona jest do rozdzielni na klatce schodowej instalacja 4 kablowa czyli z tego co wyczytałem to będzie układ TN-C, (albo TT ?), tylko że w mieszkaniu nikt już nie poprowadził tego kabla z uziemieniem .

co do remontu - ograniczał się do położenia wełny i płyt kartongips i wymalowania ścian. Nie pomyślano niestety o elektryce, i kilku innych rzeczach.. generlanie zrobione bez planu na całość, nic już z tym nie zrobię, a nie chcę miesiąc po malowaniu ryć w ścianach.

Chce tylko w jednym miejscu wyprowadzić sobie gniazdo w pokoju do którego podłącze bezpiecznie komputer i tv.
    Oraz obwód dla kuchni - na piec, lodówkę i mikrofalówkę

jeżeli doprowadzić do rozdzielni w mieszkaniu kabel z uziemieniem,
    to co z zabezpieczeń jeszcze warto mieć ? - mam na myśli bezpiecznik przepięciowy, różnicowoprądowy itp ?

zakładam że można zamiast tego dużego stycznika dobrać stycznik modułowy - mniejszy i zamknąć to wszystko w jednej/dwóch zgrabnych skrzynkach ?
    zbich70
    Level 43  
    marvin13 wrote:
    niestety remont był robiony po kosztach i nikt nie pomyślał o położeniu przewodów 3 żyłowych, i wszystkie gniazdka w pokoju są bez uziemienia.

marvin13 wrote:
    co do remontu - ograniczał się do położenia wełny i płyt kartongips i wymalowania ścian. Nie pomyślano niestety o elektryce, i kilku innych rzeczach.. generlanie zrobione bez planu na całość, nic już z tym nie zrobię, a nie chcę miesiąc po malowaniu ryć w ścianach.

Więc jakich porad oczekujesz od forumowiczów - jak to sklecić, żeby działało ?
    Sorry wodzu, ale nawet fachowy elektryk na miejscu usłyszawszy takie teksty zawróci na pięcie.
    No chyba że zaprosisz pana Czesia z czerwonym nosem...
    marvin13
    Level 10  
    zbich70 wrote:
    marvin13 wrote:

marvin13 wrote:

Więc jakich porad oczekujesz od forumowiczów - jak to sklecić, żeby działało ?
    Sorry wodzu, ale nawet fachowy elektryk na miejscu usłyszawszy takie teksty zawróci na pięcie.

Nie ja prowadziłem ten remont i nie ode mnie to zależało, teraz chcę zmodernizować rozdzielnie.
    Może jeszcze w ramach wyklarowania sytuacji: poprowadzono jeden kabel 3 żyłowy podtynkowy w kuchni właśnie dla mikrofalówki / pieca, z tym że nie jest on podłączony bo trzeba zrobić coś z tą rozdzielnią. A do pokoju poprowadzę drugi przy suficie.
    No i zapomniałem pisać, mieszkanie = kawalerka 40m kuchnia,łazienka, pokój, wejście przez kuchnie.

pytanie faktycznie się rozmyło, więc może doprecyzuję co rozumiem przez modernizację rozdzielni i na co szukam odpowiedzi.
    Ile może kosztować
    1. zmiana stycznika na mniejszy
    2. przełączenie okablowania i montowanie go w nowej rozdzielni powiedzmy skrzynka rozdzielcza s24 jeśli wystarczy
    3. w tym wszystkim uwzględnienie dodatkowych modułów - np różnicowoprądowy czy przeciwprzepięciowy - nie wiem jaki można i powinno się tu mechanizm zastosować.
    4. poprowadzenie tego wszystkiego tak by np za 2 lata jak będę chciał jednak poprowadzić kompletnie w całym mieszkaniu nowe kable do gniazdek, to wystarczy że dołożony zostanie 1 czy 2 bezpieczniki w tej rozdzielni .

I na co zwrócić uwagę jeszcze elektrykowi, o co go można by zapytać. Różni się fachowcy zdarzają niestety, często to klient musi zadawać właściwe pytania by fachowiec sobie przypomniał że o to jeszcze by można zrobić, albo że powinno być inaczej.

Dziękuję za odpowiedzi.
    niewolno2
    Level 40  
    Kolego marvin13 przestań biadolić i mówić że remont był robiony po kosztach, jaka jest/była różnica w cenie przewodu dwużyłowego a trzyżyłowego? To jest tzw. chroniczne lenistwo i brak elementarnej wiedzy na temat bezpieczeństwa we własnym domu/mieszkaniu.
    marvin13
    Level 10  
    niewolno2 wrote:
    Kolego marvin13 przestań biadolić i mówić że remont był robiony po kosztach, jaka jest/była różnica w cenie przewodu dwużyłowego a trzyżyłowego? To jest tzw. chroniczne lenistwo i brak elementarnej wiedzy na temat bezpieczeństwa we własnym domu/mieszkaniu.

Przyszedłem i było zrobione, mieszkanie nie jest moje, wynajmuje je, od członka rodziny - dlatego względnie mogę sobie je modernizować ale jak powiem ze znowu ściany muszą być rozryte to powiedzą że nie .
    Pozostaje mi nie używać tych gniazdek do niczego poważniejszego niż lampka do czytania, a poprowadzić sobie nową pewną linię do komputera/tv.
    niewolno2
    Level 40  
    marvin13 wrote:
    Przyszedłem i było zrobione, mieszkanie nie jest moje, wynajmuje je, od członka rodziny - dlatego względnie mogę sobie je modernizować ale jak powiem ze znowu ściany muszą być rozryte to powiedzą że nie .
    Pozostaje mi nie używać tych gniazdek do niczego poważniejszego niż lampka do czytania, a poprowadzić sobie nową pewną linię do komputera/tv.

To masz problem, wstępnie zaproś elektryka aby oszacował koszty i przedstaw je właścicielowi z uwzględnieniem spraw bezpieczeństwa tym bardziej ze to zapewne stare budownictwo.
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    marvin13 wrote:
    ale jak powiem ze znowu ściany muszą być rozryte to powiedzą że nie .

Czytając takie rzeczy czy podobne zawsze mam mieszane uczucia. Instalacje 3 przewodowe robili fachowcy już 40 lat temu więc argument że to robiono dawniej żadnym tłumaczeniem. Rozumiem autora że nie chce kuć , ale z drugiej strony nie mogę się zgodzić z jego argumentacją , bo jeśli będziesz mieszkał tam przez kilka lub kilkanaście lat to remont musi być zrobiony i będzie się opłacać. Nie można szkłem du... utrzeć twoje bezpieczeństwo może i rodziny jest zależne od ciebie .
    marvin13
    Level 10  
    No mi też ręce opadają na myśl co tam jest zrobione , że nie położono nowych kabli jak była ku temu okazja. Jedynie szczęście ze nie są to kable aluminiowe , chociaż nie mogę być tego w 100% pewny że wszędzie są miedziane.

wracając do problemu.
    1. zmiana stycznika na mniejszy
    2. przełączenie okablowania i montowanie go w nowej rozdzielni powiedzmy skrzynka rozdzielcza s24 jeśli wystarczy
    3. w tym wszystkim uwzględnienie dodatkowych modułów - np różnicowoprądowy czy przeciwprzepięciowy - nie wiem jaki można i powinno się tu mechanizm zastosować.
    4. poprowadzenie tego wszystkiego tak by np za 2 lata jak będę chciał jednak poprowadzić kompletnie w całym mieszkaniu nowe kable do gniazdek, to wystarczy że dołożony zostanie 1 czy 2 bezpieczniki w tej rozdzielni .

I na co zwrócić uwagę jeszcze elektrykowi, o co go można by zapytać. Różni się fachowcy zdarzają niestety, często to klient musi zadawać właściwe pytania by fachowiec sobie przypomniał że o to jeszcze by można zrobić, albo że powinno być inaczej.

Nigdy wcześniej nie miałem okazji zlecać prac elektrykowi jako że to moje pierwsze mieszkanie, nie wiem jakie ceny będą "normalne" .
    zbich70
    Level 43  
    marvin13 wrote:
    I na co zwrócić uwagę jeszcze elektrykowi, o co go można by zapytać.

Bez urazy kolego, ale na moje oko, to tam elektryka żadnego nie zamierzasz zapraszać, tylko sam próbujesz coś z tego "wyrzeźbić".
    Takie teksty "o co pytać elektryka" to my dokładnie znamy...

Zróbmy tak - zaproś elektryka i opisz na forum co zaproponował.
    Tak będzie łatwiej.
    marvin13
    Level 10  
    zbich70 wrote:
    Zróbmy tak - zaproś elektryka i opisz na forum co zaproponował.
    Tak będzie łatwiej.

Nie ma problemu, opisze co załatwiłem z elektrykiem po "wizji lokalnej"

natomiast co do "o co pytać elektryka" - niestety moje doświadczenia z pracami usługowymi są takie że często klient/kolejna osoba w etapie prac musi myśleć za wykonawcę.
    Sam jestem programistą, i muszę myśleć często za projektanta, grafika. I nie chodzi o to ze oni czegoś nie umieją czy nie wiedzą jak być powinno, bo jak się zapytać o dany szczegół to nagle wiedzą jak rozwiązać problem, to samo w branży budowlanej/wykończeniowej, a miałem okazję pracować przy montażach kuchni i zazwyczaj też było że przyszedł elektryk marudził na murarza że nie zrobił zgodnie ze sztuką, malarz że elektryk, wieszali szafki w kuchni, no to ze malarz . Kolejność wytykania błędów różna.
    Strumien swiadomosci swia
    Level 43  
    Elektryk pyta o to gdzie i ile gniazd i wyłączników umieścić oraz gdzie będą rozmieszczone urządzenia w kuchni łazience, reszte wie jak zrobić żeby było dobrze.
    tumikumpel
    Level 12  
    Jesteśmy tu żeby pomóc a nie świecić swoimi mądrościami, nie każdy elektryk potrafi zrobić automatykę do pieca, przecież mamy tu zastosowaną. Domyślam się dzień, noc, zero.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    tumikumpel wrote:
    nie każdy elektryk potrafi zrobić automatykę do pieca,
    Kpisz czy pytasz o drogę? Nie znam elektryka, który tego nie potrafi. Elektryka, nie kalesony.
    michał_bak
    Level 19  
    zbich70 wrote:

Tyle, że to nie Czesiek robił to co widać na zdjęciach. Dużą część zrobił "elektryk z uprawnieniami". Czesiek, nawet bez czerwonego nosa, nie zainstaluje licznika.
    Nawet wśród "elektryków z uprawnieniami" zdarza się wielu Cześków. Problem klientów polega na tym jak ich odróżnić od tych prawdziwych, i od tego są pytania na forum.
    Odpowiedzi typu -wezwij elektryka nie są odpowiedziami.
    Strumien swiadomosci swia
    Level 43  
    michał_bak wrote:
    Tyle, że to nie Czesiek robił to co widać na zdjęciach.

WIesz ja tu widzę Czesiową robotę, soory live is brutal.
    Kto do pieca daje zabezpieczenie C, kto odpowiedzialny miesza kolory fazowe z neutralnymi , kto robi taki makaron itd. itp.....
    retrofood
    michał_bak wrote:

Odpowiedzi typu -wezwij elektryka nie są odpowiedziami.

Ależ są, zapewniam Cię. Przeważnie też są rozsądne i wyważone, będące troską o pytającego. Bo prąd nie jest zabawką.
    michał_bak
    Level 19  
    Strumien swiadomosc... wrote:
    WIesz ja tu widzę Czesiową robotę, soory live is brutal.

Dobrze jest czytać ze zrozumieniem a nie selektywnie.
    Równie dobrze możesz zacytować czyjeś dowolne słowo i stworzyć do tego dowolną teorię.
    Napisałem wyraźnie, że CZĘŚĆ prac wykonał 'elektryk z uprawnieniami" to nie to samo co WSZYSTKIE PRACE.
    zbich70
    Level 43  
    michał_bak wrote:
    apisałem wyraźnie, że CZĘŚĆ prac wykonał 'elektryk z uprawnieniami" to nie to samo co WSZYSTKIE PRACE.

Tak, napisałeś że "elektryk z uprawnieniami" zainstalował licznik.
    Tylko co tego elektryka obchodzi instalacja zalicznikowa ?
    marvin13
    Level 10  
    Nowa instalacja z 10 bezpiecznikami, różnicówką, z przebudową układu sieci koszt ok 1600zł
    retrofood
    marvin13 wrote:
    Nowa instalacja z 10 bezpiecznikami, różnicówką, z przebudową układu sieci koszt ok 1600zł

Nowa "instalacja"? Nie żartuj...
    marvin13 wrote:

To zrobił paprok a nie elektryk.
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Skoro:
    Quote:
    instalacja jest na 90% 3 fazowa, piec grzewczy jest na 400v

- daje nam to 4 ochronniki, wyłącznik różnicowoprądowy dla obwodu 3 fazowego 4 polowy, jeden wyłącznik 3 polowy dla obwodu 400V, minimum trzy obwody jednofazowe, czyli trzy wyłączniki różnicowoprądowe i trzy wyłączniki nadmiarowe, do tego obwody bez wyłączników różnicowoprądowych- powiedzmy dwa obwody, wyłącznik główny 3P, można zrezygnować z RCD na rzecz RCBO, czyli licząc na szybko wychodzi nam minimalnie: 19/20, do tego rezerwa zostawiona w rozdzielnicy- czyli rozdzielnica minimum 24 pola, a nawet więcej. Jak słusznie zauważył kolega retrofood, to zrobił paprok. Elektrycy wiedzą w jaki sposób wykonywać instalacje, ale najgorzej jest, gdy bez konsultacji prawdziwych elektryków wykonawca tani, z wysoko podniesioną głową odda protokół z pomiarów i odbioru instalacji.

Ps. Tak się teraz zastanawiam, jeśli u kogoś robi firma (nazwa firmy, NIP), należałoby podać jej nazwę, a wcześniej powiadomić właściciela o zamiarze konsultacji na forum stricto elektrycznym, czyli instalacja do weryfikacji.