Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ASUS GL552VW - Zawieszanie,restarty,artefakty

roni126 04 Dec 2016 10:31 1341 11
 • #1
  roni126
  Level 9  
  Witam,

  Mam problem z nowym laptopem ASUS GL552VW, Windows 10. Laptop ma dość specyficzne objawy, być może ktoś będzie potrafił coś z tego wywnioskować.

  Po losowym czasie się restartuje/zawiesza (najczęściej zostają wtedy na ekranie tzw. artefakty), czynność wykonywana na laptopie ma znaczenie przy częstotliwości zawiasów, podczas normalnej pracy np. przeglądanie stron na Win10 jest to 2-12h (jak ma dobry dzień to nawet całą dobę. Najczęściej zawiesza się podczas wyświetlania video 20 min-4h. Testowałem go również na linuxie i podczas 50h wyświetlania video zawiesił się raz.

  Co również jest ciekawe, bardzo dobrze"trzyma się" pod obciążeniem, gra FIFA 17 była na nim uruchomiona już przez ponad 30h i w tym czasie jeszcze się nie zawiesił, czyli na Win10 najdłużej wytrzymuje podczas obciążenia w grach (lub nie zawiesza się, tak jak wspomniałem JESZCZE się nie zawiesił)


  Opisałem na chacie do ASUSA objawy i technik powiedział mi, żebym go odesłał, ale na 80% to będzie padnięta pamieć RAM. Najpierw polecił mi wyjąć jedną kość ponieważ fabrycznie laptop miał 4GB a ja mam 8, ale jak się okazało mam to w jednej kości.


  I teraz moje pytania:

  1. Czy to przynajmniej możliwe żeby ta usterka była wywołana pamięcią RAM, jako że kość kosztuje używana 50-60 zł, to zastanawiam się, czy tego nie sprawdzić (Sprawdziłem kość windowsowym programem do diagnostyki i nic nie wykazał)


  2. Czy jeżeli program diagnostyczny z windowsa wykazał, że pamieć jest sprawna to na 100% pamięć jest sprawna?


  3. Większość osób które pytałem twierdzi, że jest padnięta karta graficzna, jeżeli faktycznie tak jest to czy przelączanie pomiędzy dedykowaną a zintegrowaną nie powinno dać różnicy w objawach?

  4. Czy jeszcze coś można sprawdzić przed odesłaniem na gwarancje (która jak znam życie i tak niczego nie zmieni i tylko stracę miesiąc)

  5. Jeżeli już będzie taka ostateczność, to czy idzie jakoś "zmusić" serwisantów do porządnego testowania a nie przez 10 min.


  Dodam jeszcze, że próbowałem uruchamiać przeglądarkę na dwóch kartach i efekt ciągle ten sam


  Oczywiście wiem, że najprościej będzie odesłać na gwarancje, ale ze względu na to iż te objawy występują stosunkowo rzadko, jestem przekonany na 99% że laptop wróci do mnie po miesiącu w takim stanie jak pojechał i stracę tylko miesiąc, dlatego najpierw chce wyczerpać wszelkie możliwe opcje naprawy bez serwisu i bardzo proszę o pomoc.

  Pozdrawiam
 • #2
  python_krk
  Level 10  
  Co do W10 się nie wypowiem - korzystam z opensuse. Artefakty przerabiałem u siebie po padnięciu chłodzenia - co ciekawe same znikły pół roku temu. Ram możesz spróbować podmienić, najlepiej od kolegi pożyczając - bo na gwarancji stosunkowo łatwo jest "wyrwać" nową sztukę, co do używek mogą same być uszkodzone. Co do testu grafiki polecam korzystać z czegoś poza systemowego - jest kilka płyt do diagnostyki. Chłodzenie jest sprawne, czyste?
 • #3
  roni126
  Level 9  
  Laptop jest nowy, raczej chłodzenie nie miało się jeszcze kiedy zanieczyścić. Tak jak już wspomniałem laptop o dziwo pod wysokimi temperaturami w grach zawiesza sie bardz, bardzo rzadko lub w ogóle (jeszcze mi się nie zawiesił)
 • #4
  slawmix1234
  Level 32  
  Dysk sprawdzony programami Crystal Disk Info i HDTune? RAM programem MEMTEST?
 • #5
  sk1977

  IT specialist
  Przy zawieszeniu pokazanie czegoś co wygląda na artefakty może być wynikiem zawieszenia, a nie sprzętu (choć zawieszenie może być spowodowane np. błędem RAMu).
  Jeśli możesz - wyłącz grafikę zintegrowaną (lub odpalaj programy na dedykowanej) - ona korzysta z RAMu i sprawdź efekt.
  Sam RAM sprawdź Memtestem - przynajmniej kilka przebiegów niech wykona - narzędzie pod Windowsem nie daje miarodajnych wyników - nie sugeruj się nim. Jeśli memtest wywali błędy to też nie musi być to wina RAMu, ale też np. procesora (w nim jest wbudowany kontroler RAMu), gniazda, połączeń lub samego laminatu.
  Jak masz taką możliwość podstaw inną kość RAMu i potestuj. Być może tylko RAM jest uszkodzony.
 • #6
  roni126
  Level 9  
  Dysk myślę, że można wykluczyć ponieważ na Linuxie z pendriva efekt był ten sam tyle tylko, że jeszcze bardziej rzadki bo dopiero po 40h się zawiesił.

  W takim razie w nocy przetestuje jeszcze raz pamieć, tym razem Memtestem. Jeżeli nic nie znajdzie to RAM wtedy również można wykluczyć czy jedna istnieje jeszcze szansa, że to będzie jednak tylko RAM?

  Najbardziej mnie zastanawia dlaczego pod obciążeniem w grze FIFA 17 laptop działa dobrze i do tej pory jeszcze się nie zawiesił. Tymczasem bardzo dziękuje wam za pomoc.

  PS. Nie wiem czy można coś "wyczytać" z tych artefaktów, ale na wszelki wypadek wrzucę:

  ASUS GL552VW - Zawieszanie,restarty,artefakty
 • #7
  python_krk
  Level 10  
  Spróbuj odpalić furmark i daj znać czy coś się stało. Linux ma jedną fajną właściwość - nie wiem na jakiej zasadzie to działa ale widziałem dyski z badsectorami wykrzaczające się przy instalacji windy a przy linuxie nie działo się nic. U żony na laptopie jest uszkodzone gniazdo matrycy - vista migała cały czas - poziome pasy i nic się zrobić nie dało, po instalacji opensuse problem pojawia się raz na miesiąc, albo szczęście albo coś w tym jest;)
 • #8
  roni126
  Level 9  
  Sprawdzałem po 20 minut jedną i drugą kartę i nic się nie wydarzyło, dłużej chyba nie ma sensu ich katować. Wracając jeszcze do wyłączenia kart graficznych to tak próbowałem wyłączyć i jedną i drugą (w menadżerze urządzeń, ale nic to nie zmieniało w stabilności)
 • #9
  python_krk
  Level 10  
  Wyłączenie w BIOSie poszczególnych kart możesz wykonać?
 • #10
  roni126
  Level 9  
  Tutaj są logi z memtest, niespecjalnie wiem co z nich wynika.


  ASUS GL552VW - Zawieszanie,restarty,artefakty ASUS GL552VW - Zawieszanie,restarty,artefakty
 • #11
  RADU23
  Moderator of Computers service
  Widać że kość pamięci RAM posiada uszkodzone bloki.
  Proponuję podstawić inną kość pamięci i ponownie wykonać 3 przejścia programu.
 • #12
  roni126
  Level 9  
  Przyczyna faktycznie okazała się uszkodzona pamięć RAM, właściwie to nieudolność pracowników x-kom.Dziękuje wszystkim za pomoc.