Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Instalacja C.O do garażu

Blusik98 04 Gru 2016 11:08 444 8
  • #1 04 Gru 2016 11:08
    Blusik98
    Poziom 4  

Mam pytanie czy rury pex (16) wystarczą aby pociągnąć je do garażu odległość około 5-10m do garażu pod kostką brukową dał bym je do otuliny i do rury kanalizacyjnej. Na jakiej głębokości musi znajdować się w/w instalacja pod kostką i czy same rury mogą iść na równi z podłogą w piwnicy, ponieważ wtedy mam 50 cm pod kostką brukową. Czy działało by to przy pomocy pompki do CO.

Szybki rysunek poglądowy

- Instalacja C.O do garażutapatalk_1...111290.png Download (18.82 kB)

PS Mała pomyłka bym się wpiął m się pod wode ,która idzie na ciepłą wode czyli ta do boilera z tym trójnikiem

Pozdrawiam :)

0 8
  • #2 04 Gru 2016 12:34
    stanislaw1954
    Poziom 41  

5-10 m to nieduża odległość.

Blusik98 napisał:
    Na jakiej głębokości musi znajdować się w/w instalacja pod kostką
    Na takiej, żeby nie groziło zamarzniecie wody w przypadku np. zaprzestania krążenia wody w rurach z jakiegoś powodu.
    Blusik98 napisał:
    dał bym je do otuliny i do rury kanalizacyjnej.
    Otulina poprawi niewrażliwość na zamarzanie, jednak dla pewności ja sam, umieściłbym te rury tak, jak umieszcza się rury z wodą.

0
  • #3 04 Gru 2016 14:49
    Blusik98
    Poziom 4  

stanislaw1954 napisał:
    umieściłbym te rury tak, jak umieszcza się rury z wodą.

Czyli jak jeśli można widzieć a rura kanalizacyjna nie straczy lub coś możesz doradzić a właśnie pompka musiała by być jedna czy dwie lub może narazie założyć na jedna i sprawdzić

0
  • #4 04 Gru 2016 15:33
    kosmos99
    Poziom 34  

Blusik98 napisał:
    Czyli jak jeśli można widzieć

Czyli około 1,2m.

0
  • #6 04 Gru 2016 18:10
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Blusik98 napisał:
    To nisko bo ja od kostki na placu do kafelek w piwnicy mam 74cm
    Niekoniecznie tyle. Zasadą jest układanie rur wodnych poniżej przemarzania gruntu, a takie dane można znać z autopsji, lub popytać w okolicy, lub gdzieś wyczytać.
    W kafelkach też da się przewiercić. Można też położyć rury nieco płycej ale starannie je zaizolować kilkoma warstwami izolacji.

0
  • #7 05 Gru 2016 13:35
    marek49ae
    Poziom 23  

Koledzy, jaki sens jest w puszczaniu instalacji C.O. w ziemi jeśli może zamarznąć? Zaizolować odpowiednio, i dać 50 cm pod kostką.

0
  • #8 06 Gru 2016 06:32
    jas67
    Poziom 22  

marek49ae napisał:
    Zaizolować odpowiednio, i dać 50 cm pod kostką.

Bzdura! Rury muszą iść poniżej warstwy zamarzania. Jak nie będzie obiegu (awaria albo wyjazd) to woda zamarznie nawet jak jest naprawdę dobrze zaizolowana. Idealną izolacją termiczną jest tylko próżnia. Otuliny opóźniają wychłodzenie ale go nie wkluczają.
    A co do tego czy rury 16 wystarczą to nie napisałeś co one mają zasilać. Ile grzejników. Jaka moc.

0
  • #9 06 Gru 2016 21:47
    berlingo
    Poziom 21  

W pomieszczeniach takich jak garaże stosuje się tylko glikol . Mały wymiennik pompa oraz naczynie , co prawda większy koszt instalacji ale spokój do strony izolacji i zamarzania

0