Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2x PMLCDL - Woltomierz i amperomierz razem szaleją

dodo02 04 Gru 2016 18:01 900 0
    dodo02
    Poziom 9  
    Czołem!

Parę lat temu zrobiłem sobie zasilacz laboratoryjny 35V- 4A. Po jakimś czasie dorobiłem obudowę i płytkę z listwą podłączeniową, bezpiecznikami i rezystorem bocznikowym, oraz oddzielnym zasilaniem dla dwóch mierników panelowych PMLCDL - woltomierz i amperomierz. Schemat znajduje się poniżej. Transformatorek 230V -> 9,0V/2,0 VA, stabilizator 7809, DCIN/OUT to wyjście zasilacza - oznaczenia na potrzeby listwy dla dwóch płytek. Później zdarzyło się, że jeden z mierników uszkodziłem i na cztery lata odłożyłem całą zabawę z elektroniką do szafy.

2x PMLCDL - Woltomierz i amperomierz razem szaleją

Wczoraj po 4 latach wyjąłem całość podczas porządków, znalazłem nowy PMLCDL, który kiedyś zamówiłem na wymianę, odświeżyłem sobie płytkę i polutowałem rezystory do woltomierza (zakres 200V, jedno zero po przecinku).
    Niestety oba panele działają i wskazują prawidłowo, jeśli podłączony jest tylko jeden z nich lub jeśli woltomierz ma zupełnie inne zasilanie z zasilacza uniwersalnego. Jeszcze przed chwilą chociaż amperomierz działał prawidłowo gdy podłączony był również woltomierz (woltomierz już przy 4V pokazywał >125V i od razu wyjeżdżał poza zakres), ale obecnie gdy tylko podkręcę do paru woltów wyjście zasilacza włącza się ograniczenie prądowe zasilacza (dioda), a amperomierz albo pokazuje poza zakresem albo odjechaną wartość. Po odkręceniu napięcia do ok 25V na obu panelach pojawia się batery low, a napięcie na ich zasilaniu spada do 7,5V.

Przeczytałem parę tematów z podobnymi problemami, ale nie znalazłem nigdzie przypadku z dwoma panelami podłączonymi jednocześnie (tzn nie było tematu gdzie był poruszony i rozwiązany problem dwóch paneli), lub dotyczyło to innego problemu. Gdzieś była tylko wzmianka, że może wariować jeśli panele mają wspólną masę i to zdaje się potwierdzać, ale widziałem też schemat przystawki do tych paneli, która podobno może zasilić dwie sztuki i tam masa też jest wspólna.
    Jak w takim razie przerobić schemat, żeby nie robić kolejnego drugiego zasilacza?
    Inna sprawa, to stabilizator, który może nie wyrabia przy dwóch panelach? Wskazania napięcia do ok 25V były raczej w porządku - 9V+

Niestety nie pamiętam, czy kiedykolwiek mierniki działały prawidłowo razem, ale wydaje mi się, że tak, mimo że na zdjęciach z przegotowania magisterki mam dziurę w miejscu woltomierza. Sam zasilacz wykorzystywałem przez długi czas bez żadnych problemów, ale ostatnie 4 lata leżał w szafie.