Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Soft start do żarówek 230V.

And! 13 Gru 2016 22:38 22209 63
 • #31
  gondoljerzy
  Poziom 23  
  Udało się wygrzebać w moim archiwum.
  Soft start do żarówek 230V.

  Na upartego można uprościć schemat. Przy dobrze dobranych elementach zbędne są diodki zenera i rezystory równoległe do tranzystorów 1k4. One miały wstępnie rozświetlać żarówkę od razu po załączeniu zasilania i to się nieco kłóci z ideą układu.
  Można by zrobić jeszcze prościej, na jednym tranzystorze, tylko trzeba by go obudować mostkiem z diod, tak żeby prąd obydwu połówek sinusoidy płynął przez tranzystor w tym samym kierunku.
 • OptexOptex
 • #32
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #33
  gondoljerzy
  Poziom 23  
  Używałem zwyczajnych, węglowych rezystorów i układ działał kilka lat bez zająknięcia. Rezystory 1k4 to inaczej 1400om. Może źle zapisałem ich wartość, bo chodziło mi o 1,4k. Używałem elementów o tolerancji 5%. Ta akurat wartość była dobierane do jakiejś konkretnej żarówki, żeby od razu po załączeniu zasilania cokolwiek się rozświetliła. Można z nich zrezygnować.
 • #34
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • OptexOptex
 • #35
  gondoljerzy
  Poziom 23  
  Dzięki za uwagę o 2k95 i jego tolerancji. Wybacz amatorowi, pewnie akurat takie miałem pod ręką i mi pasowały. Po fakcie odrysowałem schemat z wartościami elementów, bo pamięć jednak zawodna jest. Jak już pisałem, układ lepiej spełnia swoją rolę ochrony żarówki bez tych rezystorów.
 • #36
  freebsd
  Poziom 37  
  kortyleski napisał:
  Proste rozwiązanie do pomieszczeń gospodarczych jakie stosuję od lat to żarówka większej mocy, 150-200 W A w oprawie zabudowana dioda prostownicza. Jakbym dobrze poszukał to BYP 401 pewno gdzieś bym znalazł 😀
  Żarówki działają naprawdę długo.
  Przeprowadziłem kilka testów i faktycznie dioda prostownicza sprawuje się w tej roli nadzwyczaj dobrze, ale widać jednak migotanie.
 • #37
  lopiola
  Poziom 16  
  Ponad 20 lat świeci u mnie żarówka przed wejściem do domu, włączana automatycznie jak się otworzy furtka, jak ktoś zadzwoni do furtki czy jak otworzy się drzwi do domu.
  Szeregowo z żarówką dałem warystor od żarzenia z telwizora lampowego (wygląda jak 2W opornik tylko czarny).
  Żarówka zapala się na pełną moc po kilkudziesięciu sekundach.
  Nie była jeszcze wymieniana.
  Zrobiłem tak, żeby nie raziło jak się dzwoni do domu.
 • #38
  HD-VIDEO
  Poziom 40  
  lopiola napisał:
  dałem warystor od żarzenia z telwizora lampowego


  To akurat jest termistor dużej mocy, ma rezystancję 2kΩ przy 20°C; taki termistor może bez problemu rozjaśniać żarówki do 60W.

  Wadą jest, że jego temperatura jest bardzo wysoka a po wyłączeniu musi minąć jakiś czas aby ponownie nastąpiło włączenie z rozjaśnianiem żarówki.
 • #39
  lopiola
  Poziom 16  
  Mam tam też czasówkę, żarówka pali się około 5 minut po załączeniu, jak w krótkim czasie powtórnie się zapali to startuje od większej jasności.
  Zostało mi trochę takich warystorów ze starych zapasów. Myślałem, że będę musiał wymieniać go co parę lat, a tu okazało się, że jeszcze go ani razu nie wymieniałem.
 • #40
  SylwekK
  Poziom 30  
 • #41
  And!
  Admin grupy Projektowanie
  Prawdopodobnie taki termistor mógłby zmieścić się w trzonku E27 żarówki, ale rozświecała by się powoli i sprzedaż takiej żarówki pewnie byłaby mała (gdyż psułaby się rzadko).
 • #42
  freebsd
  Poziom 37  
  Ja stosuje termistory 10 - 15 om. Żarówka uzyskuje praktycznie od razu pełną jasność.
 • #43
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #44
  And!
  Admin grupy Projektowanie
  Oczywiście to rozważanie teoretyczne, ale podejrzewam że przy dobrze dobranych parametrach moc tracona będzie szybko malała (szybki spadek rezystancji), natomiast ciepło generowane w żarniku podtrzyma wysoką temperaturę termistora co zapewni wysoką przewodność i niskie straty mocy. Jedyna wada to brak ochrony żarówki przy szybkim gaszeniu i zapalaniu, potrzebny byłby czas na ostygnięcie termistora i "reset" układu.
 • #45
  freebsd
  Poziom 37  
  And! napisał:
  potrzebny byłby czas na ostygnięcie termistora i "reset" układu.
  To faktycznie jest wada, ale... :-) za to mamy banalnie prosty montaż i tani element . Za to propozycja układu będącego pierwszym tematem tego wątku sprawdzi się doskonale np. u mnie, do współpracy z lampa posiadającą czujnik ruchu. Można więc wybrać jaki układ lepiej zastosować w zależności od miejsca aplikacji.
 • #46
  And!
  Admin grupy Projektowanie
  Szkoda że nie ma (nie było) dostępnego układu w obudowie np. zbliżonej TO220 (+ ew. kilka zewnętrznych elementów pasywnych) który realizowałby miękki start (lub regulacje fazową). A może jest?
 • #47
  1maniekx1
  Poziom 12  
  No właśnie ma ktoś schemat tego ustrojstwa ?

  netotron napisał:
  Jakieś 6.. 7lat temu kupiłem żarówki 100W ozdobne kule. W celu ich ochrony licząc się z tym
  że w razie spalenia nowych już nie kupie, na znanej aukcji zakupiłem
  Soft start do żarówek 230V.
  Żarówki mają się dobrze do dziś. Koszt to 10zł, przy tej cenie nie opłaca się budować samemu.
  Ponieważ kupiłem kilka szt to następny zamontowałem w szlifierce kątowej. W efekcie szlifierka startuje bez "kopa" :)
 • #48
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #49
  wik12
  Poziom 13  
  Dobre rozwiązanie, ale ja potrzebowałbym taki który dałby później radę przenieść 20A do spawarki invertorowej bo kondensatory podczas startu wywalają bezpieczniki, nawet mostek mi już poszedł. Jak by ktoś miał taki schemat to proszę o pomoc.
 • #50
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #51
  And!
  Admin grupy Projektowanie
  To jest kolejny ciekawy wątek, odbiorów z dużym prądem "rozruchowym" np. transformator toroidalny o dużej mocy (tutaj faktycznie często zdarza się układ z rezystorem bocznikowanym przekaźnikiem po krótkiej chwili), podobnie problem z udarem prądowym w sieciowym zasilaczu impulsowym z kondensatorami elektrolitycznymi ładowanymi poprzez mostek prostowniczy.

  Zastanawiam się w jaki sposób profesjonalnie niwelowany jest udar prądowy np. w UPS o mocy kilkudziesięciu-kilkuset kVA, gdzie szyna DC z kondensatorami zasilana jest z prostownika trójfazowego.

  Widziałem rozwiązanie gdzie UPS 3f po powrocie napięcia sieciowego nie przerzucał się "nagle" z akumulatorów na sieć, tylko wykorzystywany był jakiś mechanizm stopniowo narastającego prądu pobieranego z sieci miejskiej, ale powrót na sieć to trochę coś innego niż zasilenie szyny DC z pojemnościami rozładowanego "do zera" UPS.
 • #52
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #53
  freebsd
  Poziom 37  
  netotron napisał:
  W celu ich ochrony licząc się z tym
  że w razie spalenia nowych już nie kupie, na znanej aukcji zakupiłem
  Duży jest ten soft start. Sądziłem (widząc zdjęcia), że jest znacząco mniejszy.

  1maniekx1 napisał:
  No właśnie ma ktoś schemat tego ustrojstwa ?
  Elementem wykonawczym jest triak i całkiem prawdopodobne, że w analogicznej aplikacji jak w tytułowym schemacie.

  R-MIK napisał:
  Tu problemem jest nie tylko udar ale i fakt, że rdzeń potrafi długo przechowywać zgromadzony ładunek. Gdy nieszczęśliwie w czasie załączania będzie on przeciwny do napięcia sieciowego a załączenie nastąpi w szczycie to do czasu przemagnesowania rdzenia płynie bardzo duży prąd. To zjawisko występuje w przypadku krótkiej przerwy w zasilaniu. Z udarem łatwo walczyć stosując rozwiązanie z załączaniem w zerze sieci.
  Sądzisz, że załączanie w zerze jest właściwe dla transformatora, który ma tak silnie indukcyjna charakterystykę?
 • #54
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #56
  freebsd
  Poziom 37  
  R-MIK napisał:
  A sądzisz, że załączanie w szczycie będzie rozsądniejsze? Trzeba też pamiętać o obwodach R/C w obwodzie triaka, bo może być tak, że się nigdy nie wyłączy.
  Tak myślę. Brak wyłączenia triaka przy przejściu przez zero to jest inne zagadnienie, niż soft-start. Załączanie w zerze jest dobre dla odbiorników rezystancjach i pojemnościowych, może nawet dla małych indukcji. Wydaje mi się, że problem załączania w zerze odbiorników o charakterze indukcyjnym minimalizowany jest przez to, że załączanie zazwyczaj nie odbywa się dokładnie przy przejściu przez zero, tylko z jakimś minimalnym opóźnieniem.
  Podobne rozważania: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic52443.html
 • #57
  atom1477
  Poziom 43  
  Przy okazji pytanie: czy zna ktoś jakieś optotriaki z układami detekcji przejścia napięcia przez szczyt?
 • #58
  And!
  Admin grupy Projektowanie
  I to jest niezła zagadka, jak w ogóle w prosty sposób wykrywać przejście przez szczyt, jakoś adaptacyjnie zapamiętać na kondensatorze i porównać, a może przy stałej częstotliwości wykrywać przejście przez zero i przesunąć impuls o pół okresu?
 • #59
  atom1477
  Poziom 43  
  Tutaj nie musi to być dokładnie szczyt, więc można to rozwiązać dość prosto. Najprościej chyba układem przesuwającym przebieg o 90° i zwykłym detektorem przejścia przez 0.
 • #60
  lopiola
  Poziom 16  
  Od kilkunastu lat pracuje u mnie MOC3041 taki optotriak włączany w zerze. Załącza trafo 230V/24V 160W do otwierania bramy.
  Dźwiękowo tak miło słychać jak zaczyna pracować to trafo, cisza i pojawia się dźwięk taki jak przy pracy, bez żadnego głośniejszego.
  Nigdy nie było żadnej usterki.