Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LTE - Jaki sprzęt i operator LTE w mojej miejscowości?

04 Gru 2016 20:10 1221 14
  • Poziom 14  
    Witam. Chciał bym się dowiedzieć który z operatorów może zapewnić mi dobry zasięg LTE w mojej miejscowości, a internet nie będzie specjalnie obciążony. Nigdy nie korzystałem z mobilnego internetu, lecz od długiego czasu internet stacjonarny w mojej okolicy działa po prostu do bani(Nie tylko u mnie). Dlatego chciał bym by ktoś kto dobrze zna oferty internetu LTE przedstawił mi najlepsze opcje dla mnie. Zależy mi tylko i wyłącznie na domowym LTE który działał by dzień i noc. Jeśli możecie to prosił bym o przedstawienie czysto-teoretycznie jakiego limitu transferu moge sie spodziewać a także o ile zwolni mi internet po jego wykorzystaniu.
    Mam jeszcze pytanie odnośnie sprzętu jaki będę potrzebował, czy zakup anteny zewnętrznej jest potrzebny. Jaki model kupić by wykorzystał odpowiednie pasma transmisji?
    Mieszkam w miejscowości "Szyszyn" 2-3km od Ślesina (62-561).
    Proszę o wyrozumiałość i dziękuje za wszelkie odpowiedzi.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Zacznijmy od zasięgu LTE, masz go u wszystkich operatorów. W Orange i T-Mobile z BTS-a LTE1800 NetWorks Żółwieniec. Do tego Orange z BTS-a LTE800 Orange Lubomyśle. W Plusie zasięg LTE z BTS-a LTE1800Aero2 lub LTE800Sferii Ślesin, Gorańska 12. Play korzysta z BTS-a LTE1800, LTE2100 ze Ślesina, Spokojna 10. Trzeba zrobić testy operatorów na telefonie LTE z aplikacją Network Cell Info u siebie na zewnątrz i pod tymi BTS-ami. Do testów karty orange głosowa za 5 zł, po rejestracji bonus 100GB + 100GB za podanie danych adresowych. Plus test na karcie glosowej za 5 zł, bonus 50GB za rejestrację. Play test na karcie internetowej Play Internet na Kartę za 9 zł z bonusem 100GB za rejestrację. t-Mobile na karcie gosowej z pakietem nternetowym. Testy pokażą w NCI parametry sygnału LTE i dane BTS-a, do tego testy prędkości. Pozwoli to sprawdzić , który operator zapewnia prawidłowe działanie LTE u ciebie. Najtańsza opcja na LTE bez limitu i umowy to Play z ofertą RBM na kartę 5. Koszt 5-15 zł/m-c. działa na niej usługa Darmowy Internet LTE bez limitu. w jej ramach minimum 100GB z pełna , dostępna prędkością LTE. Potem mozliwy lejek 2Mb/s. W praktyce transfery około 200Gb bez limitu prędkości. sprzęt czyli modem/router kupujesz sam. Koszt od 100 zł za modem 120-150 za MiFi, około 200-250 za router LTE, do 500 zł za router LTE-A. Na abonament w Orange za 59,90 masz 150GB w strefie domowej z maksymalna prędkością, potem lejek 1Mb/s. Poza strefa 60GB, noce 0-8 poza limitem. Do tego router B315, MF283+. W Plusie oferty teraz sa słabe, sprzęt tylko na raty. Oplaca się brać tylko abonament w programie SmartDom z rabatem 50%, czyli za 25 zł 50GB( w LTE bez limitu, w praktyce około 200GB) i 15 zł za router B315. Plus w wielu rejonach działa tragicznie, to najgorszy operator mobilny. Oferta T-Mobile gorsza i droższa niż w Orange. Przy tych odległościach od BTS-ów konieczny zakup anteny Dual LTE 1800MHz , do LTE1800 lub 2x ATK-10/800-980 do LTE800.
  • Poziom 14  
    Dziękuje za szybką i szczegółową odpowiedz. Co do testów nie posiadam aktualnie telefonu obsługującego LTE. Co do sygnału to, najbliżej mam do BTS-ów w Żólwieńcu poza tym mam całkiem dobry widok na maszt który jako jedyny w okolicy ma 320m. Mimo wszystko mam jeszcze troche czasu zanim wyjdzie mi umowa na internet stacjonarny. Jeszcze raz dziękuje.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    DobryMudzyn1702 napisał:
    Zależy mi tylko i wyłącznie na domowym LTE który działał by dzień i noc. Jeśli możecie to prosił bym o przedstawienie czysto-teoretycznie jakiego limitu transferu moge sie spodziewać a także o ile zwolni mi internet po jego wykorzystaniu.

Tutaj robi się ciut trudniej, bo poza limitami wypisanymi przez kolegę matek451 dochodzi jeszcze coś takiego jak Fair Usage Policy. Głośno o tym nie mówią, bo nie widzą potrzeby, a działa to mniej więcej tak, żeby każdy miał "tyle samo internetu". Prościej pisząc(choć technicznie zasady działania nie znam), jak jeden użytkownik obciąża pasmo w takim stopniu, że innym zwalnia - np ściągając duże ilości danych - to żeby każdy mógł komfortowo korzystać, temu jednemu "ucina się" transfer i to znacznie. Efekt jest taki, że jak za dużo ściągasz to nagle zwalnia do np 30 kB/s i to niezaleznie od tego ile danych pozostało w pakiecie - choć ten konkretny przykład dotyczy Wrocławia i jednej z podwrocławskich miejscowości, więc może tak duże zlimitowanie jest efektem tylko tego, że bardzo dużo ludzi w tym obszarze korzysta z sieci. Także jesli masz zamiar generować duży ruch na sieci to poszukaj czegoś bez Fair Usage Policy, bo w takim przypadku duży ruch jest niewskazany.
  • Poziom 14  
    Takie pytanie odnośnie ofert na karte. Znalazłem na OLX taką oferte https://www.olx.pl/oferta/internet-lte-starte...00-dni-za-darmo-CID99-IDcroAP.html#0b0f3d24a9
    Jest to starter do kupienia za 9zł z puszką :). Z tego co zrozumiałem po opisie a także opiniach w internecie, po uruchomieniu taryfy "darmowego internetu LTE" (potrzeba minimum30zł na koncie) mamy możliwość korzystania z internetu LTE za darmo. Dalej napisane jest, że za każde doładowanie w wysokości 50zł dostajemy 100dni ważności konta i 100gb Bonusu do wykorzystania co miesiąc czyli ponad 300gb co 100 dni.
    Oferowana prędkość to:15-40Mb/s downoload i 5-15 Mb/s uploadu.
    Czy taka oferta ma racje bytu, i czy do jej działania potrzebuje być w zasięgu BTS-ów od play?
    Znacie jeszcze jakieś ciekawe oferty na karte?
  • Pomocny post
    Napisałem ci o tej usłudzę Darmowy internet LTE na karcie RBM z raryfą RBM na kartę 5. ale tą z OLX trzeba doładowywać za 50 zł co 100dni. Jest sposób aby uzyskać taką kartę z taryfą RBM na Kartę 5 i na niej mieć Rok Ważności Konta. wtedy doładowuje się raz za 30 zł a potem co m-c za 5 zł w celu zakupu pakietu 600MB za 5 zł. Co 30 dni włącza się DIL. #0 zł z pierwszego doładowania zostaje na koncie, m-czny koszt to 5 zł za minimum 100GB z pełna, dostępną prędkością LTE ( potem możliwy lejek 2Mb/s ale w praktyce i 200GB można mieć na full). DIL działa tylko na sieci własnej LTE Play. Na dzień dzisiejszy można skorzystać w Orange na kartach głosowych z bonusa 200GB/m-c za rejestrację i dane adresowe. W Plusie tak jak pisalem 50GB za rejestracje. do tego 100GB za rejestracje karty Play internet na Kartę. Promocje do końca lutego więc warto skorzystać. Pakiety działają na 3G/LTE u tych operatorów.
  • Poziom 14  
    Myślę, że najlepsza opcją dla mnie jest orange, i szczerze myślę nad zdobyciem jakiegoś urządzenia z LTE do testów.
    Chciał bym jeszcze zapytać o dobór sprzętu potrzebnego do korzystania z LTE. Do samego masztu w Żólwieńcu mam około 3,3km, a z dachu mojego domu widać prawie całość. Nie wiem niestety na jakiej wysokości znajduje sie nadajnik odpowiedzialny za LTE.
    Jeśli chodzi o sprzęt i sam internet to:
    -Jaki router/modem będzie dla mnie najlepszy? Aktualnie do internetu podłączony mam 1 PC i laptop po WIFI.
    -Pewnie przy tej odległości dobrze będzie zainwestować w antenę zewnętrzną. Jaka antena dobrze będzie współpracować z danym modelem routera?
    -Mam już zarejestrowaną karte w plusie, czy mogę rejestrować inne karty np. tą w orange i dostać bonus?
    -Jak dokładnie wygląda oferta orange na karte rejestruje się i dostaje 200gb na miesiąc? Jeśli tak to jak długo i czy potrzeba podtrzymywac ważność konta doładowaniami co jakiś czas?.
  • Pomocny post
    W Orange to 200GB to jest teraz w ramach rejestracji kart głosowych za 5 zł. To promocja do końca lutego 2017. Potem oferta słaba. Można rejestrować i korzystać z bonusów u wszystkich operatorów. Orange nie ma ogólnie sensownej oferty internetu na kartę. Taka jest tylko w Play Internet na Kartę. Ta usługa DIL działa na RBM na kartę 5 czyli taryfie głosowej Play od ponad 3 lat, promocja do odwołania. w Orange sensowna umowa to NJU internetowy, umowa na czas nieokreślony. W Orange opłaca się jedynie oferta abonamentowa Internet LTE dla domu za 59,90 ze sprzętem B315, MF283+. Najpierw testy , najlepiej na telefonie, może uda ci się pożyczyć coś z LTE.
  • Poziom 2  
    Witam,
    Podłączam się pod temat.
    Krótko:
    Mieszkanie w dolinie (rzeki) więc zasięg (bez anteny) bardzo słaby.
    Sieć: T-Mobile
    Potrzeby: Mocna/sensowna antena zewnętrzna (to chyba najważniejsze), modem+router (WIFI w domu + Ethernet do kompa)
    Budżet: do 400-500 zł
    Proszę o polecenie sensownej anteny i ewentualnie modemu (i routera).
    Pozdrawiam
  • Specjalista Sieci, Internet
    A czemu akurat T-Mobile? Masz internet od nich, czemu bez sprzętu? Robiłeś jakieś testy sygnału? Skorzystaj z telefonu LTE z aplikacją Network Cell Info. Pokaże parametry sygnału i Dane BTS-a z którego korzystasz. BTS LTE1800 NetWorks w Miechowie( centrum), nie wiadomo czy działa pozwolenie na LTE800 T-Mobile w Miechowie , Kolejowa 7.
  • Poziom 2  
    matek451 napisał:
    A czemu akurat T-Mobile? Masz internet od nich, czemu bez sprzętu? Robiłeś jakieś testy sygnału? Skorzystaj z telefonu LTE z aplikacją Network Cell Info. Pokaże parametry sygnału i Dane BTS-a z którego korzystasz. BTS LTE1800 NetWorks w Miechowie( centrum), nie wiadomo czy działa pozwolenie na LTE800 T-Mobile w Miechowie , Kolejowa 7.

Dzięki za szybką odpowiedź !

T-mobile nie ma (nie daje) żadnych anten zewnętrznych.
    Zresztą oni są chętni coś dać jak się u nich kupi wszystko włącznie z TV czego nie potrzebuję.

Na dachu domu aplikacja Network Cell Info pokazuje LTE -100 do -95 dBm. Czyli bez szału.

Mam nadzieję że z anteną będzie przyzwoicie. Jaką warto kupić ? Pewnie kierunkowa i na jedno pasmo ?

Jaki do tego sensowny modem z routerem i wifi ?

Z góry dzięki !
    Pozdrawiam
    Pokaż screena z NCI, oprócz parametrów sygnału pokaże dane BTS-a, z którego korzystasz w T-Mobile. A czemu oferta bez sprzętu i jaka? Wg dawno nieaktualnej mapy zasięgu T-Mobile w LTE jest u ciebie dziura, trzeba sprawdzić skąd masz to LTE i w jakim paśmie. Sygnał jak na dachu jest słaby. Nie odpowiedziałeś czym się kierujesz przy wyborze T-Mobile. Sprawdzałeś jak działają inni operatorzy? Orange ma zasięg LTE z własnego BTS-a LTE800 w Przesławicach i słaby z BTS-a LTE1800NetWorks w Miechowie . Oferta na abonament z MF286 dużo lepsza niż T-Mobile. Play ma zasięg LTE z BTS-a LTE1800 w Miechowie, Szpitalna 3. działa tam też LTE2100 i mozliwe ze LTE800. W Play bez umowy można mieć LTE bez limitu za 5 zł/m-c.
  • Poziom 2  
    Obrazek z NCI:
    LTE - Jaki sprzęt i operator LTE w mojej miejscowości?

Główny argument za T-Mobile to aktualna umowa (35 GB za 50 zł do końca 2017).
    Jest niby jakiś modem (Alcatel OneTouch Y858V) ale nie ma Ethernetu a planuje pociągnąć kablem po pomieszczeniach (przy WIFI będą spore straty).
    A co to za argument? 35GB za 50 zł to kpina z klienta na dodatek z tym szajsem Y858, to mobilny, kiepski Mifi bez złącz antenowych. Sprzęt w T-mobile to dno. Zasięg z BTS-a przy Kolejowej 7, pytanie czy to LTE800 T-mobile czy LTE1800 NetWorks na pozwoleniu T-Mobile. Trzeba sprawdzić ale raczej LTE800, jakie prędkości?
  • Poziom 2  
    dzięki za kolejne wskazówki !

aktualna umowa to stan zastany (to już historia, nie mój pomysł), na dzisiejsze warunki parametry umowy są fatalne - ale to jedyny "argument" za t-mobile
    teoretycznie można ją wypowiedzieć (kwestia kalkulacji czy to opłacalne)

pomysł jaki miałem to zakup (na własny koszt) anteny kierunkowej (wygląda na to że pod pasmo LTE)
    do tego modem/router i rozprowadzenie ethernetem po mieszkaniu

nie bardzo wiem jak sprawdzić zasięg Oragne/Play mając tylko karty T-Mobile
    z drugiej strony odległość do nadajnik na ul. Szpitalnej jest ok 2x większa i delikatnie za górką/osiedlem - trudno zakładać że będzie lepszy sygnał

jak można szybko sprawdzić LTE czy to 800 czy 1800 ? nie mam żadnego zrootowanego telefonu