Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Cobra 19 plus - Przy odbierze silnych i wyraźnych sygnałów świecą tylko 3 diody

04 Dec 2016 21:17 894 4
  • Level 13  
    Witam. Posiadam radio jak w opisie. Po podłączeniu do anteny bazowej czy samochodowej radio podczas odbioru naprawdę silnych sygnałów zaświeca tylko 3 esy. Bardzo ale to bardzo sporadycznie potrafi mignąć żółty 4 es. Przy nadawaniu na sztucznym obciążeniu ładnie świeci cała skala. Przy naprawdę ogromnych zakłóceniach, lub gdy obok uruchomimy nośną z innego radia świecą wszystkie segmenty. Radio odbiera i nadaje prawidłowo. Jak skalibrować s-miarkę w tym radiotelefonie? Mam schemat i procedury kalibracji RX/TX ale nie ma wzmianki jak kalibrować wskaźnik przy odbiorze.
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • OptexOptex
  • Helpful post
    Level 34  
    Cześć.Po pierwsze nie myl pojęć.4 diody nie równa się 4-em S-om.
    Zobacz jak owe diody mają odzwierciedlać sygnał odbiorczy.Z twojego opisu wynika jasno, iż wszystko działa prawidłowo. 5- ta dioda to 9+30dB , to bardzo mocny sygnał i rzadko występuje.Te 4 diody to ok.9S.Co innego przy nadawaniu bo ten wskaźnik pracuje wtedy jako wskaźnik mocy nadawczej i widać, że full skali to 4W dlatego świecą wszystkie diody.
    Skalę kalibruje się na przyrządach podając odpowiedni sygnał na wejście radia w uV.Każda ilość S-ów to odpowiedni poziom sygnału wejściowego w uV.Aby to dobrze skalibrować albo zweryfikować trzeba by podać na wejście konkretny sygnał np.podać 50uV i ustawić skalę na 9S bo taki sygnał odpowiada temu wskazaniu, dla 9+30dB musiał byś podać 1600uV,dla 5S to 3,2uV,dla 3S to 0,8uV.

I powiem ci więcej, specjalnie obejrzałem sporo filmów na YT z tym radiem i sporo fotek i powiem ci w tym radiu tak - ten wskaźnik działa u każdego jak u ciebie.Nigdzie na odbiorze nie widziałem 5-tej diody a 4-ta czasem tylko komuś świeciła albo migała.Zatem to radio ma tak wskaźnik ustawiony fabrycznie.Oczywiście można to zmienić ale wtedy to już będzie modyfikacja.
  • OptexOptex
  • Level 13  
    Jak by nie spojrzeć to porównując do innych CB jakie posiadam (Alan 28, Omega, President Johnny II, uniden 520XL, Uniden PC55, Uniden PC 122, Realistic TRC 435 i kilka innych) zachowuje się podobnie w porównaniu do owej Cobry 19 plus... Mówię tu o sytuacji gdy za ścianą wisi lampa LED z czujnikiem ruchu. Wszystkie te radia po wciśnięciu nośnej zaświecają lampę, a zakłócenia generowane przez nią są tak duże, że każdy z tych radiotelefonów zaświeca do +30dB. Cobra zaświeca max do 5S. Wiem, że różne radia mają różną czułość, filtry itp. Ale ta sytuacja obrazuje, że jednak wskaźnik nie pokazuje prawidłowo. Widać to szczególnie na mobilu w mieście, gdzie słyszę kogoś kto mówi, że jest 200m za mną a świeci tylko do 5s

Powiem Ci, że faktycznie oglądając filmy na YT jest tak jak piszesz... Może wskaźnik poziomu odbieranego sygnału jest w tym radiotelefonie najbardziej wiarygodny?
  • Helpful post
    Moderator
    Witam, pokręć RV102, ten potencjometr ustawia napięcie sterowania diodami podczas odbioru sygnału. RV301 podczas nadawania.
  • Level 13  
    Uruchomiłem dziś rano radio na bazie. Rano wszyscy jadą do pracy więc na 19 jest duży ruch. Przypatrywałem się godzinę wskaźnikowi i zdecydowanie zaniża sygnał. Zawołałem w kilka miejsc gdzie wiem, że odbiór będzie bardzo mocny i powinna się przynajmniej prawie cała skala zaświecić. Nie zaobserwowałem ani raz nawet mrugnięcia do 9s. (żółty słupek) Postanowiłem ustawić wskaźnik odbioru za pomocą potencjometru oznaczonego jako RV1. Teraz jest jak trzeba. Teraz bardzo silny i mocny sygnał z mocną modulacją zaświeca w podbiciu do +30dB. Moim zdaniem sprawa zaniżonych wskazań odbioru w tym radiotelefonie jest wywołany zmianą wartości elementów. Jak wiadomo tego typu radiotelefony mają już parę lat. Jeżeli ktoś ma problem z zaniżeniem wskazań siły sygnału odbieranego, można to skorygować potencjometrem RV1 na płycie głównej. Nie mając odpowiedniego generatora sygnału, wprawny doświadczony użytkownik może to zrobić na podstawie odsłuchu.