Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel MPI 540Sonel MPI 540
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Selektywność zabezpieczeń, plomby i zabezpieczenie przedlicznikowe - jak to jest

04 Gru 2016 21:30 5076 22
  • Poziom 34  
    Sytuacja ma się tak. Wykończeniówka w nowym mieszkaniu, chwila nieuwagi, zwarte przypadkiem L i N, strzał i ciemność. Sięgam do skrzynki w mieszkaniu - bezpiecznik typu S trójfazowy zadziałał. Podniosłem, ale radio nie zaskoczyło - patrzę na kontrolkę fazy, jedna nie świeci. Czy taka sytuacja jest normalna przy poprawnie zrobionej instalacji elektrycznej? Zastanawiam się dlaczego zabezpieczenie przedlicznikowe zadziałało razem z zabezpieczeniem w lokalu, bo na logikę najpierw powinno zadziałać zabezpieczenie w lokalu, a dopiero później przedlicznikowe. Skończyło się jednym bezpiecznikiem topikowym do wymiany i opłatą za ponowne zaplombowanie zabezpieczenia przedlicznikowego(oczywiście po uprzednim uzyskaniu zgody na rozplombowanie). Ale czy tak powinno być? Deweloper twierdzi, że wszystkie instalacje są zrobione idealnie, wrzucam poglądowo zdjęcia skrzynki bezpiecznikowej:

Selektywność zabezpieczeń, plomby i zabezpieczenie przedlicznikowe - jak to jest Selektywność zabezpieczeń, plomby i zabezpieczenie przedlicznikowe - jak to jest Selektywność zabezpieczeń, plomby i zabezpieczenie przedlicznikowe - jak to jest

ale chciałbym wiedzieć dlaczego stało się tak, że oba zabezpieczenia zadziałały w jednym momencie. Moim zdaniem(ale to tylko podejście na logikę) najpierw powinno zadziałać pierwsze zabezpieczenie w kolejności podłączenia w instalacji(a jest to oświetlenie, więc bezpiecznik 10A), dopiero później główne w mieszkaniu i na końcu przedlicznikowe - a tu nie zadziałało zabezpieczenie oświetlenia w tym pomieszczeniu, tylko główne w mieszkaniu równolegle z przedlicznikowym. I tu się pojawia kolejne pytanie - od czego zależy czy zabezpieczenia przedlicznikowe są plombowane? Czy lokatorzy mogą(a może powinni?) mieć klucze do skrzynki z tym zabezpieczeniem? Tu się spotkałem pierwszy raz z taką plombą, oczywiście zadzwoniłem na pogotowie energetyczne i zgodę na rozplombowanie dostałem, ale ani u mnie w bloku, ani u znajomych gdzie zdarzało się, że zabezpieczenie przedlicznikowe zadziałało, nie widziałem żadnej plomby.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
  • Moderator Elektrycy
    Witam,

Jak patrzę na te przewody neutralne tak skręcone i wpięte do różnicówek, to czasem mnie coś boli...
    Wracając:
    siewcu napisał:
    Czy taka sytuacja jest normalna przy poprawnie zrobionej instalacji elektrycznej?

Nie powinna mieć miejsca, więc nie jest normalna.
    siewcu napisał:
    Ale czy tak powinno być?

Nie, zgodnie z rozporządzeniem należy zachować selektywność zadziałania zabezpieczeń.
    siewcu napisał:
    Deweloper twierdzi, że wszystkie instalacje są zrobione idealnie

Deweloper zawsze twierdzi, że wszystko jest cacy. Natomiast z tego co widzę, nie jest aż tak tragicznie jakby być mogło. Dość sporo aparatów w rozdzielnicy, czyli nie oszczędzili. To na plus.
    Na minus jest samo obszycie rozdzielnicy, trochę kaszana....

Co do wyłączania "wszystkiego", tj. zab przedlicznikowego i tego w tablicy mieszkaniowej, to proszę napisać jaka jest wartość tego zabezpieczenia przedlicznikowego oraz jego charakterystyka (gG/gL czy gF)?
    siewcu napisał:
    od czego zależy czy zabezpieczenia przedlicznikowe są plombowane?

Od lokalnego dostawcy prądu (ZE).
    siewcu napisał:
    Czy lokatorzy mogą(a może powinni?) mieć klucze do skrzynki z tym zabezpieczeniem?

Nie muszą mieć.
    Aby logicznie ocenić dlaczego zwarcie wywołało taki skutek, wypadałoby znać pętle zwarcia w danym miejscu. Być może jest "zbyt dobra". Być może zabezpieczenie przedlicznikowe jest nieodpowiednie.
  • Poziom 34  
    No właśnie nie pamiętam, nie zwróciłem na to uwagi... Jutro będę wiedział.
  • Poziom 35  
    siewcu napisał:
    Czy taka sytuacja jest normalna przy poprawnie zrobionej instalacji elektrycznej?

Nie powinna mieć miejsca, ale jest normalna. Nie skonstruowano jeszcze zabezpieczeń bardziej selektywnych. A właściwie to skonstruowano, ale ich stosowanie nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Nie robić zwarć i wszystko będzie dobrze. Raz na te kilka lat można wymienić bezpiecznik przedlicznikowy. Nie ma tu nic nadzwyczajnego.
    Spowodować zwarcie przez chwilę nieuwagi można tylko robiąc coś niezgodnie z przepisami. Uważaj żeby następna chwila nieuwagi nie skończyła się w kostnicy.
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
  • Poziom 26  
    Abstrahując od montażu wyłączników nadmiarowo-prądowych jako zabezpieczenie przedlicznikowe - chciałbym wiedzieć, co to za aparatura modułowa, i jaka jest gwarancja, że ma takie parametry, jak napisano na obudowie ?
  • Moderator Samochody
    W budynku, którym administruję mam trafo w piwnicy (400kVA), w RG (8m od trafa) IPZ wynosi 0,02Ω, na najdłuższej WLZ na V piętrze (LGY 5x35mm) w rozdzielnicy piętrowej 0,2Ω
    Zgadnij co się dzieje jak zrobisz zwarcie w jakimkolwiek gnieździe w budynku ?, ano lecą wszystkie zabezpieczenia od B16 w rozdzielnicy piętrowej aż po C63 W RG, które zabezpiecza daną WLZ
    Przy stosowaniu normalnych wyłączników nadprądowych i niskiej impedancji pętli zwarcia nie ma możliwości żeby aparaty działały selektywnie
    Są specjalne, selektywne zabezpieczenia, tylko cena jest taka, że lepiej zadzwonić do ZE o zgodę na zdjęcie plomb ze skrzynki Link
  • Moderator - Elektryka
    stomat napisał:
    Nie robić zwarć i wszystko będzie dobrze.

Świete słowa. Dodam tylko...

Prawo wymaga "selektywności działania zabezpieczeń".
    Zabezpieczenia działają wskutek zakłóceń. W elektroenergetyce są różne zakłócenia, ale w przypadku wyłączników nadprądowych są to przeciążenia i zwarcia.
    Prawodawca ich nie rozróżnia, więc wystarczy tylko aby selektywność przeciążeniowa była zapewniona - i będzie to zgodne z prawem.

Co do selektywności zwarciowej. Zwarcie to najbardziej fatalny i groźny rodzaj zakłócenia. Im wyższy prąd zwarcia, tym gorzej.
    I nie zawsze aparat, który go przerywa jest w stanie to skutecznie zrobić.
    Więc jeśli zadziała wyłącznik poprzedzający, nastąpi przerwanie obwodu zwarcia.

Moim zdaniem brak selektywności zwarciowej w instalacjach odbiorczych, to taka jakby namiastka automatyk LRW (lokalnej rezerwy wyłącznikowej) tyle tylko, że bezzwłoczna... ;)
  • Poziom 35  
    Prawo może sobie wymagać co chce, nic to nie da jeżeli nie ma technicznej możliwości sprostania mu. Chociaż niektórzy próbują regulować wszystko za pomocą ustaw. Podobno, w celu rozwiązania problemów ochrony zdrowia, ma wejść ustawa zakazująca chorować:)
  • Poziom 34  
    To zasadniczo mieszkanie kolegi, choć robię razem z nim - ale dzisiaj zapomniał sprawdzić. Dowiedziałem się za to, że nie dostał od dewelopera żadnych informacji o instalacji elektrycznej, pomiarów etc, a ponoć to też ma znaczenie.

A zwarcie, od którego zaczęliśmy się interesować tą instalacją, było zrobione w sumie przypadkiem z głupoty, bo zwarł zwykłym przewodem(nie wiem jaki przekrój, tak jak standardowo idzie do gniazdka, podtynkowy) L i N. Zwarł to na oświetleniu, gdzie jest B10... I dlatego cała ta sytuacja mnie zdziwiła, bo tak jak pisałem - na logikę powinna być zachowana selektywność zabezpieczeń. Natomiast z racji tego, że elektrykiem nie jestem, uprawnień nie mam i z elektryki umiem co najwyżej przedłużyć kabel czy podłączyć gniazdko - wolę zapytać osób zorientowanych w temacie. Sytuacja jest o tyle nietypowa(ale standardowa), że deweloper ucieka od odpowiedzialności za wszystkie niedoróbki, bo są to rzeczy mało znaczące - a problemy z instalacją elektryczną są raczej istotne... I tak, wiem, że elektryka to nie zabawa i nie należy pchać palców tam gdzie się nie wie co się robi, ale zmyliły nas przedłużone na kostkach kable od włącznika oświetlenia, bo komuś chyba kabla brakło i od "wejścia" do puszki zostało może 2cm przewodu...
  • Poziom 43  
    To jak są podłączone liczniki i umowy dostarczania energii do mieszkania.

Swoją drogą byłem w lecie w Nowej Hucie ze znajomym elektrykiem i developer na 3 bloki 9 piętrowe zamontował pod blokami stację 2MVA, to tam dopiero będzie się działo w przypadku zwarcia w gniazdku.
  • Poziom 35  
    siewcu napisał:
    A zwarcie, od którego zaczęliśmy się interesować tą instalacją, było zrobione w sumie przypadkiem z głupoty, bo zwarł zwykłym przewodem(nie wiem jaki przekrój, tak jak standardowo idzie do gniazdka, podtynkowy) L i N. Zwarł to na oświetleniu, gdzie jest B10.

Podczas jakiej czynności zwarł te przewody? Zapalał światło? Wymieniał żarówkę? Malował sufit? Nie potrafię sobie wyobrazić takiego czegoś.
  • Moderator - Elektryka
    stomat napisał:
    Podczas jakiej czynności zwarł te przewody? Zapalał światło? Wymieniał żarówkę? Malował sufit? Nie potrafię sobie wyobrazić takiego czegoś.

Malarz-tynkarz-akrobata do swojej roboty musi zdemontować osprzęt.
    A jak nie ma osprzętu to i światła nie ma. Ale malarze doskonale wiedzą, że jak kabelki zewrą to światło będzie. Tylko kabelki się pozajączkowały... :D
  • Poziom 35  
    Przy zdemontowanym osprzęcie na "kabelkach" w żadnym wypadku nie powinno być napięcia.
    No dobra, nie jesteśmy świętsi od papieża, jak ktoś wie co robi to sobie napięcie zostawia i podłącza żarówkę na drucie, ale wtedy się nie dziwi że w razie zwarcia zadziałało zabezpieczenie. Kolega nie wiedział co robi ale kombinował.
  • Poziom 34  
    To, że zabezpieczenie zadziałało w wyniku ewidentnego błędu nie ulega żadnej wątpliwości - niemniej chodzi tu o pożądaną kolejność działania zabezpieczeń, ich selektywność, co się tu stało i co powinno było się stać. Zapytałem dzisiaj o protokół, deweloper twierdzi, że wszystko jest ok, budynek przeszedł wszystkie odbiory ale protokołu z pomiarów nie ma i nie będzie.
  • Poziom 35  
    Pożądane byłoby żeby zadziałało tylko zabezpieczenie danego obwodu, ale to tylko pobożne życzenia. Jest rzeczą najzupełniej normalną że przy zwarciu działa więcej niż jedno zabezpieczenie. Tak to działa, nic lepszego w rozsądnej cenie jeszcze nie skonstruowano. Nie ma sensu stosować droższych zabezpieczeń ani skomplikowanych układów w przypadku zwykłego mieszkania, o wiele taniej jest unikać robienia zwarć.
  • Poziom 34  
    Sprawdziłem dzisiaj, i jest w kolejności montażu(choć nie wiem jak jest podłączone, zdjęcia wrzucę jutro jak zgram z telefonu):
    -bezpiecznik S 400 V 63 A;
    -bezpiecznik różnicowoprądowy - parametry In 25 A, I delta n 30 mA, Im 500 A, Inc 6000 A, Un 400 V 50 Hz;
    -bezpiecznik S 415 V B20;
    -bezpiecznik różnicowoprądowy - parametry In 25 A, I delta n 30 mA, Im 500 A, Inc 6000 A, Un 230 V 50 Hz;
    -bezpiecznik S B16 230/400 V;
    -bezpiecznik różnicowoprądowy - parametry In 25 A, I delta n 30 mA, Im 500 A, Inc 6000 A, Un 230 V 50 Hz;
    -bezpiecznik S B10 230/400 V;
    -bezpiecznik S B10 230/400 V;
    -bezpiecznik S B10 230/400 V.
    Zwarcie wystąpiło w obwodzie ostatniego na liście bezpiecznika(S B10). Czy ta informacja pomoże coś w rozwiązaniu zagadki dlaczego zamiast S B10 zadziałał bezpiecznik S 63 A równolegle z jednym z bezpieczników zabezpieczenia przedlicznikowego 25 A?
  • Poziom 39  
    Żaden z wymienionych aparatów nie jest bezpiecznikiem.

siewcu napisał:
    Czy ta informacja pomoże coś w rozwiązaniu zagadki dlaczego zamiast S B10 zadziałał bezpiecznik S 63 A

Nie pomoże, nie wiadomo co z czym do czego, jaką rolę pełni wyłącznik 63A w instalacji i jaka jest jego charakterystyka, podał byś typy aparatów a nie tylko wartości napięć i prądów.
    Chyba że ten 63A o który chodzi ma czerwoną dźwignię, jeśli tak to nie jest żadnym bezpiecznikiem panie elektryku a rozłącznikiem który nie reaguje na zwarcia i przeciążenia

http://kanlux24.eu/pl/rozlaczniki-izolacyjne/7786-kmi-3-100a-rozlacznik-izolacyjny-ideal.html

Narysuj schemat tej instalacji podaj IPZ

siewcu napisał:
    jednym z bezpieczników zabezpieczenia przedlicznikowego 25 A?

Żadnego wyłącznika 25A nie podałeś wyżej gdzie zajmuje miejsce w szeregu.
  • Poziom 35  
    siewcu napisał:
    dlaczego zamiast S B10 zadziałał bezpiecznik S 63 A równolegle z jednym z bezpieczników zabezpieczenia przedlicznikowego 25 A?

A on zadziałał ZAMIAST czy OPRÓCZ? W tym pierwszym wypadku do wymiany S B10, w drugim przypadku działanie poprawne i normalne.
  • Poziom 39  
    stomat napisał:
    A on zadziałał ZAMIAST czy OPRÓCZ? W tym pierwszym wypadku do wymiany S B10, w drugim przypadku działanie poprawne i normalne.

Tak sformułowane zdanie że nie wiadomo czy kolega ma na myśli 63A czy przedlicznikowe 25A jeśli 63A to nie poprawne i nie normalne bo rozłączniki nie zabezpieczają instalacji w żaden sposób. Rozłącznik niema prawa się samoczynnie wyłączyć.

Podejrzewam że oprócz rozłącznika i wyłącznika B10 który nie zadziałał które powinny zostać wymienione do sprawdzenia są również wszystkie RCD i pozostałe aparaty w rozdzielnicy i lub wymiana na jakiegoś normalnego producenta.
  • Poziom 34  
    mawerix123 napisał:
    panie elektryku

Elektrykiem nie jestem, gdybym był to nie byłoby w ogóle tego tematu, bo miałbym wiedzę dlaczego tak się dzieje.

mawerix123 napisał:
    Żadnego wyłącznika 25A nie podałeś wyżej gdzie zajmuje miejsce w szeregu.

A to nie jest jasne gdzie w szeregu znajduje się zabezpieczenie przedlicznikowe?

mawerix123 napisał:
    jaką rolę pełni wyłącznik 63A w instalacji i jaka jest jego charakterystyka

Nie ma na nim informacji, jest to faktycznie nie bezpiecznik a rozłącznik - http://www.kanlux.pl/pl/23233 dokładnie ten.

stomat napisał:
    A on zadziałał ZAMIAST czy OPRÓCZ?

Zamiast. Ten obwód na którym wystąpiło zwarcie przechodzi na pewno przez B10, a co dalej mogę zgadywać - pewnie przez różnicówkę(chyba mogę użyć takiego słowa) i co dalej mogę zgadywać, jest taki bałagan w tej rozdzielnicy, że ciężko powiedzieć co do czego jest podłączone. Tu zdjęcia, w kolejności fizycznie jak w rozdzielnicy:

Selektywność zabezpieczeń, plomby i zabezpieczenie przedlicznikowe - jak to jest Selektywność zabezpieczeń, plomby i zabezpieczenie przedlicznikowe - jak to jest Selektywność zabezpieczeń, plomby i zabezpieczenie przedlicznikowe - jak to jest Selektywność zabezpieczeń, plomby i zabezpieczenie przedlicznikowe - jak to jest Selektywność zabezpieczeń, plomby i zabezpieczenie przedlicznikowe - jak to jest Selektywność zabezpieczeń, plomby i zabezpieczenie przedlicznikowe - jak to jest
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Temat selektywności zabezpieczeń które posiadają człon zwarciowy bezzwłoczny- tzw. "eski" omawiany dziesiątki razy, wystarczy skorzystać z wyszukiwarki.

To co istotne zostało już wyjaśnione, więc temat zamykam. Wystarczy ze zrozumieniem przeczytać choćby posty w tym temacie.