Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy uprawnienia "E" do 1kV pozwalają podłączać płytę indukcyjną ?

noels 05 Gru 2016 11:56 2784 29
  • #1 05 Gru 2016 11:56
    noels
    Poziom 9  

Szanowni forumowicze,

zwracam się do Was jako do zdecydowanie bardziej doświadczonych kolegów i proszę o wyrozumiałość gdyż moje pytania mogą wydawać się banalne ale ja na nie odpowiedzi nie znam. Otóż chciałbym poznać Wasze zdanie (najchętniej poparte przepisami prawnymi) na co tak naprawdę pozwalają mi uprawnienia które posiadam ? -

Świadectwo Kwalifikacyjne E - uprawnienia do zajmowania się eksploatacją urządzeń i sieci grupy 1 na stanowisku eksploatacji w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montażu dla następujących urządzeń instalacji i sieci: Grupa I Urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne wytwarzające, przesyłające i zużywające energię elektryczną: 2) urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne o napięciu nie wyższym niż 1 kV (dokładny skan dołączony w załączniku)

Ukończone technikum elektryczne - jeśli ma to jakiekolwiek znaczenie.
    Nie prowadzę działalności gospodarczej - jeśli ma to jakiekolwiek znaczenie.

Aby było precyzyjniej zapytam o konkretne przypadki:

1. Podłączenie kuchenki indukcyjnej 230 V / 400 V - zachodzę do kogoś, na miejscu jest stara kuchnia indukcyjna, wyprowadzony dosyć stary przewód 7 x 2,5 mm2 (miedź) bez oznaczonych kolorystycznie żył, po oględzinach odnajduję 3 fazy oraz przewód zerowy (w tym przypadku nazywany raczej PEN ?), nie odnajduję przewodu ochronnego (PE). W instalacji nie ma wyłącznika różnicowo - prądowego.

a) czy moje uprawnienia oraz przepisy pozwalają mi na montaż płyty w takiej konkretnej sytuacji po przez wykonanie przyłączenia przewodów fazowych, wykonania w miejscu przyłączenia płyty rozdzielenia przewodu PEN na N i PE (czy też stworzenia mostka) i przyłączenia do niego przewodu N wychodzącego z płyty oraz przewodu PE ?

b) a może powinienem wyszukiwać w tablicy bezpiecznikowej jedną z tych wolnych żył od tego kabla i podłączając ją do szyny PE (jeśli jest) a jeśli jej nie ma do szyny (PEN) stworzyć przewód ochronny - czy to może jest już zbyt wiele jak na te uprawnienia bo jest to zmiana w zastanej instalacji ?

c) czy po takim podłączeniu ktoś z uprawnieniami wyższymi od moich powinien dokonać jakiś pomiarów i sporządzić jakiś protokół, podbić swoją pieczątką kartę gwarancyjną.

d) a może ja z takimi uprawnianiami nie mogę podłączyć płyty indukcyjnej ? - na tutejszym forum wyczytałem że ludzie wypowiadali się że producenci płyt wymagają aby po jej podłączeniu wykonać pomiary i dołączyć protokół czego jak wiadomo ja zrobić nie mogę, a nawet pisali że podłączenia musi dokonać osoba która prowadzi działalność gospodarczą w sensie że same uprawnienia nie wystarczą.

Pytanie 1) Jakie jest wasze zdanie dla tego konkretnego przypadku ?

Pytanie 2) na co pozwalają mi te uprawnienia tak w praktycznym zastosowaniu ?

Post może stał się wielowątkowy bo dotyczy zarówno wątku technicznego oraz tego na co pozwalają mi uprawnienia ale liczę na wyrozumiałość i waszą pomoc.

0 29
  • Sklep HeluKabel
  • #2 05 Gru 2016 13:30
    retrofood
    Moderator

noels napisał:
    Post może stał się wielowątkowy bo dotyczy zarówno wątku technicznego oraz tego na co pozwalają mi uprawnienia ale liczę na wyrozumiałość i waszą pomoc.

Post nie jest wielowątkowy, ale i tak czuję zażenowanie go czytając. Bo formalnie posiadasz kwalifikacje niezbędne do podłączenia kuchenki, ale pytania które zadajesz powodują, że odradzę Ci takie czynności. Ty po prostu nie będziesz wiedział co robisz i dlaczego.
    1. Przewód zerowy owszem, tam na pewno nie ma przewodu PEN, ani tym bardziej PE.
    a) jakim cudem chcesz rozdzielić PEN skoro go tam nie ma? Kiedy nam wolno rozdzielić PEN? Jaki przekrój minimalny musi posiadać PEN?
    b) Nie ma PEN, ani PE, dyskusja bezprzedmiotowa.
    c) nie myl pomiarów okresowych i oceny stanu instalacji z konkretną czynnością. Każdy elektryk po wykonaniu jakiejś pracy ma obowiązek sprawdzić, czy nie spowodował jakiegoś zagrożenia, czy nie popełnił błędu.
    d) to czego wymagają producenci przeczytasz w karcie gwarancyjnej.

1
  • #3 05 Gru 2016 13:44
    noels
    Poziom 9  

Tak jak widzisz moja wiedza jest niekompletna i dlatego zwracam się o pomoc aby ją uzupełnić, niestety widzę że na tym forum bardzo mocno wyśmiewa się z ludzi którzy oczekują pomocy, ale nie poddam się i poproszę Cię w takim razie o dokładniejsze wyjaśnienie.

Piszesz:

Przewód zerowy owszem, tam na pewno nie ma przewodu PEN, ani tym bardziej PE.

czyli rozumiem że użyłem złego nazewnictwa i jest przewód zerowy - zgadza się ?

jakim cudem chcesz rozdzielić PEN skoro go tam nie ma?

nie ma bo nazywa się zerowy - zgadza się ?

Kiedy nam wolno rozdzielić PEN?

nie wiem

Jaki przekrój minimalny musi posiadać PEN?

- 16 mm2 ?

jakim cudem chcesz rozdzielić PEN skoro go tam nie ma?

nie ma bo nazywa się on zerowy, tak ?
    więc skoro nie ma przewodu ochronnego to do niego powinienem podłączyć przewód ochronny wychodzący z kuchenki, tak ?

0
  • #4 05 Gru 2016 14:12
    Peter134
    Poziom 17  

A może tam nie ma a ani zerowego ani PEN bo jest to sieć TT? I co wtedy?

0
  • #5 05 Gru 2016 15:11
    noels
    Poziom 9  

W sieciach TT nie łączy się przewodu ochronnego wychodzącego z urządzenia z przewodem neutralnym ?
    Napiszesz od razu coś więcej ?

1
  • #6 05 Gru 2016 15:16
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

noels napisał:
    W sieciach TT nie łączy się przewodu ochronnego wychodzącego z urządzenia z przewodem neutralnym ?
    Napiszesz od razu coś więcej ?

A może kolega sam by się doszkolił i poczytał na ten temat. Forum służy do pomocy ale szkoły nie zastąpi.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #7 05 Gru 2016 17:41
    zbich70
    Specjalista elektryk

Łukasz-O napisał:
    Forum służy do pomocy ale szkoły nie zastąpi.

Napisał że ma technikum elektryczne.

0
  • #8 05 Gru 2016 18:14
    Peter134
    Poziom 17  

@zbich70
    A ja mam kilof. Jestem górnikiem? Mieć tytuł i ukończoną szkołę, a znać się na czymś czasami nie idzie w parze.

0
  • Pomocny post
    #9 05 Gru 2016 18:16
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Dam ci dobrą radę.
    Daj se spokój z tym.
    Dlaczego?
    Uwalisz płytę, kto zapłaci klientowi za to?
    Ludzie chcą cudów i nie słyszeć nie da się. Pokusisz się na 100zł a może cię to kosztować 100x10
    Wole sobie odpuścić i mieć spokój niech inny się stresuje.
    Płyta to obwód wydzielony w kamienicy w blokach ? Obwód wydzielony bezpiecznik światło, bezpiecznik gniazda. I teraz ryzykuj podłączyć to cudo. I jeszcze się wpisz do gwarancji ze dobrze podłączone.

3
  • #10 05 Gru 2016 23:01
    hubertkoncki
    Poziom 8  

zbich70 napisał:

No, pamiętam jak kiedyś przyszedł uczeń z 3 klasy technikum elektrycznego.
    Koniec dnia, zbieramy się. Poprosiłem kolegę aby zabezpieczył gołe (po testach) żyły ze zwisającego przewodu od lampy.
    Po zabezpieczeniu włączyłem bezpiecznik i BUM. Okazało się, że adept sztuki elektrycznej skręcił wszystkie żyły i zawinął izolacją.

0
  • Pomocny post
    #11 06 Gru 2016 01:28
    pawel1148
    Poziom 19  

Popieram kwestię odnośnie zaniechania podłączania urządzenia, bo faktycznie podłączenie płyty indukcyjnej może przerosnąć wiedzę osoby po technikum i z uprawnieniami SEP.
    Zastanowiło mnie na jakiej podstawie ktoś wysnuł tezę, że akurat ta instalacja może być w sieci TT ?? Moderator słusznie zaznaczył że na końcu tego przewodu nie ma na pewno żyły PEN(ta wymaga znacznie grubszego przewodu- dla ścisłości co najmniej 10mmCU), o braku PE mówił autor. Reszta nie jest nam znana. Osobiście w życiu mało widziałem sieci w układzie TT. Nie mówię, że ich nie ma, ale mam nadzieję że ogromna większość jest zabezpieczona różnicówką. Bo jakoś sobie nie wyobrażam możliwości spełnienia jakiejkolwiek ochrony przeciw-porażeniowej poza izolacją w układzie 3 fazowym za pomocą zabezpieczeń nadprądowych. Choć pewnie i takie przypadki gdzieś jeszcze mogą mieć miejsce.

Piszę o tym tylko dlatego, że autor mógł to wziąć nie jako wróżbiarstwo, ale jednoznaczne określenie sieci przez osobę znającą się na rzeczy.

Co do chęci nauki, to dobrze świadczy o autorze. Tylko akurat jeśli chodzi o naukę elektryki w praktyce, internet jest nie najlepszym miejscem na to.
    Wystarczy spojrzeć na youtube, co za konstrukcje perpetum mobile, wolnej energii itp. tam są prezentowane, to się człowiek zastanawia po co jeszcze ten węgiel Ci źli górnicy kopią, na złość elektrowniom, które muszą go kupować. Gdzieś to ostatnio nawet zaczęło przełazić na elektrodę.
    Osobiście komentarzy osób znajdujących się na elektrodzie, nie będących moderatorami nie biorę do końca na poważnie. Bo piszą je osoby nie koniecznie mające na dany temat pojęcie, np. w tej chwili ja. Bo pełnej wiedzy w tej dziedzinie nie mam, ale staram się już nie pisać rzeczy, które mi się tylko wydają być prawdą, bo wielokrotnie okazały się fikcją.
    Na stronach wyglądających na poważne źródło informacji też udało mi się natrafić na mocne nadinterpretacje autora.

0
  • #12 06 Gru 2016 09:17
    noels
    Poziom 9  

Pisząc w poście o tym że mam ukończone technikum nie zrobiłem tego po to aby się tym szczycić bo nie ma czym. Chodziło mi tutaj o kwestie związane z tym co mogę (teoretycznie) w połączeniu z uprawnieniami robić, choć teraz już wiem że nie ma to najmniejszego znaczenia.

Aby Was już więcej nie martwić - zleciłem to bardziej (mam nadzieję) kompetentnemu elektrykowi.

Tylko widzicie sprawa jest taka, że pisząc tutaj na forum oczekiwałem zdecydowanie "innego" podejścia a nie wyśmiewania się z mojej osoby. To prawda że brakuje mi wiedzy a przede wszystkim praktyki w zawodzie bo nie wykonuję go na co dzień. Żeby była jasna sprawa - nie oczekiwałem zagłaskania mnie ale chciałem z wypowiedzi czerpać wiedzę. Nie wierzę że którykolwiek człowiek posiadający choćby największą wiedzę teoretyczną wyniesioną ze szkoły od razu był alfą i omegą, trzeba nabyć praktyki aby wykonywać ten zawód (jak każdy inny zresztą) w sposób należycie dobry.

Czytając wątki na tym forum bardzo często spotykam się z totalnym wyniszczaniem wręcz ludzi udających się tutaj nawet po najprostsze wskazówki. Dostrzegam że czasem pytania jakie pojawiają się na tutejszym forum naprawdę są z elementarnych podstaw i widać że ktoś kompletnie nie ma pojęcia o elektryce. Być może moje pytania były równie głupie ... nie wiem. Napiszę szczerze, że do tej pory pomimo przejrzeniu posiadanej literatury nie wiem jak rozpoznać sieć w układzie TT a bardzo chętnie bym się tego dowiedział ale wątpię już w dobrą atmosferę na tym forum i w to że komuś naprawdę chciało by się napisać ... stary musisz zacząć od sprawdzenia tego ... zwrócić uwagę na to ... albo wykonać taki czy inny pomiar ... bo wiesz sieć TT to charakteryzuje się tym i tamtym i dlatego w ten sposób rozpoznasz ją od sieci pracującej w układzie TN. Jak już określisz rodzaj sieci i masz do dyspozycji n żył w przewodzie i znalazłeś 3 przewody fazowe oraz czwarty przewód (zerowy, neutralny lub ochronno - neutralny - niestety tutaj też mam problem z nazewnictwem ) to w sieci TT postępuje się tak ... bo..... a w sieci TN (C, C-S, S) w zależności od tego czy w układzie jest wyłącznik różnico - prądowy czy nie, wykonaj przyłączenie przewodu ochronnego urządzeń w tym miejscu ... albo wygospodaruj dodatkową żyłę jeśli masz ją wolną na przewód ochronny i przyłącz ją w tablicy bezpiecznikowej na szynie z przewodami ochronnymi lub na szynie z przewodami ochronno-neutralnymi - chyba że znowu użyłem złego nazewnictwa.
    a właśnie takiego czego oczekiwałem - zbyt wiele ?

Zadaje sobie pytanie jaki jest więc sens istnienia takiego forum ?

Odstraszyć i zniechęcić zamiast wskazać błąd ale zarazem wyjaśnić, wytłumaczyć aby ktoś zrozumiał ?

0
  • #13 06 Gru 2016 11:03
    retrofood
    Moderator

noels napisał:
    Tylko widzicie sprawa jest taka, że pisząc tutaj na forum oczekiwałem zdecydowanie "innego" podejścia a nie wyśmiewania się z mojej osoby. To prawda że brakuje mi wiedzy a przede wszystkim praktyki w zawodzie bo nie wykonuję go na co dzień.

Sorry, Winnetou, podejrzewam, że nikt nie ma i nie miał zamiaru Ciebie wyśmiewać, ale że mnie pierwszemu to zarzuciłeś, więc tak przy okazji napisz jak to wygląda z Twojej strony.
    Co konkretnie w mojej pierwszej wypowiedzi uznałeś za wyśmiewanie? To, że napisałem prawdę iż czuję się zażenowany (pamiętam ile sam umiałem po technikum, więc mam porównanie), czy że próbowałem Cię nakierować na właściwą ścieżkę swoimi pytaniami?
    Jeśli stwierdzenie faktów uznajecie za wyśmiewanie (piszę w liczbie mnogiej, bo to się staje powszechne), to przykro mi, ale chyba się nie rozumiemy. Jesteśmy tu po to aby pomagać fachowo, jednak oczekiwanie przy tym głaskania i miziania, to wg mnie mała przesada. Po takie doznania należy się zwracać do innych osób.

0
  • #14 06 Gru 2016 11:17
    noels
    Poziom 9  

@retrofood - nie zarzucam tego Tobie, może jestem po prostu nadwrażliwy lub przyzwyczajony do zupełnie innego tonu panującego na moich branżowych forach.

ale zauważ sam:

Cytat:
    A może kolega sam by się doszkolił i poczytał na ten temat. Forum służy do pomocy ale szkoły nie zastąpi.

ale może pomóc jeśli ktoś chce udzielić informacji, prawda ?

Cytat:

haaa ...

Cytat:
    A ja mam kilof. Jestem górnikiem? Mieć tytuł i ukończoną szkołę, a znać się na czymś czasami nie idzie w parze.

Zgadza się, ale czemu nie skupiamy się na próbie udzielenia pomocy tylko na Ciągłym ocenianiu ?

Tak to prawda że jak widać brakuje mi wiedzy i doświadczenia dlatego staram się szukać pomocy, siedząc i nic nie robiąc w tym kierunku aby tą wiedzę zdobyć , poszerzyć niczego nie osiągnę.

Zauważ że zamiast skupić cię w tym wątku na próbie odpowiedzi na moje pytania (nie uważam aby próba naprowadzania kogoś była zła) jak np.: ta:

Cytat:

Szkoda tylko że na tym się skończyła.
    Mam nadzieję że mnie choć troszkę rozumiesz o co mi chodzi.

0
  • #15 06 Gru 2016 11:27
    retrofood
    Moderator

noels napisał:

Mam nadzieję że mnie choć troszkę rozumiesz o co mi chodzi.

I rozumiem, i nie. Przecież moja wypowiedź była jedyną i to po niej napisałeś:
    Cytat:
    zwracam się o pomoc aby ją uzupełnić, niestety widzę że na tym forum bardzo mocno wyśmiewa się z ludzi którzy oczekują pomocy,

Nie rozumiem!

0
  • #16 06 Gru 2016 11:56
    noels
    Poziom 9  

Może zbyt emocjonalnie podchodzę do tego... i nad interpretuje pewne rzeczy.

Zacznijmy od początku w takim razie teraz już tylko czysto teoretycznie. Pierwsza rzecz która mnie zaintrygowała to nazewnictwo przewodu.
    piszesz bowiem:

Cytat:
    Przewód zerowy owszem, tam na pewno nie ma przewodu PEN, ani tym bardziej PE

Do tej pory żyłem w przekonaniu że jeśli dla przykładu w mieszkaniu w rozdzielnicy z zabezpieczeniami (za licznikiem) mamy sytuację taką że poszczególne obwody mają przewód zerowy (N), fazowy oraz ochronny (PE) to taką instalację nazywamy TN-S. Wszystkie przewody N poszczególnych obwodów łączone są do wspólnej listwy N a wszystkie przewody ochronne (PE) poszczególnych obwodów łączone do listwy PE. Przewody PE odbiorników łączy się tylko z przewodem PE. Przypadek instalacji jednofazowej trójprzewodowej
    Jeżeli zaś mamy taki przypadek że za licznikiem obwody mają tylko dwa przewody - zerowy i fazowy to taką instalacje nazywa się instalacją TN-C a przewód zerowy pełni tutaj rolę przewodu ochronno - neutralnego (PEN) i w takim przypadku przewody ochronne z urządzeń łączy się z przewodem zerowym (PEN)
    Zaś sytuację w której część obwodów posiada niezależny przewód ochronny a część nie nazywamy siecią TN-C-S

Czy do tego momentu uważam poprawnie czy też się mylę i jeśli tak to w którym momencie ?

0
  • #17 06 Gru 2016 13:07
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

noels napisał:
    przewód zerowy (N), fazowy oraz ochronny (PE)

Instalacja w układzie sieci TN-S posiada przewody:
    Neutralny (N), Ochronny (PE) i fazowy(-e) (L). Nie ma tam zerowego (N) - cokolwiek by to znaczyło.
    noels napisał:
    a przewód zerowy pełni tutaj rolę przewodu ochronno - neutralnego (PEN)

I to się zgadza, pełni jego rolę ale nim nie jest. Z prostego względu, nie spełnia wymagania wytrzymałości mechanicznej.

0
  • #18 06 Gru 2016 13:54
    noels
    Poziom 9  

@kozi966

Nie zanegowałeś (po za sprostowaniem dotyczącym nazewnictwa przewodu - dziękuję.) reszty mojej wypowiedzi dotyczącej układu sieci czyli rozumiem, że rozróżniam je prawidłowo, tak ?
    Jeśli jednak nie - proszę sprostować

idźmy dalej ...

Teraz chciałbym dowiedzieć się jak prawidłowo powinny być przyłączane przewody ochronne urządzeń bądź też styki ochronne w gniazdkach w poszczególnych typach sieci. Moja wiedza na ten temat wygląda następująco:

TN-S: najnowszy i najbezpieczniejszy typ sieci, styki ochronne gniazdek lub przewody ochronne urządzeń podłączane są za pomocą osobnego przewodu ochronnego PE którego początek ma miejsce na szynie PE w rozdzielnicy z aparatami elektrycznymi (wyłącznikami nadprądowymi, RCD itd) za licznikiem.
    TN-C: starszy i mniej bezpieczny typ sieci, styki ochronne gniazdek powinny być połączone z przewodem neutralnym N a następnie za pomocą mostka połączone z ze stykiem roboczym N gniazdka, przewód neutralny pełni tutaj rolę przewodu neutralno - ochronnego, jest to rozwiązanie o tyle mniej bezpieczne że w przypadku przerwania przewodu neutralnego tracimy ochronę gdyż jeśli na obudowie urządzenia pojawi się napięcie nie zadziała wyłącznik nadprądowy.
    TN-C-S: sytuacja mieszana czyli część obwodów jest z instalacji typu TN-S a część z instalacji TN-C

czy to jest prawidłowe rozumowanie ?

A jak wygląda sytuacja ochrony w sieciach typu TT i jak taką sieć rozpoznać od pozostałych ?

0
  • Pomocny post
    #19 06 Gru 2016 15:21
    viertnik
    Poziom 15  

noels napisał:
    TN-C-S: sytuacja mieszana czyli część obwodów jest z instalacji typu TN-S a część z instalacji TN-C

czy to jest prawidłowe rozumowanie ?

Nie jest to prawidłowe rozumowanie. Sieć TN-C-S powstaje na skutek rozdzielenia przewodu PEN znajdującego się w sieci TN-C na przewód N i PE. Zazwyczaj przewód PEN wprowadza się na listwę PE w rozdzielnicy następnie robisz mostek na listwę N w rozdzielnicy. Następnie listwę PE łączysz przewodem z GSU ( Główna Szyna Uziemiająca ), a do GSU podłączasz uziom budynku ( np. otokowy, fundamentowy. Ten drugi jest prawie niezniszczalny )

Zadanie domowe dla Ciebie:
    - zapoznaj się z terminem "ekwipotencjalizacja"
    - zapoznaj się z terminem IPZ ( impedancja pętli zwarcia ) i spróbuj narysować ją dla różnych rodzai sieci zasilających dla przewodów L-fazowych i PE-ochronnego

0
  • Pomocny post
    #20 06 Gru 2016 15:42
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

viertnik napisał:
    Sieć TN-C-S powstaje na skutek rozdzielenia przewodu PEN znajdującego się w sieci TN-C na przewód N i PE

Błąd. od miejsca rozdziału instalacja pracuje w układzie TN-S. Do miejsca rozdziału w TN-C. Całość w TN-C-S.
    "Czysty" układ TN-S można spotkać w przemysłówce, gdzie inwestor stawia swój własny transformator i wymaga oddzielnych przewodów N i PE od samego trafo.

viertnik napisał:
    Nie jest to prawidłowe rozumowanie.

Jest to jak najbardziej prawidłowe rozumowanie.
    Układ sieci TN-C-S to dwa współistniejące układy w jednej instalacji (TN-S i TN-C).
    Mówiąc prościej część obiektu posiada nową instalacje (TN-S) a część obiektu starą instalację (TN-C).
    Może być tak, że układ TN-S jest rozbudowaną częścią układu TN-C.
    Patrząc ogólnikowo i dość obszernie, to wszyskie obiekty zasilane z sieci zakładu energetycznego (gdy dostarcza TN), a które posiadają nową instalację, pracują (licząć z siecią) w układzie TN-C-S.

noels napisał:
    TN-C: starszy i mniej bezpieczny typ sieci, styki ochronne gniazdek powinny być połączone z przewodem neutralnym N a następnie za pomocą mostka połączone z ze stykiem roboczym N gniazdka, przewód neutralny pełni tutaj rolę przewodu neutralno - ochronnego, jest to rozwiązanie o tyle mniej bezpieczne że w przypadku przerwania przewodu neutralnego tracimy ochronę gdyż jeśli na obudowie urządzenia pojawi się napięcie nie zadziała wyłącznik nadprądowy.

Źle. W układzie TN-C nie występuje przewód neutralny jako samodzielny.
    W instalacji (a nie sieci...) występuje przewód spełniający zadania przewodu ochronno-neutralnego (PEN) ale z racji braku wymagania co do minimalnego przekroju nim nie jest. Stąd ten układ w instalacji jest nieklasyfikowany. Kiedyś ten układ był układem w którym stosowano ochronę poprzez zerowanie.

noels napisał:
    A jak wygląda sytuacja ochrony w sieciach typu TT i jak taką sieć rozpoznać od pozostałych ?

Rozpoznać można poprzez pomiar pętli zwarcia lub dość dokładne oględziny.
    W przypadku dość niskich prądów zwarciowych na linii L-PE (rzędu np. 30-40A) można domniemywać, że mamy do czynienia z TT. To jednak należy potwierdzić warunkami przyłączenia.
    Sposoby ochrony w TT to temat na dłuższy wykład, tak samo jak opis tych sieci, który skrótowo zamieściłem.

0
  • #21 06 Gru 2016 16:39
    zbich70
    Specjalista elektryk

kozi966 napisał:
    "Czysty" układ TN-S można spotkać w przemysłówce, gdzie inwestor stawia swój własny transformator i wymaga oddzielnych przewodów N i PE od samego trafo.

I najlepiej by było żeby tylko tak traktować TN-S, czyli właśnie "czysty".
    100% laików i większość adeptów zawodu nie wie co masz na myśli pisząc "czysty", ponieważ nie odróżnia sieci od instalacji.
    kozi966 napisał:
    wszyskie obiekty zasilane z sieci zakładu energetycznego (gdy dostarcza TN), a które posiadają nową instalację, pracują (licząć z siecią) w układzie TN-C-S.

Laicy i adepci także nie wiedzą kiedy "liczyć z siecią" a kiedy nie.
    Więc najlepiej zawsze liczyć z siecią.

0
  • #22 06 Gru 2016 17:58
    noels
    Poziom 9  

@viertnik - dziękuję, oczywiście zapoznam się z tematami wnikliwie.

Cytat:
    Zadanie domowe dla Ciebie:
    - zapoznaj się z terminem "ekwipotencjalizacja"
    - zapoznaj się z terminem IPZ ( impedancja pętli zwarcia ) i spróbuj narysować ją dla różnych rodzai sieci zasilających dla przewodów L-fazowych i PE-ochronnego

Abym dobrze zrozumiał zejdźmy do najniższego poziomu, chyba najprostszego z możliwych - mieszkanie w bloku - czyli zajmijmy się instalacją.

Czy o instalacji pracującej w układzie TN-S będziemy mówić wtedy gdy:
    - do mieszkania trafia przewód 3x4mm2 składający się z żył: N, PE, L i żyła N trafia na listwę N w rozdzielnicy z aparatami , żyła PE trafia na listwę PE, (listwy nie są ze sobą mostkowane) żyła L służy do zasilenia szyny z wyłącznikami nadprądowymi z których rozprowadzone są poszczególne obwody tj, oświetlenie, gniazdka itd. Oczywiście obwody posiadają przewody 3 żyłowe z których dla przykładu zasilane gniazdko przyłączone jest w taki sposób że na styk ochronny przyłączony jest żyła PE, a na styki robocze oczywiście żyła N oraz L ?

Czy o instalacji pracującej w układzie TN-C będziemy mówić wtedy gdy:
    - do mieszkania trafia przewód 2x4mm2 składający się z żył: PEN, L i żyła PEN trafia na listwę PEN w rozdzielnicy z aparatami , żyła L służy do zasilenia wyłączników nadprądowych z których rozprowadzone są poszczególne obwody tj, oświetlenie, gniazdka itd. Oczywiście obwody posiadają przewody 2 żyłowe z których dla przykładu zasilane gniazdko przyłączone jest w taki sposób że na styk ochronny przyłączona jest żyła PEN z której mostkuje się styk roboczy N a na styk roboczy fazowy przyłącza żyłę L ?

Czy o instalacji pracującej w układzie TN-C-S będziemy mówić wtedy gdy:
    - do mieszkania trafia przewód 2x4mm2 składający się z żył: PEN, L i żyła PEN trafia na listwę PEN w rozdzielnicy z aparatami , żyła L służy do zasilenia szyny z wyłącznikami nadprądowymi z których rozprowadzone są poszczególne obwody tj, oświetlenie, gniazdka itd. Obwody są różne np.: jeden obwód posiada przewody 3 żyłowe z którego dla przykładu zasilane gniazdko przyłączone jest w taki sposób że na styk ochronny przyłączony jest żyła PE która swój początek bierze z szyny PEN, a na styki robocze oczywiście żyła N oraz L natomiast drugi obwód jest obwodem dwużyłowym z którego zasilane jest inne gniazdko w ten sposób że żyła PEN która swój początek bierze z szyny PEN w roździelnicy z aparatami wprowadzona jest na styk ochronny gniazdka z którego mostkuje się styk roboczy N a na styk roboczy fazowy przyłącza żyłę L ? mówiąc w skrócie część instalacji zmodernizowana a część nie.

lub ta sama sytuacja co powyżej ale:
    - do mieszkania trafia przewód 3x4mm2 składający się z żył: PE, N, L i żyły PE oraz N trafiają na wspólną listwę PEN (są ze sobą zmostkowane) reszta jak powyżej czyli mieszane obwody

ewentualnie
    - do mieszkania trafia przewód 2x4mm2 składający się z żył: PEN, L i żyła PEN trafia na listwę PEN .... ale wszystkie obwody są już z osobnym przewodem ochronnym PE (TN-S)

co przesądza o tym czy instalacja pracuje w układzie TN-C-S to fakt występowania w niej "mieszanych obwodów" tj. z kablem ochronnym i bez niego czy może także to czy domieszkania trafa przewód PE, N, L czy PEN, L ?

0
  • Pomocny post
    #23 06 Gru 2016 18:30
    zbich70
    Specjalista elektryk

noels napisał:
    - do mieszkania trafia przewód 3x4mm2 składający się z żył: PE, N, L i żyły PE oraz N trafiają na wspólną listwę PEN (są ze sobą zmostkowane)

Taka opcja jest niedopuszczalna - raz rozdzielonego PEN nie łączy się ponownie.

Reszta by się zgadzała.
    O ile dobrze przeczytałem.
    A czytać bym nie musiał, gdyby kolega operował schematami a nie opisówkami typu "żyła X trafia na szynę.., a żyła Y służy do..., natomiast żyła Z jest mostkowana..." i tak dalej.
    W ten sposób historycy opisują pola bitew, ale mimo to zamieszczają rysunki wizualizujące w jaki sposób przemieszczały się oddziały... ;)
    noels napisał:
    co przesądza o tym czy instalacja pracuje w układzie TN-C-S to fakt występowania w niej "mieszanych obwodów"

O co tobie chodzi z tym "mieszaniem obwodów" ?
    Mieszać to można groch z kapustą.
    TN-C-S oznacza że od strony zasilania (trafostacji) do celów ochrony służy ten sam przewód (C-combine-wspólny), a dalej następuje rozdzielenie tych funkcji na oddzielne przewody - ochronę przejmuje inny przewód (stąd S - separe - oddzielny).

0
  • #24 06 Gru 2016 19:33
    noels
    Poziom 9  

@Zbich70

Cytat:
    A czytać bym nie musiał, gdyby kolega operował schematami a nie opisówkami typu "żyła X trafia na szynę.., a żyła Y służy do..., natomiast żyła Z jest mostkowana..." i tak dalej.

Uwierz mi, że też się nad tym napociłem ... ;-)

co do tego:

Cytat:
    - do mieszkania trafia przewód 3x4mm2 składający się z żył: PE, N, L i żyły PE oraz N trafiają na wspólną listwę PEN (są ze sobą zmostkowane)

tak też mi się wydawało że to bez sensu ale zasugerowałem się tym jak ekipa wykonująca wymianę całej instalacji wewnątrz bloku wpuszczając mi przewód przyłączeniowy (5x4mm2) z korytarza do mojej roździelnicy w mieszkaniu wpięła mi PE i N na wspólną szynę pomimo że w mieszkaniu mam w 100% TN-S .... :-( tak czy siak porcja solidnej wiedzy w tym wątku dla mnie za co wszystkim dziękuję.

To co mnie jeszcze mocno ciekawi to czy można trafić na instalację w wewnątrz domu jednorodzinnego / mieszkania pracującą w układzie TT czy też może chodzi o to że w układzie TT może pracować tylko sieć doprowadzająca energię do obiektu ?

To odnośnie jednego z pierwszych postów w którym rozmowa toczyła się odnośnie przyłączenia przewodu ochronnego płyty i wtedy Peter134 napisał:

Cytat:

wyjaśni mi ktoś ?

0
  • #25 06 Gru 2016 19:41
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

noels napisał:
    tak też mi się wydawało że to bez sensu ale zasugerowałem się tym jak ekipa wykonująca wymianę całej instalacji wewnątrz bloku wpuszczając mi przewód przyłączeniowy (5x4mm2) z korytarza do mojej roździelnicy w mieszkaniu wpięła mi PE i N na wspólną szynę pomimo że w mieszkaniu mam w 100% TN-S .... :-( tak czy siak porcja solidnej wiedzy w tym wątku dla mnie za co wszystkim dziękuję.

To nie była niestety fachowa ekipa, tak na marginesie. Ślepy elektryk to robił, bez rozeznania Twojej instalacji.

0
  • Pomocny post
    #26 06 Gru 2016 19:53
    zbich70
    Specjalista elektryk

noels napisał:
    To co mnie jeszcze mocno ciekawi to czy można trafić na instalację w wewnątrz domu jednorodzinnego / mieszkania pracującą w układzie TT czy też może chodzi o to że w układzie TT może pracować tylko sieć doprowadzająca energię do obiektu ?

Sieć doprowadzająca energię pracuje w określonym układzie i instalacja odbiorcza ma być do tego układu dostosowana.

0
  • Pomocny post
    #27 06 Gru 2016 20:05
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

zbich70 napisał:
    noels napisał:

Sieć doprowadzająca energię pracuje w określonym układzie i instalacja odbiorcza ma być do tego układu dostosowana.

Zgadza się. Tylko gdy do mieszkania doprowadzona jest instalacja 3/5 - przewodowa, nie jesteśmy w stanie stwierdzić (bez pomiarów IPZ na przykład), w jakim układzie sieciowym jest wykonane zasilanie.
    (To taka informacja dla autora tematu).

0
  • Pomocny post
    #28 06 Gru 2016 20:13
    zbich70
    Specjalista elektryk

elpapiotr napisał:
    Zgadza się. Tylko gdy do mieszkania doprowadzona jest instalacja 3/5 - przewodowa, nie jesteśmy w stanie stwierdzić (bez pomiarów IPZ na przykład), w jakim układzie sieciowym jest wykonane zasilanie.
    (To taka informacja dla autora tematu).

Dojdziemy do tego w trudnym procesie forumowego dokształcania młodego technika elektryka. Damy radę... ;)
    Chyba że sam poszuka na forum, bo dziesiątki razy było to omawiane.
    Ale cóż... dzisiejsza młodzież musi mieć wszystko podane na tacy...

0
  • #29 06 Gru 2016 21:16
    noels
    Poziom 9  

@Zbich70 pytasz:

Cytat:
    O co tobie chodzi z tym "mieszaniem obwodów" ?
    w nawiązaniu do moich słów:

Cytat:
    co przesądza o tym że instalacja pracuje w układzie TN-C-S ? czy to fakt występowania w niej "mieszanych obwodów" ?

Zobrazowałem to na załączonym rysunku:

1. Układ TN-S
    2. W mieszkaniu występuje obwód z przewodem 3 żyłowym i przewodem 2 żyłowym czy w takim razie jest to TN-C-S czy też nadal jest to TN-S bo liczy się układ w jakim doprowadzone jest zasilanie do mieszkania czyli przewód PE, N, L ?
    3. Układ TN-C
    4. W mieszkaniu występują obwody 3 żyłowe i obwody 2 żyłowe czy w takim razie jest to układ TN-C-S czy też jest to układ TN-C bo liczy się układ w jakim doprowadzone jest zasilanie do mieszkania czyli w tym przypadku przewód PEN i L ?

0
  • #30 06 Gru 2016 21:46
    Akrzy74
    Poziom 39  

Cytat:

A tutaj zaraz zaczniemy projektować instalację.
    Punkt 7 -> Link

Zamykam.

0