Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Electrolux EWS11054EDU - Wymiana łożysk w zgrzewanym zbiorniku

05 Gru 2016 13:38 1896 4
  • Poziom 2  
    Witam,
    Mam pytanie do znawców tematu, posiadam pralkę Electrolux model EWS11054EDU (numer produktu 914339006) i najpewniej uszkodzeniu uległy łożyska. Pralka ma prawdopodobnie nierozbieralny zbiornik i tu pojawiają się schody. Mam kilka wątpliwości i byłoby miło gdyby ktoś był w stanie pomóc:
    1) Czy posiada ktoś informacje na temat zastosowanych łożysk oraz simeringu ? Napisałem maila do electrolux-a, lecz nie otrzymałem żadnej odpowiedzi.
    2) Czy taka naprawa jest opłacalna przy samodzielnym montażu łożysk oraz sklejeniu/zgrzaniu zbiornika, czy też warto wysłać cały zbiornik do firm które specjalizują się w tego typu naprawach ? Koszt nowego zespołu piorącego to 640 zł, co całkowicie nie wchodzi w grę.
    3) Przy ewentualnym rozcinaniu zbiornika jakie narzędzie zastosować aby otrzymać prostą linię cięcia oraz jaki sposób łączenia będzie najpewniejszym rozwiązaniem (klejenie + śruby, zgrzewanie) ?
    Z góry dziękuje za wszelkie odpowiedzi oraz wskazówki mam nadzieje, że uda mi się samodzielnie dokonać naprawy.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Klejenie + śruby, ja tnę fleksem na wolnych obrotach żeby nie topiło się tworzywo. Miejsca szczególne docinam brzeszczotem. Jak zrobisz wszystko sam to masz tylko koszt śrub, silikonu,łożysk i zimmeringu. Kup części dopiero po rozbiórce, bo może się okazać, że oś bębna wymaga regeneracji, lub wymiany i w ogóle temat Cię przerośnie.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Najlepiej na początku zdemontuj zbiornik i cały jego osprzęt.Co 10-15 cm nawierć na śruby np.M5,6.Później dowolnie albo fleksem albo brzeszczotem przetnij zbiornik chociaż najlepiej wychodzi na początku ciąć fleksem później brzeczotem,masz pewność że nie przetniesz bębna.Następnie wybijasz bęben i łożyska oraz siemering.Kupujesz wbijasz nowe,tak aby nie uszkodzić bieżni.Ewentualnie siemering montujesz na silikonie.Wbijasz bęben i stawiasz pionowo tak aby był osią skierowany do doły.Na drugą część zbiornika kładziesz klej(ja stosuje czarny do szyb samochodowych,mój trzeba rozgrzać przez 15 min w temp. ok 50 Stopni) i montujesz dwie połówki,skręcasz śruby i gotowe.
  • Poziom 10  
    Problem zaczyna się naprawdę, gdy pęknie krzyżak.
    Ta część jest praktycznie nie do dostania - chyba że z używki, ale je trudno dostać, ponieważ one najczęściej są przyczyną awarii.
    Zazwyczaj można dostać wszystkie inne części poza właśnie bębnem ze sprawnym krzyżakiem.
    Szukając sposobu na jego naprawę znalazłem tylko jedno ogłoszenie na OLX, gdzie facet po dostarczeniu starego (zepsutego) krzyżaka regeneruje go. Cena 170zł.
    Na ukraińskiej stronie znalazłem coś takiego:

https://fast-service.kh.ua/spare-parts-washing-machines/crossings/wm-cr-043

Jest to o tyle ciekawe, że można podejrzeć jak można to wykonać.
  • Poziom 2  
    Na szczęście krzyżak jest nienaruszony. Przepraszam, że poruszam temat po tak długim czasie ale dopiero w święta udało mi się do tego usiąść. Przeciąłem zbiornik - co było nie lada wyzwaniem, ponieważ linia cięcia nie układała się w jednej płaszczyźnie a zbiorniczek kontrolny był przesunięty o kilka milimetrów względem jednej polówki i ani nie szło przeciąć zbiornika do końca ani przeciąć tego małego zbiorniczka. W efekcie musiałem niestety przeciąć ten zbiorniczek i będzie trzeba go później jakoś zgrzać lutownicą, żeby nie przeciekał lub pomyśleć czym go skleić by trzymał.
    Wybiłem łożyska z czego wewnętrzne uległo korozji (walnięta sprężynka na simeringu) , wałek oraz tulejka wydają się być w porządku, jestem na etapie zakupu nowych części. Jeżeli wszystko mi się uda wstawię zdjęcia i opis z naprawy tej pralki, bo niestety nie spotkałem jeszcze tego konkretnego przypadku.