Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fotorezystor jako czujnik zmierzchu + PLC

05 Gru 2016 14:59 2049 22
  • Poziom 6  
    Witam,
    Chcę zbudować czujnik zmierzchu z wykorzystaniem fotorezystora i sterownika PLC. Program ma działać tak, że przy braku lub małym oświetleniu ma zostać wykonana jakaś czynność. Różne elementy do innych celów będę zamawiał z botland.com.pl i stamtąd też zamówię fotorezystor.
    1. Który będzie najlepszy do tego celu? Im wyższa rezystancja tym bardziej jest czuły?
    https://botland.com.pl/szukaj?search_query=fo...tor&submit_search=&orderby=price&orderway=asc

2. Czy mniej więcej tak powinien wyglądać schemat? Wejście oczywiście analogowe.
    Fotorezystor jako czujnik zmierzchu + PLC

3. Po dobraniu fotorezystora jaki rezystor zastosować do układu?
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    PR0jektant napisał:
    Im wyższa rezystancja tym bardziej jest czuły?

Nie. Z charakterystyk wynika,że ich czułość jest jednakowa. Lepiej zastosować o mniejszej rezystancji aby uzyskać lepszy odstęp od zakłóceń.

PR0jektant napisał:
    Czy mniej więcej tak powinien wyglądać schemat? Wejście oczywiście analogowe.

Mniej więcej. W praktyce być może trzeba będzie szeregowo z FR dać jeszcze rezystancję i jakąś pojemność równolegle do wejścia.
    Rozumiem, że funkcją układu będzie detekcja progowa jasno/widno czy tak?

PR0jektant napisał:
    Po dobraniu fotorezystora jaki rezystor zastosować do układu?

Takki aby uzyskać odpowiednią do potrzeb zmianę napięcia na wejściu analogowym dla jasnego i ciemnego FR.
  • Poziom 35  
    A może zastosować gotowy czujnik zmierzchu i podłączyć do PLC?
    I wtedy dużo tańsze wejście cyfrowe.
    W przypadku analoga będziesz musiał zrobić przetwornik.
  • Poziom 6  
    Chciałem zastosować fotorezystor, ponieważ chcę to zrobić jak najniższym kosztem i wydawało mi się to dobrym rozwiązaniem. Jestem amatorem w tym temacie, więc może są inne, proste i tanie rozwiązania? Wystarczy jeśli ten czujnik będzie wykrywał 2 stany - dzień/noc, więc wtedy mógłbym skorzystać z wejścia cyfrowego.
  • Poziom 35  
    PR0jektant napisał:
    Jestem amatorem w tym temacie, więc może są inne, proste i tanie rozwiązania? Wystarczy jeśli ten czujnik będzie wykrywał 2 stany - dzień/noc, więc wtedy mógłbym skorzystać z wejścia cyfrowego.

Najtaniej wyjdzie zwykły czujnik zmierzchu, który właśnie daje sygnał cyfrowy, sposób z ananlogiem będzie minium kilkukrotnie droższy. (Cena karty analogowej plus przetwornik)
  • Poziom 6  
    A mógłby ktoś polecić jakiś najtańszy czujnik zmierzchu?
  • Poziom 6  
    To ma być makieta inteligentnego budynku, więc nie mogę sobie pozwolić na tak drogie elementy do zwykłej makiety. Chciałem, żeby rolety zasłaniały mi się automatycznie, gdy zrobi się ciemno, ale widzę, że zrezygnuje z tego pomysłu.
  • Poziom 35  
    PR0jektant napisał:
    więc nie mogę sobie pozwolić na tak drogie elementy

A to wejście analogowe do sterownika kosztuje mniej?
  • Poziom 6  
    Mam dostęp do sterownika z wejściami analogowymi, za który nie płacę.
  • Poziom 35  
    Ale analoga masz prądowego, albo napięciowego. Fotorezystor da Ci zmianę rezystancji.
  • Poziom 6  
    To może fototranzystor?
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Przy podłączeniu jak w pierwszym poście otrzymujemy jak najbardziej sygnał napięciowy - typowy dzielnik napięcia z Uwy zależnym od oświetlenia. Kwestia tylko dobrać odpowiednio elementy aby otrzymać interesujący nas próg przełączenia.
  • Pomocny post
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    PR0jektant napisał:
    To może fototranzystor?

Może być fototranzystor. Kolektor do wejścia uP podciągnięty porzez rezytsor 470 Ω
    do plusa i emiter do masy.
    Ale ten układ który narysowałeś będzie też działał.

Dodano po 2 [minuty]:

kosmos99 napisał:
    Ale analoga masz prądowego, albo napięciowego. Fotorezystor da Ci zmianę rezystancji.

Przecież połączony z rezystorem i spolaryzowany tworzy dzielnik napięciowy.
  • Poziom 6  
    Dzięki za pomoc. A jak dobrać te elementy ? Eksperymentalnie? Chcę żeby przy świetle dziennym rolety były podniesione, a np. po przysłonięciu palcem FR rolety się opuściły.
    PR0jektant napisał:
    A jak dobrać te elementy ? Eksperymentalnie?

Możesz eksperymentalnie ale, trochę możesz też policzyć. Dane masz w kartach katalogowych.
    Musisz pamiętać aby nie przekroczyć parametrów krytycznych dla elementów.
  • Poziom 6  
    Mam jeszcze pytanie, bo już się pogubiłem.. patrząc na ten układ co narysowałem, to z + mam napięcie 24V, a na wejściu sterownika mogę mieć tylko 0-10V , więc jak to zrobić żebym miał na wejściu napięcie w tym zakresie?
  • Poziom 12  
    Zapytaj wujka Google o "wzór na dzielnik napięcia" i kliknij w pierwszy lepszy link. Jako Uwe masz 24V, jako Uwy musisz uzyskać napięcie z zakresu 0-10V (w zależności od oświetlenia). Musisz odczytać z noty katalogowej (lub zmierzyć to doświadczalnie) w jakim zakresie się zmienia rezystancja Twojego fotorezystora. Podstawiasz do wzoru na dzielnik napięcia i otrzymujesz rezystancję jaka Cię interesuje. Dla bezpieczeństwa (na wszelki wypadek) możesz równolegle do wejścia analogowego PLC podłączyć diodę zenera na 10V aby nie weszło więcej niż planowane 10V (katoda do wejścia PLC a anoda do 0V).
    W praktyce nie musisz mieć pełnego zakresu 0-10V bo próg przełączenia definiujesz w programie.
  • Poziom 6  
    Nie rozumiem tego.. Chyba się nie nadaje..
    Mam ten wzór na dzielnik napięcia. Mam np. fotorezystor 5-10kOhm i w dokumentacji jest rezystancja jasna = 5-10kOhm a rezystancja ciemna 800kOhm. To jako R1, czyli rezystancje fotorezystora, które mam podstawić? I jakie Uwy skoro mam zakres 0-10V? Chciałbym dobrać tak rezystor, aby na wejściu dla bezpieczeństwa nie podawał więcej niż 8V. Da się to zrobić?
    Może napiszę jeszcze, że chcę aby w moim układzie (makiecie domu) przy świetle dziennym roleta była odsłonięta, ale gdy zrobi się ciemno (przysłonie fotorezystor dłonią) roleta się rozwija, a gdy zabiorę dłoń ponownie zwija.
    Próbowałem coś liczyć, ale jak się nie ma pojęcia, to trudno stwierdzić, czy dobrze czy źle.
  • Poziom 35  
    Zastosuj rezystor 1,6M. Wtedy dla 800k masz 8V, a dla 5k - 0,1V
    kosmos99 napisał:
    Zastosuj rezystor 1,6M. Wtedy dla 800k masz 8V, a dla 5k - 0,1V

Nie dobry pomysł. Dla rysunku który kolega przedstawił rezystor do dzielnika to maksymalnie 2,4 kΩ. Jeżeli chce mieć pewność, że wartość na wejściu analogowym nie wzrośnie powyżej 8 V.
  • Poziom 6  
    Dziekuję za pomoc. Czyli do wzoru na dzielnik napięcia, jako R1 muszę podstawić tą niższą wartość fotorezystora. A rezystor 2,4kOm o mocy 1/4W wystarczy? Bo z mojego wyliczenia wychodzi, że P=0,24W, czyli powinien wystarczyć.
  • Pomocny post
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Rezystancja 2,4 kΩ jest słuszna dla FR o jasnej rezystancji 5 kΩ. Rezystor 1/4W wystarczy.
    Próg przełączania ustawisz programowo.

zulus18 napisał:
    możesz równolegle do wejścia analogowego PLC podłączyć diodę zenera na 10V aby nie weszło więcej niż planowane 10V (katoda do wejścia PLC a anoda do 0V).

To też dobry pomysł. Przy tym rozwiązaniu, rezystancja R (2,4 kΩ) nie jest krytyczna i może być większa a sama charakterystyka podziału będzie bardziej stroma a tym samym łatwiej będzie zdefiniować próg i histerezę.