Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
FotowoltaikaFotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa przenośnego głośnika

05 Gru 2016 23:23 2223 27
  • Poziom 4  
    Witam wszystkich.
    1-sza rzecz: po zbudowaniu wzmacniacza na TDA7294 wszystko działa świetnie i ma moc. Jednak przy odłączaniu sygnału audio wybuchł mi TDA, po prostu się błysło i po TDA. Jak wyeliminować ten problem?
    Budowa przenośnego głośnika Budowa przenośnego głośnika
    2. Buduje przenośny głośnik o dużej mocy jak na przenośny. Po podłączeniu wszystkiego i daniu większej mocy zaczyna wydawać dziwne dźwięki (wzmacniacz na TDA7294). Jak wyeliminować te dźwięki? Poniżej ogólny wygląd po złożeniu.
    Tak to mniej-więcej wygląda.
    Moje pytanie brzmi:
    Czy coś jest źle podłączone lub nie tak złożone?
  • FotowoltaikaFotowoltaika
  • Poziom 39  
    Z rysunku wynika, że na wyjściu przetwornicy jest napięcie symetryczne ±80V a na wejściu płytki wzmacniacza jest ±40V (bez żadnego układu, tylko kondensatory).
    Jakie są faktyczne napięcia na wejściu płytki wzmacniacza mocy?
  • Poziom 43  
    Krzychu7 napisał:
    Z rysunku wynika, że na wyjściu przetwornicy jest napięcie symetryczne ±80V

Na wyjściu przetwornicy jest niesymetryczne 80 które wcale w cudowny sposób zmienia się w symetryczne 40V .
    To nie ma prawa działać.

Po drugie kostka TDA 7294 dopuszcza w pracy +-35V a nie 40V .
  • Poziom 43  
    Krzychu7 napisał:
    Maksymalne napięcie zasilania: ±40V (strona 3)
    Owszem. +/- 40V max, ale dla idealnych warunków - chłodzenie, impedancja obciążenia.... W praktyce lepiej jest nie dawać takich napięć.

A co do rysunku: Dobrze by było, gdyby Autor poprawił (lub potwierdził) te błędy o których mówił Kol.Krzychu7. Bez tego można przypuszczać, że Autor nawet nie bardzo wie jakim napięciem zasila końcówkę i jaką przetwornicę posiada...
  • Poziom 4  
    Niech nikt już nie pisze o zasilaniu TDA bo wszystko działa jeśli ktoś chce to na życzenie mogę wstawić filmik.
    Dodano po 8 [minuty]:
    Strumien swiadomosci swia napisał:
    Krzychu7 napisał:

Na wyjściu przetwornicy jest niesymetryczne 80 które wcale w cudowny sposób zmienia się w symetryczne 40V .
    To nie ma prawa działać.

Kto mi nie wierzy niech zbuduje z kondensatorów takie coś jak ja i niech zmierzy co wychodzi na trafo względem plusa i minusa i co względem masy bo trafo mase ma pomiędzy połowami zwojów. Mierząc względem masy wychodzi 40v bo to połowa trafa (polowa voltów).

Tak w ogóle jak dałem 40v z przetwornicy to nie mam mocy, to jakby dać tylko połowę mocy. Akurat w tak jest w moim przypadku.

Może się nie znam ale według mnie to tak działa.

Pytałem się jeszcze o wybuch kostki i dziwne dźwięki ???
    Dodano po 11 [minuty]:
    Krzychu7 napisał:
    Z rysunku wynika, że na wyjściu przetwornicy jest napięcie symetryczne ±80V a na wejściu płytki wzmacniacza jest ±40V (bez żadnego układu, tylko kondensatory).
    Jakie są faktyczne napięcia na wejściu płytki wzmacniacza mocy?

Do wzmacniacza wchodzi normalne napięcie +-35-40v tak jak z trafa.
    Dodano po 6 [minuty]:
    398216 Usunięty napisał:
    Krzychu7 napisał:
    Maksymalne napięcie zasilania: ±40V (strona 3)
    Owszem. +/- 40V max, ale dla idealnych warunków - chłodzenie, impedancja obciążenia.... W praktyce lepiej jest nie dawać takich napięć.

A co do rysunku: Dobrze by było, gdyby Autor poprawił (lub potwierdził) te błędy o których mówił Kol.Krzychu7. Bez tego można przypuszczać, że Autor nawet nie bardzo wie jakim napięciem zasila końcówkę i jaką przetwornicę posiada...

Przetwornica ma 600W mocy. Z tego co czytałem minimum to 300W. Więcej informacji poniżej.

" Moduł regulowanej przetwornicy DC/DC CC CV (step-up)

Moduł posiada płynną regulację napięcia oraz prądu wyjściowego, dzięki temu idealnie nadaje się do zasilania diod LED, ładowania ogniw akumulatorowych, współpracy z panelami słonecznymi itp. jak i zasilania innych urządzeń elektronicznych. Napięcie wyjściowe jest wybierane z zakresu od 12 V do 80 V za pomocą potencjometru. Należy zwrócić uwagę, że jest to układ podwyższający napięcie, a więc napięcie wyjściowe OUT, będzie zawsze wyższe od wejściowego IN.
    Moduł wyposażono w dwa zakresy napięcia wejściowego, 12-60V (domyslene) oraz 8-16V, np gdy źródłem zasilania jest bateria litowa, wyboru dokonuje się zworką, brak zworki ustawia przetwornicę w zakres napięcia wejściowego 12-60V.
    W celu zwiększenia maksymalnego prądu wyjściowego, przetwornice można łączyć równolegle. W takim przypadku zaleca się aby moduły pracowały maksymalnie na 3/4 swojej nominalnej mocy.

Parametry techniczne:

Typ przetwornicy: step-UP
    Moc: 600W
    Napięcie wejściowe: (dwa zakresy) 8-16V oraz 12-60V
    Max. prąd wejściowy: 16A (10A dla ciągłej pracy)
    Napięcie wyjściowe: 12-80V
    Max. prąd wyjściowy: 12A (10A dla ciągłej pracy)
    Płynna regulacja napięcia wyjściowego CV
    Płynna regulacja prądu wyjściowego (0.9-12A) CC
    zabezpieczenie nadprądowe: TAK, próg działania 17A, automatycznie zostanie zmniejszone napięcie wyjściowe
    zabezpieczenie zwarciowe: TAK, bezpiecznik 20A
    Sprawność: do 95%
    Mozliwość łączenia przetwornic równolegle w celu zwiększenia mocy.
    Rozmiar modułu: 76 * 60 * 56mm (L * W * H)
    Waga: ~210 g "

Tak jak rysowałem na 1-szym zdjęciu chciałbym aby po podłączeniu działało i nic nie wybuchło. Jedyne co jest źle to to że nie można dać pełnej mocy bo wzmacniacz lub coś innego wydaje z siebie dziwny dźwięk.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Michu22222 napisał:
    Niech nikt już nie pisze o zasilaniu TDA bo wszystko działa jeśli ktoś chce to na życzenie mogę wstawić filmik.

Działa, do momentu aż znów pojawi się efekt pirotechniczny i się będziesz dziwił czemu układ scalony wybuchł.

Michu22222 napisał:

Kto mi nie wierzy niech zbuduje z kondensatorów takie coś jak ja i niech zmierzy co wychodzi na trafo względem plusa i minusa i co względem masy bo trafo mase ma pomiędzy połowami zwojów. Mierząc względem masy wychodzi 40v bo to połowa trafa (polowa voltów).

To twoja przetwornica w końcu ma dzielone uzwojenie wtórne czy nie?

Michu22222 napisał:
    Tak w ogóle jak dałem 40v z przetwornicy to nie mam mocy, to jakby dać tylko połowę mocy. Akurat w tak jest w moim przypadku.

To nie jest dziwne. Masz dać 2 razy po 35V.

Michu22222 napisał:

Z prostownika chciałeś napisać.
    Trzema przewodami wchodzi?

Michu22222 napisał:
    Tak jak rysowałem na 1-szym zdjęciu chciałbym aby po podłączeniu działało i nic nie wybuchło.

Tak się nie da - przetwornica musi dawać dwa napięcia, u ciebie daje jedno i to jest problem - układ jest stabilny tylko w spoczynku.
  • Poziom 4  
    Michu22222 napisał:

Z prostownika chciałeś napisać.
    Trzema przewodami wchodzi?

Bez kondensatorów 2 kablami a z kondensatorami 3 kablami.

A mi TDA wybuchł podczas odłączania sygnału audio, był on dawany bezpośrednio do wzmacniacza bez niczego innego.

[ Tylko czemu gdy jest połączony tylko akumulator, przetwornica, wzmacniacz, głośnik i dany z innego źródła sygnał audio wszystko działa na 100% swoje mocy a po dodaniu przedwzmacniacza i modułu bluetooth z obrazka zaczyna wydawać dziwne dźwięki przy większych mocach ? ]
    Dodano po 1 [minuty]:
    Michu22222 napisał:
    Tak jak rysowałem na 1-szym zdjęciu chciałbym aby po podłączeniu działało i nic nie wybuchło.

Tak się nie da - przetwornica musi dawać dwa napięcia, u ciebie daje jedno i to jest problem - układ jest stabilny tylko w spoczynku.

A jeśli kupiłbym drugą przetwornicę ??? (Można je łączyć.) Lub zmodyfikować jakoś schemat aby wyeliminować masę ale chyba się nie da.
  • Poziom 43  
    Przetwornica ma dawać 2x 35V DC i to wszystko, żadne +80, żadne cudowanie ze sztuczną masą i inne idiotyzmy.

Daj foto przetwornicy bo zaraz okaże się ż eto następne cudo .
  • Poziom 9  
    Strumien swiadomosci swia napisał:
    Krzychu7 napisał:

To nie ma prawa działać.

Identyczny "patent" spotkałem w starym wzmacniaczu tranzystorowym Technics SE-C01. Przy zasilaniu z sieci 230V kondensatory są zasilane przez mostek prostowniczy składający się z 4 diód prostowniczych, natomiast przy zasilaniu 110v dwie diody są odłączane i układ pracuje jako powielacz napięcia.

W każdym z powyższych przypadków na wyjściu kondensatorów jest napięcie stałe ok +/-160V które dalej zasila przetwornicę impulsową.

Cały "myk" tego układu można zaobserwowaś przy konfiguracji na 230V. Polega on na symetryzacji napięcia które w różnym stopniu się dzieli pomiędzy kondensatory nieznacznie różniące się od siebie właściwościami fizycznymi.

Symetryzacja we wzmacniaczu którym się zajmowałem jest zrobiona przez zwykłe rezystory i to działa :-) poniżej schemat:

Myślę, że powodem eksplozji był właśnie nierówny podział napięcia zasilającego.

Przed pierwszym podłączeniem końcówki ZAWSZE sprawdzaj napięcie z zasilacza miernikiem nawet kilka razy.
  • Poziom 4  
    Budowa przenośnego głośnika Budowa przenośnego głośnika zdjęcia przeywornicy
  • Poziom 4  
    Jakieś 2 tranzystory przykręcone do radiatora
  • Poziom 13  
    A ja bym zapytał o jedno: Czy przetwornica jest izolowana galwanicznie? Bo jeżeli nie to wtedy potencjał pomiędzy sztuczną masą a masą np. wejścia sygnałowego wynosić będzie 40V. Wydaje mi się że ta przetwornica daje zwykłe 80V względem masy która jest wspólna z wejściem 12V.
  • Poziom 42  
    Oczywiście że nieizolowana. Zwykły stepup. Układ nigdy nie będzie działał prawidłowo. Należało by kupic/zbudować przetwornicę symetryczną i z niej zasilać wszystko, końcówkę, przedwzmacniacz i wskaźniki. Po dopasowaniu napięć. Chyba że przetwornica będzie izolowana.
    kortyleski napisał:
    Oczywiście że nieizolowana. Zwykły stepup. Układ nigdy nie będzie działał prawidłowo. Należało by kupic/zbudować przetwornicę symetryczną i z niej zasilać wszystko, końcówkę, przedwzmacniacz i wskaźniki. Po dopasowaniu napięć. Chyba że przetwornica będzie izolowana.

Kolejna możliwość to dwa akumulatory i dwie przetwornice.
  • Poziom 42  
    Kolejna to cztery akumulatory 😀 z +-24V już można trochę mocy szarpnąć bez przetwornic
  • Poziom 13  
    A może zamiast TDA7294 użyć TDA7498? Nie wymaga on zasilania symetrycznego, pracuje w klasie D, ma dużo wyższą sprawność, a gotowy moduł można dostać za paręnaście dolarów u chińczyka lub koło 80zł na znanym polskim portalu aukcyjnym.
  • Poziom 4  
    To decyduje się na wymianę na TDA7498. Narazie dziękuje wszystkim za pomoc.
  • Poziom 4  
    Kupiłem już i zamontowałem powyższy wzmacniacz, ale przydałby się jeszcze układ miękkiego startu. Mógłby mi ktoś polecić sprawdzony i przetestowany owy układ, jeśli nie to prosiłbym o jakiś schemat ? (układ miękkiego startu od 30V do 35V)
  • Poziom 43  
    Jeśli myślisz o soft-starcie to wydaje mi się, ze jest tu niepotrzebny - TDA 7294 ma możliwość wyciszenia (i przejścia w st-by); należy tylko dobrać elementy które nim sterują, tak, żeby wydłużyć czas wyciszenia po włączeniu.
    398216 Usunięty napisał:
    TDA 7294 ma możliwość wyciszenia (i przejścia w st-by); należy tylko dobrać elementy które nim sterują, tak, żeby wydłużyć czas wyciszenia po włączeniu.

Tak samo TDA7498 (bo zdaje się na tej "kości" autor wątku układ zbudował).
  • Poziom 43  
    Masz rację - zasugerowałem się tematem i nie zauważyłem wprowadzonych zmian.
  • Poziom 4  

Chodziło mi o coś w stylu AVT 2854 ale to służy do głośników i taki układ chyba zastosuje, jeżeli układ miękkigo startu służy do silników.
    (wzmacniacz był kupiony gotowy)

Całość prezentuje się tak a ze wzmacniaczem na TDA7498 gra świetnie. Na spodzie jest jeszcze głośnik Pioneer-a 350W MAX 90 RMS 4 OHM a z przodu 120W MAX 8 OHM.
  • Poziom 4  
    Na moim wzmacniaczu nie zostało wyprowadzone wyjście st-by i nie chciałem po prostu lutować na oryginalnie nowym.
    (A odp. na PO CO? po to że podczas włączania włącza się moduł bluetooth i głośnik obrywa)
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Skoro wolisz obchodzić naokoło problem zamiast iść po prostej - nie widzę przeszkód, żeby włączyć między wyjście głośnikowe wzmacniacza a głośnikiem taki układ...Ja jednak wolałbym wykorzystać to co już jest na pokładzie TDA.