Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

eti legrand wkładka topikowa - Bezpieczniki w budynku - zwłoczny/bezzwłoczny

05 Gru 2016 23:37 729 6
  • Poziom 6  
    Witam,
    Mieszkam w budynku z lat 80-tych, gdzie w piwnicy jest licznik zużycia prądu oraz bezpiecznik topikowy 20A. W mieszkaniu z kolei mam rozprowadzoną instalację 2-żyłową (uziemienie do masy), oraz 5 bezpieczników po 16A każdy (Legrand B16, takie półautomaty). Czasem zdarza się, że jak zrobię zwarcie u siebie w domu, to wywala bezpiecznik w mieszkaniu oraz ten w piwnicy, a chyba tak nie powinno być ? Ta 20-ka w piwnicy jest zwłoczna (ETI DII gF 20A 500V), więc czy powinienem go wymienić na bezzwłoczny gT ? U znajomego też tak się czasem dzieje (gdy z jego winy) i też ma zwłoczny w piwnicy, więc to chyba nie jest problem okablowania/podłączenia.
  • Poziom 6  
    Z tym ślimakiem to faktycznie ciekawa porada, a co w takim razie z moim ? Wymieniać 20-kę na bezzwłoczny ?
  • Poziom 24  
    mme1 napisał:
    .... oraz 5 bezpieczników po 16A każdy (Legrand B16, takie półautomaty). ...

Proponuję przed tymi wszystkimi zabezpieczeniami dać wspólny wyłącznik nadprądowy B 20A. Unikniesz w razie zwarcia ,,wycieczek" do piwnicy.
  • Poziom 23  
    mme1 napisał:
    Ta 20-ka w piwnicy jest zwłoczna (ETI DII gF 20A 500V)

Nie wiem gdzie się pomyliłeś - czy w opisie, czy w symbolu. Charakterystyka gF oznacza :
    g - zdolność pełnozakresowa włączenia
    F - charakterystyka czasowo prądowa SZYBKA.
    Warto przy wymianie sprawdzić czy SWZ będzie spełnione.
  • Poziom 6  
    Oj faktycznie, moja wkładka w piwnicy jest szybka (gF). Zatem rozumiem, iż zadziała ona zawsze szybciej niż te bezpieczniki w domu (B16) ?
    Aha, jak ktoś wcześniej wspomniał, wolałbym nie dotykać puszki w domu (5x16Amp), bo jest łądnie zarobiona, a musiałbym ją całą wymienić aby dorzucić jeszcze różnocówkę.
  • Moderator
    Ile jest tematów o tych zjawiskach tylko na tej stronie? Czy w każdym tygodniu trzeba po kilka razy wszystko opisywać?
    Zamykam. Proszę poszukać odpowiedzi na swoje wątpliwości, jest tego na forum niemało.