Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak podłączyć gramofon pod złącze wzmacniacza?

wulqan 06 Dec 2016 14:28 2961 7
    wulqan
    Level 9  
    Mam gramofon z wkładką magnetoelektryczną. Chcę go podłączyć pod amplituner (jednostka centralna kina dom.) JVC RX-E100R. Posiada on gniazdo wyj/wej analog na magnetofon (cinch). Cztery gniazda SCART (VCR, DVD, TV i STB). Typowego gniazda na gramofon (Phono) niestety brak. Czy jest sens podłączania go i pod jakie peryferie?

Moderated By Mirek Z.:

Tytuł oraz pisownię postu poprawiłem (głównie brakujące spacje po znakach przestankowych). https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php - p.3.1.13, p.3.1.15.

andpol 33
    Level 38  
    Trzeba zastosowac dodatkowy wzmacniacz np.Link
    krisxxl
    Level 28  
    Witam

Są też gramofony z wbudowanym przedwzmacniaczem. Gdybyś podał model gramofonu, który masz, to byłoby trochę łatwiej.

Pozdrawiam

Krystian
    wulqan
    Level 9  
    To gramofon firmy Dual typ CS1224 . Ostatnio użytkowałem go z wkładką MF 101 Unitra. Podłączony przez wyjście DIN do wzmacniacza Diora.
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    Musisz dokupić przedwzmacniacz korekcyjny RIAA.
    wulqan
    Level 9  
    Podłączyłem gramofon za pomocą przedwzmacniacza Vivanco PA-115 -i adaptera DIN-RCA.Dźwięk pojawił się dostatecznie wzmocniony.
    Natomiast pełnego stereo nie słyszę.Lewy kanał jest silnie przygłuszony.Zastanawiam się czy to nie wina samego gramofonu.Okablowanie ponoć jest dobrze ekranowane.Nie sądzę żeby producent adapteru Vivanco pomylił połączenia.
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    Na wszystkich płytach to występuje? Sprawdź stan igły i wkładki.
    Jak delikatnie przesuniesz palcem po igle, to słyszysz to na obu kanałach tak samo?

Do przedwzmacniacza podłącz sygnał liniowy o na prawdę niskiej amplitudzie. Tylko po to, aby zobaczyć czy jest stereo.

A po pierwsze i najważniejsze, sprawdź tę przejściówkę, czy na pewno jest dobrze polutowana, albo czy któryś kanał nie przywiera do masy.
    wulqan
    Level 9  
    Witam!
    Sprawa się wyjaśniła.Gramofon w pewnym momencie przestał w ogóle wydawać dźwięk.Po oględzinach
    okazało się że styki łączące wkładkę z ramieniem są już mocno nadwerężone i nie spełniają swoich funkcji.Mini teleskopy
    przestały dociskać i przerdzewiały.Poprowadziłem zastępcze mini przewody.Dzięki za pomocne posty!