Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piekarnik Mastercook MF-196 AB - Wybija bezpieczniki

AlexFM 06 Gru 2016 16:30 1032 4
 • #1 06 Gru 2016 16:30
  AlexFM
  Poziom 2  

  Witam,

  Sytuacja jest dość nietypowa więc postaram się opisać rzeczy najważniejsze.

  Piekarnik od jakiegoś czasu sprawiał problemy podczas pieczenia, gdy w środku pojawiało się dużo wilgoci. Serwisant który przyjechał rozgrzał piekarnik do 200°C na sucho i ponieważ korków bezpieczników nie wybiło stwierdził, że mam dzwonić jak znajdę powód dla którego tak się dzieje.

  Zgodnie z poleceniem serwisanta piekarnik był rozgrzewany do 200°C kilkukrotnie i za każdym razem używając innej grzałki, a bezpieczniki nie wybijały.

  Przy okazji stwierdziłem, że skoro zabudowa jest zdemontowana to porządnie go wyczyszczę. I tutaj zaczynają się dziwne rzeczy.

  Do piekarnika włożyłem naczynie żaroodporne z wodą aby przy pomocy pary "namoczyć" bardzo mocne i stare przypalone zabrudzenia. Piekarnik przy 100°C po chwili (woda w naczyniu już wrzała) wybił bezpieczniki. Mimo tego piekarnik wyczyściłem inaczej (soda, ocet, chemia) i od tego czasu problem chwilowo zniknął. Jakiekolwiek próby (raz nawet w obecności serwisanta) odtworzenia sytuacji kiedy bezpieczniki strzelały nie przyniosły skutku.

  :arrow: Pytania:
  1. Czy to możliwe że stare zabrudzenia na grzałkach (góra i termo obieg) mogły powodować wybicie bezpiecznika?
  2. Do czego służy element zaznaczony na zdjęciach na czerwono i czy wyczyszczenie go mogło rozwiązać problem?
  3. Do czego służy stalowa listwa na zdjęciu numer 3 (była przyklejona na silikon na wewnętrznej stronie szyby)?

  Alex

  0 4
 • #2 07 Gru 2016 20:54
  Mirek99
  Poziom 22  

  Był serwisant i nie ustalił powodu zwarcia w piekarniku ? Z opisu nie wynika czy masz zwarcie i reaguje zabezpieczenie zwarciowe czy masz uszkodzoną izolację prawdopodobnie grzałek i reaguje RCD ?
  1. Zabrudzenia grzałek nie będzie powodem awarii. Nie widać czy nie została uszkodzona metalowa osłona grzałki ( perforacja), jeżeli tak to grzałki do wymiany. Tu jest potrzebny pomiar grzałek i instalacji piekarnika.
  2.Ten element to kapilara regulatora temperatury.

  0
 • #3 08 Gru 2016 14:09
  AlexFM
  Poziom 2  

  Mirek99 napisał:
  Był serwisant i nie ustalił powodu zwarcia w piekarniku ? Z opisu nie wynika czy masz zwarcie i reaguje zabezpieczenie zwarciowe czy masz uszkodzoną izolację prawdopodobnie grzałek i reaguje RCD ?


  Tu jest pies pogrzebany. Podczas wizyty piekarnik od zera został rozgrzany (na sucho) przy użyciu grzałek dół-góra i nic się nie działo. Piekarnik zachowywał się normalnie - więc serwisant stwierdził że nie jest w stanie ustalić przyczyny.

  Przy drugiej wizycie kiedy w środku piekarnika były naczynia żaroodporne z wodą by wytworzyć dużo wilgoci też nic się nie działo. Znów serwisant stwierdził że skoro wszystko działa to pomiary są bezcelowe.

  Mirek99 napisał:
  1. Zabrudzenia grzałek nie będzie powodem awarii. Nie widać czy nie została uszkodzona metalowa osłona grzałki ( perforacja), jeżeli tak to grzałki do wymiany. Tu jest potrzebny pomiar grzałek i instalacji piekarnika.


  Czy w przypadku kiedy ta osłona zostanie uszkodzona jest możliwe by piekarnik zachowywał się normalnie ? Nagrzewał przy użyciu też grzałki bez problemów, jak również nie reagował gdy w środku jest bardzo dużo wilgoci ??

  Czy fakt mocnego zabrudzenia kapilary mógł mieć jakiś wpływ ??

  Wiem że pytania mogą wydawać się trywialne ale dziwi mnie fakt że od czasu gruntownego wyczyszczenia, piekarnik pracuje codziennie na różnych czasach i temperaturach (z wilgocią i bez) i póki co jeszcze się sytuacja nie powtórzyła. Jakieś pomysły dlaczego ?? (chce uniknąć sytuacji kiedy przed świętami nagle sytuacja wróci i zostanę z ręką w nocniku).

  Czy są jakieś czynności które mogę wykonać sam aby ustalić czy któryś z elementów nie zachowuje się normalnie ??

  Alex
  Ps. Załączam zdjęcie bezpiecznika który wybija. Może on coś podpowie.

  0
 • #4 08 Gru 2016 19:28
  Mirek99
  Poziom 22  

  Jeżeli obecnie działa to nic nie rób . Nie masz wiedzy, mierników i nic nie ustalisz.
  Ten bezpiecznik to zabezpieczenie roźnicowoprądowe ,które chroni przed porażenie prądem elektrycznym. Jest bardzo ważnym elementem w instalacjach elektrycznych. W celu kontroli jego sprawność należy raz w miesiącu nacisnąć pomarańczowy przycisk. Jeżeli nastąpi wyłączenie zasilania to znaczy ze jest sprawny. Po tym teście załączysz wyłącznik przesuwając niebieska dźwignie do góry.
  Mocne zabrudzenie kapilary może spowodować zakłócanie regulacji temperatury w piekarniku.
  Przy następnym czyszczeniu nie przesadzaj. Trzeba zrobić to w taki sposób aby nie uszkodzić elementu.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Życzę co najmniej kilku lat bezawaryjnego użytkowania.

  0
 • #5 08 Gru 2016 19:33
  AlexFM
  Poziom 2  

  Dzięki za podpowiedź dotyczącą bezpieczników i ich sprawdzania. Nikt mi nigdy nie mówił abym raz na jakiś czas naciskał ten przycisk.

  Na chwilę obecną temat do zamknięcia. Miejmy nadzieje że nie będzie potrzeby wracać do niego.

  1