Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator obrotów silnika AVT-1007B - co poszło?

astiro 06 Gru 2016 21:11 501 4
  • #1 06 Gru 2016 21:11
    astiro
    Poziom 3  

Witam.

Mam następujący problem. Mianowicie, kupiłem regulator obrotów silnika elektrycznego AVT-1007B, działał poprawnie, podłączałem go do silnika od pralki i elegancko regulował obroty. Jest jednak problem, gdyż niedokładnie przylutowałem jedno wyjście triaka (środkowe) i "nóżka" nie dotykała styku na płytce. Gdy podłączyłem płytkę i silnik do zasilania i chciałem przekręcić potencjometr coś "buchło" prawdopodobnie środkowe wyjście triaka, stykło się ze swoją ścieżką. Od tego momentu jednak regulator nie działa, prąd przepływa przez płytkę i odpala silnik, lecz regulacja obrotów w ogóle nie działa, a silnik uruchamia się na pełnych obrotach.

Moje pytanie, czy ktoś może orientuje się co mogło się spalić? Czy to triak i należy go wymienić? Kondensatory itd. wyglądają okej, zresztą prąd płynie przez obwód.

Proszę o pomoc, co może być powodem braku regulacji po tym zdarzeniu?

Zdjęcia płytki poniżej.

Regulator obrotów silnika AVT-1007B - co poszło? Regulator obrotów silnika AVT-1007B - co poszło?

Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam!

PS. W kwestii rozwalonego mikro potencjometru, rozwaliłem go, po tej sytuacji, więc to nie jest wina tego potencjometru, bo jak był dobry problem był ten sam, choć potencjometr też idzie do wymiany.

0 4
  • #2 06 Gru 2016 21:32
    KondradElektryk
    Poziom 8  

Układ pownien być okej tylko triak do wymiany bo jest teraz w obwodzie jako normalny rezystor i dlatego silnik odpala

0
  • #4 06 Gru 2016 21:40
    astiro
    Poziom 3  

Zepsuł mi się multimetr, więc nie mam jak sprawdzić. Po prostu wymienię triak, koszta prawie żadne i zobaczę czy śmiga.

Dzięki wielkie za pomoc :))

0
  • Pomocny post
    #5 06 Gru 2016 21:45
    KondradElektryk
    Poziom 8  

I to chyba będzie najlepsze wyjście :D Nie ma za co :)

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo