Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Potencjometr wielosekcyjny - zrób to sam tanio i skutecznie.

Damianostrow 07 Gru 2016 00:52 2733 5
    Damianostrow
    Poziom 10  
    Witam serdecznie!
    Chciałbym się podzielić sposobem na uszkodzony potencjometr wielosekcyjny jakie możemy spotkać w systemach głośnikowych 5.1 lub 7.1 itp. W moim przypadku głośnik upadł i potencjometr się połamał, nie było jak go naprawić. Poradziłem sobie w następujący sposób: kupiłem kilka potencjometrów stereo a po rozłożeniu złożyłem jeden wielosekcyjny. Niestety musiałem to wlutować na "pająka" gdyż nie zgadzał się rozstaw pinów ale jakoś dałem radę. Wszystko działa jak należy. Wydaje mi się że sprawdzi się ta metoda tylko w przypadku takich potencjometrów jak widać na zdjęciu.
    Pozdrawiam serdecznie.
    - Potencjometr wielosekcyjny - zrób to sam tanio i skutecznie. - Potencjometr wielosekcyjny - zrób to sam tanio i skutecznie. - Potencjometr wielosekcyjny - zrób to sam tanio i skutecznie.
    D214d3k
    Poziom 39  
    Byś dał jakieś dobre zdjęcia z rozmontowanymi potencjometrami tak to nic nie wnosi.
    Damianostrow
    Poziom 10  
    Niestety nie mam lepszych zdjęć więc postaram się lepiej opisać budowę potencjometru. Po rozwierceniu dwóch nitów możemy rozłożyć go na piastę pokrętła, pierwszą sekcję (1), drugą sekcję (2.), oraz zaślepkę. Druga sekcja posiada sprzęgło które łączy je z pierwszą sekcją potencjometru, oraz z drugiej strony zagłębienie pozwalające na dołączenie kolejnej sekcji ze sprzęgłem. Czyli do budowy potencjometru który ma 6 sekcji musiałem użyć 7 potencjometrów. Nity zastąpiłem zagiętym drutem. Według mojej wiedzy, do takiej konwersji nadają się tylko take potencjometry jak na zdjęciu, określone przez sprzedawcę w okolicznym sklepie z podzespołami elektronicznymi jako "chińskie" :)
    - Potencjometr wielosekcyjny - zrób to sam tanio i skutecznie.
    wkj
    Poziom 35  
    Co napędza ślizgacze w sekcjach 4-6 w tym złożonym nowym potencjometrze?
    Czy nie ma tam ośki tylko wielofrezy współosiowe.
    Pomysł może i dobry ale wykonanie (drut) prowizoryczne. Nie można było dać małych długich śrubek z nakrętkami?
    Damianostrow
    Poziom 10  
    Tak, w tych potencjometrach nie ma ośki która by przechodziła przez wszystkie sekcje. Każda sekcja po pierwszej ma sprzęgło umożliwiające połączenie z poprzedzającą.
    Owszem śrubki były by lepsze, niestety nie miałem takich (średnica około 1,5 mm), drut działa :) Zdaje sobie sprawie że rozwiązanie nie jest idealne, jest tanie i dostępne (chociaż potencjometry musiałem zamówić z internetu). Jeśli będę miał kiedyś taki potencjometr to przedstawię dokładniej jego budowę.
    anders11
    Poziom 29  
    Świetne rozwiązanie, zwłaszcza jak będzie potrzebny potencjometr złożony z kilku
    sekcji o różnych wartościach. Pamietam jak się nakombinowałem nad sprzęgnięciem
    mechanicznym dwóch potencjometrów 10 i 100k ,robiąc zasilacz warsztatowy
    Jeden potencjometr regulował napięcie stabilizatora, a drugi przetwornicy podającej o kilka voltów wyższe napięcie od wyjsciowego na ów stabilizator