Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przestrojenie radia Sanyo RPM C2LO OIRT CCIR

07 Gru 2016 10:18 1287 14
  • Poziom 9  
    Witam

Jako, że jest to mój pierwszy temat na forum to chciałbym się ze wszystkimi przywitać.
    Posiadam w spadku radio SANYO model RPM-C2LO. Przeszukując Google nie udało mi się znaleźć żadnego schematu tego radia ani żadnego opisu dotyczącego przestrojenia starego pasma na nowe. Moja prośba dotyczy pomocy w przestrojeniu tego modelu. Przeszukując forum natrafiłem na kilka modeli tej firmy natomiast są to zupełnie inne modele i nie wiem czy zasada jest wszędzie podobna. Wiem, że trzeba zmienić kilka elementów, najczęściej kondensator będący równolegle z cewką blisko kondensatora powietrznego ale moja wiedza nie jest na tyle duża żebym wiedział jakich wartości użyć i które konkretnie elementy zamienić. Wiem, że są gotowe konwertery na nowe pasmo ale w tym radyjku jest bardzo mało miejsca a chciałbym się również czegoś nauczyć w związku z tym postanowiłem spróbować przestroić tą głowicę. Bardzo proszę o pomoc. Załączam zdjęcia tego radia i płytki.
    Przestrojenie radia Sanyo RPM C2LO OIRT CCIRIMG_201612...101227.jpg Download (4.92 MB) Przestrojenie radia Sanyo RPM C2LO OIRT CCIRIMG_201612...101302.jpg Download (1.95 MB) Przestrojenie radia Sanyo RPM C2LO OIRT CCIRIMG_201612...101313.jpg Download (462.57 kB) Przestrojenie radia Sanyo RPM C2LO OIRT CCIRIMG_201612...101015.jpg Download (5.68 MB) Przestrojenie radia Sanyo RPM C2LO OIRT CCIRIMG_201612...101040.jpg Download (4.75 MB) Przestrojenie radia Sanyo RPM C2LO OIRT CCIRIMG_201612...100848.jpg Download (4.59 MB)
  • Poziom 29  
    Przestrojenie tego odbiornika bez wymontowania płytki nie będzie możliwe. Również musisz zamieścić tu fotografię płytki z drugiej strony.
    W pobliżu kondensatora zmiennego jest grubo zalane woskiem, że praktycznie na fotografiach niewiele widać. Trzeba będzie ten wosk jakoś zgrubnie usunąć - wytopić np. przy użyciu suszarki do włosów ostrożnie, aby nie przekroczyć temperatury 80 stopni C i nie nadtopić kondensatora zmiennego i innych elementów z tworzyw sztucznych.
  • Poziom 9  
    Wymontowałem płytkę i wytopiłem delikatnie wosk przy pomocy hotair. Układ który na płytce jest oznaczony jako IC101 obok cewki ma symbol TA7358P ( http://www.bucek.name/pdf/ta7358.pdf) Poniżej zdjęcia płytki z obu stron.
  • Poziom 29  
    Jak widać na załączonych fotografiach, celem przestrojenia konieczne będzie również zdemontowanie skali wraz z napędem.
    Przed zdemontowaniem konieczne jest naszkicowanie sobie obiegu linki z zanotowaniem ilości zwojów linki na rolkach i kierunku nawinięcia linki.
    Nie widać ile zwojów ma L102 - osłonięta kubkiem ekranującym. Prawdopodobnie trzeba będzie zmniejszyć ilość zwojów.
    Zrób jeszcze fotografię płytki po zdemontowaniu skali wraz z tym dużym kółkiem na osi kondensatora zmiennego.
  • Poziom 9  
    Zdjąłem skalę razem z pokrętłem i załączam zdjęcia. Ta cewka L2 to rozumiem że ta na płytce oznaczona jako L102 z wkręcanym rdzeniem tak? Jeśli to ta, to zrobiłem również zdjęcie tej cewki i jak na nim widać są 3 zwoje a od strony kondensatora powietrznego są 4 zwoje.
  • Poziom 29  
    L102 już poprawiłem. Może nie będzie trzeba odwijać zwojów z L101. Jak teraz widać, są tam dwa kondensatorki równoległe do C strojeniowego i równoległe równocześnie do L101 i L102. Trzeba będzie je wymontować. Zwróć uwagę i przekaż jaką który z nich ma pojemność.
    Nad C stroj. jest umieszczony filtr pasmowy na 3-ch nogach. Wymontuj go i wstaw w skrajne otwory po nim kondensator około 30pF. Środkowy otwór po jego wymontowaniu pozostaw wolny.
    Nie używaj tu określenia "kondensator powietrzny", ponieważ kondensator zmienny w tym odbiorniku powietrznym nie jest.
  • Poziom 9  
    Mam prośbę, czy mógłbyś wskazać, o które dokładnie kondensatorki chodzi? Czy konkretnie o te, które zaznaczyłem na zdjęciu na czerwono? Filtr pasmowy rozumiem, że chodzi o ten zaznaczony na niebiesko.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Filtr pasmowy, zgadza się, ten oznaczony na niebiesko. Można by go wymienić na pasmo CCIR (88 do 108 MHz) gdyby taki filtr był dostępny. Zastąpienie tego filtra kondensatorem nie spowoduje znaczących zmian odbioru.
    Jeden z tych kondensatorów do wymontowania jest pod tym oznaczonym na czerwono, mniejszy (na fotografii pionowo).
    Drugi znajduje się między L102 a kondensatorem zmiennym, poziomo, nad L102.
    Po tych zmianach o których pisałem wyżej, nie montuj jeszcze napędu kondensatora, może trzeba będzie jeszcze coś zmienić przy strojeniu. Jeśli napęd masz odłożony kompletny z linką, dobierz jakieś inne pokrętło do kondensatora zmiennego - kółko kondensatora z innego uszkodzonego odbiornika czy kawałek rurki igielitowej na oś kondensatora co potrzebne będzie przy strojeniu.
  • Poziom 9  
    Wymontowałem dwa kondensatorki zaznaczone na czerwono, filtr pasmowy zaznaczony na niebiesko zastąpiłem kondensatorem 30pF, delikatnie rozciągnąłem L101 i udało mi się odszukać stację. Porównując z innym radiem ustaliłem, że jest to stacja na częstotliwości 101,1 MHz. Gra bardzo czysto, jednak stacja ta znalazła się w górnym położeniu skali. Dokonując regulacji rdzeniem w L102 doprowadziłem do stanu gdzie 101,1 MHz jest w połowie skali jednak powyżej 101,1 MHz nie łapie nic więcej poza jeszcze jedną stacją na 103,1 MHz. Zauważyłem, że pasmo jest bardzo zawężone, regulując z 101,1 MHz na 103,1 MHz robię minimalny ruch kondensatorem zmiennym. Czy jest coś jeszcze co można by zrobić, zamienić? Może ewentualnie odwinięcie L101? Na kondensatorach, które wymontowałem są następujące oznaczenia: na kondensatorze oznaczonym na zdjęciu jako 1 jest napisane 24 a na kondensatorze oznaczonym na zdjęciu jako 2 jest napisane 30. Nie mam miernika pojemności, ale być może jutro uda mi się je zmierzyć takim miernikiem to podam konkretne wartości.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Te napisy na kondensatorach oznaczają ich pojemność w pF.
    Spróbuj złapać górną granicę pasma (108 MHz) trymerem oscylatora na kondensatorze zmiennym (na ostatniej fotografii widoczny na dole kondensatora) płaskim wkrętakiem. Przy tym kondensator zmienny skręcić w prawo do oporu (najmniejsza pojemność).
    Na 3/4 wysokości kondensatora na zdjęciu widoczny jest trymer antenowy FM - tym reguluje się max poziomu sygnału na górnej granicy zakresu.
    Górny trymer na kondensatorze zmiennym i po lewej (na tej fotografii niewidoczny) służą do strojenia na zakresie AM - tymi nie reguluj, bo rozstroisz AM.
    Jeśli by było wygodniej, spróbuj złapać dolną granicę pasma (88MHz) przy kondensatorze zmiennym skręconym w lewo do oporu (największa pojemność) regulując w tym przypadku rdzeniem w cewce L102 dobrze dopasowanym wkrętakiem i ostrożnie bo rdzeń ferrytowy może pęknąć (można dać kroplę oleju do maszyn do szycia na gwint rdzenia). Czułość na max przy dolnej granicy pasma reguluje się ściskając lub rozciągając L101.
    Nad wymianą części trzeba będzie się zastanowić gdy żadnej z tych granic zakresu górnej czy dolnej nie da się osiągnąć przez regulacje jak wyżej.
    Dodam tu jeszcze, że wszelkie próby odbioru stacji UKF należy przeprowadzać w odległości od pracującego komputera co najmniej 2 m, gdyż wysoki poziom zakłóceń z komputera uniemożliwi odbiór słabszych stacji radiowych.
  • Poziom 9  
    Dokonałem regulacji na kondensatorze zmiennych trymerem oscylatora i złapałem górną granicę pasma, następnie delikatnie dostroiłem drugim trymerem antenowym FM i uzyskałem czysty dźwięk na górnej granicy. Radio poskładałem i po dokonanych testach jest super. Radio poprawnie łapie stacje. Jest tylko jeszcze jeden szczegół. Pasmo jest bardzo zawężone na skali, przykładowo w przedziale od 69 do 71 zawierają się wszystkie stacje czyli prawie całe pasmo. Czy można jeszcze jakoś to rozszerzyć aby była większa rozpiętość na skali? W chwili obecnej trochę trudne jest odszukanie stacji z uwagi na to, że minimalny ruch kołem kondensatora zmiennego powoduje szeroką zmianę częstotliwości. Uzyskany obecnie efekt jest już wielkim sukcesem dla mnie i bardzo dziękuję za pomoc. Jeśli uda się coś jeszcze zrobić to będę bardzo wdzięczny.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Aby rozszerzyć pasmo:
    1) nastaw odbiór jakiej stacji na górnej granicy pasma (w pobliżu 108 MHz),
    2) wykręcaj powoli rdzeń z cewki oscylatora L102 - wtedy odbierana stacja nieco "ucieknie",
    3) skoryguj jej poprzednie położenie na skali trymerem oscylatora - dolnym na kondensatorze zmiennym,
    Po każdej takiej regulacji rozciąga się pasmo na skali. Co kilka takich regulacji sprawdzaj, aby nie rozszerzyć pasma poza skalę. Można to powtarzać aż do całkowitego wykręcenia rdzenia z L102 w razie potrzeby.

Taką samą korektę trzeba zrobić później z cewką L101, gdyż po tej regulacji jak wyżej czułość odbiornika na dolnej granicy pasma nieco spadnie - trzeba rozciągnąć nieco L101 - ale tutaj tylko na max czułości odbiornika.
    Gdy po całkowitym wykręceniu rdzenia z L102 pasmo na skali będzie jeszcze za wąskie trzeba będzie odwinąć 1 zwój z L102, może też i z L101, także można zamienić wymontowane wcześniej dwa kondensatorki na inne o mniejszej o połowę pojemności, ale o tym później.
    Być może to jest pierwsza próba przestrojenia tej marki odbiornika, bo nikt nie umieścił gotowej recepty przestrojenia, stąd wymaga prowadzenia doświadczeń w tym kierunku.
  • Poziom 9  
    Dokonałem regulacji według podanych instrukcji. Wykręcając rdzeń dostrajałem delikatnie trymerem oscylatora. Pasmo się rozszerzyło dość mocno. Na koniec delikatnie rozciągnąłem cewkę L101, tak jak mówiłeś po rozszerzeniu pasma spadła czułość w jego dolnej części. Po rozciągnięciu cewki czułość wzrosła i sygnał jest idealny. Częstotliwość 108MHz jest na samej górze skali. Nie jest może idealnie, ponieważ stacja na częstotliwości 91,1MHz jest poniżej połowy skali, 88Mhz jest na 1/5 wysokości skali patrząc na skalę od dołu. Bardziej wyregulować się już nie dało, ponieważ wykręcając dalej rdzeń i próbując trymerem dostroić, w pewnym momencie radio gubi wszystko i nie "łapie" nic. Bardzo dziękuję za szczegółowe wyjaśnienie i pomoc. Uzyskany efekt jest bardzo dobry, na każdej złapanej stacji sygnał jest bardzo czysty i radio gra idealnie. Po ostatniej regulacji można teraz bez problemu ustawić każdą stację, nawet taką, która jest bardzo blisko np. z 102,5MHz na 103,1MHz itd. Raz jeszcze dziękuję za pomoc. Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Dzisiaj pojawił się problem. Ustawiając dziś stację nagle radio ucichło. Efekt był taki, że było słychać jak złapało właściwą częstotliwość i nagle ucichło. Rozebrałem je i nie widać śladów uszkodzenia jakiegokolwiek elementu. Pomyślałem, że może się rozstroiło i wróciłem cewką rdzenia L002 i trymerem oscylatora kondensatora zmiennego do pierwotnego stanu i zacząłem regulację od nowa ale niestety nie udaje się już tak jak wcześniej wyregulować tego radia. Udało mi się złapać jedną mocniej nadającą stację ale nie gra już tak czysto. Ewidentnie radio straciło czułość. Rozciągając cewkę L001 słychać na złapanej stacji poprawę ale jest to jedyna stacja jaką w tej chwili można odbierać, słychać jeszcze w pobliżu tej stacji inną ale bardzo słabo. Czy jest jeszcze szansa na to aby to radio wróciło do życia?
  • Poziom 29  
    Samoczynne rozstrojenie się nie zdarza.
    Szkoda że zmieniałeś z powrotem strojenie, bo trudniej będzie szukać uszkodzenia, którym w tym przypadku może być:
    1. błąd w lutowaniu - zatarcie cyną sąsiednich punktów lutowniczych lub zimne lutowanie którego punktu,
    2. przerwa w układzie zasilania obwodów FM sprawdzić przełącznik LW/FM,
    3. uszkodzenie układu TA7358 przez jakieś przypadkowe zwarcie w jego zasilaniu.
    Do właściwej diagnozy zaistniałego uszkodzenia potrzebny jest pomiar napięć na wszystkich pinach układu TA7358P względem masy(minusa baterii) przy włączonym zakresie FM. Pomiary wykonać ostrożnie, aby nie zwierać sąsiednich pinów układu.
    Potrzebna by była fotografia strony druku w rejonie L101 i L102 po zdjęciu koła napędowego z kondensatora zmiennego.
    Napisz czy odbiór LW jest normalny.