Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant\VRC700 - Nie grzeje w nocy

07 Gru 2016 10:58 3120 17
 • Poziom 12  
  Witam,

  od kilku miesięcy mam kocioł Ecotec Plus 246/5-5 do tego sterownik multiTRONIC VRC700/2 z pogodówką. Dodam, że krzywa odpowiednio dobrana do budynku. Z pewnych względów muszę jednak mieć ustawioną Korektę temp. pokoj. na TERMOSTAT. I tutaj zaczynają się moje schody.

  Temperaturę na dzień (6:00-22:00) mam ustawioną na 20 stopni C, a nocną na 18 stopni C.
  O ile przez dzień ładnie wszystko działa, jest cały czas 20 stopni C, o tyle w nocy kocioł W OGÓLE SIĘ NIE ZAŁĄCZA!!! i temperatura spada nawet do 16 stopni C.

  Szukałem przyczyn i doszedłem do tego, że przyczyna może tkwić w załączonej opcji → Tryb auto-wyłącz. na ECO. Z opisu wynika, że powyżej 4 stopni C na zewnątrz kocioł będzie cały czas wyłączony, ale teraz temperatury są grubo poniżej zera i jest to samo piec się w nocy nie w ogóle załącza, więc stwierdziłem, że może czasu opóźnienia ochrony przed zamarzaniem jest za długi (domyśle 4h), więc tę opcję również zmieniłem na 0h. Kocioł w nocy dalej nie grzeje pomimo, że temperatura w pomieszczeniu jest niższa niż zadana temperatura nocna a na zewnątrz poniżej zera.

  Dzwoniłem na infolinię Vaillanta dopytać o co może chodzić, gość powiedział mi, żebym przestawił → Tryb auto-wyłącz. z ECO na Noc. Ale co to może mieć za znaczenie, gdy temperatura na zewnątrz jest cały czas poniżej zera? Wziąłem więc instrukcję i starałem się znaleźć dlaczego ten gość kazał mi przestawić tę opcją na "Noc". W instrukcji natrafiłem na zapis, który już całkowicie zbił mnie z tropu:

  "Jeśli w funkcji Korekta temp. pokoj. ustawiona została wartość Termostat, to funkcja Tryb auto-wyłącz. nie działa. Regulator reguluje zawsze do wartości zadanej temperatury w pomieszczeniu 5 °C."

  Czyli wychodzi z tego, że jeśli mam załączoną opcję Korektę temp. pokoj. na TERMOSTAT to muszę zapomnieć a jakimkolwiek sterowaniu temperaturą w trybie nocnym? Gość na infolinii powiedział, że to jakaś pomyłka.

  Ma ktoś doświadczenie i wiedzę, żeby odpowiedzieć mi co mam zrobić, aby w trybie TERMOSTATU utrzymać w nocy zadaną temperaturę nocną?
 • Osprzęt kablowy
 • Poziom 32  
  A dla czego nie przestawiłeś → Tryb auto-wyłącz. z ECO na Noc?
  Przecież jak byk jest napisane że wtedy działa na temp. Noc. I po sprawie.
 • Osprzęt kablowy
 • Poziom 12  
  Bo zgłupiałem czytając to:
  "Jeśli w funkcji Korekta temp. pokoj. ustawiona została wartość Termostat, to funkcja Tryb auto-wyłącz. nie działa. Regulator reguluje zawsze do wartości zadanej temperatury w pomieszczeniu 5 °C."

  Jedna informacja wyklucza drugą w tej instrukcji, przynajmniej na mój rozum.
  Dzisiaj sprawdzę to ustawienie i napiszę dla potomnych, która informacja jest prawdziwa.
 • Poziom 10  
  Witam, mam podobny problem, mam kocioł Vaillant VC 206/5-5+ VIH R 150/6 B + multiMatic 700/2 i też w nocy mi ni cholery nie grzeje, czy zmiana ustawienia pomogła??
 • Poziom 34  
  @michumal
  Nie rozumiem Twojego podejścia.
  Skoro masz podobny problem i ktoś podał potencjalne rozwiązanie to jakbyś wczoraj dokonał zmiany ustawień to już minionej nocy miałbyś odpowiedź, czy to rozwiąże problem u Ciebie,
  Jak coś zmieniasz to zawsze zapisuj sobie oryginalne ustawienia, abyś mógł wrócić do pierwotnych ustawień, a tego typu zmiany nie wpływają na gwarancję itp., abyś miał mieć obiekcje przed samodzielnym przetestowaniem.
 • Poziom 10  
  He, he...
  Jakbym wczoraj to przeczytał, to bym dzisiaj wiedział...
  Problem mam od kilku dni (po uruchomieniu pieca) i szukałem rozwiązania, dzisiaj natknąłem się na ten wątek, ale jestem jakby w pracy z dala od pieca i będę mógł to wypróbować dopiero jak wrócę i nastanie wieczór. Jednak nie wiem, czy to zadziała, dlatego zapytałem autora, czy mu to zadziałało, bo bym wiedział już coś więcej... Proste.
 • Poziom 34  
  a to przepraszam.
  Wydedukowałem błędnie, że masz problem od jakiegoś czasu ale masz obiekcje przed zmianą ustawień i chcesz potwierdzenia, czy na pewno to działa.
  Autor miał sprawdzić i napisać dla potomnych ale tego nie zrobił dlatego zakładam, że szybciej będzie jak sam sprawdzisz dzisiejszej nocy.
 • Poziom 10  
  Spoko, nie obrażam się. Sprawdzę dziś i napisze jaki efekt.

  Dodano po 7 [godziny] 3 [minuty]:

  No i działa! Czyli wystarczy zmienić Auto Wył na z ECO na NOC.
 • Poziom 6  
  A czy ktoś wie jaka jest różnica między sterownikiem Multimatic 700/2, 700/4 i 700/5?
  Udało mi się ustalić, że 700/5 ma zegar radiowy i po zaniku prądu ustawia się on sam, nie trzeba ręcznie.
  A czy reszta jest taka sama. Tzn. mają czujnik temp. zewnętrznej, a dodatkowo same w sobie ma czujnik temperatury, który mierzy ją np. w pomieszczeniu referencyjnym, np.salonie? Zarówno pogodówka jak i pokojówka?
 • Poziom 10  
  Ja mam 700/2 i ma czujnik temp. zewnętrznej i wbudowany czujnik temperatury wewnętrznej (w urządzeniu), który wskazuje temperaturę i wilgotność pomieszczenia w którym został zainstalowany (podobno, powinno to być najchłodniejsze pomieszczenie w domu) wszystko ładnie śmiga.
  Z tego co widzę, model 700/4 ma możliwość sterowania do 7 pieców kaskadowo. Nie wiem, może 700/2 już nie produkują i są kolejne nowsze wersje 700/4 i 700/5. Do tego z literką f jest to sterownik bezprzewodowy, ale ja bardziej wierzę przewodom. :)
  Jak dla mnie 700/2 jest wystarcający, ustawień ma tyle, że jeszcze wszystkich nie ogarnąłem... :)
 • Poziom 32  
  Kolejny numerek za oznaczeniem 700/x mówi o kolejnej "generacji" regulatora pogodowego. Każdy regulator ma w komplecie czujnik temp. zewnętrznej. Teraz do nowych MM700/5 producent zamiast zwykłego czujnika temp. zewnętrznej daje czujnik temp. zew. z wbudowanym odbiornikiem sygnału DCF - data i czas. Ale nie wiem czy do wszystkich, bo na początku bywały ze zwykłym czujnikiem. Teraz podobno z magazynów Vaillanta wychodzą już te "wypasione". Zawsze jest też możliwość dokupienia samego czujnika temp. zew. z odbiornikiem DCF i podmienić istniejący. Trzeba tylko pamiętać, że przewód wyciągnięty na zewnątrz musi być 3-żyłowy. Można też ewentualnie zostawić stary czujnik temp. zew. jeśli mamy tylko przewód 2-żyłowy i "dołożyć" tylko odbiornik DCF do "bordowej" kostki w kotle "X41" a sam odbiornik DCF powiesić obok kotła.
  Sam regulator MM700 ma wbudowany w sobie czujnik temp. pomieszczenia, który aktywuje się i wyświetla temp. pom. gdy jest zamontowany w "referencyjnym" pomieszczeniu. W ustawieniach regulatora można zdefiniować wpływ temp. pom. na pracę kotła:
  BRAK - tylko wyświetlana temp. pom. i nie ma wpływu na pracę kotła lub obiegu/obiegów grzewczych
  KOREKTA - wpływa na podwyższenie/obniżenie temp. wody w obiegu/obiegach grzewczych,
  TERMOSTAT - działa na zasadzie włącz/wyłącz kocioł lub obieg/obiegi grzewcze gdy osiągniemy temp. zadaną pom.
 • Poziom 6  
  OK dziękuję serdecznie za wypowiedzi. Proszę mi jeszcze powiedzieć czy jeśli od pieca odejdę do regulatora usytuowanego w salonie przewodem 3x1,5mm to czy po drodze mogę szeregowo wpiąć się drugim przewodem 3x1,5mm na tzw. "skrętkę" i pociągnąć go do innego pomieszczenia np. chłodniejszego korytarza lub wiatrołapu i przenieść(podpiąć) tam regulator jeśli salon okaże się za ciepłym pomieszczeniem referencyjnym? Czy MM700 nie będzie później głupiał? Oporność, długość?

  Ewentualnie polecilibyście jakiś inny/ tańszy zestaw żeby spełniał swoje zadanie? Chodzi mi żeby był to regulator pokojowy i pogodowy, tzn. sterownik w pokoju z czujnikiem temp. zewnętrznej.
 • Poziom 10  
  To moze pusc rownolegle dwa przewody od pieca, jeden do jednego pomieszczenia, drugi do drugiego. A po ci Ci 3x1,5? U mnie wystarczyl 2x0.75. Chyba, ze ten noeszy sterownik wymaga 3 przewodow. Pamietam, ze w instrukcji bylo jakies info o dlugosci i przrekroju przewodow.
 • Poziom 32  
  Wymagany przewód 2x0,75 i wystarczą tylko 2 żyły.
  Niekiedy inwestorzy dają przewód skrętkę i też chodzi. Zawsze można połączyć kilka cienkich przewodzików razem.

  buyt napisał:
  Ewentualnie polecilibyście jakiś inny/ tańszy zestaw żeby spełniał swoje zadanie? Chodzi mi żeby był to regulator pokojowy i pogodowy, tzn. sterownik w pokoju z czujnikiem temp. zewnętrznej.

  Nie ma takiej możliwości, żeby dołożyć "coś innego" - żeby spełniał te dwie funkcje to tylko Vaillant.
  Można jeszcze zrobić tak - MM700 wpiąć w panel w kotle i ustawić tylko reg. pogodową z jego firmowym czujnikiem temp. zew. a w pomieszczeniu zastosować zwykły termostat zał/wył przewodowy lub bezprzewodowy. Reg. pog. załatwia MM700 a pomieszczeniową termostat. Ale to trochę bez sensu bo jak już masz kable to dawaj oryginał. Masz też od razu sterowanie i podgląd na wszystko w pokoju - nie musisz chodzić do kotłowni.
 • Poziom 6  
  Czy ktoś się orientuje dlaczego czujnik temperatury zewnętrznej VRC DCF 9535 po wyłączeniu i kolejnym włączeniu prądu nie zapamiętuje ustawionej na regulatorze VRC700/6 daty i godziny skoro ma w sobie nadajnik radiowy?
 • Poziom 32  
  On nie "zapamiętuje" - on jedynie odbiera informację o dacie i godzinie z nadajnika DCF, a to chwilę trwa zanim odbierze i zaktualizuje.
 • Poziom 6  
  Czyli w zasadzie od tego starszego modelu ten czujnik temperatury zewnętrznej niczym się nie różni. Nie ma możliwości zapamiętania daty i godziny po zaniku prądu?
 • Poziom 32  
  Różni się tym że ma ODBIORNIK SYGNAŁU DCF - czyli zakodowaną datę i czas.
  Regulator w kotle musi mieć czas na odczytanie i zaktualizowanie tego sygnału.
  On nic nie zapisuje sobie w pamięci, bo jej nie ma.

  A jak masz podpięty ten czujnik temp. zew. z DCF?

  Poczekaj jakiś czas to się powinno zaktualizować.