Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie diod LED przed wilgocią

TristanFazzi 07 Gru 2016 16:24 543 5
  • #1 07 Gru 2016 16:24
    TristanFazzi
    Poziom 6  

Witam,

Mam taki projekt i proszę osoby mające wiedzę i doświadczenie o opinię.
    Mianowicie: Chcę zrobić panel z diodami LED. Wygląda to tak, że płytę PCW o grubości 10mm, frezuję na głębokość ok 7mm. W pozostałych 3 mm robię otwory w które powtykam diody LED (eliptyczne). Otwory są nieco mniejsze od średnicy diod, a z racji że jest to PCW spienione to się ono delikatnie naciąga i można dość szczelnie włożyć diody. Wszystkie diody będą polutowane razem z rezystorami. Po tym wszystkim cały ten... nazwijmy to rowek który wcześniej wyfrezowałem chciałbym czymś wypełnić, tak aby zaizolować diody / zabezpieczyć przed wilgocią.

Cały ten "układ" z PCW i diodami będzie włożony do kasetonu. Czyli mamy ramę aluminiową, z przodu jest plexi i tył też jest zabudowany. Więc deszcz nie dostaje się do środka. Nie jest to jednak konstrukcja hermetyczna, więc wilgotne powietrze będzie swobodnie przedostawać się do środka.

Ten wcześniej wspomniany "rowek" chciałem wypełnić np. sylikonem lub inną tego typu masą lub klejem polimerowym. Obawiam się jednak, że całkowite zalanie diod od tyłu może powodować ich przegrzanie się. Tak jak to ma miejsce w paskach LED IP67.
    Do tego wszystkiego upewnił mnie w moim przekonaniu fakt, że na polskich drogach jest dużo znaków drogowych właśnie z poutykanymi diodami LED (podobny sposób montażu jak... w PCW i zalane czymś od tyłu). Ostatnio zauważyłem, że praktycznie wszystkie te znaki po jakimś czasie psują się jeden za drugim... połowa diod nie działa, a druga połowa ledwo świeci.

Proszę Was więc o opinie / pomysły ... czym najlepiej uszczelnić i zabezpieczyć diody LED tak, żeby to działało. Mam kilka takich kasetonów do zrobienia, a każdy po ok 900 diod, więc szukam jakiegoś w miarę taniego rozwiązania. Wiem, że są profesjonalne masy zalewowe, które sporo kosztują. One są raczej do mniejszych płytek i elementów.

Z góry wszystkim dziękuję

0 5
  • #2 07 Gru 2016 19:49
    dawidos145
    Poziom 12  

Myślę że jeżeli są to zwykłe diody Led nie jakieś power dużej mocy to bez problemu można je uszczelnić silikonem bezbarwnym.
    Wspomniałeś też o bezbarwnym plexi, może warto ją na krawędziach, czy też punktu styku uszczelnić albo silikonem albo jakąś uszczelką.

0
  • #3 07 Gru 2016 20:17
    TristanFazzi
    Poziom 6  

Tak, są to zwykłe LEDy... dam na nie max 15mA, więc raczej mocno się nie będą grzały.
    Co do uszczelniania obudowy, to też w szczeliny gdzie będzie wchodziła plexi wciśniemy odrobinę czarnego sylikonu do uszczelnienia... pozostaje jednak szczelina przy łączeniach profili aluminiowych.

Pytanie jednak co byłoby lepsze do tych diod... zwykły sylikon bezbarwny, czy może cienka warstwa kleju polimerowego.
    Lub może spryskać to specjalnym lakierem do elektroniki
    http://www.tme.eu/pl/details/pvb16-400ml/powl...nne-i-ekranujace/ag-termopasty/lakier-pvb-16/

Ta ostatnia opcja nie przymocuje diod tak jak sylikon czy klej... wiadomo, że lepiej czymś te diody "przykleić".

0
  • #4 07 Gru 2016 20:33
    dawidos145
    Poziom 12  

Po co wchodzić w duże koszta, myślę że zwykły bezbarwny będzie w porządku a przy wymianie nie będzie problemu żeby to szybko podmienić.
    Spróbować przetestować na cały dzień, noc i powinno być dobrze.

0
  • #5 07 Gru 2016 22:31
    Rasel
    Poziom 21  

1. Diody można skutecznie chłodzić przez wyprowadzenia, dlatego ważne jest aby po zalaniu diod LED silikonem ich wyprowadzenia pozostały poza silikonem. Najlepiej nie skracać wyprowadzeń diod LED.

2. W takim kasetonie trzeba koniecznie zrobić automatyczną regulacją jasności diod LED w zależności od natężenia światła zewnętrznego. W przeciwnym razie świecące diody będą słabo widoczne w ciągu dnia, albo będą oślepiały nocą. Stosunek natężenia prądu LED pomiędzy słonecznym dniem a nocą bez trudu może przekroczyć 10000! Ponadto dzięki zmniejszeniu natężenia prądu LED nocą wydłuży się czas ich eksploatacji.

3. Dla uniknięcia uszkodzeń diod LED należy bezwzględnie unikać ich przegrzania, a kaseton umieszczony w pełnym słońcu w ciągu upalnego dnia może sam nagrzać się do wysokiej temperatury, natomiast struktury diod LED będą dodatkowo podgrzane przez przepływający prąd. Dlatego nie wolno przekraczać dopuszczalnego prądu diod LED przy danej temperaturze ich struktury. Odpowiedni wykres znajdziesz w karcie katalogowej użytych diod LED. Sugeruję wbudowanie czujnika temperatury i ograniczenie prądu LED w wysokich temperaturach.

4. Pamiętaj o uwzględnieniu rozszerzalności cieplnej materiałów na kaseton, aby uniknąć wybrzuszenia dużej płaskiej powierzchni. Z tym wiąże się także sposób lutowania sąsiednich LED pomiędzy sobą, aby uniknąć występowania naprężeń.

5. Jeżeli będziesz łączył dużą liczbę diod LED szeregowo, to warto dołączyć diody Zenera równolegle do grupy kilku...kilkunastu diod LED. W razie przepalenia jednej diody LED (co zwykle skutkuje przerwą w obwodzie) przestanie świecić tylko grupa diod LED dołączona równolegle do diody Zenera, pozostałe diody w szeregu będą świeciły nadal. Idealnym rozwiązaniem byłoby zastosować diody LED z wbudowanymi diodami Zenera lub dołączyć diodę Zenera równolegle do każdej z diod LED. Można także podłączyć diody z "przeplotem" (podwójnym, potrójnym, poczwórnym itd.), co w wypadku zaniku świecenia jednej gałęzi LED nie zmniejszy czytelności całego napisu na plafonie.

6. I jeszcze drobne przypomnienie, choć zapewne o tym dobrze wiesz - nie wolno zaginać wyprowadzeń diod LED tuż przy ich obudowie, bo grozi to defektem diody (przerwaniem połączenia) po krótkim czasie eksploatacji .

0
  • #6 08 Gru 2016 16:39
    TristanFazzi
    Poziom 6  

Witam Rasel,

regulacja jasności jest w sterowniku wraz z czujnikiem... więc to nie problem.

sprawdziłem w karcie katalogowej i diody jakie używam powinny sobie poradzić przy słonecznym dniu.

punkt 4. mógłbyś to wyjaśnić, gdyż nie rozumiem.

5. diody łączę w szeregach po 4 więc diody zenera chyba są zbędne. Mam natomiast małe układy zabezpieczające przed przepięciami itp... specjalnie zaprojektowane dla mnie.

6. co do zaginania... wiem, że bezwzględnie należy uniać zaginania wyprowadzeń po lutowaniu (jak jest gorące). Co do odległości zaginania to przeważnie zaginam 3-4 mm za diodą gdyż grubość ścianki w którą są włożone wyprowadzenia to 3mm.
    Niestety przy pewnych projektach wygląda to troszkę inaczej i muszę zaginać od razu za główką diody... z tego co mówisz to muszę tego unikać ??!!

0