Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amazon Echo - dom inteligentny - Budowa domu inteligentnego z asystentem mowy

07 Gru 2016 17:00 4074 12
  • Poziom 9  
    Chętnie nawiążę kontakt z osobami które posiadają albo myślą o zakupie inteligentnego głośnika z asystentem mowy firmy Amazon Echo lub Google Home i na podstawie tego sprzętu chcą zbudować inteligentny dom.
    Najpierw co to jest Amazon Echo zwana dalej Alexa:
    Jest to głośnik inteligentny, do którego można mówić a ten włącza nam muzykę którą chcemy słuchać, powie jaka jest godzina, włączy budzenie, włączy timer ale to nie wszystko, steruje też inteligentnym domem czyli włączy/wyłączy światło, przyciemni je, zmieni temperaturę w domu, włączy lub wyłączy sprzęty np. telewizor, można z nim pogadać, np. spytać się kto jest prezydentem polski. Działa znakomicie ze Spotify, można tworzyć multiroom, nie trzeba używać aplikacji na komórce, bo wystarczy do niego mówić, chociaż aplikacja też jest.
    Posiadam w domu dwie sztuki, chcę dokupić jeszcze kolejne dwie. Na bazie tych głośników i innych dodatków chcę zbudować inteligentny dom.
    Zacząłem od zakupu pilota uniwersalnego Logitech Harmony Elite, który to steruje moimi sprzętami ale poprzez Echo Dot można nie tylko sterować trzymając pilota w ręku, można teraz po prostu powiedzieć co chcemy uzyskać , mam też oświetlenie Philips Hue.
    Amazon Echo - dom inteligentny - Budowa domu inteligentnego z asystentem mowy

Jeżeli będzie jakieś zainteresowanie mogę zrobić testy sprzętu na potrzeby forum.
    Oto filmik jak system działa u ludzi. Film na Youtube: [youtube]https://www.youtube.com/watch?v=G4nrl9qhL2o/youtube]

Pierwszy mój inteligentny dom na bazie Alexy:
    W kuchni podłączona jest do zestawu głośników sufitowych i jest głównie odpowiedzialna za puszczanie muzyki , druga Alexa jest w łazience a tutaj stworzyłem nawet fajny system, otóż wchodzę do wanny i nakazuję jej włączyć program relaxu a ona :
    1. włączy muzykę smooth jazz
    2. wyłączy światło główne
    3. włączy ledy o zadanym kolorze zamontowane na suficie
    4. włączy lampę z aromaterapią i oświetleniem LED

Podczas takiego relaxu mogę oczywiście zmienić muzykę na inną bez dotykania czegokolwiek.
    Na tą chwilę to dopiero rozgryzam temat, gdyż tak naprawdę szykuję się do większego projektu. W domu który buduję, będę miał inteligentny dom firmy NEXWELL a Alexa będzie rozszerzeniem tego systemu. Wprawdzie producent NEXWELL nie przewiduje współpracy z Amazon Echo ale ja znalazłem furtkę aby te systemy jednak współpracowały ze sobą. Otóż NEXWELL w swojej ofercie ma nadajnik i odbiornik IR, ich system może wysłać sygnał np. uruchomienia TV ale też można nauczyć system aby przy wysłaniu sygnału z pilota odpalił jakąś scenę np. zasłonięcie żaluzji. Skoro tak można to nie widzę problemów aby teraz Alexa za pomocą inteligentnego pilota Logitech Harmony wysłała sygnał IR który odbierze system NEXWELL i przetworzy go wg jakiegoś planu wcześniej zadanego.
    Sądzę, że mój plan się uda ale to będzie nie wcześniej jak po wakacjach 2017 kiedy to mam zamiar wprowadzić się do nowego domu, do tego czasu chcę przetestować inteligentny głośnik Amazon Echo lub Google Home .
    Amazon Echo kupiłem na allegro.
    Czy jest ktoś kto posiada taki sprzęt i mógł by podzielić się doświadczeniami ? Chętnie podyskutuję, widzę olbrzymie możliwości w takich asystentach a jak do tej pory nie udało mi się z nikim podyskutować i dochodzę do wszystkiego sam, tym jest to dla mnie trudne, że nie znam dobrze angielskiego a w polsce nikt chyba tym się nie zajmuje. I na koniec mała ciekawostka, system Alexa firmy Amazon Echo jest rozwijany i tworzony w Polsce, centrum Amazonu w Gdańsku a asystentka mowy to nasza Polska Ivona, którą to wykupił Amazon.
  • BotlandBotland
  • Poziom 20  
    Najlepsze jest to, że Echo cały czas podsłuchuje rozmowy między domownikami aby wykryć o czym mówią i później podsuwać im dopasowane reklamy.
  • Poziom 9  
    tikka.masala napisał:
    Najlepsze jest to, że Echo cały czas podsłuchuje rozmowy między domownikami aby wykryć o czym mówią i później podsuwać im dopasowane reklamy.

Mówisz to bo doświadczyłeś takich reklam czy po prostu tak ci się wydaje ?
    To, że głośnik cały czas słucha to jest prawda ale zaczyna nagrywać w celu analizowania zapytania dopiero po wypowiedzeniu słowa klucz np. "Alexa" do tego czasu nic nie jest ani nagrywane ani wysyłane, po drugie Amazon zapewnia że zapytania są wysyłane do chmury tylko w celu analizowania zapytania, nic więcej.
    Na koniec jeszcze jedno, prawie każdy telefon z Androidem też ciebie ciągle słucha i wysyła zapytania do internetu, robi to asystent Googla i słowo klucz to w tym wypadku "OK GOOGLE", mamy takie czasy i od tego nie uciekniemy.
  • Poziom 20  
    Recenzenci tego pudełka zauważali, że np. na Kindle pojawiają się reklamy o treści, która była dyskutowana a nigdy wcześniej nie używali komputera aby szukać wspomnianych treści. Ja nie mam Echo i mieć nie zamierzam, wolę swoje sprawy zachować dla siebie a nie dzielić się ze światem.
  • BotlandBotland
  • Poziom 9  
    Mam Kindle i nie zauważyłem czegoś takiego o czym mówisz. Taka reklama jest powszechna i praktykowana nawet na różnych formach, możliwe że nawet na tym, nazywa się to reklamą remarketingową i jest to wymysł Googla. Wystarczy że wejdziesz na stronę lub temat forum poświęconym np. głosnikom danej marki a poźniej będziesz atakowany reklamami przez wiele tygodni ale tak jak napisałem wcześniej jest to patent googla, w Amazonie na Kindlu nie spotkałem się z tym, mało tego, sprawdzałem zaraz po zakupie czy Amazon Echo wysyła jakieś dane i nie wysyła, wysyła zaraz po powiedzeniu słowa klucz. Wysyłanie w świat wszystkich rozmów z otoczenia było by końcem każdej firmy. Tak jak wcześniej napisałem, każdy telefon Googla ale też Iphony z Siri robią dokładnie to samo, musiałbyś nie mieć nie tylko opisywanych głośników z asystentem ale też pozbyć się telefonów, może nawet komputerów bo i Windowsy i iOSy nasłuchują wszystko co mówisz bo też mają swoich asystentów. Nie twierdzę, że nigdy coś nie wycieknie, przecież hakerzy nie śpią ale czy z tego powodu należy stać się jaskiniowcem ?
    Przepraszam ale odbiegamy od tematu, bardziej interesuje mnie wykorzystanie opisywanych głośników z asystentem mowy w inteligentnym domu i ciekawsza była by dyskusja nad fizycznym użyciem w polskich domach.
  • Poziom 9  
    Zagłębiając się dalej w temat, widzę, że Amazon Echo dobrze sobie współpracuje z centralkami bazującymi na protokole Z-Wave, np. nasz Fibaro.
    Nie mogę tego ani sprawdzić ani potwierdzić bo nie mam tego systemu ale filmik na YT pokazuje jak fajnie to się zgrywa.

Link
    [/youtube]
  • Poziom 9  
    Dzisiaj mam już większą wiedzę z czym Amazon echo na pewno działa, bo to mam już w swoim domu.
    Działa bardzo dobrze z inteligentnymi gniazdkami TP-LINK HS100/110, działa z systemem do sterowania domu inteligentnego na minikomputerze Raspberry Pi (posiadam wersje 3) zbudowanym na oprogramowaniu Domoticz. Przez to że Amazon Echo obsługuje Domoticza to automatycznie działa wszystko co do niego można podpiąć, mogą to być systemy przewodowe czy bezprzewodowe czyli np. sterowanie w protokole Z-Wave (włączniki, regulatory C0, gniazdka, rolety itp), sterowanie odbiornikami na 433 Mhz np. tanie gniazdka za kilkanaście złotych z Biedronki czy popularne z firmy KEMOT
    Sprawa Amazon Echo jest rozwojowa, szkoda że tylko ja uczestniczę w rozmowie bo po sprzedaży na Allegro Amazon Echo widać, że użytkowników trochę jest tego inteligentnego głośnika.
  • Poziom 21  
    Czy mógłbyś napisać jak taki głośnik można wykorzystać w systemach automatyki opartych na arduino lub innych podobnych. Chodzi mo głownie o protokół transmisji danych i konfiguracji głośnika. Jeśli będę wiedział to z niego wychodzi to można by spróbować nauczyć arduino rozpoznawać te sygnały...
    Jeszcze jedno pytanie: czy to działa bez internetu. Tam gdzie chciałbym sprawdzić jego działanie na razie sieci nie ma...
  • Poziom 9  
    Nie wiem jaki ma to protokół transmisji ale Amazon udostępnia API dla programistów, może tam coś by się znalazło, ja jestem za słaby aby aż tak daleko iść, bardziej sprawdzam jak to działa w rzeczywistości wg sprawdzonych opisów.
    Na tą chwilę bardzo fajnie działa głośnik z systemem domu inteligentnego Domoticz postawionym na Raspberry Pi, aby głośnik z Domoticzem się widzieli należy zainstalować HUBa na Raspberry, link do tego Huba oraz opis instalacji jest Link
    Hub przejmuje wszystkie urządzenia zainstalowane w Domoticzu i przez to Głośnikiem Alexa możesz sterować głosem wszystkimi urządzeniami, nawet takimi, które nigdy nie były przystosowane do działania z Alexą. Np. ja zlutowałem sobie odbiornik i nadajnik na 433Mhz (na Arduino 2560) i dodałem gniazdka sterowane pilotem, wyszło mi za gniazdko około 15 zł, podłączyłem do takiego gniazdka choinkę, lampy podłogowe, lamki małe itp. Też są widziane wszelkie przekaźniki podłączone bezpośrednio do Raspberry.
    Gniazdka w systemie Z-Wave albo np. TP-Link HS100(110) kosztują około 150-250 zł, przewidziane są do działania bezpośredniego z Alexą ale po co przepłacać ?
    Alexa (Amazon Echo) do działania potrzebuje internet, gdyż wszelkie komendy są analizowane w chmurze, nie wiem czy lokalne sprzęty do uruchomienia też potrzebuje internetu, musiał bym wyłączyć na chwilę internet ale to już po świętach jak będzie takie zainteresowanie.
  • Poziom 9  
    Mam Echo od ok. roku.
    Nie bawiłem się w inteligentny dom i nie mam konkretnego doświadczenia w tej dziedzinie, ale wykorzystałem kiedyś integrację z IFTTT (https://ifttt.com/). Dzięki temu wszystko, co da się kontrolować przez API da się kontrolować przez Echo.

Moje zastosowanie to proszenie Alexy żeby zadzwoniła mi na komórkę kiedy nie mogę jej znaleźć.
  • Poziom 1  
  • Poziom 14  
    czy ktoś może się orientuje, czy producent zamierza dodać obsługę języka polskiego ?
  • Poziom 28  
    alfsat napisał:
    Zagłębiając się dalej w temat, widzę, że Amazon Echo dobrze sobie współpracuje z centralkami bazującymi na protokole Z-Wave, np. nasz Fibaro.
    Nie mogę tego ani sprawdzić ani potwierdzić bo nie mam tego systemu ale filmik na YT pokazuje jak fajnie to się zgrywa.

Link
    [/youtube]

Czy jestes pewien że radzi sobie z zwawe? Mam echo plus z wbudowanym zetbee.