Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ograniczniki przepięć - fakty i mity

opornik7 07 Dec 2016 21:29 55371 342
Computer Controls
 • Helpful post
  #1
  opornik7
  Electrician specialist
  Ponieważ w temacie ograniczników przepięć zrobiło się ostatnio gorąco pomyślałem, że warto poświęcić temu zagadnieniu osobny wątek. Na początek:
  Quote:
  OBWIESZCZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY I ROZWOJU
  z dnia 17 lipca 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

  § 183. 1. W instalacjach elektrycznych należy stosować:
  [.....]
  10) urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej.


  B, C, D, B+C, T1, T2. Ludzie się gubią. Producenci wypuszczają na rynek, hurtownie sprzedają, projektanci projektują, instalatorzy montują wyroby mające "wszystkie papiery".
  A tu nagle zonk. Ubezpieczyciele (nie wszyscy jeszcze) zaczynają odstępować od wypłaty odszkodowań za uszkodzony sprzęt bo instalacja nie spełnia wymogów obecnie obowiązujących przepisów i norm. Myślący zaczynają mieć problem bo ktoś zasiał ziarno niepokoju. I bardzo dobrze. Ruszają na sympozja i szkolenia, czytają normy, fachowe publikacje.
  Do sprawy włączył się UOKiK i pojawiły się już pierwsze decyzje wobec producentów.
  Na stronie internetowej Bemko http://bemko.pl/pl pojawiła się informacja napisana najmniejszą czcionką i na samym dole strony:
  Quote:
  Ogłoszenie
  BEMKO sp. z o.o. z siedzibą w Annopolu, informuje, iż wprowadzony do obrotu ograniczniki przepięć model CCS01-B+C/4-275-50, EAN: 5900280903631, nie spełnia wymagań dla sprzętu elektrycznego, z uwagi na nie dołączenie do ww. wyrobu informacji dotyczących przeznaczenia (miejsca instalacji), sposobu montażu, instrukcji instalacji (dotyczącej typu układu sieci (TN, TT, IT), zalecanych połączeń, znamionowego napięcia systemu i maksymalnego dozwolonego zakresu napięć, dla których ogranicznik jest przeznaczony),zakresu temperatur i wilgotności, prądu resztkowego Ipe oraz minimalnej odległości od uziemionej części. Ogłoszenie publikuje się w związku z prowadzonym postępowaniem przed Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


  Kolejna informacja, tym razem Decyzja UOKiK dotyczyła wycofania z obrotu niskonapięciowych ograniczników przepięcia firmy ze śląska (nie mogę znaleźć na szybko tej informacji).
  Wieść gminna ;) niesie, że to jeszcze nie koniec.

  Uczestniczyłem dzisiaj w szkoleniu na temat "Ochrona odgromowa i przepięciowa obiektów przemysłowych zgodnie z nowymi edycjami norm PN-EN 62305 oraz PN-HD 60364". Zaskoczony byłem frekwencją, prawie 120 uczestników.
 • Computer Controls
 • #2
  jann111
  Level 32  
  Popularny ogranicznik przepięć Moeller spb-12/280/4 b+c również nie spełnia wymagań, a zainstalowałem ich kilkadziesiąt. Ściema jakaś. :|
 • Computer Controls
 • #6
  Krzysztof Reszka
  Moderator of Electrical engineering
  I ta zachęcająca kolorystyka tego sprzętu.
 • #7
  verus
  Level 15  
  Samo życie :), czyli dojenie z kasy :(
 • #8
  emigrant
  Level 29  
  Co najgorsze nie kupują tego inwestorzy tylko przynoszą elektrycy na budowę, montują i pod tym się podpisują. Co z tego, że jakiś tam elektryk podpisując się pod tym bierze za to odpowiedzialność. Taki wybuchający SPD może trwale pokaleczyć twarz, uszkodzić wzrok jak ktoś będzie pechowo stał obok rozdzielnicy, czy spali się dom. Co mi to da, że jakiś elektryk/firma pójdzie do więzienia czy dostanie jakieś inne kary.
 • #9
  mawerix123
  Level 39  
  emigrant wrote:
  Co najgorsze nie kupują tego inwestorzy tylko przynoszą elektrycy na budowę


  Bo nieraz inwestor na wieść że musi wydać na SPD 1/4 ceny instalacji blednie w oczach ;)

  emigrant wrote:
  Co z tego, że jakiś tam elektryk podpisując się pod tym bierze za to odpowiedzialność. Taki wybuchający SPD może trwale pokaleczyć twarz, uszkodzić wzrok jak ktoś będzie pechowo stał obok rozdzielnicy, czy spali się dom.


  Myślę że w dużej mierze wynika to z niewiedzy instalatorów na temat ochronników a i w projektach jest mnóstwo baboli którymi kierują się instalatorzy.
 • #10
  CYRUS2
  Level 43  
  emigrant wrote:
  jak ktoś będzie pechowo stał obok rozdzielnicy, czy spali się dom. Co mi to da, że jakiś elektryk/firma pójdzie do więzienia czy dostanie jakieś inne kary.
  Za co ma dostać te kary - że nie kupił drogiego i reklamowanego DEHNA ?
  Kupił sprzęt - nowy w hurtowni - nie od Cygana na bazarze.
  Sprzęt posiada deklarację CE.

  Nie strasz bezsensownie ludzi kolego Emigrant.
  Od kiedy instalator odpowiada za jakość i wady sprzętu.

  Tak naprawdę żaden z was nie wie nic o jakości DEHNA.
  Robicie tej firmie darmową reklamę.

  Volkswagen także zapewniał, że jego silniki Diesla przechodzą atesty.
  Volkswagen to renomowana - markowa firma.
 • #11
  masonry
  Level 30  
  emigrant wrote:
  Co z tego, że jakiś tam elektryk podpisując się pod tym bierze za to odpowiedzialność. Taki wybuchający SPD może trwale pokaleczyć twarz, uszkodzić wzrok jak ktoś będzie pechowo stał obok rozdzielnicy, czy spali się dom. Co mi to da, że jakiś elektryk/firma pójdzie do więzienia czy dostanie jakieś inne kary.

  To jest nie prawda.
  Żaden elektryk nie ponosi odpowiedzialności za wady konstrukcyjne urządzeń które zamontował.
 • #12
  emigrant
  Level 29  
  Dlaczego ma nie odpowiadać? Jest sobie domek, ma przyłącze napowietrzne i instalację odgromową. Elektryk przywiózł z hurtowni SPD T1 za 193 zł. Na obudowie ani w instrukcji obsługi nie ma słowa o deklarowanej odporności na prąd udarowy o kształcie 10/350µs. Jest tylko wzmianka o prądzie wyładowczym na obudowie i w instrukcji.
  Moim zdaniem elektryk powinien zapoznać się z produktem i na podstawie swojej wiedzy, którą powinen posiadać zadecydować czy taki SPD jest właściwy. Jeżeli go montuje świadomie lub nieświadomie powinien za to odpowiadać w razie nieszczęścia.
 • #13
  masonry
  Level 30  
  emigrant wrote:
  Dlaczego ma nie odpowiadać?

  Bo elektryk nie może odpowiadać za to że producent zawyża parametry swoich wyrobów.
 • #14
  emigrant
  Level 29  
  Może odnieś się do przedstawionej sytuacji a nie tylko pierwszego zdania. Każdy SPD jest oznaczony parametrami technicznymi. Jeżeli SPD ma na obudowie czy w instrukcji Limp 12,5kA to OK, abstrahując od tego, że to warystor, przy 4kA eksploduje i spali dom. W większości rozdzielnic są montowane chińskie, pomarańczowe SPD T1+T2 bez Limp. Gdzie tu masz jakieś zawyżenie?
 • #15
  CYRUS2
  Level 43  
  emigrant wrote:
  Moim zdaniem elektryk powinien zapoznać się z produktem i na podstawie swojej wiedzy, którą powinen posiadać zadecydować czy taki SPD jest właściwy. Jeżeli go montuje świadomie lub nieświadomie powinien za to odpowiadać w razie nieszczęścia.
  Kolego Emigrant - uważasz się za "jasnowidza elektrycznego" który bez badań, tak "na oko", twierdzi, że parametry są zawyżone ?
  Powinni cię zatrudnić do "parapsychologicznej" kontroli jakości.
 • #16
  emigrant
  Level 29  
  Czy ja gdzieś pisałem o jakimś zawyżeniu? Nie przedstawiłem takiej sytuacji. Elektryk powinien wiedzieć czym jest prąd udarowy i wyładowczy. Wystarczy wzmianka techniczna na obudowie ogranicznika. Jak elektryk kupuje SPD T1 bez Limp to piz... nie elektryk.
 • #17
  JohnySpZOO
  Electric installations specialist
  Elektryk elektrykowi nie równy. Elektryk to pojęcie wzglëdne. Większość osób zajmujących się 'elektrykom' ma wykształcenie zawodowe bądź technikum. Co tam uczą? Proszę się zapoznać z zakresem materiału. Ja mam przed imieniem mgr inż. a w planach był doktorat ale to PL. Czy podczas 5 lat edukacji na studiach stacjonarnych na kierunku elektrotechnika spec. elektroenergetyka było coś o SPD? Nie. Był tylko przedmiot instalację elektryczne trwający 16h.
  To co ja wiem to moja asertywność, żądza wiedzy jak i brak czasu na jej poszerzanie. Od edukacji jest szkoła, kursy. Jeśli ktoś chce się czegoś dowiedzieć to niech użyje Google. To nie boli.

  P.S. Jeśli coś się popsuje to oddaje się to na gwarancję. W przypadku strat materialnych jest ubezpieczenie ale o tym też trzeba wiedzieć - ja płacę 200płn za mieszkanie łącznie z jego wyposażeniem.

  P.S. Jeśli w firmie mam reklamację to jadę na awarię i naprawiam/wymieniam/wstrzymuję ruch a reklamowany produkt wysyłam na reklamację. Po naprawie kasuję za usługę zależnie od tematu.

  P.S.Dobry elektryk kosztuje. Nie wszystkich na to stać. Pracę przy urządzeniach i inst el. powinna wykonywać wykwalifikowana osoba. Rozdzielnice wyposażone są w drzwiczki. Żeby SPD odpowiednio zadziałał musi być też wykonane pewne połączenie z uziemieniem - pisząc pewne mam też na myśli odpowiedni przekrój.

  Co do producentów to jakiego byś nie zastosował to i tak 100% skuteczności nie uzyskasz - SPD ma ograniczyć udar i straty.
  Co do ubezpieczeń to wszystko zależne jest od danej umowy.
 • #18
  Anonymous
  Anonymous  
 • #19
  emigrant
  Level 29  
  To, że SPD nie uchroni w 100% to nikt tego nie kwestionuje. Tu raczej chodzi o to żeby ograniczył prąd udarowy, nie doszło do eksplozji ogranicznika i pożaru. Od elektryka powinno się wymagać wiedzy, gdzie i jaki SPD powinien być zainstalowany. To nie wymaga ani szkoły ani szkoleń. Wystarczy trochę się zainteresować. Skoro to kogoś zawód na co dzień to powinien być w tym obcykany i umieć interpretować co jest napisane na ograniczniku. Cena też powinna być jakimś wyznacznikiem w doborze i ostrzeżeniem. Mamy takie czasie, że nikt nic za darmo nie daje extra. Wszystko jest obliczone i odpowiednio kosztuje.

  Co mi z tego ubezpieczenia jak zjara się dom albo ktoś na tym ucierpi? Oczywiście zakładając hipotetycznie, że to była wina chińskiego ogranicznika. Ubezpieczenie ubezpieczeniem a mieszkać nie będzie gdzie albo ktoś do końca życia będzie miał jakiś uraz. Ludzie lubią chodzić podczas burzy do rozdzielnic i wyłączać "korki" bo tak lepiej.

  O ile dobrze pamiętam to w momencie eksplozji warystora jego temperatura wzrasta do kilku tysięcy stopni Celsjusza.

  Dodano po 16 [minuty]:

  WojcikW wrote:
  Na jakiej podstawie elektryk ma stwierdzić, że produkt jest niewłaściwy? Produkt, który rzekomo jest nieodpowiedni posiada certifikat zgodności CE:


  Przecież podałem przykład. Dom z instalacją odgromową i przyłączem napowietrznym. Dlaczego elektryk kupił ogranicznik przepięć bez odporności udarowej? Już pomijam kwestie, że powinien być człon odcinający(iskiernik). To, że coś jest w sprzedaży to należy to kupić bo ma znaczek CE i tylko dlatego? Gdzie umiejętność doboru, wiedza? Tak jak napisałem każdy SPD ma informację techniczną na obudowie.
 • #20
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Kiedyś były rozdzielki metalowe / żeliwne. Potem z tworzywa nie palnego. Widziałem jak podczas zwarcia takie niepalne tworzywo (zachodniego sąsiada) się zapaliło i w krótkiej chwili spore pomieszczenie było całe zadymione.
  Może niech producenci robią metalowe ekrany na ograniczniki. Coś tam cenę podniesie, ale będzie bezpieczniej.
  U mnie w umowie z ubezpieczycielem nic nie pisze, że muszę mieć zabezpieczenia przeciwprzepięciowe.
 • #21
  opornik7
  Electrician specialist
  CYRUS2 wrote:
  Za co ma dostać te kary - że nie kupił drogiego i reklamowanego DEHNA ?
  Kupił sprzęt - nowy w hurtowni - nie od Cygana na bazarze.
  Sprzęt posiada deklarację CE.

  Nie strasz bezsensownie ludzi kolego Emigrant.
  Od kiedy instalator odpowiada za jakość i wady sprzętu.


  masonry wrote:
  Żaden elektryk nie ponosi odpowiedzialności za wady konstrukcyjne urządzeń które zamontował.

  Nie wierzę :( Panowie, Wy tak poważnie?
  Czy jakość, wada konstrukcyjna jest dla Was tożsama z bublem (T1, T2 na warystorach)? Każdy elektryk powinien wiedzieć co projektuje oraz co montuje. Od tego są opisy na aparacie, karta katalogowa, jego wiedza techniczna i oczywiście normy.
  A jeżeli wg norm i wiedzy technicznej elektryka opisy czy informacje są niepełne to jego obowiązkiem jest wyciągnąć te informacje od producenta lub wprowadzającego na rynek. Kupowanie kota w worku tylko dlatego, że coś w środku miauczy nie jest kupowaniem kota.
  CYRUS2 wrote:
  Tak naprawdę żaden z was nie wie nic o jakości DEHNA.
  Robicie tej firmie darmową reklamę.

  Odważne stwierdzenie i nieuprawnione. Nikomu reklamy nie robię a dobra firma reklamy nie potrzebuje. Potrzebna jest większa świadomość elektryków czemu służą szkolenia, sympozja, branżowe artykuły, rozmowy, udział w targach. Byłeś Bronku na takich szkoleniach? Jakie firmy je organizowały? Jakie informacje przekazały?
  Co do jakości ograniczników. Widziałem ich badania w laboratorium wysokich napięć. Resztki niektórych lądowały w odległości 10m od miejsca próby. A papiery miały (takie dla laika a nie elektryka). I co?
  UOKiK powoli, ale wkracza do gry. Pozostaje wierzyć, że nasza wiedza panowie nie pozostanie zasypana w popiele tylko będzie się rozwijać.
 • #22
  Anonymous
  Anonymous  
 • #23
  emigrant
  Level 29  
  Skoro jest to certyfikowane itd. to jakim cudem dostają się do sprzedaży SPD T1 bez odporności udarowej? Co robią na rynku T1 z warystorem. Czemu żaden warystorowy nie wytrzymuje deklarowanej odporności udarowej? Skąd tyle chińszczyzny? To kupuje elektryk bo jest dostępne w sprzedaży i tanie.
 • #24
  masonry
  Level 30  
  opornik7 wrote:
  Nie wierzę :( Panowie, Wy tak poważnie?

  Tak na poważnie.
  Jeżeli kupuję coś co jest dopuszczone do obrotu w naszym kraju, coś co posiada deklarację zgodności CE (i nie jest to China Export), To nie odpowiadam za to że nie trzyma parametrów jakie podaje producent.
  UOKiK wkracza do gry i jak myślisz dla czego zwraca się do producentów a nie do elektryków?
 • #25
  kasprzyk
  Electrician specialist
  opornik7 wrote:

  Na stronie internetowej Bemko http://bemko.pl/pl pojawiła się informacja napisana Ogłoszenie

  Teraz wiem dlaczego nie odpisywali, na zadane im pytanie właśnie odnośnie ochronników które mają (mieli ?) w sprzedaży :!:
 • #26
  Anonymous
  Anonymous  
 • #27
  emigrant
  Level 29  
  masonry wrote:
  Jeżeli kupuję coś co jest dopuszczone do obrotu w naszym kraju, coś co posiada deklarację zgodności CE (i nie jest to China Export), To nie odpowiadam za to że nie trzyma parametrów jakie podaje producent.


  Nikt tego nie kwestionuje, że zamontowałeś SPD z odpornością udarową a w rzeczywistości nie trzyma parametrów jakie deklaruje producent.
  Ja podałem przykład domu i elektryka, który zamontował SPD T1+T2 bez odporności udarowej. Czemu ten elektryk ma nie odpowiadać za to prawnie i karnie? To on taki SPD dobrał jako osoba uprawniona do wykonania takiej pracy i powinien za to odpowiadać, że dobrał zły SPD.

  masonry wrote:
  UOKiK wkracza do gry i jak myślisz dla czego zwraca się do producentów a nie do elektryków?


  Mylisz dwie różne sytuacje. Zły SPD zainstalowany przez elektryka z weryfikacją przez organy uprawnione czy dany produkt spełnia to co deklaruje producent.
 • #28
  Anonymous
  Anonymous  
 • #29
  emigrant
  Level 29  
  WojcikW wrote:
  Gdzie taki SPD T1+T2 bez odporności udarowej wg Ciebie można zamontować?

  Nie wiem, Chińczyka zapytaj. Albo elektryków co takie SPD kupują i montują w domach z instalacją odgromową i przyłączem napowietrznym.
 • #30
  masonry
  Level 30  
  emigrant wrote:
  Ja podałem przykład domu i elektryka, który zamontował SPD T1+T2 bez odporności udarowej

  Nie wiem gdzie takie ochronniki można kupić. Nie zamawiam towaru bezpośrednio w Chinach,