Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co z niezarejestrowanym CB?

szycha_pna 21 Aug 2006 10:41 27718 105
 • #91
  mjtrap
  Level 12  
  No to ja zamieszczę odpowiedzi które dostałem z KWP i UKE odnośnie terminu na homologacji i legalności użytkowania sprzętu którego homologacja utraciła ważność (wpis w homologacji "ważne do 2000-12-31 w zakresie używania").

  Odpowiedź z KWP:
  "Szanowny Panie Marku!

  Do końca lipca 2004 roku, każdy użytkownik CB-radio był zobowiązany posiadać stosowne zezwolenie uprawniające do korzystania z określonego CB. Cała trudność polegała przede wszystkim na tym, iż zezwolenie na korzystanie z CB posiadał jeden użytkownik.
  W przypadku, kiedy pojazdem wyposażonym w CB kierował inny kierowca, nie mógł on posiadać zezwolenia, gdyż było ono imienne i przypisane do danego radia. Często więc kontrole kończyły się wszczęciem postępowań.

  W dniu 26 lipca 2004 roku Minister Infrastruktury wydał rozporządzenie (Dz.U.
  Nr 169, poz. 1774), zmieniające rozporządzenie z dnia 6 sierpnia 2002 r. w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia (Dz. U. Nr 138, poz. 1162). Zgodnie z tym rozporządzeniem od dnia 1 sierpnia 2004 r.
  od obowiązku uzyskania pozwolenia zwolnieni byli użytkownicy CB-radio pracującego w paśmie 26,96 27,41 MHz, typu PUBLIC-RADIO PR 27, które spełniają wymagania normy PN-ETS 300 135, pracujących z modulacją częstotliwości (FM) z mocą wyjściową nadajnika do 4 W, lub pracujących z modulacją częstotliwości lub amplitudy (FM/AM/SSB)
  z mocą wyjściową nadajnika do 4 W dla FM i AM, oraz z mocą 12 W dla SSB. Rozporządzenie to utraciło moc z dniem 4 września 2005 r.

  Obecnie poruszone przez Pana kwestie regulowane są przez następujące akty prawne:
  1. Ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz.1800).
  2. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 czerwca 2005 r. w sprawie Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości (Dz. U. Nr 134, poz. 1127).
  3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 października 2005 r. w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego (Dz. U. Nr 230, poz. 1955).

  Interesujący Pana przepis brzmi teraz tak:
  Nie wymaga uzyskania pozwolenia używanie urządzeń pracujących wyłącznie w zakresie częstotliwości 26,96-27,41 MHz:
  - typu PR 27, spełniających wymagania określone w normach przenoszących normę ETSI EN 300 135-2;
  - z emisją dwuwstęgową sygnału zmodulowanego amplitudowo, zwaną "DSB-AM", lub emisją jednowstęgową sygnału zmodulowanego amplitudowo, zwaną "SSB-AM", spełniających wymagania określone w normach przenoszących normę ETSI EN 300 433-2, z wyjątkiem wymagania dotyczącego dopuszczalnej mocy wyjściowej nadajnika, która dla DSB-AM wynosi do 4 W, a dla SSB-AM do 12 W szczytowej mocy obwiedni.

  Aby potwierdzić, że posiadane radio spełnia ww. wymagania w trakcie kontroli użytkownik powinien okazać Świadectwo Homologacji. W przypadku braku Świadectwa Homologacji, użytkownik powinien posiadać i okazać Deklarację Zgodności, z której będzie wynikało, że urządzenie pracuje w zakresie częstotliwości 26,96 27,41 MHz oraz:
  - spełnia wymagania określone w normach przenoszących normę ETSI EN 300 135-2, lub,
  - spełnia wymagania określone w normach przenoszących normę ETSI EN 300 433-2 przy szczytowej mocy obwiedni do 4 W dla DSB-AM i do 12 W dla SSB-AM.

  W trakcie kontroli drogowej policjant skontroluje powyższe dokumenty oraz sprawdzi urządzenie (numery) pod kątem czy nie pochodzi ono z kradzieży i czy nie jest poszukiwane.  Wydział Ruchu Drogowego
  KWP w Rzeszowie"

  Odpowiedź z UKE:
  "Witam

  W latach 90 poprzedniego wieku homologacje na urządzenie CB wydawane były na czas określony. Od 1 października 2003r - weszło w życie znowelizowane Prawo Telekomunikacyjne z 21 lipca 2000 r, gdzie dokonano zmiany (na korzyść użytkowników urządzeń CB) przepisu dotyczącego wydanych wcześniej homologacji.

  "art. 18, ust. 1 pkt 3) lit a) otrzymuje brzmienie: wnioskodawca przedłoży:
  a) dokument potwierdzający spełnianie zasadniczych wymagań, o których mowa w art. 88 ust. 1 i 2, jeżeli urządzenie podlega obowiązkowej ocenie zgodności, z tym że świadectwo homologacji wydane na podstawie ustawy, o której mowa w art. 131, może być przedłożone bez względu na określony w nim termin zakładania i używania."

  Zgodnie z powyższym posiadając wówczas radio CB z homologacją, której ważność wygasła, można było uzyskać pozwolenie radiowe, ponieważ powyższy przepis dopuszczał to urzadzenie do używania.

  Od 30 lipca 2004 roku urządzenia CB można używać bez pozwoleń. Najnowszą regulacją prawną tej kwestii jest rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 października 2005 r. - w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia (Dz.U.Nr 230, poz. 1955), dopuszczone do obrotu i używania, posiadające deklarację zgodności z zasadniczymi wymaganiami, lub posiadające wydane na podstawie wcześniejszych przepisów certyfikat zgodności lub homologację.

  W aktualnie obowiązującym Prawie telekomunikacyjnym z dnia 16 lipca 2004 r. (Dz.U. Nr 171, poz. 1800 z późn. zm.) sprawę tą(określono w art. 233.

  "Art. 233. Aparatura, w tym urządzenia radiowe i telekomunikacyjne urządzenia końcowe bez oznakowania znakiem zgodności, wprowadzone do obrotu lub używane na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie ustawy, mogą być nadal używane, jeżeli nie powodują zakłóceń w pracy innej aparatury."

  Pozdrawiam
  Marek Ambroziak "

  Czyli jednak spokojnie mogę sobie radyjko wozić, co niniejszym już czynię (jednak nie wstrzymałem się z montażem do otrzymania tych odpowiedzi ;) i powiem że bardzo pozytywne odczucie i przyjemniejsza jazda.
 • #92
  MAREK74
  Level 20  
  ufff przeczytałem od deski do deski ten post :)

  z tego co rozumiem to ten fragment:

  "Art. 233. Aparatura, w tym urządzenia radiowe i telekomunikacyjne urządzenia końcowe bez oznakowania znakiem zgodności, wprowadzone do obrotu lub używane na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie ustawy, mogą być nadal używane, jeżeli nie powodują zakłóceń w pracy innej aparatury."

  powoduje że moge wyciągnąć z szafy mojego Lincolna HOMOLOGOWANEGO w Siemianowicach i używać w samochodzie bez żadnych papierów (papiery leżą w domu ).
 • #93
  Preskaler
  Level 39  
  No to nie będzie używanie bez papierów bo papiery masz!
 • #94
  mjtrap
  Level 12  
  Dokładnie - papierek masz ;)
  i właśnie mnie również ten art. 233 najbardziej z całej tej pisaniny interesował.
  Pozdrawiam
 • #95
  kiler86
  Level 12  
  witam, czytałem ten post, i dalej nie weim co mam wozić do tego radyjka, mam jakiegoś starego prezidenta, czyli jak montuje radyjko i juz moge jechać czy trzeba miec jeszcze jakieś kwity, co do homologacji to ma jakąś naklejke z tym zwiazaną ale sie jeje dobrze nie przyglądnołem
 • #96
  mjtrap
  Level 12  
  Jeśli wolisz mieć coś na wszelki wypadek (np. jakiegoś upierdliwego policjanta na drodze) to poszukaj homologacji do swojego radyjka - wrzuć gdzieś do schowka i niech sobie tam jeździ. Wtedy już policjant nie ma prawa się przyczepić.
  Ale ogólnie nie słyszałem żeby komuś się teraz czepiali radia w samochodzie.
  Policjanci w mniejszych miasteczkach itp. wiedzą tylko że nie jest już potrzebe, a homologacja - nawet nie wiedzą chyba dokładnie co to takiego.
 • #97
  adamoles
  Level 12  
  ta cała homologacja jest śmiechu warta. To pozostałość PRL-u. Policjant nie ma nawet prawa zapytać się o model radia CB. Kolega przywiózł mi z austrii przestrojony na polskę Lafeyette Springfield. I kto mi zabroni tego używać :?:

  A tak poza tym to czy jest jeszcze homologacja na Lafayette Springfield?
 • #98
  Preskaler
  Level 39  
  Nikt Ci nie zabroni! Jednak klażdy policjant może zarząać od Ciebie zezwolemnia lub homologacji na dany typ radia i jeszcze dodatkowo FEBRYCZNIE zaplpmbowanego! Jeśli nie będziesz miał takich papierów może zarządać demontażu tego radia i zatrzymania go!
 • #99
  ciomateusz
  Level 14  
  witam
  ja mamkie zaptanie
  to jak wreszcie z ta homologacja jest czy se moge jezdzic czy lepiej postarac sie o tą chomologacje no i jak ją trzeba to oczywiscie dzie ją moge uzyskać??
  pozdro
 • #100
  Wrrr
  Level 12  
  Hmm, wiec tak, zezwolen nie potrzeba, wymagana jest tylko homologacja. Badania homologacyjne mozna robic w odzialach terenowych bylego PAR-u czyli teraz URiT. I z tego co pamietam to na dzien dzisiejszy radia poddawane tym badaniom musza pracowac w tzw podstawowej 40-tce.
  VY73!
 • #102
  Wrrr
  Level 12  
  Tiaa akurat zbraklo jednej literki rzeczywiscie byl URTiP a nie URiT jak napisalem. Poczekajmy jeszcze troche a (UKE) bedzie jeszcze sie inaczej nazywalo:P
 • #103
  Troll26
  Level 18  
  Witam. Mam starego Alana, lezy sobie w szufladce i czeka ( ciekawe na co) kiedyś byłem zarejestrowanym uzytkownikiem w PAR-ze miałem swoj nr. itd Z pewnych względów sie wyrejestrowałem ( wyprowadziłem sie z domu ..składki opłacałem radia nie uzywałem.. a koledzy z Par-u chcieli mi wiazd do domu zrobić i instalacje sprawdzić... więc wyrejestrowałem coby kosztów nie ponosić i takie tam. ) w tym momencie nie mam do radyjka zadnych paierów no moze z wyjątkiem pudełka ( o dziwo 13lat przetrwało) czyli o homologacji w razie kontroli na trasie nie moze być mowy. Moze jest gdzies w necie do ściągnięcia wyciąg z homologacji?
  Pozdrawiam
 • #104
  Luke1
  Level 12  
  mirek301 wrote:
  Pozatym do CB radia znajduje zastosowanie przepis dotyczacy telefonow komorkowych. Tzn uzywanie tylko w czasie postoju.
  Gdyz zabronione jest uzywanie telefonow i innych urzadzen w czasie jazdy wymagajacych trzymania w reku !!!

  Jak namierza takiego kierowce mandat 100-200PLN + 2 pkt karne.


  Cześć!

  Przeczytaj sobie ten przepis w oryginale. Nie dotyczy radiotelefonów.
  Pozdrówki!

  Łukasz
 • #106
  SP5IT
  VIP Meritorious for electroda.pl
  W związku z tym, żę od jakiegoś czasu radio CB nie rejestrujemy temat zamykam.