Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GTX1060 adapter HDMI/VGA - Monitor sam się wyłącza i z powrotem włącza

07 Gru 2016 23:02 1980 5
  • Poziom 2  
    Witam! Mam problem z miganiem monitora. Zaczęło się to po wymianie karty na nowego GTX 1060 6GB dwa tygodnie temu. Aby móc podłączyć monitor musiałem dokupić adapter, który przekształca sygnał cyfrowy z HDMI na analogowy VGA do monitora, gdyż nie posiada on innych wejść.

Gaszenie ekranu występuje zazwyczaj na pulpicie, gdy próbuje odpalić przeglądarkę lub eksplorator plików. Co ciekawe podczas grania wszystko działa dobrze, a potem po zakończonej rozgrywce jeżeli wystąpi wygaszenie to jednorazowo. Zazwyczaj po odpaleniu komputera obraz co chwila gaśnie i się zapala aż do resetu komputera. Czasami jeden reset wystarczy, czasami trzeba ich więcej.
    W biosie nie zauważyłem tego problemu, stąd moje przypuszczenie, że dzieje się to po załadowaniu pulpitu. Wiem jak mogę przerwać wygaszanie wystarczy że wywołam to menu w Windows 10 pod skrótem alt + ctrl + del gdzie mogę wybrać menadżer zadań, jednak gdy powrócę do pulpitu problem dalej występuje. Jestem świeżo po formacie i instalacji najnowszych sterowników graficznych, ponieważ myślałem, że to rozwiąże problem. W grach karta działa tak jak powinna przykład: Wiedźmin 3 40-60 FPS z Hair Works. (nie licząc tego że procesor jest ciut za słaby i czasami może nie nadążać za kartą).

Specyfikacja komputera:
    -płyta główna Gigabyte GA-970A-UD3P A970 SAM3+
    -procesor AMD FX-6300 32nm 3x2MB L2/8MB L3 3.5GHz,
    -karta graficzna Gigabyte Gforce GTX 1060 6GB (stara karta, której już nie używam: GTX 550 TI tez od Gigabyte),
    -zasilacz Thermaltake Smart SE Modular 530W sprawność 80+ Br,
    -ram DDR3 Geil 4GB/1600MHz CL11 OEM / x2
    -dysk SEAGATE ST1000DM003 1TB 7200 16mb SATA III NC
    -monitor Samsung SyncMaster SA100,
    -Windows 10 x64 Home edition,
    -antywirus windows defender / żaden,
    Podzespoły oprócz karty graficznej mają 3 lata.

Zdjęcie adaptera (TB Adapter HDMI-VGA, pozłacane wtyki):

Ciekawostka: Po podłączeniu karty miałem problem z dźwiękiem, okazało się że komputer chciał wysyłać dźwięk poprzez HDMI do monitora, więc musiałem wyłączyć to w ustawieniach NVIDI.

Strzelam, że może być to wina tego adaptera, bądź jakimś cudem źle skonfigurowanych ustawień NVIDI, a w najgorszym wypadku monitora. Liczę na jakieś pomysły i z góry dziękuje.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Moderator - Komputery Serwis
    icydev_il napisał:
    Strzelam, że może być to wina tego adaptera, bądź jakimś cudem źle skonfigurowanych ustawień NVIDI, a w najgorszym wypadku monitora. Liczę na jakieś pomysły i z góry dziękuje.

Bardzo prawdopodobne.
    Często adaptery mają problem z przekonwertowaniem sygnału cyfrowego na analogowy a niektóre w ogóle nie działają.
    Najprostszym rozwiązaniem było by sprawdzenie jak wygląda sytuacja na innym ekranie (np. TV).
  • Poziom 43  
    Ale dziwne że to dzieje się tylko na pulpicie. Może coś mu w sygnale nie pasuje. Jak karta wykrywa taki adapter? Narzuć mu na sztywno rozdzielczość odświeżanie i co tam się jeszcze da. Spróbuj innego sterownika. Upewnij się że rozdzielczość jest właściwa. Takie konwertery działają chyba 1:1 czyli to co podajesz cyfrowo wychodzi analogowo. Warto może pokombinować coś w ustawieniach.
  • Poziom 2  
    Karta czyta monitor jako Samsung SMS22A100 a złącze jako HDMI-HDTV. Bawiłem się rozdzielczościami, ale nie przyniosło to niestety żadnych efektów. Jest jeszcze coś takiego, że karta graficzna i monitor obsługują HDCP chodź nie wiem czy monitor ma taki bajer. Na starej karcie graficznej nie przypominam sobie żebym miał opcje do wyświetlania stanu HDCP w sterownikach.
  • Poziom 2  
    Dołączam zdjęcie z którego wynika, że rozdzielczość automatycznie była dobrze ustawiona według manuala. (Chyba, że nie tu ją konfiguruje) Usunąłem Nvidia gforce experience bo udało mi się zauważyć powielające się procesy nvidi w menadżerze zadań podczas "migania". Po tym na razie jest spokój ale to może być chwilowe, w razie czego napisze.

EDIT
    Kupiłem używany monitor ze złączem DVI-I i wszystko działa prawidłowo. Winowajcą jest nieszczęsny adapter.

Scaliłem. RADU23