Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Aspire 9420 - Problem z matrycą,czarny ekran po "trwa uruchamianie sys

08 Gru 2016 05:22 564 9
 • Poziom 4  
  Witam!
  Mam problem odnośnie w/w laptopa. Trzy dni temu gdy grałem w League of Legends na laptopie pojawiły się 2 szerokie linie kolorowych pasów na matrycy które zawiesiły jego pracę. Uruchomiłem go ponownie z powodzeniem, lecz pojawiły się ponownie te pasy i powtórka z poprzedniej sytuacji - laptop się wyłączył. Lecz tym razem nie udało mi się go włączyć, gdyż napis "trwa uruchamianie systemu" trwał w nieskończoność. Uruchomiłem tryb awaryjny, włączając skan chdsk przy następnym uruchomieniu. Po skanie wyświetlił się komunikat o braku jakichkolwiek błędów, ekran z "trwa uruchamianie systemu" i po tym czarny ekran, który trwa nieprzerwanie.
  Moim zapytaniem do Was jest - co mogę zrobić by odnaleźć usterkę, jaka ona prawdopodobnie jest (o ile z informacji które udzieliłem można to stwierdzić) i o ile nie jest ona permanentna tj. przepalenie to jak ją mogę naprawić?

  Czekam na pomoc i pozdrawiam, Groms0n.
 • SterControlSterControl
 • Pomocny post
  Moderator - Komputery Serwis
  Na początku zamieść SMART dysku z MHDD =>
  http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html

  Możesz ponownie uruchomić w trybie awaryjnym?
  Jeśli tak, usuń sterowniki do karty graficznej i sprawdź czy uruchomi się w normalnym trybie.
 • SterControlSterControl
 • Poziom 4  
  Po zbootowaniu nie wyskoczyło mi menu MHDD, lecz udało mi się uruchomić w trybie awaryjnym i udało mi się odinstalować sterowniki karty graficznej. Następnym powodzeniem jest to że laptop uruchomił się w trybie normalnym. Co dalej?
 • Pomocny post
  Poziom 10  
  Najprawdopodobniej uszkodzeniu uległa karta graficzna. Jeśli masz możliwość rozbierz, zdejmij radiator z karty graficznej, podgrzej diagnostycznie rdzeń układu. Jeśli komputer wstanie to znaczy że układ do wymiany. Jeśli nie masz możliwości podgrzania bo brak Ci sprzętu to najlepiej serwis.
 • Moderator - Komputery Serwis
  Groms0n napisał:
  Co dalej?

  Zainstaluj ponownie sterowniki do karty graficznej (najlepiej inną wersję niż miałeś) i sprawdź.
  Jeśli wciąż będzie problem, to faktycznie niestety wskazywało by na problem z kartą.
 • Poziom 4  
  Co do tego podgrzewania to nie czuje się na siłach, nie chce czegoś sknocić.
  A co do instalowania sterowników - czy jest szansa że one były wadliwe? Instalując inne, istnieje możliwość że wszystko wróci do normy?
 • Moderator - Komputery Serwis
  Groms0n napisał:
  A co do instalowania sterowników - czy jest szansa że one były wadliwe? Instalując inne, istnieje możliwość że wszystko wróci do normy?

  Bywają problemy ze sterownikami, dlatego trzeba to potwierdzić/wykluczyć.

  Możesz jeszcze spróbować jak będzie wyglądała sytuacja na bootowalnym Linux LiveCD.
 • Poziom 4  
  Zainstalowałem sterowniki, zrestartowałem laptopa i czarny ekran. W takim wypadku to karta graficzna na 100%, jeżeli dobrze zrozumiałem. W takim razie mam pytanie odnośnie samej karty.
  Na tym laptopie kartą jest Nvidia Geforce go 7600, a mam w domu drugiego laptopa który poszedł w zapomnienie po usterce nie uruchamiania się i odgłosach "pierdzenia" bardzo intensywnych, ale o podobnych parametrach. Fujitsu siemens esprimo mobile v6545 z kartą Ati radeon 3450hd. I co za tym idzie mam 2 pytania. Czy "pierdzenie" jest usterką również karty graficznej? Bo jeżeli nie, to czy istnieje opcja przełożenia tej karty do mojego obecnego, o którym się wszystko roznosi laptopa?
  Jeszcze dodam procesory obydwu:
  Acer - Intel (r) Core (tm)2 cpu t5200 @1.60ghz x2
  Fujitsu siemens - intel® Core™2 duo processor P8700 (2.53 Ghz, 3 Mb, 1066 Mhz)
 • Pomocny post
  Poziom 10  
  Jeśli BGA są identyczne to można przełożyć układy. Wiąże się to ze zdjęciem układu z płyty z Fujitsu zakulkowaniem i postawieniem na płycie w Acerze. Raczej sam tego nie zrobisz. Poza tym jeśli decydujesz się na taką naprawę proponuję nowy układ, na pewno pochodzi dłużej. Co do "pierdzenia" to trudno powiedzieć :)

  Właśnie zauważyłem że w jednym laptopie masz nVidie a w drugim Radeona. To na pewno nie będzie możliwości przekładki. Jedynie wymiana na nowy układ.
 • Poziom 4  
  Wnioski - laptop do naprawy.
  Dziękuje bardzo wszystkim udzielającym się za pomoc!

  Pozdrawiam!