Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sąd finalnie odrzuca pozew Appla przeciwko naruszeniu patentu przez Samsunga

ghost666 08 Gru 2016 12:44 2832 6
 • Sąd finalnie odrzuca pozew Appla przeciwko naruszeniu patentu przez Samsunga
  Sąd najwyższy w USA odrzucił w ostatni wtorek karę 399 milionów dolarów, jaka nałożona została na Samsunga za naruszenie patentu Appla na kształt smartfona. Sprawa ta ma ogromne znaczenie dla całego sektora, produkującego telefony komórkowe. Głosowanie za zniesieniem kary dla Samsunga zakończyło się werdyktem 8 do 0 oraz ponownym skierowaniem sprawy do sądu mniejszej instancji, który rozpatrzyć ma sprawę ponownie.

  Sąd uznał, że kara jest niewspółmiernie wysoka, gdyż równa jest całkowitym zyskom Samsunga z produkcji smartfonów, które naruszać miały patent Apple na "telefon w kształcie prostokąta z zaokrąglonymi rogami i siatką kolorowych ikon na ekranie". W 11 stronicowym uzasadnieniu wyroku sędziowie nie wchodzili w detale, ani nie opisali w jaki sposób wyznaczyć kwotę kary, która byłaby odpowiednia.

  Sprawa ta jest jedną z szeregu w ramach ogromnej kary jednego miliarda dolarów, jaka nałożona została na Samsunga za naruszenia patentów Apple. Póki co kwota została zredukowana do 548 milionów, ale Samsung jeszcze nie poddaje się w sądzie.

  Obserwatorzy bacznie przyglądają się tej bezprecedensowej sprawie - sąd najwyższy w USA nie zajmował się pozwami z zakresu prawa patentowego od ponad wieku. Werdykt w tej sprawie przesądzać może w zakresie równowagi pomiędzy ochroną własności intelektualnej a wspieraniem innowacyjności. Jednakże, jak przyznaje profesor prawa z uniwersytetu w Missouri, Dennis Crouch, sprawa może zostawić obie firmy niezadowolone - "jakkolwiek może doprowadzić do zmniejszenia kary dla Samsunga to nadal nie klaryfikuje jak działać ma prawo patentowe".

  Spór ten dotyczy nie tylko Samsunga i Apple. Liczne firmy wspierają obie korporacje w walce. Po stronie Samsunga znajdziemy Google, Facebooka, Della, HP czy inne przedsiębiorstwa z sektora IT. Apple wspierają z kolei designerzy, naukowcy i badacze, ale także np. Coca-Cola, która w podobny sposób broni opatentowanego kształtu swojej ikonicznej butelki do napojów.

  Jak napisał analityk Florian Mueller "werdykt będzie oznaczał ogromną ulgę dla znacznej części sektora technologicznego w USA i na świecie". Przyznaje mu rację Ed Black, dyrektor Computer & Communications Industry Association, zrzeszającego firmy z branży technologicznej. "To sprawa istotna dla przemysłu, bo zachęca do stosowania prawa tak, aby chroniło i innowację jak i wynalazców". Zwracał on także uwagę, że interpretacja przepisów przez sąd niższej instancji "miałaby tragiczny wpływ na inwestycje i rozwój nowych produktów w sektorze technologicznym" jeśli zostałaby podtrzymana.

  Źródło: http://phys.org/news/2016-12-high-court-sides-samsung-patent.html#jCp

 • #2 09 Gru 2016 16:19
  piotrva
  Moderator na urlopie...

  To już jest trochę paranoja, żeby tego typu rzeczy ktokolwiek w ogóle pozwalał patentować.
  Może ktoś opatentuje kształt koła i pozwie wszystkich, którzy z niego korzystają?
  Albo to, że otwór na aparat jest okrągły?
  Albo "siatkę przełączników elektromechanicznych lub innych" i zażądam kary od wszystkich osób używających klawiatury?

  Rozumiem patenty chroniące rozwiązania kluczowe, np. konkretne wykonanie panelu dotykowego zapewniające większą rozdzielczość, czy kształt ekranu, który minimalizuje odbicia światła.

  Swoją drogą ja przygotowując wniosek patentowy (na kształt nabiegunników w układzie prostopadłych elektromagnesów, dzięki któremu pole wewnątrz jest bardziej jednorodne) nie mogłem zgłosić zbyt ogólnego zastrzeżenia - rzecznik patentowy sugerował nawet umieszczenie konkretnych wymiarów całego układu wraz z cewkami itp. (które nie mają wpływu na to jaka fizyka dzieje się wokól nabiegunników)...

  A dzięki patentom takim jak Apple i jego kształty świat kiedyś stanie...
  Poza tym Smasungi są zaokrąglone w osi Z, a IPhone - nie :D Więc to inny kształt :D.

  PS. Czekamy na patent na urządzenia klasy XD - eXploding Device :D

 • #3 10 Gru 2016 03:09
  kamyczek
  Poziom 34  

  Dobrze że nikt nie opatentował koła bo mieli byśmy kwadratowe koła w autach ... To jeden z tych bezsensów prawnych który prowadzi albo do łamania tzw. prawa patentowego albo do zastanawiania się jak to ominąć . Może ktoś w końcu pomyśli że trzeba zacząć karać firmy za chęć posiadania monopolu na jakiś kształt czy formę wizualną i przyłożyć taki milion dla Appla
  Chińczycy klonują co się da od aut przez układy scalone i telefony , programy , urządzenia i co się da mając gdzieś co na to świat i czy im jest źle ? Cały świat od nich kupuje co tylko można i nikt nie jęczy że klonowane ....

 • #4 10 Gru 2016 16:07
  piotrva
  Moderator na urlopie...

  kamyczek napisał:
  Chińczycy klonują co się da od aut przez układy scalone i telefony , programy , urządzenia i co się da mając gdzieś co na to świat i czy im jest źle ? Cały świat od nich kupuje co tylko można i nikt nie jęczy że klonowane


  Nie popadajmy w drugą skrajność - przez to były problemy z FTDI a rynki zalewane są niskiej jakości złomem, który czasem okazuje się niebezpieczny dla zdrowia i życia.

  Moim zdaniem wszystkim dobrze zrobiłby UMIAR - patentujmy i chrońmy rzeczy sensowne i rozwiązania techniczne, a nie co się tylko da.

 • #5 11 Gru 2016 18:53
  Tremolo
  Poziom 43  

  Jakość obroni się sama. Ja i tak wole LG.

  Z tym stanięciem świata to coś może być. Rozwój komputerów przystał. Teraz jest walka o miniaturyzacje. Co lepszego mogą jeszcze robić smartfony.

  Nowe aplikacje zaczynają mulić w telefonach półrocznych. Telefony 4-5 letnie to powolne maszynki do golenia. A Android wszystko aktualizuje jak leci do wersji ledwo pracujących stabilnie pod nowym telefonem. To jest jakaś złośliwość. Jak odpalę swój stary komputer na windowsie XP prawdopodobnie jak ściągne przeglądarke to przygasną mi światła w domu.

 • #6 11 Gru 2016 19:02
  piotrva
  Moderator na urlopie...

  Tak, celowo aplikacje mulą telefony, żebyś kupił nowszy. Mimo, że ten stary jest i tak za mocny na przeglądanie internetu.

  Ale tak to jest jak aplikacja FB zżera prawie GB ramu... a przecież to tylko czytnik tekstu i obrazków... Chyba, że liczy wartość liczby PI w tle :D

  Poza tym dziś programiści zapomnieli o optymalizacji - "lepiej dorzucić RAM i GHz, niż napisać program lepiej"

 • #7 12 Gru 2016 12:39
  kamyczek
  Poziom 34  

  I tu dochodzimy do sedna tematu i wniosek z tego jest prosty część to celowe działania programistów a kolejna to to że kiedyś programista miał 1k ram i 10k pamięci i jak się nie zmieścił to wyleciał z roboty , a teraz byle pierdoła która składa obrazki jest programistą pełną gębą bo jak się nie zmieści to jeszcze dostanie premię . A połowa aplikacji jak nie czyta linii papilarnych to smsy , gps , list telefonów rozmowy i ciekawe co jeszcze ...