Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sondy w.cz. - Pomiar multimetrem cyfrowym

08 Gru 2016 20:24 2808 7
  • Poziom 16  
    Wpadły mi ostatnio w ręce sondy w.cz. - jedna oznaczona V40.25 a druga V40.29. Jak się zorientowałem, były one na wyposażeniu multimetru V640. Jako, że nie mam takiego przyrządu, a dysponuję takim, jak na zał. fotce, mam pytanie, czy można by go wykorzystać jako wskaźnika i na jakim zakresie (napięć stałych czy zmiennych) dokonywać pomiarów napięć w.cz.
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 17  
    Do pomiarów napięć w.cz. ten multimetr zupełnie się nie nadaje, ze względu na ograniczenia związane chociażby z częstotliwością próbkowania przetwornika A/C.

Muszę przyznać rację koledze majeranek53. Nie zapoznałem się dokładnie z budową wymienionych wyżej sond.
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 16  
    Zachęcony Twoim postem wyprowadziłem 2 przewody poprzez gniazdo BNC. Jako źródło napięcia w.cz. wziąłem zasilacz halogenów o napięciu wyjściowym 11,5V. Wskazania wyniosły: dla sondy V40.25 - 5,6V, dla V40.29 - 28,5V. Jest teraz sprawa interpretacji tych wyników - wynik dla V40.25 należałoby mnożyć x 2, zaś pomiary dla V40.29 dzielić przez 2 i coś ... (wg poniższych schematów, sonda V40.29 pracuje jako podwajacz). Mam wrażenie, że wyniki pomiarów zależą też od częstotliwości źródła, a więc musiał by być jakiś algorytm.
  • Moderator Samochody
    V.640 miał... 100MOhm ;)
    Tak wyglądało skalowanie dla sondy 40.25:

...a tak wygląda charakterystyka sondy:
    Czyli pomiar gdzieś od 5kHz do 100MHz.
  • Poziom 37  
    Sonda w.cz ma zastosowanie tylko dla radioamatorów.
    Jak się nie bawisz w budowę radiostacji czy naprawy CB to nie ma zastosowania.

Multimetry przy kilkudziesięciu kHz prawie nie są wstanie mierzyć i pokazują coś, niektóre mierniki analogowe starej daty mają zdolność pomiaru napięc przemiennych na granicy 1MHz, ale już z większym błędem.

By móc określić że układ w.cz działa potrzeba miernik+sondę. W dużej mierze taką sondę można sobie zbudować samemu tyle że koszta sondy <5zł ,ale zakup i przesyłka może wynieść z 15zł.
    Nie ma potrzeby w dużej mierze skalować wystarczy że sonda działa jako wskaźnik napięcia w.cz. Jedyna opcja jego wykrycia bo multimetr nie da rady a mówimy o dziesiątkach MHz.
    Zaś bawienie się sondą przy trafo to proszenie się o ubicie diody.

Dodatkowo by mierzyć napięcia powyżej 15V to do sondy jest specjalna nakładka nakręcana w miejsce szpilki.

Tu zadam pytanie czysto z ciekawości jaką ma rezystancję ten dzielnik dodatkowy.
    Już od pół roku mam zamiar zbudować sondę w.cz wedle schematu meratronika ale jakoś mi to oddala się w czasie.