Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Generator Seilera UKF

themosfet124 08 Dec 2016 21:26 12540 28
IGE-XAO
 • Generator Seilera UKF
  Witam, od dawna interesowałem się budową nadajników UKF na pasmo 88-108MHz. Przeglądałem strony internetowe z projektami, aż w końcu przyszła kolej na mnie :)
  Jako początkujący w tej dziedzinie postanowiłem złożyć swój pierwszy :D , prosty ale zarazem stabilny generator. Wybór padł na gen. w układzie Seilera. Układ został zbudowany na bazie schematów dostępnych w internecie, lecz dodałem kilka modyfikacji jakimi są :
  -stabilizator napięcia 12V
  -3 separator na tranzystorze 2n2369
  -zamiast trymera wstawiłem diodę pojemnościową BB104G
  Układ zadziałał niemal od razu, zasięg nie jest duży ale jakość dźwięku jest dobra. Zastosowałem tranzystory BF240 prod. Philips, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby zamontować tu BF199 czy nawet BF195. Zmiana częstotliwości odbywa się poprzez potencjometr.
  Chętnym wyśle schemat na priv. Przypominam, że prawo obowiązujące w Polsce zabrania użytkowania tego typu urządzeń na paśmie 88-108MHz !

  Sorry za jakość zdjęć
  Foto:
  Generator Seilera UKF Generator Seilera UKF Generator Seilera UKF Generator Seilera UKF

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  themosfet124
  Level 17  
  Offline 
  themosfet124 wrote 223 posts with rating 73, helped 27 times. Been with us since 2015 year.
 • IGE-XAO
 • #3
  themosfet124
  Level 17  
  Myślę że przy dobrej antenie to zasięg może sięgać nawet 0,5km ale to tylko sam generator bez dopałki :D Co do braku podziału stopni to nie zaobserwowałem negatywnych efektów. Przymierzam się do budowy następnego generatora i tam pewnie zrobie blaszki pomiędzy stopniami.
 • IGE-XAO
 • #5
  tikka.masala
  Level 20  
  Zasilanie powinno być doprowadzone przez kondensatory przepustowe.
 • #7
  rosomak19
  Level 22  
  Ja swojego czasu popełniłem nadajnik zwany "Weronika" ale problemem okazał się być niedostępny tranzystor końcowy, zastosowałem mniejszy bodaj jakiś BF... to był. Na oryginalnym tranzystorze miało to dawać 2W mocy, ale na BF-ie mając nadajnik w domu na 2 piętrze ogarniało nawet piwnice, myślę, że jak by to podpiąć do dobrej anteny zewnętrznej miało by całkiem niezły zasięg. Na pewno na działce mógł bym słuchać, tego co leci na sprzęcie w domu. Próbował koleżka się kiedyś bawić takim jednym programikiem radiowym, który zapodaje przez wyjście słuchawkowe sygnał z zakodowanym stereo i rds? Ciekawa rzecz, mi na starym kompie udało się tylko odpalić RDS bo niestety karta miała próbkowanie tylko 96kHz a do uzyskania stereo trzeba było 196kHz.
 • #9
  Radioaktivnost
  Level 7  
  @themosfet124 czy mógłbym prosić o projekt ścieżek płytki? Potrzebowałbym JPG lub plik eagle. Pozdrawiam.
 • #11
  rosomak19
  Level 22  
  Chodziło mi o program Airomate 2
 • #15
  lechoo
  Level 39  
  themosfet124 wrote:
  Też go testowałem ale Stereotool jest 100 razy lepszy. Wg. mnie oczywiście.

  Oczywiście, że jest lepszy, bo Airomate 2 to jedynie prosty enkoder stereo, zaś Stereo Tool to prawdziwy kombajn - zaawansowany procesor dźwięku, kompresory dynamiki, limitery, itp. - mnóstwo presetów i opcji do ustawiania.
  Np. można wyłączyć górną wstęgę boczną sygnału MPX bez negatywnego wpływu na jakość stereo - widać i słychać to na moim filmiku:
  https://www.youtube.com/watch?v=WgDAeqyotzc
  Jest jeszcze Breakaway Broadcast - ponoć stabilniejszy od Stereo Tool.
  Porównanie obu programów:
  https://www.youtube.com/watch?v=nprpqidEWwA

  Stereo Tool zainstalowany jako plugin DSP do Winamp-a ma jedną istotną wadę - gdy zatrzymamy odtwarzanie to znika stereo i RDS.
 • #16
  jaszczur1111
  Level 33  
  Jeśli mogę coś od siebie: szału nie ma. Blacha wygląda na zbyt delikatną. Za dużo przestrzeni w środku. Brak przepustów i ekranowania. Tandetne gniazdo anteny. Takie układy trzeba ekranować całkiem ze względu chociażby na stabilność częstotliwości przy zbliżeniu ręki. Łatwo zrobić coś podobnego, trudniej by siedziało stabilnie w kanale. Jest to trochę wyważanie otwartych drzwi, skoro można kupić modulator FM z parę groszy. Ogólnie jednak dałem +. Układ na pewno nadaje się do celów edukacyjnych ale nie radziłbym wzmacniać tego sygnału, ze względu na niestabilność częstotliwości i ewentualną wizytę PAR-u. Drugi + za program do kodera stereo. To dla mnie absolutna nowość i chętnie kiedyś się nim pobawię.

  Sam robiłem kiedyś jeszcze gorzej, zupełnie bez ekranowania i też działało. Zaprojektowałem nawet swoją konstrukcję kompletnego nadajnika FM ze wzmacniaczem m.cz. i stopniem mocy dopasowanym do anteny. Odbierałem sygnał z niego w odległości 1km na kiepskiej antenie.
 • #17
  themosfet124
  Level 17  
  Kondensatorów przepustowych nie zastosowałem, bo ich nie miałem i nie będę mieć :cry: Co do słabego ekranowania to blacha jest wystarczająco gruba i spełnia swoje zadanie. Jak robiłem testy bez ekranu to układ bardziej pływał i reagował na zbliżenie ręki. Po zastosowaniu tej "tandetnej blachy" układ jest stabilny i już nie reaguje na zbliżanie ręki. Chciałbym jeszcze zaznaczyć, że jest to mój 1 projekt w.cz więc proszę mi wybaczyć niektóre błędy wynikające z braku doświadczenia :wink: Co do Waszych rad to postaram się je stosować w następnych projektach.
 • #18
  lechoo
  Level 39  
  Kondensatory przepustowe na zasilaniu stosuje się aby zapobiec niekontrolowanym sprzężeniom (prowadzącymi zwykle do wzbudzania się układu) pomiędzy poszczególnymi stopniami układu w.cz. Ich użycie ma sens gdy każdy stopień jest indywidualnie ekranowany. Niemniej warto odseparować zasilanie poszczególnych stopni przy użyciu dławików lub rezystorów, których zabrakło na przedstawionym powyżej schemacie.

  Czy ktoś w ogóle zauważył, że ten dodatkowy stopień z tranzystorem 2N2369 nic nie wnosi? Nie wzmacnia sygnału gdyż jest wtórnikiem, a wręcz będzie go tłumił gdyż baza tego tranzystora jest spolaryzowana zbyt małym napięciem.
 • #19
  jaszczur1111
  Level 33  
  No, wnosi tyle, że zmniejsza wpływ obciążenia. Zakładamy, że polaryzacja jest prawidłowa.
 • #21
  User removed account
  User removed account  
 • #22
  jaszczur1111
  Level 33  
  Te odtwarzacze z nadajnikami działają na pograniczu prawa. W zasadzie każde radio superheterodynowe dysponuje nadajnikiem o zbliżonej mocy, tyle że nie modulowanym. Co prawda częstotliwość heterodyny zachodzi tylko na połowę pasma UKF, to jednak jest możliwy odbiór tego sygnału na innym odbiorniku. Dopóki nie podłączamy anteny zewnętrznej (co mi się zdarzyło) do modulatora mp3, to jego zasięg jest rzędu kilkanaście m. Czasem nawet w tym samym aucie jest problem z odbiorem. Zatem moc jest śmiesznie mała i trudno to nazwać nadajnikiem. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie by wzmocnić ten sygnał do paru watów a to już inny paragraf :D
 • #23
  User removed account
  User removed account  
 • #24
  Adamcyn
  Level 38  
  R-MIK wrote:
  Przepisy określają z jaka jest moc maksymalna, która nie wymaga pozwolenia aby nadawać.

  Moc dopuszczalna w tym zakresie to 50 nW:
  Jest to 5×10Λ-5 czyli 0,00005 mW.
  Więcej tutaj:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15760709#15760709
 • #25
  Freddy
  Level 43  
 • #26
  mcm
  Level 12  
  Czy to jest autorska konstrukcja czy schemat jest skądś skopiowany?
 • #28
  mcm
  Level 12  
  A czy wyliczałeś coś poza punktami pracy tych poszczególnych tranzystorów? Zastanawia mnie np. dlaczego są różne wartości kondensatorów pomiędzy kolejnymi stopniami (2.2pF, 5.6pF), to się daje co się ma czy to jest jakoś liczone?

  No i po co jest ten ostatni stopień? Ten drugi BF240 nie wystarczy żeby zmniejszyć wpływ obciążenia? Teraz wygląda mi to jakby tam były 2 separatory.