Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana karty graficznej / konwerter HDMI-DSUB

08 Gru 2016 23:36 891 6
  • Poziom 21  
    Witam kolegów.
    Na początku roku złożyłem sobie komputer, ze względu na rozwojowy typ zestawu zdecydowałem się na możliwie najtańsze komponenty, ale pod socket 1151, by w przyszłości w przypadku braku mocy mieć możliwość rozbudowy.

Aktualnie zestaw wygląda tak:
    Płyta główna: MSI Z170A-G43 PLUS s.1151
    Procesor: Intel Pentium G4400 3,3 GHz 3MB cache s. 1151 Box
    Pamięć RAM: CRUCIAL Ballistix DDR4 8GB 2400 MHz BLS8G4D240FSA
    Dysk Twardy: Crucial SSD MX200 250GB 2.5'' SATA3 7mm CT250MX200SSD1
    Zasilacz: Thermaltake Smart SE 530W (SPS-530MPCBEU)
    Obudowa: Zalman Z1 Black USB 3.0

Niestety posiadam monitor Hyundai X224WAS który jest wyposażony tylko w złącze analogowe D-Sub. To spowodowało że jestem zmuszony do korzystania ze starej i już wysłużonej NVidia GeForce 9600GT. Raczej nie używam komputera do grania, sporadycznie się zdarza, a jeśli już tak to na pewno nie w najnowsze tytuły. Chcąc jednak np. oglądać filmy w lepszej rozdzielczości niż HD komputer nie daje rady, a przecież nie po to inwestowałem w nowy sprzęt żeby nie wykorzystywać jego możliwości. Pomimo budżetowego procesora, najwęższym gardłem jest jednak karta graficzna. Zdaję sobie sprawę że GPU zintegrowane w CPU jest wydajniejsze od tej GT9600, ale nie mogę go wykorzystać ze względu na monitor. Chciałbym za rozsądne pieniądze coś z tym zrobić, no i tu pojawia się zagwozdka, bo rozwiązania są dwa, ale nie wiem które lepsze.
    Pierwsze rozwiązanie to wymienić monitor na nowszy z wejściem cyfrowym i wykorzystać zintegrowany GPU.
    Drugie rozwiązanie to zakup nowszej karty graficznej. Tu jednak też sprawa się komplikuje, bo z tego co pogrzebałem w internecie, najlepszym wyborem w tańszym segmencie jest GTX 750 Ti. Ale dokładając niewiele więcej można kupić nowszą kartę pokroju GTX 1050 Ti, która jest dużo wydajniejsza. Tylko że nowsze karty nie mają już wyjść analogowych i wszystko się zapętla.
    Więc pytanie brzmi - czy lepiej wymienić monitor, wykorzystując zintegrowane GPU? Czy jednak kupić kartę ale z wyjściem analogowym?
  • Moderator - Komputery Serwis
    Witaj. Możesz też spróbować za 20 zł kupić konwerter HDMI-DSUB i przejść na zintegrowaną grafikę. U paru osób widziałem takie konwertery i nawet sobie dają radę, chociaż pewnie zależy to od modelu, który się trafi. Myślę o czymś takim:

Wymiana karty graficznej / konwerter HDMI-DSUB

Koszt na tyle mały, że warto spróbować, a zintegrowana grafika z G4400 filmy w FHD na luzie uciągnie.
  • Poziom 21  
    Uznałem że faktycznie można spróbować z adapterem HDMI -> DSub, w końcu za tą cenę można zaryzykować.
    Podłączyłem do komputera, ściągnąłem i zainstalowałem najnowsze sterowniki ze strony Intela i działa, ale wynikła ciekawa sprawa. Mój monitor, czyli wspomniany wyżej Hyundai, ma nominalną rozdzielczość 1680 x 1050 pikseli i na takiej też cały czas pracowałem. Niestety na zintegrowanej karcie, czyli Intel HD Graphics 510, domyślna rozdzielczość to 1024 x 768 pikseli. Jeżeli ustawię wyższą to na monitorze pojawia się komunikat "poza zakresem" i nic się nie dzieje. Nie mam niestety żadnego urządzenia z HDMI żeby zobaczyć czy to przez adapter.

Dodano po 42 [minuty]:

Problem rozwiązałem sam.
    Okazało się że winą był kabel od monitora, zwykły przewód DSub - DSub. Z ciekawości, zupełnie dla zgrywu, wymieniłem przewód na inny i rozdzielczość automatycznie zmieniła się na domyślną dla monitora, czyli 1680 x 1050 pikseli.
    Nie spodziewałem się że coś tak prozaicznego jak przewód od monitora może mieć wpływ na maksymalną wyświetlaną rozdzielczość.
  • Poziom 21  
    Jeżeli chodzi o adapter to zamówiłem przez serwis aukcyjny za kilkanaście złotych z przesyłką. Wygląda dokładnie tak jak ten na obrazku zamieszczonym powyżej. Niestety jest to jakiś OEM no name, nie ma na nim firmy, modelu, nic. Opakowania też nie dostałem wiec ciężko podać jakieś dane. Jedyne na co trafiłem przeszukując internet to nazwa "AB2 konwerter/adapter HDMI DSub".
    Z jakością nie ma najmniejszego problemu, jest na prawdę bardzo dobra (oczywiście jak na sygnał analogowy).
    Generalnie polecam to rozwiązanie, jest tanie a efekt jest na prawdę zadowalający.