Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik Zelmer Magnat odkurzacz - iskrzy i śmierdzi

JIK 08 Dec 2016 23:48 2172 11
 • #1
  JIK
  Level 9  
  Witam,
  odkurzacz zaczął mocno hałasować, wyłączyłem go od razu i okazało się, ze rozsypało się dolne łożysko. Dostałem porządne łożysko i wymieniłem, po złozeniu silnik pochodził chwię i zaczął śmierdzieć. Rozebrałem go ponownie, przeczyściłem, wygląda wszystko ok. ale po podłączeniu na krótko iskrzy się jak ze spawarki, szczotki są ok, wirnik nie jest wytarty, drugie łożysko (niewymienione) też raczej ok. Co to może być? Czy elektroniczny regulator ma coś do tego, czy podłączony silnik z turbinką na krótko może tak iskrzyć? I jeszcze wątpliwość: jak powinna być podłączona blaszka dociskowa nad górnym łożyskiem, czy w tej pozycji jak teraz na foto. Może koledzy mają swoje doświadczenia, czy warto z tym się jeszcze bawić?
  Silnik Zelmer Magnat odkurzacz - iskrzy i śmierdzi
 • #2
  peter falk
  Home appliances specialist
  Środkową częścią do korpusu tarczy łożyskowej ma dotykać, czyli zewnętrzne wygięte wichajstry pierścienia dotykają łożyska.
  Poza tym albo spalony był wirnik przed wymianą łożyska, albo cos schrzaniłeś podczas montażu.
  Najczęściej jednak leci łożysko od strony turbiny. Wymieniłeś połowicznie.
 • #3
  Felini
  Moderator
  JIK wrote:
  czy warto z tym się jeszcze bawić?

  Objawy jakie opisałeś świadczą o spaleniu wirnika, w grę wchodzi jego wymiana.
 • #4
  JIK
  Level 9  
  Wymiana wirnika będzie nieopłacalna, ale czy mogę jakoś w prosty sposób sprawdzić multimetrem, czy wirnik rzeczywiście jest przepalony?
 • #5
  Felini
  Moderator
  Nigdy nie sprawdzałem sprawności spalonego wirnika multimetrem, iskrzenie na komutatorze jest zazwyczaj wystarczającym dowodem. Nie wiem, czy ta metoda się sprawdzi, ale mając dobry omomierz możesz sprawdzić opór poszczególnych cewek wirnika. Przy uszkodzonym wirniku któryś obwód powinien mieć znacząco mniejszy (lub bliski zeru) opór.
 • #6
  JIK
  Level 9  
  Pomierzyłem, wszystkie oporności są równe, więc wymieniłem tez górne łożysko, co prawda na używane, takie akurat miałem w domu. Podłączyłem silnik pod prostownik 12 V , chodził tak z pół godz. i nie iskrzył. Ale po podłączeniu pod 230V zaraz nastąpiło zwarcie. Wirnik wygląda na nieuszkodzony, może jednak jest?
 • #7
  peter falk
  Home appliances specialist
  JIK wrote:
  Wirnik wygląda na nieuszkodzony, może jednak jest?

  Jest. I tyle w temacie. Podaj numer stojana ( jest nadrukowany na silniku)
  Może jeszcze kupisz odpowiedni do niego wirnik :?:
 • #8
  niewolno2
  Level 40  
  To że wirnik wygląda bez zastrzeżeń to wcale nie świadczy że jest sprawny w twoim przypadku pozostaje jedynie sprawdzenie czy wirnik niema zwarcia. Weź wirnik pod pachę udaj się do najbliższego serwisu AGD w celu sprawdzenia i rozwiania ewentualnych wątpliwości.
 • #9
  JIK
  Level 9  
  To musi być rzeczywiście uszkodzony wirnik i chyba sobie dam z tym urządzeniem spokój, bo inwestowanie przynajmniej 50 zł w używany jednak dobrych kilka lat odkurzacz nie ma sensu. Ale zademonstruję krótki filmik z "bengalskimi ogniami" wydobywającymi się z tego urządzenia. Na Sylwestra w sam raz!
 • #10
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Wirnik i nie wykluczone, że pociągnął za sobą stojan. Naprawa silnika nieopłacalna, zastanów się jednak nad kupnem całego silnika - na allegro 100zł.
  To były solidne wyroby zelmera jeszcze w polskich rękach, dzisiaj raz że nie dostaniesz już nic tak trwałego, a za coś sensownego trzeba będzie zapłacić ~400zł, dodatkowo na pewno nie dostaniesz nic nowego o mocy powyżej 1000W. Swoją drogą ten odkurzacz po założeniu worka safbag i filtra hepa 13, nie będzie odbiegał w niczym od współczesnych.
 • #11
  verus
  Level 15  
  Niema się co bawić w wymianę części silnika i tak nie będzie długo pracował swoje zrobił, kup nowy silnik niewiele drożej cie to wyjdzie a będziesz miał spokój na kilka lat.

  Napisał kolega kolega że:

  dzisiaj raz że nie dostaniesz już nic tak trwałego, a za coś sensownego trzeba będzie zapłacić ~400zł, dodatkowo na pewno nie dostaniesz nic nowego o mocy powyżej 1000W.

  Można spokojnie do 100 zł kupić silnik 1600 W nawet .
  I spokojnie będzie działał , bez przesady :)
 • #12
  JIK
  Level 9  
  Rozglądałem się za nowym silnikiem do Zelmera Magnata, niestety oryginalne lub dedykowane do tego modelu kosztują ok. 150 zl. Są też tańsze uniwersalne, może podejdą. Czy ktoś ma doświadczenia z tego typu silnikami?