Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk SSD czy naprawde i jak przyspieszy twoj komputer?

09 Gru 2016 08:33 8652 13
  • Poziom 39  
    Witam,
    chcialbym zaproponowac dyskusje na powyzszy temat.
    Sam kiedys uleglem sugestii i modzie na dyski SSD po wielu latach moge nieco zweryfikowac wplyw dyskow SSD na prace komputera.
    Proponuje moze podzielic temat na 2 grupy: Wymagajaca czyli komputery do obliczen, duzej ilosci wymienianych plikow, obrobki video czy gier i druga grupe Normalnych uzytkownikow uzywajacych komputera do prac biurowych czy internetu i ogladania filmow.
    Proponuje odpowiedziec sobie na pytania:
    - co zmienila w komputerze zamiana dysku talezowego na SSD
    - odczuwalna/subjektywna roznica nie wynikajaca z programow testowych a z wlasnych obserwacji
    - komfort pracy
    - inne
    Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 9  
    Z własnego doświadczenia.
    Zakupiony zestaw mój, bez SSD jakieś 2 lata temu, potem po 3 miesiącach dołożony SSD i przeinstalowany na niego system.
    Moja przynależność: Po części Grupa Wymagająca - gry, obróbka wideo i zdjęć, po części Normalna - net, filmy.
    Z punktu widzenia obu grup - czas uruchomiania komputera - spada z około 1,5minuty do 10-15s.
    Wyłączając czas uruchomienia, to z punktu widzenia grupy Normalnej, brak zmian.
    Wyłączając czas uruchomienia, to z punktu widzenia grupy wymagającej - jeśli chodzi o szeroko rozumianą "obróbkę", u siebie zmian nie zauważyłem bo nie starczyło miejsca na SSD i wszystko to zostało na HDD, a jeśli chodzi o gry, dużo szybciej ładują mi się mapy w Battlefieldzie, z dobrych 3-5minut spadło do spokojnie 20-30s :)
    Ocena: jestem bardzo zadowolony z SSD i gdybym miał kupić drugi raz, zrobiłbym to, z tą różnicą że pewnie dołożyłbym do większej pojemności, polecam.
    Tyle.
    O to chodziło?
    Pozdro.
  • Poziom 33  
    Zmiana dysku systemowego na SSD, to na pewno znaczna poprawa komfortu pracy, po prostu "klikasz i masz"

Wcześniej miałem jakiegoś SSD Kingstona 120GB, niedawno zmieniłem na GoodRam Iridium Pro 240GB może wielkiej różnicy w wydajności nie widać ale większa pojemność.
    SSD 120GB zagościł w starym laptopie HP 4515s, który po zmianie dostał "porządnego kopa".

Teraz zbieram fundusze na SSD około 500GB, do instalacji gier.

+ do tego mam na resztę danych WD Blue 1TB + NAS 6TB

Dodanie do komputera dobrego dysku SSD na system to na prawdę dobra decyzja.
  • Poziom 29  
    Zmiana dysku na SSD przyspiesza pracę, w szczególności operacje zapisu i odczytu na/z dysku.
    Tu widać zdecydowaną poprawę. Tu jest duży skok jakościowy. Czyli odczujemy zdecydowaną poprawę w ładowaniu systemu i otwieraniu aplikacji i dużych plików.
    Co do gier się nie wypowiadam, bo nigdy w nie nie grałem.
    Jednakże jeżeli ktoś dysponuje nowszą płytą to może jeszcze skrócić czasy.
    Dla porównania:
    dobry dysk SSD Samsunga np.
    Dysk SSD Samsung 850 EVO 120GB SATA3 (MZ-75E120B/EU) ma prędkość odczytu 540MB/s, a zapisu 520 MB/s
    Jak zastosujemy dysk:
    Dysk SSD Samsung SM951 128GB PCIe (MZHPV128HDGM-00000)
    otrzymujemy prędkości zapisu na poziomie 600MB/s, a odczytu 2000MB/s i to już jest poważna modernizacja sprzętowa
  • Poziom 18  
    Witam
    Osobiście mam SSD na system drugi dysk talerzowy. Zgadzam się z przedmówcami, że zamontowanie dysku SSD to dobry pomysł komputer gotowy do pracy w 20 sekund z czasem ten czas się trochę wydłużył ale nie jest to minuta czy dwie jak było tylko z talerzowym.
  • Poziom 39  
    Witam,
    Ja mam jeden z dyskow SSD w mini laptopie gdzie zainstalowany jest win7 i mint13/18. Jestem w grupie Normalnej. Porownuje go z poprzednim 160GB Toshiby. Niestety roznica w komforcie pracy (odczuwalna subjektywna) jest zadna lub subtelna. Roznice w starcie systemu sa ale to kwestia moze 20-30% zadnej zauwazalnej roznicy w normalnej pracy ale tu nie ma az takiej ilosci wymienianych plikow.
    Drugi komputer to moj "studyjny" komputer, mozna by go zaliczyc na pograniczu obu grup. Mam SSD OCZ150 i pare talezowych. System to ubuntu studio 16.04. Roznica jest, czas ladowania systemu spadla z 25s do 6s a zamykanie z 8-10s do 1s. I to niestety jedyna zauwazalna roznica. Na tym samym komputerze mam na dysku talezowym 500GB (transfery w stosunku do ssd sa tylko 2x slabsze) ubuntu studio 14.04 i komfort pracy jest identyczny. Obrobka plikow no tu moze i sa roznice ale subtelne, praca z pakietem biurowym czy net - zadnej odczuwalnej roznicy.
    Generalnie nie widze az takiego skoku przy przesiadce z dysku talezownego na SSD, jedyne odczuwalne to szybkosc bootowania i zamykania, dobry dysk talezowy nadal nie odstaje bardzo.
    Pozdrawiam
  • Poziom 29  
    Mam cienkiego klienta z dyskiem talerzowym i jest to jedyny element w komputerze który słychać. Komputer nie ma żadnych wentylatorów i ma zewnętrzny zasilacz pasywny - jak w laptopach. Po zmianie dysku na SSD komfort pracy by się polepszył i nie było by słychać absolutnie nic :-)

Mam też laptopa z dyskiem talerzowym w którym chciałem wymienić dysk na SSD. Odpuściłem ponieważ w tej chwili wentylator CPU jest głośniejszy niż pracujący dysk talerzowy a tego praktycznie nie słychać - cichy szmer 8-)
  • Poziom 19  
    Ja noszę się z zamiarem kupna dysku SSD. Niestety od dawna nie jestem w temacie sprzętu komputerowego i moje pytanie jest następujące:
    Jakie parametry powinien mieć dysk do komfortowej pracy, powiedzmy dla bardziej wymagającego użytkownika? Chodzi mi o wartości:
    - maks. prędkość odczytu MB/s;
    - maks. prędkość zapisu MB/s
    ;
    Oraz oczywiście preferowanego producenta, który na chwilę obecną tworzy sprzęt najmniej awaryjny, ale też nie za horrendalne pieniądze za samą nazwę wygrawerowaną na obudowie.
    Zależy mi, aby odczuć różnicę w korzystaniu z aplikacji oraz systemu zainstalowanych na dysku SSD.
  • Poziom 33  
    Odczyt i zapis najlepiej powyżej 500MB/s jeżeli dysk jest na SATA3.
  • Poziom 19  
    No właśnie - zapomniałem o jednej sprawie. Na płycie mam SATA II - jak wygląda kompatybilnośc?
  • Poziom 29  
    Mnie powstrzymuje jedna rzecz od zmiany dysku talerzowego na SSD. Kiedyś naczytałem się o instalacji systemu na pendrive'ie iż nie jest to dobry pomysł ponieważ wydajność będzie słaba a zapis na pendrive zmniejsza jego żywotność. Przecież taki SSD to taki przerośnięty pendrive no nie - no chyba iż się mylę :|
    Rozumiem iż pendrive różni się od SSD interfejsem i jego prędkością ale żywotność też się chyba skraca tak samo jak na pendrivie.
  • Poziom 39  
    Witam,
    nie do konca nalezy obawiac sie zywotnosci dyskow SSD, to moze przerosniety pendrive ale:
    - mam jeden z dyskow juz 5 lat i nawet nie zblizylem sie do TBW
    - mam tez system na pendrive i karcie SD i tez dzialaja od paru lat
    - chyba na bemchmark.pl byl dlugotrwaly test dyskow SSD i wszystkie wytrzymaly sporo wiecej niz deklarowane TBW.
    Uzywajac dysku w normalny/srednio intensywny sposob powinienes zblizyc sie do TBW w okolicach 5-6 lat, w sumie wtedy dysk bedzie juz leciwy i nalezalo by sie zastanowic nad wymiana ale nadal bedzie dzialal.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    jednym słowem ssd a hdd to dwa różne światy. Sam długo nad tym myślałem. Kupiłem i teraz nie zmienię na hhd na pewno. Mam na system SDD a na dane HDD.
  • Poziom 19  
    Odnośnie SSD znalazłem fajny artykuł. Poniżej jego fragment:

"(...)
    HDD - Hard Disk Drive, czyli po prostu dysk twardy, jest to podstawowy typ dysku. Wykorzystuje on nośnik magnetyczny do przechowywania danych. Są modele nawet o wielkości do 10 TB (1 TB = 1024 GB). Takie dyski mają najlepszy stosunek ceny do gigabajta pojemności, są jednak dość wolne. Czasami mogą być głośne.
    SSD - Solid-State Drive, czyli dysk półprzewodnikowy, zbudowany z pamięci typu flash. W przypadku tego typu nośników cena za gigabajt pojemności jest znacznie wyższa i różni się w zależności od interfejsu i wydajności poszczególnych modeli.

Najbardziej typowe modele korzystają z interfejsu SATA 3, osiągają wydajność odczyt/zapis 550/500 MB/s i mogą mieć nawet do 1000 GB.

Innym interfejsem jest coraz częściej spotykane gniazdo M.2 So­cket. Jeśli jest to gniazdo typu Ultra, odpowiedni dysk jest w stanie osiągnąć przepustowość na poziomie 2500/1500 MB/s. Możemy też poszukać konstrukcji działających przy wykorzystaniu interfejsu PCIe; takie dyski są dość drogie, jednak oferują bezkompromisową wydajność.

Dla kogo jaki dysk?

Jeśli przeznaczeniem naszego komputera będzie tylko zwykła praca z aplikacjami biurowymi, przeglądanie internetu czy też sporadyczne oglądanie filmów, powinniśmy zaoszczędzić i wybrać dysk typu HDD, który będzie miał przynajmniej 500 GB pojemności, a jeśli planujemy przechowywać na nim zdjęcia lub rodzinne wideo, lepiej wybrać bardziej pojemny model 1 TB lub 2 TB.

Jeżeli interesuje nas złożenie komputera multimedialnego ze średniej półki, który będzie często eksploatowany, najlepszym wyborem będzie kupno dwóch dysków. Pierwszy, typu SSD z interfejsem SATA 3 o pojemności mniej więcej od 128 GB do 256 GB i dobrych parametrach, pozwoli startować system szybciej niż w 30 sekund i zapewni znacznie większy komfort pracy. Na drugim, typu HDD w rozmiarze od 1 TB do 4 TB, będziemy składować gry, filmy, muzykę i zdjęcia. Jeśli zajmujemy się montażem filmów w wysokiej jakości, może okazać się, że będziemy potrzebować jeszcze więcej miejsca na dane.

Najlepszym rozwiązaniem dla najbardziej wymagających będzie wykorzystanie dysku SSD z interfejsem NVMe. Są to najszybsze konstrukcje. W stosunku do zwykłych dysków SSD średni czas dostępu do danych jest trzykrotnie szybszy. Dodatkowo warto skorzystać z dwóch wydajnych dysków twardych o dużej pojemności skonfigurowanych w trybie RAID 1 dla większego bezpieczeństwa ważnych danych i naszych projektów. Jeśli jednak przeznaczeniem naszego komputera nie jest wykonywanie pracy, a jedynie ekstremalne osiągi w grach, nie musimy martwić się taką konfiguracją dysków twardych, wystarczą dwa pojedyncze lub nawet jeden duży.

Warto wiedzieć
    TBW - jest to parametr przydatny przy wyborze dysku SSD; oznacza maksymalną liczbę terabajtów danych, jakie mogą zostać zapisane na nośniku, do której producent zapewnia swoją gwarancję.
    MTBF - średni czas bezawaryjnej pracy.
    IOPS - liczba operacji wejścia/wyjścia na sekundę - im wyższa wartość tego parametru, tym lepiej.
    RAID - niezależna macierz dyskowa, w zależności od konfiguracji pozwala osiągnąć różne efekty.
    Cache - rodzaj pamięci podręcznej - im jest jej więcej, tym lepiej."