Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napęd bramy Chamberlain HP 1/2 nie zamyka się;

09 Gru 2016 10:33 2280 34
  • Poziom 5  
    Mam następujący problem
    Napęd bramy garażowej segmentowej Craftsman Chamberlain HP ˝ (110V 60Hz) działał przez ok 3 lata i nagle przestał. Po zdemontowaniu napędu i rozebraniu go okazało się że uszkodzony jest transformator 110/24V. Wymieniłem go na nowy i objawy są takie: Brama otwiera się aż do momentu styku z krańcówką OTWARTE/STOP i już nie można nią w żaden sposób sterować- próbowałem różnych sposobów. Żółta dioda miga 5 razy cyklicznie zawsze gdy jest zasilanie. Żarówka świeci się światłem ciągłym przez cały czas. Po przesunięciu ślimaka z powrotem do pozycji krańcówki ZAMKNIĘTA brama się otwiera znów do pozycji krańcówki OTWARTA i ta sama sytuacja. Przekaźniki wszystkie wylutowałem i sprawdziłem-działają poprawnie. Czujniki optyczne "widzą" się oczywiście (świecą 2 zielone diody)
    Proszę kolegów o pomoc ponieważ nie mam pojęcia co może być przyczyną powyższych problemów.
    Poniżej zdjęcia
  • OptexOptex
  • Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
    Kurcze... Ta konstrukcja to model z lat 80-ych. Sprawdzałeś miernikiem napięcia na przekaźnikach podczas próby pracy w jedną i drugą stronę? Czy przy próbie "opuszczania" słychać chociaż przekaźnik (ale nie ten w odbiorniku radiowym a na płycie centrali) ?
  • OptexOptex
  • Poziom 5  
    Gdybym na zdjęciu DSC 0019 oznaczył przekaźniki od lewej 1,2,3 to przekaźnik nr 1 NO (czarny) po podaniu napięcia zasilającego zamyka się, przekaźnik nr 2 NO (czarny) jest otwarty, przekaźnik nr 3 (biały) ze stykami przełączalnymi NC/NO przełącza ze styku 5-4 na styk 5-3 co powoduje powoduje połączenie uzwojeń silnika w kierunku obrotów na otwieranie i taki stan się utrzymuje cały czas.
    Po naciśnięciu przycisku pilota pobudzony zostaje przekaźnik nr 2 i silnik rusza do momentu opisanego w pierwszym poście.
    Ogólnie cały układ żyje tylko nie mogę spowodować przełączenia przekaźnika nr 3 na obroty w kierunku zamykania.
    Sprawdź zasilanie cewki przekaźnika 3 - skąd idzie?
  • Poziom 42  
    Czy kolega może, dla celów testowych, odłączyć jeden z przewodów idących do włącznika naściennego?
    Po tym zabiegu konieczne będzie odłączenie tego otwieracza na 2-3 minuty od sieci zasilającej.
  • Poziom 5  
    Przycisk jest odłączony całkowicie i został na ścianie. Test czy napęd działa po naciśnięciu przycisku przeprowadzam zwierając drutem styki na które był przyłączony i działa poprawnie otwierając bramę natomiast nie zamknie się tak jak to jest w przypadku pilota.

@Marek J,
    Zasilanie cewki przekaźnika 3 postaram się sprawdzić dziś.
  • Poziom 42  
    Dodatkowe pytanie zatem;

Czy zwarcie styków od włącznika naściennego na dłużej niż 5 sekund powoduje jakąś reakcję otwieracza?
    Przy tym teście brama powinna być w pozycji OTWARTE/STOP.
    Zakładam, że fotokomórki wciąż są podłączone, bez nich test nie ma sensu.
  • Poziom 5  
    Tak oczywiście foto jest cały czas podłączone i świeci na zielono obydwie. Co do styków przycisku ręcznego to po próbie zwarcia przez 5 sek nic nie dało (trzymałem ok 20 sek).

Odnośnie sprawdzenia zasilania cewki przekaźnika 3 to niestety moja wiedza/doświadczenie jest zbyt małe aby precyzyjnie określić źródło. Po oględzinach doszedłem że jedno wyprowadzenie z cewki łączy się z +, drugie natomiast jest rozlegle rozgałęzione ale prowadzi do mikroprocesora.
    No to nie chcę Cię martwić, ale wydaje mi się że powinieneś zainwestować w nową centralę. Masz krańcówki mechaniczne ( co prawda NO...), odbiornik radiowy jest zewnętrzny więc centrala może być "zastępcza"...
    Jeszcze jednym wyjściem jest poszukanie jakiegoś elektronika który sprawdzi więcej niż Ty.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 5  
    Liczę się z tym że być może będę musiał kupić nową centralę ale moją ideą było to ażeby się na podstawie tego przypadku nauczyć czegoś/ zdobyć nowe doświadczenie przy pomocy kolegów z branży. Wiem że mogę oddać wszystko elektronikowi czy wymienić sterownik ale jeszcze liczę na podpowiedzi typu typu "a może by tak".
    Odważne pomysły też wypróbuję bo już mi nie zależy na tej centrali.
    Ostatnim pytaniem w tym temacie i odpowiedzią będzie czym zastąpić tą centralkę? Oczywiście mile widziane podpowiedzi wcześniej (tak na wszelki wypadek)
    xbchlosta napisał:
    Liczę się z tym że być może będę musiał kupić nową centralę ale moją ideą było to ażeby się na podstawie tego przypadku nauczyć czegoś/ zdobyć nowe doświadczenie przy pomocy kolegów z branży.

Bardzo to chwalebne, a wręcz pożądane na tym forum... Jednak ten napęd nie jest niestety już u nas popularny a i o schemat do niego ciężko. Nie napisałeś nawet jaki to dokładnie model... "Półkoniowych" napędów Chamberlaina, LiftMastera, Craftsmanna było dość wiele modeli.
    W tym przypadku pomóc "zdalnie" może ktoś kto kto ma schemat lub sprawną centralę. Może kolega Polon_us coś zaradzi. Tam te napędy są dużo bardziej popularne.
    Życzę Powodzenia i Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Znalezienie oryginalnych schematów Craftsmana czy innych klonów jest w zasadzie niemożliwe.
    Sears - producent tych otwieraczy jest tu bardzo restrykcyjny.
    Można znaleźć schematy "ściągane" z płytek kontrolnych, lecz przy mnogości wersji tych płytek, ich wartość w tym przypadku wydaje się znikoma.
    Dla przykładu - zdecydowana większość tych schematów pokazuje, że cewki przekaźników sterowane są poprzez tranzystory.
    Na zdjęciach tu pokazanych nie widać tych tranzystorów w ogóle.

Kolega może jeszcze w swoim zakresie sprawdzić potencjometry do regulacji układu przeciążenia silnika.
    Sprawdzić, czy nie ma jakiś odstępstw między nimi.
    Również dioda, która jest zainstalowana równolegle do cewki tego przekaźnika powinna być sprawdzona.
    Jeśli jest zwarta, to przekaźnik nie zadziała.

A tak na uboczu - mój Craftsman działa już 18 lat. Tylko dwie awarie w międzyczasie - mechaniczne :)
  • Pomocny post
    Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
    Na popularnym serwisie ogłoszeniowym pojawiają takie napędy. Nawet w tej chwili sprawdzałem. Jest jeden i to nieużywany za 240 zł. Fakt że to wersja na rynek USA czyli 120V~, ale to nie problem. Za niewielką kasę miałbyś nówkę i ze starego zostałoby Ci sporo części zamiennych.
  • Poziom 5  
    Model napętu to:

Dioda na cewce przekaźnika 3 jest ok a potencjometry...tu mam pytanie: jeden na zakresie max pokazuje 9,7k a drugi 8,8k czy to ma duże znaczenie (to są dwa takie same modele 10K737M)
  • Poziom 42  
    xbchlosta napisał:
    .tu mam pytanie: jeden na zakresie max pokazuje 9,7k a drugi 8,8k czy to ma duże znaczenie (

Jest to niewielka w zasadzie różnica, można z tym żyć w mojej opinii.
    Czy kolega mierzył je po wylutowaniu z płytki czy też na płytce?

Niech kolega rozważy sugestię kolegi Marka J.
    Sam w przeszłości tak zrobiłem i mam z czego wydłubywać części, jakby coś się stało.
    Póki co, tylko raz z tego skorzystałem :)
  • Poziom 5  
    Potencjometry mierzyłem po wylutowaniu.
    Z rady kolegi Marka J. skorzystam już w ostateczności która się zbliża dużymi krokami :-) , szkoda tylko że nie ma możliwości kupić samej centralki bez napędu.
    Można, ale sama centralka kosztuje dużo więcej niż ten napęd. Spiesz się bo jest okazja...
  • Poziom 5  
    A co sądzicie o tym?
    Elmes ST100HS
    Wyrzuciłbym uszkodzony sterownik a wsadził taki. Miałbym już wtedy przynajmniej sterownik z 2-letnią gwarancją. Proszę o opinię ew. sugestie.

Moderowany przez Marek J.:

Linka wywaliłem...
    3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.
    W przyszłości wpisuj symbole/dane urządzeń które chcesz zastosować lub załącz ich instrukcje.

Do ww urządzenia nie podłączysz krańcówek. Możesz zastosować jakąś centralę np. do przesuwki, ale pamiętaj, że masz u siebie krańcówki NO, a w większości central są NC. Nie zapomnij też o fotokomórkach...
  • Poziom 5  
    W takim razie po namyśle i poradach kupiłem napęd za 250 zł z popularnego serwisu ogłoszeniowego. Dzięki za pomoc. Mam tylko nadzieję że z nowym już nie będzie żadnego problemu jak do mnie dotrze. Fakt że bezsensu byłoby kupować sam sterownik za 150 zł gdzie nowy napęd jest niewiele droższy aczkolwiek jakaś siła ciągnęła mnie do dalszego "dłubania" przy tym uszkodzonym.
    A dopasowałeś "moc" do wielkości/ciężaru bramy? 250 to dość tanio. Pochwal się co to za cudo (tylko bez linków :D )
  • Poziom 5  
    ...kusi żeby wrzucić ten link... :-)
    Napęd to Chamberlain 1/2 HP czyli identyczny jak miałem, nowy w pudełku-1 szt tylko była okazja. Wraz z przesyłką zapłaciłem 250 zł.
    Czyli ten o którym wspomniałem wcześniej...
    Tylko pamiętaj o napięciu! W USA jest 120V.
  • Poziom 5  
    Pamiętam, ten napęd był także na 120V i zasilania nie zmieniłem (trafo 230/110 toroidalny) więc tylko wymieniam paczkę i ma wszystko powinno się zgadzać. Dodam jeszcze że w tym zestawie który kupiłem są nowe fotki, przyciski i pilot- cały zestaw.
    Ewentualnie moje pytanie czy muszę o czymś pamiętać przy pierwszym uruchomieniu oprócz zasilania? Nowy zestaw posiada 1 pilota więc czy mogę wykorzystać tego starego?
    Z tego co zauważyłem na ostatnim zdjęciu w pierwszym poście to masz "obcą" radiolinię więc musisz ją też podłączyć aby móc korzystać z oryginału jak i tego który posiadasz. A o czym pamiętać? O ustawieniu krańcówek i siły podnoszenia i opuszczania. Powinny być wyregulowane nico powyżej progu zadziałania przeciążeniówki.
  • Poziom 5  
    Więc czy dobrze rozumiem:
    Jeżeli zostanę przy nowym napędzie bez modyfikacji to będę mógł korzystać tylko z nowego pilota.
    Jeżeli wymienię radiolinię na tą ze starego napędu to mogę zaprogramować 2 piloty?
  • Pomocny post
    Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
    xbchlosta napisał:
    Jeżeli zostanę przy nowym napędzie bez modyfikacji to będę mógł korzystać tylko z nowego pilota.

Tak.
    xbchlosta napisał:
    Jeżeli wymienię radiolinię na tą ze starego napędu to mogę zaprogramować 2 piloty?

Nie wymienię tylko "podłączę" dodatkowo tą starą. Wówczas oryginalny pilot będzie pracował z nowym hormannem, a stary(stare) ze starym odbiornikiem który również uruchomi napęd.

Dodano po 2 [sekundy]:

xbchlosta napisał:

Tak.
    xbchlosta napisał:

Nie wymienię tylko "podłączę" dodatkowo tą starą. Wówczas oryginalny pilot będzie pracował z nowym hormannem, a stary(stare) ze starym odbiornikiem który również uruchomi napęd.
  • Poziom 5  
    Czy zatem poniższy schemat radioodbiorników wykonany w "PaintCAD" jest poprawny?
    O ile się nie mylę, to nowej radiolinii nie podłączasz gdyż jest ona zintegrowana z napędem. Podłączasz tylko "pudełeczko" ze starym radiem.
  • Poziom 42  
    Tak a propos pilotów do otwieraczy garażowych Craftsman/Chamberlain i innych klonów.

Piloty do tych otwieraczy można spotkać w trzech wersjach kolorystycznych - mam tu na myśli przyciski pilota.
    Kolory te, to ciemno-niebieski, czarny i szary.
    Każdy z tych kolorów oznacza odpowiednią grupę odtwarzaczy z którą może współpracować.
    Domniemywam, że to jest kwestia częstotliwości nadawania - w tych urządzeniach (w zależności od danej grupy)
    wykorzystuje się w częstotliwości 300/390/433 MHz.

Pisząc o tych pilotach miałem na myśli piloty takie jak niżej pokazany;

Także, wracając do tematu, jeżeli kolory przycisków na pilotach będą zgodne,
    to będzie można wykorzystać obydwa oryginalne piloty Chamberlain/Craftsman.

Podobna zasada odnosi się do klawiatur bezprzewodowych, aczkolwiek nie ma tu żadnego kodu "koloru". Przy zakupie trzeba sprawdzić,
    czy dany model klawiatury współpracuje z określonym otwieraczem.

I na koniec dodatkowa sugestia dotycząca no zakupionego urządzenia.
    Może okazać się, że jest on bardzo podobny do obecnie używanego tj. okablowanie, wyposażenie i funkcjonalność.
    W takim przypadku sugerowałbym porównanie okablowania złącza, gdzie osadzona jest płytka kontrolna.
    Jeśli jest ono identyczne, to nie widzę przeszkód, aby po prostu wstawić płytkę kontrolną z nowego otwieracza do starego.
    Zaoszczędzi kolega sobie pracy.
    Jeśli kolega zdecyduje się na takie rozwiązanie, to sugerowałbym odłączenie owej radiolinii (na początek) i użycie wyłącznika naściennego czy też nowego pilota.
    Powyższe sugeruję na podstawie własnych doświadczeń uwieńczonych sukcesem w tego rodzaju "operacji".