Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec vaillant turbotec plus - Wychładza za bardzo grzejniki

09 Gru 2016 15:59 1497 10
 • Poziom 11  
  Witam. Panowie mam taki problem piec włączony cała dobę 24/h temperatura na piecu 47 stopni. W mieszkaniu średnio 19-20stopni gdzie na zewnątrz ponad 7 stopni. Mieszkanie w kamienicy ok 90 metrowe. Okna plastiki. Odnoszę wrażenie że piec jest źle ustawiony. Tzn grzeje grzejniki ciepłe wyłączy się i do ponownego wlaczenia czeka aż grzejniki w sumie zrobią się prawie zimne. I na nowo załącza się grzejniki ciepłe, wyłączy się i następne uruchomienie będzie jak grzejniki już będą chłodne. Da się jakoś inaczej to ustawic piec? Drugie pytanie czy da radę żeby przyspieszyc pompę? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
 • MetalworkMetalwork
 • Poziom 27  
  Czy masz zamontowany regulator temperatury (sterownik)?
 • MetalworkMetalwork
 • Poziom 11  
  Niestety nie steruje temperaturę piecem.
 • Poziom 34  
  Podaj jeszcze dokładny model kotła: VU(W) xx2/x-x to ważne bo albo masz pompę której można przełączyć biegi pracy, albo sterowaną z kotła na stałe.
  A jaką temperaturę teraz masz na kotle na grzejniki?
 • Poziom 22  
  Warto zacząć od wyczyszczenia filtra obiegu co.
 • Poziom 11  
  Witam. Przepraszam ze tak późno odpisuje ale niestety nasza kochana multimedia zadbała o brak internetu.
  ls_77 dodałem całą specyfikacje pieca poniżej- bardzo dziękuje za zainteresowanie sie tematem.
  kz61 przeczyszczę na pewno nie zaszkodzi również dziękuje za zainteresowanie tematem

  Piec vaillant turbotec plus - Wychładza za bardzo grzejniki

  Dodano po 42 [minuty]:

  Filtr obiegu czysty. Jak nowy właśnie sprawdziłem.
 • Poziom 34  
  Niestety w twoim kotle o rodzaju pracy pompy decyduje elektronika kotła - nie ma tam żadnego przełącznika biegów.
  Można co prawda w ustawieniach diagnostycznych zmienić proces sterowania pompy i wymusić przepływ pompy na maxa, ale chyba nie o to tutaj chodzi.
  Może masz za małą temperaturę ustawioną na kotle?
  A na grzejnikach masz głowice termostatyczne? Jeśli tak to jak są ustawione?
 • Poziom 11  
  Temperatura na piecu 47 stopni. Gliwice oczywiście posiadam. I są ustawione od pierwszego grzejnika na minimum do ostatniego odltwsrty na max. Najgoresze ze tak jak pisze problem w tym ze piec ladnie zrobi grzejniki cieple po czym się wyłączy i dopiero zalaczy ponownie jak beds prawie zimne s na piecu z 46 stopni. Robi sie 30 lub mniej i na nowo zaczyna grzać.
 • Poziom 34  
  A długi jest czas pracy kotła jak podgrzewa z tych ~30°C do 47°C?
  Jeśli bardzo szybko, to znaczy że: mogą być gdzieś dość duże opory przepływu na instalacji (zapchany filtr na CO, zamulona instalacja, słaba wydajność pompy), kocioł grzeje z pełną mocą 20kW, ale zapotrzebowanie na ciepło jest dużo mniejsze (tutaj możesz zmniejszyć moc maksymalną kotła w nastawach diagnostycznych D.0 na np. 10 = 10kW).
  W ostateczności możesz zmienić tryb sterowania pompą CO D.18 "Rodzaje wybiegu pompy w trybie ogrzewania: z fabrycznej, czyli 0=z wybiegiem na 2=praca ciągła (ale wtedy pompa będzie pracować non stop) lub na 3=wybieg ekonomiczny (z cyklicznym załączaniem pompy dla kontroli temperatury instalacji).
 • Poziom 16  
  Sprawdzałeś wartości D.2 i D.1 ?? Ustaw obie na 5...obserwuj zachowanie kotła i ewentualnie skoryguj.
 • Poziom 37  
  W tego typu sytuacji warto pobawić się ustawieniami pod kodem d.0, gdzie ustawiamy moc maksymalną dla potrzeb c.o. W omawianym przypadku zapotrzebowanie na ciepło jest niskie jak na możliwości kotła, więc w grę wchodzą dolne wartości bliższe minimum niż maksimum.

  Również warto pobawić się parametrem d.2, który ustala długość przerwy między poszczególnymi załączeniami palnika.
  Wprowadza się tam wartości z zakresu 2-60 minut. Realna długość przerwy zależy od ustawionej temperatury c.o. na kotle, im wyższa tym realna przerwa krótsza.
  I tak przy ustawieniu 50 stopni na kotle to wartość 60 oznacza przerwę trwającą 28 minut, czyli po wyłączeniu palnika ponowne uruchomienie palnika nastąpi dopiero za niemal pół godziny. Jeśli kocioł robi długie przerwy to zapewne ma ustawioną wysoką wartość w parametrze d.2.

  Pod kodem d.1 ustawiamy długość wybiegu pompy, czyli ile minut ma pompować pompa po wyłączeniu palnika. Można sprawdzić ile minut trwa przepłynięcie wody z kotła do najdalszego grzejnika i tyle można ustawić pod tym kodem.

  Głowice termostatyczne powinny być ustawione wedle zapotrzebowania na ciepło, czyli 3 oznacza ok. 20 stopni, choć w przypadku przewymiarowanego kotła warto aby część grzejników była tak dopasowana, aby pracowała bez termostatów, aby nie ograniczać przepływu i nie nagrzewać wody na kotle zbyt szybko.
  Natomiast zawory termostatyczne powinny mieć tzw. nastawę wstępną i wtedy za jej pomocą ustawiamy wielkość przepływu, aby każdy grzejnik dostawał tyle wody ile potrzebuje. W przypadku braku takiej nastawy istnieje ryzyko, że grzejniki położone bliżej kotła będą miały wysoki przepływ, większy niż im potrzeba w efekcie grzejniki położone dalej od kotła mogą grzać słabiej, mniej efektywnie.