Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie taśmy LED do zasilacza

09 Gru 2016 18:14 681 3
  • Poziom 2  
    Witam

Chcę zrobić instalację do zasilania taśmy LED:

1) Zasilana taśma będzie mocowana na PCV-profil dla firanek. Mam zamiar kupić jakiś kawał blachy aluminiowej, przykleić do niej taśmę, a dopiero wtedy przymocować całość do profilu, żeby zapewnić odprowadzenie ciepła (mam nadzieje że 2,5 cm szerokości blachy da przynajmniej jakiś efekt-napiście proszę czy to ma sens) . Taśma RGB w odcinku 210 cm, pobór na tym odcinku 30,4W.

2) Jest kupiony już zasilacz na 35W oraz sterownik RGB i tu powstaje pytanie jakie kable potrzebuję żeby to połączyć, bo chcę żeby zasilacz był z dołu (tutaj akurat problemu niema, podłączę go do 30 cm kabla z wtyczką standardowego przekroju 1,5mm2) ale pomiędzy zasilaczem a sterownikiem będzie około 3m, i tutaj wynika pytanie: czy wystarczy mi na to przekroju 0,5mm2 czy jednak ma być większy?

Z góry dzięki za otpowiedź.

P.S. Zasilacz mam od razu z kablami, ale są aluminiowe (sprawdziłem), jednak na końcówkach wyglądają tak, jakby byli po cynowane-mogę odrazu lutować do tego miedziany drut czy jednak muszę skusić się na jakąś kostkę lub Wago? (Zasilacz GLP, symbol GPV-35-12)
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    1. Jeśli taśma nie będzie zamknięta to nie ma większego sensu dokładać blach aluminiowych. Przy sufitach opuszczanych na odcinkach 5m od 4 lat nie dzieje się nic - jednak należy wziąć pod uwagę np. firanki które w wyniku np. uszkodzenia taśmy mogą się zapalić.
    2. Proponował bym przewód 4x0,75mm2. Na odcinku 3m spadek napięcia będzie równy ok. 0.42VDC
    3. Zdecydowanie WAGO do linek. Pomyśl o ile łatwiejsza będzie jego ewentualna wymiana.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 2  
    polaklbn napisał:
    1. Jeśli taśma nie będzie zamknięta to nie ma większego sensu dokładać blach aluminiowych. Przy sufitach opuszczanych na odcinkach 5m od 4 lat nie dzieje się nic - jednak należy wziąć pod uwagę np. firanki które w wyniku np. uszkodzenia taśmy mogą się zapalić.
    2. Proponował bym przewód 4x0,75mm2. Na odcinku 3m spadek napięcia będzie równy ok. 0.42VDC
    3. Zdecydowanie WAGO do linek. Pomyśl o ile łatwiejsza będzie jego ewentualna wymiana.

1. No jednak kupiłem taką blachę za 10 zł, taśma jest mocna (72W/5m), IP67, a do tego umieszczona pomiędzy 2 firankami, spróbuję obok dokleić kawałek taśmy bezpośrednio na PCV i zrobię pomiar temperatury np. po godzinie pracy.
    2. Dlaczego "4x0,75mm2"? Bo z zasilacza mam 2 przewody wyjściowe, nie musi to być "2x1mm2"?(rozumiem że więcej niż 1mm2 niema sensu, bo taki jest przekrój wyjściowego kabla, czy jednak 1,5mm2 da jakiś lepszy efekt?). A 4 przewody będą dopiero przy wyjściu ze sterownika na górze. Jaką formułą obliczasz spadek napięcia?
    3. Faktycznie! To kupię Wago.

Dzięki wielkie za odpowiedź. :D
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Nie doczytałem Twojego postu (mój błąd). Wystarczy Ci 2 x 0,75mm2 - tak jak pisałeś; do sterownika 2x od sterownika 4x.
    Czy stosować 1,5mm2? Można, tylko po co?

Na jedną sprawę zwróć uwagę; co do wtyczki. Jeśli zasilacz ma oznaczone wejście L, N, należy zachować takowe połączenie. Obrócenie wtyczki w gnieździe może spowodować uszkodzenie zasilacza.