Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Egzamin zawodowy e20 technik elektronik 2017 styczeń

Arek4802 09 Sty 2017 18:15 31887 88
    KrzysQQ
    Poziom 1  
    Ja wymieniłem rezystor R8 bo był rozwarty i w modyfikacji wymieniłem R8 na 62Ohm . Wzięłem to z tego, że z wykresu odczytałem że przy 0,1A obroty wynoszą 1000RPM wiec podstawiłem do wzoru I=U/(Rw+R8) i po przekształceniu R8=(U/I)-Rw czyli R8=(12/0,1)-58 Wychodzi że R8=62Ohm
    KarolT124
    Poziom 2  
    Wartość R8 po modyfikacji nie mogła byś większa od tej przed modyfikacji gdyż wtedy zmniejszyły by się obroty wiatraczka gdyż więcej napięcia odkładało by się na rezystorze a miało na wentylatorze
    krychu0505
    Poziom 21  
    Według mnie uszkodzony tylko R8. Sprawdzałem obliczając że po wymienieniu R8 na sprawny układ zachowywał by się poprawnie. Jest to spowodowane tym że część prądu płynie przez R8 a część przez tranzystor. Dlatego wykluczam tranzystor, gdyby był uszkodzony tranzystor to albo by był zwarty albo nie przewodziłby między drenem a źródłem tak najczęściej dzieje się w praktyce.

Modyfikacja polegała na wymianie R8 na rezystor 91Ohm który jest najbliższy w szeregu E24 dla obliczonej wartości 93,75Ohm.
    Gdyż dla obrotów 1000RPM napięcie zasilania wentylatora wynosi 4,5 V a prąd wentylatora przy tym napięciu wynosi 0,08 A.
    Obliczamy spadek napięcia na rezystorze R8 dla podanych wartości 12V - 4,5V = 7,5V dzielimy wynik przez wartość płynącego prądu czyli 7,5V/0,08A=93,75Ohm
    * 12V Napięcie zasilania,
    * 4,5V spadek napięcia na wentylatorze.
    Rezystor oczywiście 1W gdyż 7,5V * 0,08A = 0,6W
    michalol89
    Poziom 2  
    BTW Kiedy będą odpowiedzi z cke ?
    Yamato_cojp
    Poziom 7  
    Ciekawe tylko jak będą to punktować bo jest 100 pkt za wszystko a tabelek było sporo w tej sesji.

ps. Jaką daliście aparaturę i narzędzia ?
    Ja dałem

Narzędzia:
    - Stacja lutownicza x1
    - pęseta x1
    Aparatura:
    - woltomierz x4
    - amperomierz x1
    - omomierz x1

tak sie zastanawiam czy to perpetum mobile czy zasilacz trzeba dać, a jak sa mierniki to czy przewody bo w innych rocznikach stanowisko było wyposażone w przewody.
    Termin aparatura zrozumiałem jako "aparatura pomiarowa", teraz na trzeźwo myśląc chyba jednak trochę zawężyłem :/
    nedo
    Poziom 7  
    Nie rozumiem po co cztery woltomierze, jednym przecież można zmierzyć wszystkie wartości, chyba że chce się je mierzyć wszystkie na raz. Ja podałem jeszcze zasilacz regulowany w narzędziach
    krychu0505
    Poziom 21  
    Ja wypisałem tylko lutownicę i odsysacz jako narzędzia i aparatura woltomierz, amperomierz i omomierz niestety zapomniałem o termometrze. :/
    Słyszałem też, że niektórzy pisali zestaw wkrętaków jako narzędzia jednak też myślę że chodzi tu tylko o pomiary więc wtedy raczej wkrętaki nie przydatne. :D
    Co do zasilacza masz rację dobrze było by wpisać w końcu pisali że pomiary przy włączonym zasilaniu i bez. ;) Jednak układ ten pracował w urządzeniu które go zasila więc zasilanie mogło być czerpane stamtąd na różne sposoby można to interpretować. ;)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Yamato_cojp
    Poziom 7  
    To sie dowiemy jak przyjdą wyniki :D
    Właśnie to jest najgorsze nie ma tak, że każdy element jest tak samo punktowany. Możesz mieć bardzo dużo "taków" (Czy zdający napisał), ale słabo punktowanych i nie zdasz inny może mieć ich mniej ale tych "lepszych". Jak oddawałeś kartę odpowiedzi to widziałeś, że egzaminator tylko zamalowywuje kwadracik jak na maturze. Nawet oni nie wiedzą co jak jest punktowane inaczej byłyby przecieki i byśmy wiedzieli za kilkanaście dni.
    nik1197
    Poziom 6  
    Ja dałem uszkodzony rezystor R8. A odnośnie modyfikacji to zamieniłem rezystor R1 6.8k na 15k ponieważ przy temeraturze 50stopni wentylator kręcił sie 1000obr/min. a na wyjściu dzielnika termistora z R8 było wtedy 4.5V po zamianie R1 z 6.8k na 15k uzyskałem na wyjściu to samo napięcie co wcześniej przy 25stopniach czyli te 1000obr. myślę że też powinno być dobrze. :)
    Yamato_cojp
    Poziom 7  
    Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 9 sierpnia 2016 r. w sprawie
    harmonogramu przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
    egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz egzaminu eksternistycznego
    zawodowego w 2017 roku

Cytat:
    Termin ogłaszania wyników egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie dla sesji
    styczeń – luty 2017 31 marca 2017 r.
    Termin przekazania szkołom, placówkom, pracodawcom oraz podmiotom prowadzącym
    kwalifikacyjne kursy zawodowe wyników egzaminu potwierdzającego kwalifikacje
    w zawodzie dla sesji styczeń – luty 2017
    31 marca 2017 r.
    Termin przekazania szkołom, placówkom i pracodawcom świadectw potwierdzających
    kwalifikację w zawodzie oraz termin przekazania szkołom dyplomów potwierdzających
    kwalifikacje zawodowe dla sesji styczeń – luty 2017
    31 marca 2017 r.
    Termin przekazania szkołom dyplomów potwierdzających kwalifikacje zawodowe
    dla absolwentów, którzy uzyskali wykształcenie średnie 28 kwietnia 2017 r. 26 maja 2017 r.

----------------------------------------------------------------------
    nik1197 napisał:
    A odnośnie modyfikacji to zamieniłem rezystor R1

No właśnie zależy od klucza bo niby w zadaniu było, że prędkość wentylatora zależy od R8 bo przyjmujemy że T1 to regulujący rezystor (czy jakoś tak to było).

Proszę :)
    Arek4802
    Poziom 5  
    Czy modyfikacja rezystora r7 na 6k była złym wyborem?
    krychu0505
    Poziom 21  
    Z opisu działania układu wynika że wentylator w temperaturze pokojowej ma sie obracać przy zatkanym tranzystorze więc prawidłową modyfikacją wg. mnie jest r8.
    SzymonM18
    Poziom 2  
    Według mnie :
    dla 700 obr/min Iw wynosił 0,05A, rezystancja uzwojenia silnika = 58 Ohm, 180+58=238 Ohm
    12V/0,05A =240 Ohm

dla 1000 obr/min Iw = 0,08A
    12V/0,08A =150 Ohm
    150-58 =92 Ohm
    No i z szeregu E24 wybieramy rezystor R8=91 Ohm/1W
    mam nadzieję że to jest dobrze ?
    krychu0505
    Poziom 21  
    Obliczenia inne ale wynik ostateczny ok. ;) Z resztą obliczeń nie oceniają, bo nawet miejsca nie wydzielili tylko wybrany zamiennik, który podałeś prawidłowy. ;)
    SzymonM18
    Poziom 2  
    No to myślę że jak nie trzeba było wymienić zasilacza w aparaturze pomiarowej? to powinno być 100%
    krystiano97_97
    Poziom 2  
    A jak myślicie jak oni będą liczyli odpowiedz jeśli np wpisze się że uszkodzony jest R8 i powiedzmy termistor a będzie tylko jedna odpowiedź poprawna to dadzą jakieś punkty ? Jak to było w poprzednich latach?
    SzymonM18
    Poziom 2  
    Jeśli masz dobry wniosek sprawny/niesprawny to dostajesz pkt. jeśli masz zły wniosek to nie dostajesz pkt. i tak do każdego elementu z tabelki
    Helec
    Poziom 8  
    Mi podobnie wyszła rezystancja R8 ~93 Ohm przy modernizacji, ale nie dałem 91 Ohm tylko 100 - dla niego napięcie na wentylatorze będzie wynosiło około 4,4 V co daje ~980 obrotów (w poleceniu było +/-5%). 100 dałem dlatego że potem jest on równolegle z tranzystorem który nie ma całkowicie nieskończonego oporu i wartosć rezystancji jeszcze się zmniejszy, co przy 91Ohmach mogło by sprawić że obroty wylecą po za 1050 RPM co będzie powyżej 5% błędu.

W dodatku na 100 Ohm moc wydzielana mi wyszła około 0,91 W, a przy 91 Ohm 0,96 W więc jest pewniejszy :v większy margines błędu :p
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Yamato_cojp
    Poziom 7  
    No masz racje głupie pytanie na które nikt nie zna odpowiedzi, nawet nie wiadomo czy w kluczu są szczypce boczne. Czekaj cierpliwie według mnie raczej zdałeś (ale nie znam klucza), a nawet jakby nie to jest poprawka, świat się nie wali :)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Yamato_cojp
    Poziom 7  
    Według mnie spora, może nawet ~7 pkt, ale to gdybanie. Pamiętaj, że możesz stracić 25 pkt. bo egzamin ma 100pkt co daje 1pkt = 1%, więc nie bój się. Koledzy czekajmy cierpliwie :) Jednak patrząc na poprzednie egzaminy, jak ktoś nie dobrał elementów zastępczych to tracił 18 pkt (nie wiem z którego roku klucz), co znaczy, że zdawał bo jeszcze 7 zapasu. Czyli pewnie jak ktoś nie zrobił modyfikacji to nie ma się co martwić (oczywiście jeśli reszta 100%), ale wiadomo nie daje pewności nikomu.
    Zbierajcie siły na czwartek :)
    misieek26
    Poziom 2  
    o ktorej macie teorie? ja mam o 14 ,bede wdzieczny o jakies info :)
    KrecikxDD
    Poziom 4  
    My dzisiaj zaczynamy o 14.00 :)
    Yamato_cojp
    Poziom 7  
    No halo :D Trudno żeby np. Warszawa pisała o 13 a Kraków o 14. Na pewno nic by nie wyciekło do internetu :D
    misieek26
    Poziom 2  
    Nie zapominaj ze kraj w ktorym zyjemy to Polska :D