Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alarm bezprzewodowy - jaki wybrać na dzień dzisiejszy?

09 Dec 2016 22:35 1668 11
  • Level 12  
    Dobry wieczór.
    No właśnie - bo tematy dotyczące wyboru bezprzewodowych systemów na forum mają już parę lat i może od tej pory coś się pozmieniało - pytanie brzmi: jaki system do piętrowego domu jednorodzinnego z piwnicą. Jedna, maksymalnie dwie strefy ok. 15 czujek , 10 kontaktronów, klawiatura byłoby dobrze - bezprzewodowa; w domu pies, leniwy kurdupel ale zawsze pies, obsługiwać będą starsze osoby, więc obsługa nie powinna być skomplikowana. Powiadamianie wystarczy SMS ogólny plus możliwość podpięcia nadajnika agencji ochrony (z wyjść PGM centrali), wymagany byłby pilot do napadówki. Plus oczywiście sygnalizatory itd.
    Do tej pory był tam stary Jablotron JA-60, ale nadszedł kres jego źywota, stąd pytanie...

Czy Versa z Abaxem (aczkolwiek z Abaxem mam niekoniecznie dobre doświadczenia, ale nie skreślam), czy może nowszy Jablotron - nie musi być JA-100, ale OASIS...? A może coś innego: Alexor, RISCO GTI, MAGELLAN Paradoxa? Przekonajcie mnie do swoich propozycji, nie zapominając o ewentualnych wadach systemów.
  • OptexOptex
  • Helpful post
    Level 18  
    juan cabrillo wrote:
    Do tej pory był tam stary Jablotron JA-60, ale nadszedł kres jego źywota, stąd pytanie...
    Możesz uderzyć w JA-63, który jest całkowicie kompatybilny z JA-60, więc wykorzystasz sprawne czujki, syrenę, klawiatury - 433MHz. Jeżeli nie, to OASIS na pewno spełni Twoje oczekiwania - 868MHz.
    Tak na marginesie, co to znaczy "kres żywota", bo jeszcze nie widziałem martwego Jablotrona serii JA-60, a trochę ich już widziałem :wink:?
    bhtom wrote:
    Raczej odpada w Twoim przypadku. Versa obsługuje maksymalnie 30 wejść, tak więc miałbyś "prawie na styk" bez możliwości późniejszej rozbudowy.
    Ja naliczyłem 25 urządzeń, gdzie tu jest na "styk"? Versa Plus z Abaxem również jest dobrym rozwiązaniem.
  • OptexOptex
  • Helpful post
    Level 20  
    ja bym szedł już tylko w kierunku 868MHz. Piszesz piwnica, piętro, mam pewne obawy odnośnie zasięgami w budynku ABAX'a. Natomiast Jablotron, możesz chyba w ciemno zakładać i nie powinno być problemów.
    OASIS'a nie wiem czy jeszcze się kupi, Jablotron wydał moduł radiowy do setki który obsługuje urządzenia z serii 80.
    Jest jeszcze DSC i nowe Neo, ale nie miałem okazji próbować. Alexor, 433, i niby dwukierounkowy, ale stanowczo za mało urządzeń dwukierunkowych. Risco, śmiga nawet sprawnie, natomiast to wciąż też 433MHz. Paradoxa bym jednak odpuścił, robiłem dwa systemy dla pewnej firmy na tym sprzęcie i w obu były problemy, jak nie piloty, to czujki gubiły zasięgi kilka sekund gdzie program pokazuje zasięg na 80-90% i waliły usterkami.
  • Helpful post
    Level 18  
    Honeywell 561 MB24 lub MB48 kopplerem do RF i czujkami dwuzakresowymi , do tego niezawodne powiadomienie na DS6750 z dodatkowym GSM RFW 4000 albo chociaz RFW 300. Zalety : System sprawdzony , niezawodny , Wady : cena
  • Helpful post

Level 24  
    Jeżeli miała by być versa z abaxem to już lepiej brać pod uwagę WRL-kę. Różnica w cenie raczej nie przerazi.

Z zasięgiem w WRL jest różnie. Można się zaskoczyć czasami, gdyż wbudowany moduł w płytę nie pracuje tak dobrze jak ACU. Minusem na pewno jest fakt że nie możemy zastosować wzmacniacza sygnału. Ale pare WRL-ek już założyłem i niemiłej niespodzianki jeszcze nie było. Tak jak np. przy versie z MCU. Czeka mnie zakup ARF-100 bo zawsze montowałem na wyczucie, a nie chciał bym otworzyć oczu na jakiejś instalacji jak na kontaktronach we wnęce będę miał 0% :) (tak miałem w MCU)

Jablotron jakoś nie przemówił do mnie. Montowałem 80 i 100. Ale to nie dla mnie. Trzeba tylko przyznać że produkty są fajnie wykonane. Nie podoba mi się to ze producent definiuje pewne funkcję z góry i nie pozwala na ich zmianę. A chmura w 100 to było jakieś nieporozumienie żeby sie z tymi ludźmi dogadać. Całe szczęście udało się po dłuższych bojach, i stwierdzam że jest to fajnie rozwiązane. Obsługa przez tel fajna.
  • Level 18  
    Oasis ma fajny, wbudowany "dopalacz" radiówki. Moim zdaniem, biorąc pod uwagę stosunek jakości, funkcjonalności i możliwości do ceny, jest to w tej chwili najlepsza, typowa bezprzewodówka na rynku. Rewelacyjny, aczkolwiek trochę zbyt drogi oryginalny GSM.
  • Level 12  
    Bardzo dziękuję za dotychczasowe, jakże cenne wypowiedzi. Zasadniczo na placu boju pozostał Oasis, Versa, ale z oddzielnym kontrolerem oraz bezprzewodowy HS od DSC. Teraz będę musiał ogarnąć temat cenowo.
    Dlaczego stary JA-60 wyzionął ducha? Od momentu instalacji, a było to kilkanaście lat temu - nie był konserwowany. Połowy czujek nie ma, część zeżarta przez psa (uprzedzam pytanie: nie, nie doskoczył, żarł tylko czujki, które z jakichś powodów znajdowały się w jego zasięgu - nie pytajcie...), centrala nie wstaje - nie wiem dlaczego; mam zlecenie na monttaż nowego.

Przy okazji pytanie co do Oasisa: czy są dostępne PIRy z "antyzwierzem", czy tylko wymienna soczewka typu "kurtyna pozioma" oraz strefy - trzy, z czego dwie "podrzędne" oraz trzecia, zawierająca w sobie te dwie. Tak?
  • Helpful post

Level 24  
    juan cabrillo wrote:
    Bardzo dziękuję za dotychczasowe, jakże cenne wypowiedzi. Zasadniczo na placu boju pozostał Oasis, Versa, ale z oddzielnym kontrolerem oraz bezprzewodowy HS od DSC. Teraz będę musiał ogarnąć temat cenowo.
    Dlaczego stary JA-60 wyzionął ducha? Od momentu instalacji, a było to kilkanaście lat temu - nie był konserwowany. Połowy czujek nie ma, część zeżarta przez psa (uprzedzam pytanie: nie, nie doskoczył, żarł tylko czujki, które z jakichś powodów znajdowały się w jego zasięgu - nie pytajcie...), centrala nie wstaje - nie wiem dlaczego; mam zlecenie na monttaż nowego.

Przy okazji pytanie co do Oasisa: czy są dostępne PIRy z "antyzwierzem", czy tylko wymienna soczewka typu "kurtyna pozioma" oraz strefy - trzy, z czego dwie "podrzędne" oraz trzecia, zawierająca w sobie te dwie. Tak?

z tego co pamiętam na zwierzaki montowaliśmy kiedyś JA-86P. śmieszny ten montaż na 1,2m, te czujki też pasują do pomieszczenia jak.... ale działało wszystko.
  • Helpful post
    Level 20  
    juan cabrillo wrote:

Są czujki jak napisał kolega, montowane na 1,2m, są wymienne soczewki, natomiast pamiętaj że 20kg to nie waga w czujce a poziom od podłoża.
  • Helpful post
    Level 18  
    JS-7906 - soczewka, kurtyna pozioma, na siedmiu metrach odcina pół metra od podłoża.
    W zupełności wystarcza na małe psy, sprawdzone.
  • Level 12  
    Dzięki za wypowiedzi. Po "analizie ekonomicznej" wybór padł na Oasis Jablotrona. Ale z modułem Proximy, jako modułem powiadomień (oryginalny faktycznie... nietani). Co prawda bardziej uniwersalny byłby Satel, ale nie przewiduję rozbudowy, czy doposażania w innego rodzaju czujki.

............................................................................
    Ogłoszenie

Przeczytaj również:

Czy warto instalować systemy alarmowe bezprzewodowe Zbiór tematów. Dyskusja
    Podłączenie dowolnej czujki do dowolnej centrali alarmowej - poradnik

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
    Poradniki dot. systemów zabezpieczeń

Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum:
    Systemy zabezpieczeń

Zachęcamy również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
    Poradniki Ogólne