Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie wtyczki - płyta indukcyjna

Adijos1990 09 Gru 2016 23:02 5856 16
  • #1 09 Gru 2016 23:02
    Adijos1990
    Poziom 11  

Witam, nie wiem jak podłączyć wtyczkę do płyty indukcyjnej. Oto gniazdo:
    Tu mamy nieszczęsną wtyczkę:
    To są kable wychodzące od płyty indukcyjnej, nie wiem jak to wszystko połączyć, proszę o pomoc. Dziękuję, pozdrawiam:

0 16
  • #2 09 Gru 2016 23:47
    kubahpi
    Poziom 17  

Niech kolega weźmie próbnik napięcia i sprawdzi na których zaciskach gniazda występuje napięcie. W tych miejscach podłącza kolega przewody fazowe. Do zacisku na którym nie występuje napięcie (Nie mowa tu o zacisku środkowym), należy podłączyć przewód neutralny, a do zacisku środkowego, przewód ochronny.

0
  • #3 09 Gru 2016 23:52
    Adijos1990
    Poziom 11  

Kable sa jeszcze oryginalnie pospinane ze sobą ,ponieważ można ją podłączyć również na 230 V.
    Dokładnie wygląda to tak

0
  • #4 10 Gru 2016 00:01
    kubahpi
    Poziom 17  

W jaki sposób są one "pospinane", niech kolega rozwinie tą wypowiedź. Są one połączone elektrycznie, czy "spięte" paskami zaciskowymi?
    Dodano po 2 [minuty]:
    W takim razie jest to płyta jednofazowa, a schemat wyprowadzeń jest nie poprawny dla tego urządzenia. W tym przypadku przewód (przewody) fazowe należy podłączyć do jednego zacisku na, którym występuje napięcie, natomiast resztę przewodów jak w poście wyżej :).

1
  • #5 10 Gru 2016 00:02
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

Kolego Adijos1990, masz zrobić tak, jak przedmówca doradził, a przewody brązowy i czarny rozpiąć i podłączyć do wtyków odpowiadających fazowym w gnieździe.
    Przewody z-ż (nie rozpięte) do zacisku środkowego, przewody niebieskie (nie rozpięte) do zacisku odpowiadającego N w gnieździe.
    Na koniec podpisujesz gwarancję z poświadczeniem kwalifikacji zawodowych dla ewentualnej reklamacji.

0
  • #6 10 Gru 2016 00:05
    Adijos1990
    Poziom 11  

Z drugiej strony naklejki jest schemat do podlaczenia na 230V. Mam osobny bezpiecznik 230/400 na indukcje i specjalne gniazdko.

0
  • #7 10 Gru 2016 00:06
    kubahpi
    Poziom 17  

Zastanawia mnie czy jest to płyta jednofazowa czy dwufazowa, lecz w trakcie produkcji ktoś przez pomyłkę połączył przewody fazowe ;). Jest to niezmiernie ważne. Niech kolega znajdzie na urządzeniu naklejkę znamionową i odczyta z niej wartość napięcia zasilania urządzenia.

0
  • #8 10 Gru 2016 00:07
    retrofood
    Moderator

elpapiotr napisał:

Na koniec podpisujesz gwarancję z poświadczeniem kwalifikacji zawodowych dla ewentualnej reklamacji.

A jak se uszkodzisz kuchenkę z powodu popełnionego błędu w podłączeniu, to przyjdzie za naprawę zapłacić, bo gwarancja będzie nieważna.

0
  • #9 10 Gru 2016 00:10
    Adijos1990
    Poziom 11  

Zdjęcie z pudełka:

0
  • #10 10 Gru 2016 00:17
    kubahpi
    Poziom 17  

W tym przypadku, to urządzenia można zasilać w układzie jedno lub dwufazowym. Osobiście proponuję drugą wersję, gdyż ma kolega taką możliwość.

0
  • #11 10 Gru 2016 14:17
    Adijos1990
    Poziom 11  

W taki sposób własnie chciałem to podłączyć ale niestety niewiem jak .

1
  • #12 10 Gru 2016 14:35
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Adijos1990 napisał:

Wszystko zostało wcześniej napisane.
    Jeżeli są problemy, nie pozostaje nic innego, tylko poprosić elektryka.

0
  • #13 10 Gru 2016 14:41
    zbich70
    Specjalista elektryk

Adijos1990 napisał:

Skąd w ogóle pomysł na przyłączenie za pomocą wtyczki/gniazda ?
    Producent nie wyposażył przewodu przyłączeniowego we wtyczkę, tylko zostawił "luźne" końcówki. A to oznacza, że urządzenie przyłącza osoba kwalifikowana, a nie laik w swej radosnej twórczości montuje wtyczkę.
    Zapewne w instrukcji obsługi znajdzie kolega taki zapis.
    I nie tylko o gwarancję chodzi...

PS. Takie wtyczki i gniazda to gdzie kolega kupuje. Raczej nie w Polsce.

0
  • #15 10 Gru 2016 16:10
    Adijos1990
    Poziom 11  

Jestem w Holandii. Właśnie chyba po to istnieje forum żeby się dowiedzieć, a nie dzwonić po elektryka który to zrobi w 2 minuty i weźmie 50 euro.

0
  • #16 10 Gru 2016 16:18
    zbich70
    Specjalista elektryk

Adijos1990 napisał:
    Jestem w Holandii. Właśnie chyba po to istnieje forum żeby się dowiedzieć, a nie dzwonić po elektryka który to zrobi w 2 minuty i weźmie 50 euro.

Ale piszesz na forum polskim, prawda, elektroda.pl
    A w profilu nie podałeś lokalizacji. Więc skąd mamy wiedzieć czy piszesz z Holandii, Madakaskaru czy Wysp Owczych... ?

0
  • #17 10 Gru 2016 16:19
    retrofood
    Moderator

Adijos1990 napisał:

Forum służy do wymiany informacji i doświadczeń, a nie świadczenia bezpłatnych usług dyletantom. Na razie nic z siebie nie dałeś, a pyskujesz zdrowo.
    Dlatego temat zamykam.

0