Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Generator GZŁ-1 nie działa - generator nie załącza się, przepala bezpiecznik

kompresorrr 09 Dec 2016 23:55 813 4
    kompresorrr
    Level 12  
    Witam
    Zakupiłem niedawno rosyjski generator funkcyjny z olx, nie posiadam żadnych danych technicznych dot. tego generatora.
    Opisze teraz mój problem otóż generatora nie da się uruchomić, notorycznie przepala się bezpiecznik, tzn po podłączeniu na chwilę zapala się dioda po czym całe urządzenie wyłącza się i przepala się bezpiecznik. Na dole dodaje zdjęcia rozkręconego urządzenia.
    Płytka wydaje się być w porządku bez żadnych zwarć itp to samo przełączniki więc podejrzewam transformator, ale nie ma na nim żadnych oznaczeń więc nie jestem wstanie sprawdzić czy napięcia są tam poprawne.
    Czy ktoś z elektrodowiczów posiada może schemat tego urządzenia, lub ma pomysł w jaki sposób to naprawić. Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

P.S
    Nie jestem pewny czy to dobry dział dlatego jeżeli nie to proszę o przeniesienie.

P.S 2
    Poszukiwania w googlu nie przyniosły żadnych wyników.
  • Helpful post
    rb401
    Level 38  
    kompresorrr wrote:
    więc podejrzewam transformator

To akurat możesz sprawdzić odlutowując dwa z trzech przewodów od płytki (te zewnętrzne), uważając żeby gdzieś się nie zwarły i próbując na nowym bezpieczniku. Przy okazji możesz też zmierzyć napięcia (AC) na tych przewodach względem tego trzeciego.
    Jeśli bez tych połączeń bezpiecznik przeżyje, to do sprawdzenia omomierzem będzie mostek (ten brązowy), te duże elektrolity. Po za tym mogą być winne tranzystory mocy. Są one jakoś szeregowo połączone między zasilaniami.
    No i tak jak kolega wyżej napisał, mętne te zdjęcia strasznie.

Aaaa... GZŁ-1.
    Zobacz ten wątek:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2272476.html

Jest schemat!!!

To już dużo łatwiej.
    kompresorrr
    Level 12  
    Dzięki jutro z rana się tym zajmę i zobaczymy co z tego będzie, gdybym znał cyrylice to może bym to w googlach znalazł, bo co prawda można znaleźć w googlach alfabet rosyjski ale nie ma wszystkich znaków ( taki lekki offtop).
  • Helpful post
    rb401
    Level 38  
    kompresorrr wrote:
    Dzięki jutro z rana się tym zajmę i zobaczymy co z tego będzie

Bardzo ważne!
    Doczytałem dokumentację (zresztą na schemacie jest jak byk)

Ten generator ma zasilanie 42V a nie 230V!

Generator GZŁ-1 nie działa - generator nie załącza się, przepala bezpiecznik

Tak że nie podłączaj go już do sieci w tym stanie, bo zaszkodzisz. O ile już mu nie zaszkodziły Twoje próby.

Ten konkretny model to jest jakiś "szkolny" generator i widocznie dla bezpieczeństwa był przeznaczony do wpinania w specjalną pracownianą sieć z bezpiecznym napięciem.

Tak że, by go zasilić i sprawdzić, w tej chwili musisz mieć jakiś transformator, który daje około 42V (albo ma kilka uzwojeń wtórnych, które można połączyć szeregowo).

Niezależnie możesz rozważyć też zamianę tego transformatora co tam jest na jakiś normalny sieciowy 230V i zasilanie go po tej przeróbce prosto z sieci.
    Oczywiście kwestie odpowiedniej izolacji itp., by było bezpiecznie.

W dokumentacji są opisane napięcia stałe po mostku prostowniczym jako +13V ±1,5V i -13V ±1,5V. Czyli, szacunkowo licząc może pasować jakiś nieduży kilkuwatowy transformator z dwoma uzwojeniami wtórnymi gdzieś tak 2x10V, lub w tej okolicy. Myślę że się coś dobierze z gotowych typów, bez większego kłopotu.
    Tymczasowo do prób nawet wystarczyły by dwa zasilacze 12V np. zasilacze do LED, połączone odpowiednio do płytki. Ale docelowo mogły by dodawać jakiś zakłócenia, tym bardziej że układ wyjściowy idzie prosto z napięcia niestabilizowanego (z mostka). Tak że klasyczny zasilacz może będzie lepszy, czyli taki jak jest, tylko z wymienionym transformatorem.