Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik KT-890 popsuł się w funkcji pomiar prądu

10 Gru 2016 13:19 888 8
 • Poziom 10  
  Wczoraj używałem miernika KT-890 do pomiaru prądu ładowania akumulatorów w prostym obwodzie transformator 12 V , dioda , opornik 390 Om i akumulatory. Załączam schemat układu. Miernik pokazywał prąd ładowania średni ok 8 mA. Po ok godzinie ładowania nagle przyrząd przestał pokazywać prąd. Jak łączyłem inny miernik wskazówkowy to nadal pokazuje prąd . Potem sprawdzianem, ze w prostym układzie bateria 4,5 V i opór 390 OM miernik kt-890 nie pokazuje prądu, a inny miernik wskazówkowy pokazuje ten prąd. Przy czym miernik kt-890 sprawdziłem, że nadal pokazuje napięcie 4,7 V na baterii płaskiej i dobrze mierzy opór , temperaturę i pojemność. Tylko teraz nie ryzykowałem sprawdzenia poprawnego mierzenia napięcia zmiennego, żeby czasem nie puścić 230 V i nie przepalić. Miernik jest Jeszcze na gwarancji. Więc zamierzam go zanieść do sklepu w którym w wrześniu 2016 kupiłem.
  Myślę, ze to jest jakieś drobne uszkodzenia w zakresie amperomierza. Mam tylko wątpliwości, pomiar prądu robiłem kilkakrotnie w zakresie 20 mA stały, a prąd był sinusoidalny wyprostowany. Miernik ma jeszcze zakres pomiaru prądów zmiennych. Układ ładowania akumulatory był na uniwersalnej płytce stykowej , czasem druciki przestawały kontaktować. Może się coś na chwile zwarło, ale z napięcia 12 V skuteczne nie powinien być w takiej sytuacji za duży prąd. Miernik ma przecież bezpiecznik. Nie mogę nigdzie znaleźć schematu miernika KT-890.
 • Poziom 10  
  Nie sprawdziłem, bo trzeba by wtedy rozkręcić obudowę , i w punkcie serwisowym mogliby zarzucić,że grzebałem w przyrządzie. Zresztą jak mierzy inne parametry , to pewno woltomierz ma cały bezpiecznik.
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  rafalwit napisał:
  Zresztą jak mierzy inne parametry , to pewno woltomierz ma cały bezpiecznik.
  rafalwit napisał:
  w punkcie serwisowym mogliby zarzucić,że grzebałem w przyrządzie
  Pierwsze g... prawda, bezpiecznik jest w układzie amperomierza a drugie wymiana bezpiecznika jest możliwa po dostaniu się do baterii a wymiana tej nigdy nie budzi wątpliwości w serwisie, bo nie jest to grzebanie w przyrządzie a zwykła obsługa eksploatacyjna. Tu masz schemat, inny model ale większość sprzętu na tym poziomie opiera się na jednakowym schemacie. Miernik KT-890 popsuł się w funkcji pomiar prądu
 • Poziom 10  
  Dziękuję za schemat i uwagi. Sprawdziłem jeszcze ,że amperomierz w zakresie do 20 A prawidłowo pokazał prąd 0,1 A przy baterii płaskiej 4,7 V i oporze 430 OM. To ten przepalony bezpiecznik mógłby być powodem . To może i sprawdzę. Czyli układ mojego miernika jest podobny do podanego.
 • Poziom 10  
  Gdy połączyłem w szereg miernik i dobry amperomierz oraz opornik i źródło napięcia(bateryjkę) to miernik dobry pokazał 0. czyli w moim mierniku w obwodzie amperomierza jest przerwa.
  Po wyjęciu baterii nie znalazłem bezpiecznika wbrew temu co piszą w instrukcji.
  Odniosłem miernik do sklepu do naprawy gwarancyjnej.
 • Poziom 34  
  Na przyszłość, kiedy będziesz chciał zmierzyć prąd, zrób to najpierw na zakresie A a dopiero po upewnieniu, że prąd nie przekracza 200mA(max prąd dla zakresu mA) możesz przełączyć się na zakres mA. W ten sposób unikniesz biegania do serwisu, albo nauczysz się wymieniać uszkodzony bezpiecznik.
 • Poziom 10  
  Czekam na naprawę , jak będę miał informację to napiszę do było przyczyną.
 • Poziom 10  
  W serwisie w Częstochowie wymienili bezpiecznik , ale nic więcej nie naprawili.
  Zanosiłem potem do serwisu TV w Jaśle. Fachowiec stwierdził, ze padł jeden z układów scalonych od pomiaru prądu. Ale nie ma skąd zdobyć nowy układ.
  Inne pomiary działają.
  Pewno przy tej płytce stykowej , gdzie się psuł kontakt zrobiłem niechcący błąd i na chwilę puściłem mocniejszy prąd. Na przyszłość trzeba bardziej uważać przy używaniu innego miernika cyfrowego do pomiaru prądu.
  Stary miernik wskazówkowy C-20 jest bardziej odporny na chwilowe przekroczenia zakresu.
  W innych miernikach cyfrowych do pomiaru prądu przydałby się szeregowy bezpiecznik elektroniczny .