Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ostatni z electroNIXclock - jednolampowiec NIXIE 1x Z566 Z570 Z560 LC513 IN12

electroNIXclock 10 Gru 2016 13:52 11157 17
  • Ostatni z electroNIXclock - jednolampowiec NIXIE 1x Z566 Z570 Z560 LC513 IN12
    Mój Boże! Ile to trwało? Ponad dwa lata zajęło nam zbudowanie ostatniego (jak na razie) i najmniejszego członka rodziny zegarów nixie electroNIXclock.
    Była to istna droga przez mękę. Chyba wszystko co mogło pójść nie tak poszło nie tak. Od braku mobilizacji, poprzez problemy zdrowotne, a na technicznych skończywszy.
    Standardowo, wszystko zaczęło się od modelu 3D.
    Jeśli chodzi natomiast o elektronikę, to skorzystaliśmy z wymyślonej przez nas platformy, której cechą charakterystyczną jest wykorzystanie tylko jednego układu scalonego ATmega16, który zajmuje się zarówno wyświetlaniem cyfr, odliczaniem czasu, sterowaniem przetwornicy jak i obsługą funkcji dodatkowych.
    Łącznie powstały cztery prototypy PCB (to nasz rekord), z których każdy miał jakąś wadę :-).
    PCB 1: Pierwsza płytka zakładała wykorzystanie tylko jednej lampy (Z566M). Wykonaliśmy na niej „proof of concept”.
    Ostatni z electroNIXclock - jednolampowiec NIXIE 1x Z566 Z570 Z560 LC513 IN12 Ostatni z electroNIXclock - jednolampowiec NIXIE 1x Z566 Z570 Z560 LC513 IN12 Ostatni z electroNIXclock - jednolampowiec NIXIE 1x Z566 Z570 Z560 LC513 IN12 Ostatni z electroNIXclock - jednolampowiec NIXIE 1x Z566 Z570 Z560 LC513 IN12
    PCB 2: Wymyśliliśmy jak powiązać inne popularne lampki z zegarem (Z566, Z573, IN16, Z560, LC531), dołożyliśmy diodę LED podświetlającą lampę oraz możliwość wlutowania pionowego złącza microUSB (do lamp czołowych). Na tym prototypie powstała praktycznie finalna wersja softu.
    Ostatni z electroNIXclock - jednolampowiec NIXIE 1x Z566 Z570 Z560 LC513 IN12 Ostatni z electroNIXclock - jednolampowiec NIXIE 1x Z566 Z570 Z560 LC513 IN12
    PCB 3: wyselekcjonowany poprzednio tranzystor przetwornicy okazał się niewystarczający, więc zmieniliśmy footprint na DPAC. Płytki produkcyjne, z białą maską – już witaliśmy się z gąską, ALE: biała maska okazała się nietrafiona w tym przypadku. Z uwagi na upakowanie elementów, przez obudowę z przeźroczystej rury z plexi niewiele widać. Zrezygnowaliśmy z tego rozwiązania. Ponadto na projekt wdał się czeski błąd i przycisk SET został omyłkowo obrócony o 180 stopni :-). Widać nawet z ponad 500 projektami PCB w portfolio nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem.
    PCB 4: płytki produkcyjne, z masksą w kolorze czarnym. Z naszej strony wszystko ok, ale wykonawca zapomniał o frezowanych otworach pod złącze microUSB – reklamacja.
    PCB 5: w końcu wszystko gra! Dopiero za piątym(!) razem wszystko zagrało – ani my, ani wykonawca PCB nie zrobił błędu.
    Zegar wyświetla czas na jednej lampie. Cyfra, która jest w danym momencie wyświetlana jest identyfikowana na jednej z czterech neonówek (dziesiątki godzin, jedności godzin, dziesiątki minut, jedności minut).
    Ostatni z electroNIXclock - jednolampowiec NIXIE 1x Z566 Z570 Z560 LC513 IN12 Ostatni z electroNIXclock - jednolampowiec NIXIE 1x Z566 Z570 Z560 LC513 IN12
    Czas wyświetlania cyfry oraz interwał pokazywania czasu jest konfigurowalny według indywidualnych preferencji z poziomu menu.
    Dodatkowo można ustawić tryb wyświetlania:
    - z wygaszeniem lamp między cyframi,
    - bez wygaszenia
    - z efektem przejścia „cross fade” pomiędzy cyframi
    - z płynnym zanikaniem cyfry
    Pozostałe nastawy są podobne do naszych poprzednich zegarów (jasność na noc, jasność na dzień, itp.).

Obudowa również nawiązuje do naszych pozostałych zegarów. Zbudowana z dwóch deseczek frezowanych na CNC. Pomiędzy nimi umieszczony jest cylinder z rury aluminiowej lub mosiężnej, który po wypolerowaniu robi piorunujący efekt. Jak wspomniałem wyżej zrezygnowaliśmy z wersji przeźroczystej, gdyż wnętrzności zegara nie wyglądają zbyt okazale. Wszystko przez gęstość upakowania elementów.
    Obudowa ma finezyjne podcięcia, aby pomieścić wszystko oraz wycięcie na wtyczkę zasilacza microUSB.
    Zasilanie rozwiązane jest dokładnie tak samo jak w naszym innym maluszku 4xZ573, czyli wprost z ładowarki microUSB.
    Później dodam video, pokazujące pracę zegara i różne tryby wyświetlania.
    Jak zwykle w załączniku odnajdziecie schemat, wsad do procka, i wzory PCB na prasowanki dla zdeterminowanych.

Nie zapomnijcie obejrzeć naszych pozostałych konstrukcji. Może to być doskonały prezent na Święta!

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    electroNIXclock
    Poziom 11  
    www.electronixclock.pl - Oryginalne zegary na bazie lamp Nixie
    www.facebook.com/electronixclock
    Specjalizuje się w: zegary nixie
    electroNIXclock napisał 70 postów o ocenie 241, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Głowno. Jest z nami od 2013 roku.
  • TermopastyTermopasty
    SatServ
    Poziom 15  
    Gratuluje cierpliwości i precyzji. Tutaj nie ma się do czego doczepić :) Z tego co piszesz, to robiliście to w jakimś zespole. Ilu ludzi?? Ile czasu upłynęło od pomysłu do wykonania??
    sysio10
    Poziom 15  
    będzie gdzieś dostępny w zakupie?
  • TermopastyTermopasty
    elbob
    Poziom 32  
    Gratuluję pomysłowości i zapału oraz patentu na obudowy zegarów, prezentują się znakomicie. Sam posiadam już dwa Wasze zegary, trzeci w trakcie montażu. Ten z pewnością będzie kolejny do kolekcji.

sysio10 napisał:
    będzie gdzieś dostępny w zakupie?

Zaglądaj tutaj - http://www.electronixclock.pl/aktualnosci/
    bestler
    Admin DIY, Automatyka
    Gratuluję pasji oraz wytrwałości!
    Taki luźny pomysł dotyczący wszystkich modeli - sprawdziłby się moduł BT + aplikacja na telefon? Ustawianie godziny, być może daty, ustawianie alarmów, zmiany funkcji czujnika światła, wygaszania, może czujnik temperatury i termometr itp.
    tokrzych
    Poziom 15  
    Przyciski zwierasz do masy czy zatem rezystory R7,R8 i R9 nie powinny być dołączone do +5V a nie do masy ?
    electroNIXclock
    Poziom 11  
    Dzięki wszystkim za dobre słowo!

SatServ napisał:
    Z tego co piszesz, to robiliście to w jakimś zespole. Ilu ludzi?? Ile czasu upłynęło od pomysłu do wykonania??

Od zegarów Nixie jest nas dwóch :-). Gdyby podliczyć czas to myślę, że łącznie około 2 miesięcy pracy ciągłej nam zajęła ta konstrukcja. Niestety w tym przypadku praca była bardzo rwana i rozciągnięta na prawnie dwa lata :-(.

bestler napisał:
    Taki luźny pomysł dotyczący wszystkich modeli - sprawdziłby się moduł BT + aplikacja na telefon? Ustawianie godziny, być może daty, ustawianie alarmów, zmiany funkcji czujnika światła, wygaszania, może czujnik temperatury i termometr itp.

Dzięki za ideę. Tego typu pomysły często są nam podsyłane. Natomiast według nas w zegarach nixie tego typu udziwniacze są zbędne. Zegar obroni się sam swoim niepowtarzalnym wyglądem.

tokrzych napisał:
    Przyciski zwierasz do masy czy zatem rezystory R7,R8 i R9 nie powinny być dołączone do +5V a nie do masy ?

Pull downy są konieczne przy softwarowej emulacji naciśnięcia przycisków. Bez nich ta funkcja nie działała stabilnie.
    Mad Bekon
    Poziom 23  
    electroNIXclock napisał:

Pull downy są konieczne przy softwarowej emulacji naciśnięcia przycisków. Bez nich ta funkcja nie działała stabilnie.

Przyznam szczerze jestem zaintrygowany o co chodzi z tą emulacją softwarową. Możesz rozwinąć działanie tej funkcji?
    Bo jedyne co sobie wyobrażam to
    Code:
    PORTB &= ~(0b00000xxx); 
    ale nie nazwałbym tego emulacją softwarową.
    folkien
    Poziom 11  
    A mają wasze zegary DCF? Dla mnie to kluczowa informacja przy zakupie zegara.
    Simon79
    Poziom 18  
    Mam LC513, więc chętnie wykonam taki zegarek, jeśli będzie udostępniony plik hex.
    DCF jest co raz bardziej zakłócony i nie wszędzie można złapać sygnał, chyba, że przy niemieckiej granicy. :-? wystarczyłby zegar RTC.
    lombard1
    Poziom 12  
    Simon79 napisał:

DCF jest co raz bardziej zakłócony i nie wszędzie można złapać sygnał, chyba, że przy niemieckiej granicy. :-? wystarczyłby zegar RTC.

A to niespodzianka, mnie DCF na małej antence ferrytowej odbiera na Górnym Śląsku. Nie muszę jechać pod niemiecką granice.
    W Małopolsce sygnał DCF też jest prawidłowo odbierany.
    Natomiast odbiornik DCF umieszczony w bardzo bliskiej odległości
    od przetwornicy w zegarze z lampami nixie, nie będzie dobrym rozwiązaniem.
    leon007
    Poziom 13  
    Mad Bekon napisał:
    Przyznam szczerze jestem zaintrygowany o co chodzi z tą emulacją softwarową. Możesz rozwinąć działanie tej funkcji?

Podczas implementacji pilota doszliśmy do wniosku, że przebudowa programu będzie najprostsza jeśli będziemy emulowali naciśnięcie poszczególnych przycisków (SET, PLUS, MINUS) z poziomu software.
    Code:
             if ((received_byte&0xf1)==0xa1)

{
                if (received_byte&0x02){
                   cbi(PORTB,set);
                }
                else{
                   sbi(PORTB,set);
                }
                   if (received_byte&0x04){
                   cbi(PORTB,plus);
                }
                else{
                   sbi(PORTB,plus);
                }
                if (received_byte&0x08){
                   cbi(PORTB,minus);
                }         
                else{
                   sbi(PORTB,minus);
                }
             }

Hardwarowo, okazało się, że funkcja jest niestabilna bez wspomnianych wyżej rezystorów pull-down. De facto w tym zegarze nie ma możliwości sterowania przez pilota - rezystory zostawiliśmy w zasadzie przypadkowo :-).

folkien napisał:
    A mają wasze zegary DCF? Dla mnie to kluczowa informacja przy zakupie zegara.

Nie, nie mają DCF. Wielokrotnie już na tym forum uzasadnialiśmy jego brak. Zasadniczo po wprowadzeniu w menu serwisowym możliwości korekty "chodu" zegarka, czas jest odliczany zadziwiająco dokładnie :-).
    MastrPlastr
    Poziom 10  
    Gdzie można dostać takie piny/podstawki pod lampy nixie do wlutowania na pcb?
    electroNIXclock
    Poziom 11  
    MastrPlastr napisał:
    Gdzie można dostać takie piny/podstawki pod lampy nixie do wlutowania na pcb?

Odpowiem obrazkowo :-);
    Ostatni z electroNIXclock - jednolampowiec NIXIE 1x Z566 Z570 Z560 LC513 IN12 Ostatni z electroNIXclock - jednolampowiec NIXIE 1x Z566 Z570 Z560 LC513 IN12 Ostatni z electroNIXclock - jednolampowiec NIXIE 1x Z566 Z570 Z560 LC513 IN12
    MastrPlastr
    Poziom 10  
    electroNIXclock napisał:

Odpowiem obrazkowo :-);
    Ostatni z electroNIXclock - jednolampowiec NIXIE 1x Z566 Z570 Z560 LC513 IN12 Ostatni z electroNIXclock - jednolampowiec NIXIE 1x Z566 Z570 Z560 LC513 IN12 Ostatni z electroNIXclock - jednolampowiec NIXIE 1x Z566 Z570 Z560 LC513 IN12

Dziękuje za odpowiedź, a mógłbyś polecić coś konkretnego i sprawdzonego? Bo kupując ostatnio na allegro gniazdo DB25 żeńskie proste na kabel, jednak nie trafiłem, nie tego się spodziewałem...

Freddy
    Poziom 43  
    Poszukaj stare wiekowe kable, albo karty komputerowe.
    Na elektrozłomie jest tego pewnie pełno :).
    MastrPlastr
    Poziom 10  
    Freddy napisał:
    Poszukaj stare wiekowe kable, albo karty komputerowe.
    Na elektrozłomie jest tego pewnie pełno :).

Chciałbym raczej coś sprawdzonego ze sklepu, problem z elementami z rynku wtórnego jest taki że jestem ograniczony od ilości która często jest przypadkowa, trzeba za tym latać a skutek może być podobny jak na zdjęciu które wstawiłem wyżej, pomijam już fakt że wszystkie złącza przy kablach są posmarkane cyną, to oznacza zabawę w dopasowywanie do otworków na pcb, albo zabawa z lutownicą i czyszczenie.
    MastrPlastr
    Poziom 10  
    Jednak udało mi się znaleźć odpowiednie złącza, są znacznie droższe niż te najtańsze z postu wyżej, ale przynajmniej takie jak trzeba, gdyby ktoś był z takiej sytuacji jak ja to polecam poszukać pod hasłem "złącze 871025 Unitra Eltra DB25 D-Sub 25 pin złocone"