Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obwód szeregowy i równoległy w jednym.

WhiteCoper 10 Gru 2016 15:12 1287 8
  • #1 10 Gru 2016 15:12
    WhiteCoper
    Poziom 2  

Witam,
    muszę zbudować obwód, który kiedy będę potrzebował będzie miał podpięcie szeregowe, a w innym przypadku poprostu np. użyję przełącznika i będzie wtedy podpięcie równoległe. Zamieszczam w załączniku schemat, który polecił mi mój znajomy, ale nie wiem czy to jest dokładnie to o co mi chodzi. Za wszystkie odpowiedzi dziękuję, a jeśli był podobno wątek to proszę o link :)

0 8
  • #2 11 Gru 2016 10:35
    anders11
    Poziom 28  

Co to za obwód , żyrandol?
    W tym schemacie nie ma połączeń szeregowych są tylko równolegle połaczone L1,L2,L3
    oraz w drugiej gałęzi L4,L5
    W zależności od położenia przełącznika zaświeci gałąż 1 lub 2

Opisz szerzej problem Cię nurtujący bo za dużo zgadywania

0
  • #3 11 Gru 2016 10:49
    SewoS
    Poziom 1  

Są to dwa obwody równoległe przy czym L5 jest podłączony niezależnie od położenia przełącznika. Po pierwsze przełącznik powinien być wcześniej. W szereg chciałbyś 2 czy 3?
    Obwód szeregowy i równoległy w jednym.

0
  • #4 11 Gru 2016 10:55
    verus
    Poziom 14  

Obydwa połączenia są równoległe

0
  • #6 11 Gru 2016 12:39
    WhiteCoper
    Poziom 2  

anders11 napisał:
    Co to za obwód , żyrandol?
    W tym schemacie nie ma połączeń szeregowych są tylko równolegle połaczone L1,L2,L3
    oraz w drugiej gałęzi L4,L5
    W zależności od położenia przełącznika zaświeci gałąż 1 lub 2

Opisz szerzej problem Cię nurtujący bo za dużo zgadywania

Mam zbudować na lekcję taki obwód, w którym będzie możliwość zmiany z podpięcia szeregowego na równoległa i na odwrót. Raczej użyję baterii 4,5V lub 9V. Nie wiem czy jakoś pomogłem :/

SewoS napisał:
    Są to dwa obwody równoległe przy czym L5 jest podłączony niezależnie od położenia przełącznika. Po pierwsze przełącznik powinien być wcześniej. W szereg chciałbyś 2 czy 3?

Raczej chciałbym żeby w szeregu były dwie lampki, które są niżej.

0
  • #7 11 Gru 2016 13:15
    anders11
    Poziom 28  

Na jednym zasilaniu o tym samym napięciu się nie da
    Połączenie szeregowe potrzebuje tyle razy więcej od równoległego, napięcia zasilania,
    ile odbiorników jest w szeregu
    Wyjściem byłoby zrobić różne obwody ,przykładowo na LED-ach ,przełączane przełącznikiem
    Pierwszy z obwodów- szeregowo zawierałby trzy diody
    W drugim ,diody połączone byłyby równolegle , przy czym każda z diod posiadałaby
    rezystor ograniczający prąd o wartości 470ohm
    Zasilanie 9V bateria

0
  • #8 11 Gru 2016 13:18
    WhiteCoper
    Poziom 2  

anders11 napisał:
    Na jednym zasilaniu o tym samym napięciu się nie da
    Połączenie szeregowe potrzebuje tyle razy więcej od równoległego, napięcia zasilania,
    ile odbiorników jest w szeregu
    Wyjściem byłoby zrobić różne obwody ,przykładowo na LED-ach ,przełączane przełącznikiem
    Pierwszy z obwodów- szeregowo zawierałby trzy diody
    W drugim ,diody połączone byłyby równolegle , przy czym każda z diod posiadałaby
    rezystor ograniczający prąd o wartości 470ohm
    Zasilanie 9V bateria

Dokładnie o coś takiego mi chodzi, tylko potrzebuję schematu i czy któryś z tych w temacie jest odpowiedni? Jeśli nie to mógłbyś mi go narysować lub dać link do podobnego?

0
  Szukaj w 5mln produktów