Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Router do sieci domowej z usb

zgora83 10 Gru 2016 22:01 849 5
  • #1 10 Gru 2016 22:01
    zgora83
    Poziom 2  

Witam

Mam internet w domu podłączony za pomocą:
    z zewnątrz anteny Wi-Fi -->
    po kablu do routera EdiMax ADSL2+ a z niego -->
    --> komputer z drukarką i telewizor LG
    --> równolegle do kolejnego routera WiFi TP-Link
    --> po kablu drugi komputer
    --> po WiFi trzeci komputer
    --> po WiFi telewizory LG x2, Samsung, Philips
    --> po WiFi 4-8 smartfonów Samsung i 2 tablety Lenovo?
    --> po WiFi x3 dekodery nc+

Wiadomo, że nie wszystko działa na raz a przynajmniej nie ściąga jednocześnie ale jest podłączone i włączone.

Do tego mam 2 dyski Seagate 2TB zasilane niezależnie i chciałem je wszystkim udostępnić.
    (wystarczy jeden dysk ale jakby się dało to drugi kopia zapasowa - macierz?)
    Obecnie sieć mi nie zawsze działa - za dużo urządzeń?
    A chciałbym te dyski jeszcze udostępnić a nie mam rotera USB.
    Co trzeba by kupić żeby zmieścić się do 400-500zł.
    Myślałem nad AVM FRITZ!Box 3272.
    Super szybki internet mi nie potrzebny, żeby youtube na min. 2 kompach chodził, i tak mam łącze tylko na 8Mbit/s, najbardziej zależy mi na podłączeniu dysku i żeby nie przerywało połączenia jak jest obecnie.
    Dodano po 57 [minuty]:
    Dodam jeszcze, że mieszkam w domu i nie ma dużych szumów od sąsiadów ale obecnie ciężko jest o zasięg w całym domu. Przydałby się router z dobrą anteną.
    Dlatego antena odbioru WiFi jest na górze (2 piętro) i potem od routera idzie na dół (1 piętro) do routera WiFi - dzięki temu sygnał idzie ze środka na parter i do góry.
    Obecnie kabel od anteny WiFi idzie po kablu do routera EdiMax i wchodzi w jedno z 4 wejść (nie ADSL i WLAN). Nie wiem czy będzie pasował do WLAN. Pozostałe trzy wyjścia idą do komputera, telewizora i routera TP-Link.

0 5
  • #2 11 Gru 2016 21:40
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Ja bym polecał FritzBoxa 3490 - ma WAN, ADSL/VDSL, ma 4 porty LAN (a 3 kiedy podłączymy do LAN1 modem kablowy - LAN1 jest wtedy WAN-em).

Co do USB w routerze - nie spodziewaj się wydajności na poziomie komputera z tego portu - zazwyczaj jest 1/3 tego co w komputerze.

Jakie to dyski Seagate? - mają tylko USB, czy może jednak mają też port RJ45?

0
  • #3 17 Gru 2016 21:46
    zgora83
    Poziom 2  

Dyski nie mają żadnego innego wyjścia jak tylko USB.
    Ale dyski to nie problem jeśli będzie dużo lepiej mogę wymienić na takie z portem RJ45.

Wskazany FritzBoxa 3490 jest ponad 2 razy droższy od FRITZ!Box 3272.
    Czy faktycznie różnica jest taka duża? Czy na tym tańszym będzie możliwość oglądania 2-3 filmów z youtube lub dysku na raz na różnych kompach i czy nie będzie przerywało jeśli będzie więcej urządzeń?

Mówisz, że wydajność USB będzie 1/3 mniejsza niż przez komputer ale czy ta prędkość będzie wystarczająca żeby oglądać dwa filmy na dwóch różnych telewizorach w tym samym czasie bez problemów?

Czy podłączenie go na końcu sieci (za routerem EdiMax) będzie mocno spowalniało sieć czy powinien być na początku sieci? Wolałbym żeby był dalej/niżej żeby WiFi szło ze środka domu a nie z góry.

0
  • #4 17 Gru 2016 22:43
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

zgora83 napisał:
    Ale dyski to nie problem jeśli będzie dużo lepiej mogę wymienić na takie z portem RJ45.

Po RJ45 ich wydajność może sięgać nawet 70 MB - na USB tego nie uzyskasz, zwłaszcza, że obsługa transferu zajmuje się wtedy procesor routera.
    zgora83 napisał:
    Wskazany FritzBoxa 3490 jest ponad 2 razy droższy od FRITZ!Box 3272.

No coś tą niższą cenę powoduje - radio tylko 2,4 GHz, 2 porty LAN gigowe (z czego jeden pójdzie u Ciebie na WAN - więc masz 1 port LAN gigabitowy do dyspozycji, potrzebny będzie switch) i 2 porty LAN fast, porty USB to tylko 2.0 (baaardzo wolny transfer).
    zgora83 napisał:
    Super szybki internet mi nie potrzebny,

Tak, tylko, że cały ruch sieciowy i tak przez router musi przejść - więc moc jego procesora, ilość pamięci, szybkość portów LAN w tym wypadku ma kolosalne znaczenie.
    No i teraz policzmy - tańszy FritzBox 299 zł, dobry switch na 8 portów LAN (na 5 się nie opłaca kupić, zbyt drogi jak na tą ilość portów) i mamy już 500 zł - chcesz stówę oszczędności?
    Za 600 zł masz router dwuzakresowy, 1300 Mb po wifi, wszystkie porty LAN gigabitowe, 2 USB 3.0!
    zgora83 napisał:
    Czy na tym tańszym będzie możliwość oglądania 2-3 filmów z youtube lub dysku na raz na różnych kompach i czy nie będzie przerywało jeśli będzie więcej urządzeń?

Oczywiście, że będzie przerywać - po co producent miałby produkować tylko droższy sprzęt (cenowo), skoro specyfikację będzie miał taką samą jak sprzęt za 100 zł - kto kupi ten droższy, tylko dlatego, że jest droższy? - każde 20 zł więcej w routerach coś powoduje, z czegoś wynika wyższa cena.
    zgora83 napisał:
    Mówisz, że wydajność USB będzie 1/3 mniejsza niż przez komputer ale czy ta prędkość będzie wystarczająca żeby oglądać dwa filmy na dwóch różnych telewizorach w tym samym czasie bez problemów?

Mb - magabity.
    MB - megabajty
    USB 2.0 w komputerze - to teoretycznie 450 Mb, co nam teoretycznie daje 56 MB transferu - w routerze, jak będzie 15-20 Mb to będzie cud: 2, 3 komputery, tv i transfer zdycha i wszystko się tnie.
    USB 3.0 w komputerze - tu transfer teoretyczny w Gb, teoretyczny w MB też całkiem spory, tylko, że nie w routerze - jak tu będzie 50-70 Mb to też będzie dobrze: 2, 3 komputery, tv i może nie być tragedii.
    Co do potencjalnych problemów - zadzwoń do lekarza, i zapytaj się go na co chorujesz ; ) - tak wygląda zadawanie takich pytań na odległość - nikt Ci zdalnie na 100% nie odpowie: tak/nie.
    Nie ma innego wyjścia, musisz kupić i sam sprawdzić.
    zgora83 napisał:
    Czy podłączenie go na końcu sieci (za routerem EdiMax) będzie mocno spowalniało sieć czy powinien być na początku sieci?

Skoro FritzBox wydajniejszy, to on winien być na początku sieci, następnie jakiś switch, do tego AP i wywalić tego starego dziadzia EdiMaxa.

Możesz poszukać też Asusa RT-AC56/66/68 - w cenie zbliżonej (może trochę większej) i podobnych parametrach tylko z antenami zewnętrznymi (względem mojej propozycji FritzBoxa 3490).

0
  • #5 18 Gru 2016 11:10
    hermes-80
    Poziom 43  

Przy obecnej przepustowości łącza internetowego (8Mb/s) na pewno filmy na 2 kompach w hd nie pójdą i tego nie przeskoczysz. Co do udostępniana materiałów z HDD - lepiej chyba w twoim przypadku jest zakupić NAS (2, 1 zatokowy) - zawsze NAS-y mają większa wydajność od routerów. Co do twoich problemów z siecią - to należy przedstawić schemat sieci bo tak to możesz sobie poprawić jedynie makijaż ;)

0
  • #6 19 Lis 2017 11:07
    zgora83
    Poziom 2  

Ostatecznie kupiłem FRITZ!Box 4040 - router bezprzewodowy WiFi USB LTE i działa bez zarzutu. Wprawdzie trochę kosztował ale zasięg jest bardzo dobry (sięga na cały dom dwu-piętrowy). USB 3.0 udostępnia i jest prosty w konfiguracji. Bez problemu radzi sobie z wieloma urządzeniami - w szczytowym momencie kilkanaście. Bez problemu odtwarza filmy z dysku na dwóch telewizorach na raz. Jedyny minus to dysk pracujący 24h. Jest opcja wyłączenia ale na ten dysk nie działa a mam seagate 2TB z osobnym zasilaniem z gniazdka. Żeby nie buczał mi cały czas w pokoju to na noc odłączam kabel usb. Dzięki za pomoc.

0