Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzbudzenie prądnicy - Regulator prądu wzbudzenia

herbaman 10 Dec 2016 21:27 2901 4
e-mierniki
 • #1
  herbaman
  Level 13  
  Witam bardzo serdecznie.
  Mam w firmie dwa bardzo stare agregaty prądotwórcze a w pełni sprawne i serwisowane na bieżąco. Obie prądnice są jednakowe szczotkowe samowzbudne. Po dłuższym przestoju trzeba podać napięcie z akumulatora przyciskiem i wtedy się wzbudza. Prądnice mają moc 38 kw. Problem polega na tym że przy załączaniu obciążeń indukcyjnych np. silnika następuje chwilowy spadek obrotów przez co napięcia na wyjściu i urządzenia elektroniczne np. falownik zasilany w tym samym momencie lubi się wyłączyć lub halogen ze statecznikiem również. Czytałem troszkę o układach avr ale Noe wiem czy to by się nadawało i jak je.podłączyć. Wiem że w tych prądnicach jest jakaś magneśnica i komutator do wzbudzenia że szczotkami prądowymi. Nie wiem jaki jest prąd wzbudzenia i napięcia i chyba nie ma tego na tablicy znamionowej. Pozdrawiam serdecznie.
 • e-mierniki
 • #2
  jaszczur1111
  Level 33  
  Jak podłączasz duży silnik, to wiadomo, że przy starcie będzie bardzo obciążać. Potrzebny być może start gwiazda/trójkąt.

  Fabryczne układy są zbyt prymitywne, żeby nadążyć za zmianami obciążenia. Tutaj skoro spadają obroty, to oznacza, że przeciążasz chwilowo agregat i samemu silnikowi brakuje mocy.

  Ja kiedyś przerobiłem PAB-a, bo coś nie grało z tym wzbudzaniem. Dałem identyczny regulator napięcia jak do alternatora, dałem na wyjściu 2N3055 i kawał radiatora. Niestety wymaga to akumulatora i ładowania tegoż.

  A swoją drogą, może gdybyś zadbał o kompensację mocy to by było ok? Trzeba z każdą przypinaną indukcyjnością dopiąć odpowiedni kondensator. Pomocny jest miernik poboru mocy wkładany do gniazdka. Ma on pomiar cos φ. Trzeba zrobić tak by był w okolicach 1.
 • e-mierniki
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  herbaman
  Level 13  
  Halogen w sensie taki ze jest zarowka ale zasilana bezpośrednio z sieci czyli zarnik tylko taka lampa która się długo rozpala i tam jesy coś w rodzaju statecznika. Stwierdzenia halogen użyłem tak jak na trampki mówi się adidasy.

  Obwód wzbudzrnia jest połączony przez szczotki na wirniku. Używając pojęcia komutator miałem na myśli właśnie yen pierścień, który wygląda jak komutator.
 • #5
  User removed account
  User removed account