Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

napęd bramy domowej roboty-sterowanie

11 Gru 2016 09:53 1530 11
  • Poziom 9  
    Witam szanowne grono konstruktorów i nie tylko.Po przeczytaniu tematu postanowiłem zbudować na wzór Waszych projektów siłowniki do bramy garażowej.Wykorzystałem do tego dwa silniczki przednich szyb(od Forda),lewarek fiatowski wysuw z drążka kolumny kierowniczej.Siłowniki mam ukończone brakuje tylko obudowy na silniczki.Problem sprawia mi jednak sterowanie.Zakupiłem do tego radiolinię dwukanałową 12v i praktycznie było by ok, po dołożeniu tylko krańcówek wszystko śmiga-tyle tylko że wolno.Chciałbym zrobić zasilanie siłowników na 24v,ale jako elektronik jak z koziej d... trąba nie poradzę sobie z tym.Wie że jest dużo tego tematu na forum,ale ja nie bardzo spotkałem sposobu podłączenia tej radiolinii z dodatkowym transformatorem 24v zasilającym siłownik.Układ może być z wykorzystaniem jednego siłownika.Zatem proszę Was o jakiś schemat jak to połączyć.Obecnie mam to tak podłączone
    napęd bramy domowej roboty-sterowanie
  • Poziom 12  
    Przypuszczam, że te silniki mają napięcie nominalne 12V dlatego niezbyt dobrym pomysłem będzie zasilanie ich napięciem dwukrotnie wyższym.
  • Poziom 9  
    Można je zasilić napięciem wyższym np.24v ponieważ bęedą działać przez kilkanaście sekund.Srawdziłem je pod napięciem 24v i działają bez problemu.
  • Poziom 12  
    To, że popracują na 24V to nie wątpię, ale raczej nie wpłynie to korzystnie na ich żywotność...
    Wyjścia tej Twojej radiolinii są na 99% odseparowane galwanicznie od całego układu, bo są to po prostu wyjścia przekaźnikowe. Nie ma zatem problemu byś bez żadnych przeróbek podłączył to pod 24V, pamiętaj tylko by sama radiolinia była zasilana swoim napięciem nominalnym (czyli u Ciebie bodajże te 12V).
  • Poziom 9  
    Nie bardzo rozumiem gdzie mam się podpiąć z tym zasilaniem 24v.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jak zasilasz samą elektronikę radiolinii? Pewnie wszystko z jednego zasilacza 12V, więc musisz wymienić zasilacz na 24V, przekaźniki zostawiasz jak masz, a do zasilania radiolinii dokładasz stabilizator z radiatorem. Np, lm7812. Jak go podłączyć, znajdziesz bez problemu.
    Nie podałeś modelu radiolinii, nie wiemy z jakimi napięciami może działać.
  • Poziom 9  
    napęd bramy domowej roboty-sterowanieJes to dokładnie ta radiolinia zasilana tylko 12v.Jak już wspomniałem wcześniej jestem anty elektronikiem.Może jakiś łopatologiczny schemat.
    Kolego, zatem to zostaw, obawiam się, że te przekaźniki to szybko skończą swój żywot z racji zbyt dużego obciążenia. Natomiast stabilizator ma tylko trzy nóżki, wejście, wyjście zasilania i masę. Skoro Ciebie przerasta możliwość podłączenia tego... A schematu, jak podłączyć ten stabilizator jest w sieci bez liku.

Dodano po 3 [minuty]:

Instrukcja do radiolinii jest? Nie napisali z jakimi napięciami pracuje? Co mi po zdjęciu, jeśli taki opis 12 -24V stosują do radiolinii w dwóch wersjach i do radiolinii obsługujących oba zakresy napięć. Nie podasz modelu, nie ma pomocy.
  • Poziom 9  
    RADIOLINIA zdalne sterowanie+buzer+ gratis 12V/24V -proszę tak wpisać w allegro i wszystko wiadomo,ja zaznaczyłem opcje na 12v
    No to masz na 12V jedynie. Musisz dać stabilizator do zasilenia radiolinii.
  • Poziom 39  
    Jatsekku2 napisał:
    To, że popracują na 24V to nie wątpię, ale raczej nie wpłynie to korzystnie na ich żywotność...

Silniki szczotkowe prądu stałego pracują w bardzo szerokim zakresie napięć, a zasilanie 2x większym napięciem jest powszechnie stosowane w tego typu konstrukcjach. Co do trwałości to jak zauważono czas pracy takiego silnika to 20-30 sekund i nie ma to zadnego znaczenia dla trwałości. Znacznie bardziej bedzie przeciążony taki silnik na 12V pracujący kilka godzin niz na 24 przez 30 sekund. W fabrycznych rozwiązaniach stosuje się w obudowach silnika np. wył. termiczne,ale rzadko w napędach na 24V.

Dodano po 5 [minuty]:

Pawel wawa napisał:
    Kolego, zatem to zostaw, obawiam się, że te przekaźniki to szybko skończą swój żywot z racji zbyt dużego obciążenia.

Może nie będzie tak źle, fabryczne siłowniki na 24V maja moce 50-100W więc prądy będą poniżej 10A nawet przy silniku na 12V. A w praktyce pewnie znacznie mniej ze względu na przypadkowy dobór i skok śruby siłownika ( skoro autor pisze, że działa wolno, to znaczy, że nie jest przeciążony)
    Inna sprawą jest jakość tych przekaźników, brak zabezpieczeń przed przepięciami i możliwość sklejenia styków.
  • Poziom 9  
    Witam, jutro będę miał w/w stabilizator więc zobaczę czy jest jakaś różnica.Sposób podłączenia ogarnąłem.Co do jakości i wytrzymałości przekaźników myślę nad zrobieniem układu który przedstawił na forum kolega Cici(post 38 Re: Napęd bramy skrzydłowej domowej roboty za 30zł/skrzydło).Jednak najbardziej zależało by mi na takim sterowaniu żeby wykorzystać dwa zasilacze, jeden mały, stabilizowany, stale włączony 12 V, 1 A, czuwający, tylko do sterowania, a drugi 24 V, 15 A załączany przekaźnikiem tylko na czas pracy któregoś kanału.Tylko jak to rozrysować.Może ktoś pomoże?