Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy na chwilę aktualną warto pchać się w 4K?

Sztywcik 11 Gru 2016 10:56 738 10
  • #1 11 Gru 2016 10:56
    Sztywcik
    Poziom 10  

Witajcie.
    Pisałem ostatnio o kupnie telewizora do około 4 tys zł w 4k.
    Zastanawiam się teraz czy jest sens pchać się w te 4k. Może lepiej w tej cenie kupić jakiś lepszy TV full HD? Przecież tak naprawdę to nigdzie w Polsce nie ma kanału telewizyjnego, który nadają w 4k, a oglądanie specjalnie nagranych na Youtubie filmików mija się z celem, bo to takie na siłę.
    Telewizor aktualnie mam 32 cale kineskopowy. Ten nowy miałby posłużyć na kilka dobrych lat. Czytałem trochę, że są jakieś plany puszczania kanałów 4k, ale kiedy to będzie nie wiadomo.
    Jakie macie zdanie na ten temat?

• #3 11 Gru 2016 15:53
    Sztywcik
    Poziom 10  

Oglądałem dzisiaj kilka telewizorów, na których leciały zwykłe kanały z telewizji naziemnej. Szczerze mówiąc mam mieszane uczucia. Na niektórych telewizorach ta zwykła telewizja wyglądała całkiem nieźle, na niektórych widać było takie jakby artefakty. Coś na zasadzie oglądania filmu w niskiej jakości. Nie wiem skąd ta różnica w odbiorze.
    Mam cholender dalej problem.
    Zrezygnowałem z tego 4k. Nie ma to sensu. Przynajmniej na chwilę aktualną.
    Teraz zmierzam chyba w kierunku Samsunga. Samsung UE55K5500. Czy to może być dobry wybór?

• #4 13 Gru 2016 00:21
    LOCOLOCO
    sprzedawca - konsultant
  • #5 22 Gru 2016 21:24
    CC_PL
    Poziom 3  

Możesz dziś tanio kupić FullHD (szczególnie duże, bo przy małych TV różnice w cenie nie są tak znaczące).
    4K w PL ma wejść ponoć dopiero w 2019 roku(??), jeśli dobrze pamiętam.

• #6 23 Gru 2016 13:58
    LOCOLOCO
    sprzedawca - konsultant

Źle pamiętasz.
    Filmy w 4K masz już dostępne w dużych ilościach:
    - Amazon Prime
    - Netflix
    - Xobx ONE S
    - Youtube
    - Go pro
    - UHD BB 9 cztery firmy)

HLG będzie od przyszłego roku z powietrza.

• #7 23 Gru 2016 14:15
    sanfran
    Poziom 33  

UHD robi wrażenie. Czasem tylko robi się nieprzyjemna mora na ubraniach - efekt punktowej analizy oraz syntezy obrazu.
    A treści to jedynie z internetu, ale trzeba mieć dobre łącze. Godzinny film to 9GB danych!

• #8 23 Gru 2016 14:46
    CC_PL
    Poziom 3  

LOCOLOCO napisał:
    Źle pamiętasz
    HLG będzie od przyszłego roku z powietrza.

Miałem na myśli nasze TVP, a nie zagraniczne strony. Youtube 4K jest już od pewnego czasu. Co to jest HLG? Z powietrza tego na ziemi ;0 (DVB-T2) czy z satelity (DVB-S2)? Co rozumies przez " Go pro " ??

Cytat:
    Godzinny film to 9GB danych!

Przy jakim kodeku? HEVC?

• #9 23 Gru 2016 14:59
    Rognor
    Poziom 21  

Sztywcik napisał:
    Oglądałem dzisiaj kilka telewizorów, na których leciały zwykłe kanały z telewizji naziemnej. Szczerze mówiąc mam mieszane uczucia.
    I tak będzie dalej, 4K a na ekranie SD z odległości odpowiedniej dla SD.

4K to czysty marketing i bezsens, co nie znaczy że się nie przyjmie (1080p się przyjęło mimo, że korzysta z tego kilka % telewidzów, jedynie wśród graczy blisko 100%).
    1. 4K dopiero wchodzi (OLED też) więc w 2017 i 2018 będą się pojawiać bardziej dopracowane i tańsze modele (tak jak LCD z roku 2005 za 6000 zł to było dno).
    2. Zalecane odległości to:
    -dla 32 cali FHD 135 cm, 4K 67 cm
    -dla 40 cali FHD 168 cm, 4K 84 cm.
    Już teraz wymagania dla FHD spełnia góra 5% osób (ludzie kupują to co jest w sklepach, a potem stawiają to gdzie chcą i siedzą też, nie zważając na kąty widzenia, ponadto nie postawią zbyt blisko bo chcą widzieć cały ekran bez machania głową). Znam tylko 1 osobę mającą ekran 50 cali i kanapę w odpowiedniej odległości, ale przez 90% czasu jest on oglądany z dużo większych odległości (2-2,5 raza).

Cytat z hdtvpolska.com:
    "Z badań wynika, że zdrowy człowiek jest w stanie rozróżnić detale oddalone od siebie o minutę kątową. Dalsze zwiększanie rozdzielczości przestaje przynosić korzyści, bowiem widz nie będzie w stanie dostrzec drobniejszych detali. Przekształcenie matematyczne wzoru daje następujący wynik: przy matrycach o danej rozdzielczości wszystkie detale zaczynamy dostrzegać dopiero gdy siedzimy w odległości: dla Full HD 4,06cm/cal ekranu, wzór zaokrąglamy w górę do 4.2cm/cal (np. 65″ z 2,73 metra) dla Ultra HD 4K 2,03cm/cal ekranu, wzór zaokrąglamy w górę do 2.1cm/cal (np. 84″ z 1,76 metra)".

4K ma sens tylko w monitorach (bo tu się siedzi blisko).

• #10 23 Gru 2016 15:27
    sanfran
    Poziom 33  

CC_PL napisał:

Cytat:
    Godzinny film to 9GB danych!

Przy jakim kodeku? HEVC?

Nie wiem. Podczas oglądania filmu z netflixa transfer się potrafi utrzymywać na poziomie 20Mbps

Sztywcik napisał:
    Przecież tak naprawdę to nigdzie w Polsce nie ma kanału telewizyjnego, który nadają w 4k, a oglądanie specjalnie nagranych na Youtubie filmików mija się z celem, bo to takie na siłę.

Jakie macie zdanie na ten temat?

Moje zdanie jest takie, ze oglądanie zwykłej telewizji to już takie trochę na siłę.
    U mnie w domu telewizor do oglądania telewizji już nie służy od dawna. Mam dekoder NC+ (troszkę nielegalnie ze względu na miejsce zamieszkania), używany jedynie do nagrywania ciekawych pozycji i odtwarzania w czasie do tego odpowiednim. Ponadto do gier na konsoli a ostatnio w coraz większym stopniu stremowania z Amazona i Netflixa. Telewizor od kilku lat nie leci sobie od tak, bo nie chce popaść w depresje na skutek nadużywania telewizyjnych reklam.

• #11 27 Gru 2016 01:00
    LOCOLOCO
    sprzedawca - konsultant

Technologia 4K ma senes dokładnie tam gdzie są materiały natywne i właściwa odległość i dotyczy wszystkich model do 150" włącznie.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson