Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer stacjonarny - wyłączający się obraz

11 Gru 2016 11:32 681 20
  • Poziom 16  
    Ostatnio dziwne zjawisko występuje u mnie na komputerze. Nie wiem czy to wina software czy hardware. Ale którąś opcje na forum musiałem wybrać. Opisze wszystko od początku. Przełożyłem bebechy łącznie z zasilaczem do innej obudowy. Wydaje mi sie że sama skrzynka nie ma tutaj nic do znaczenia i że to zbieg okoliczności no ale wszystko od początku piszę.

Pojawiły sie takie problemy że raz na jakiś czas, w różnych odstępach czasu pojawiają sie zaniki obrazu tak na 2-3 sekundy i potem obraz wraca ale tez są przypadki że obraz nie wraca, ciemność - pomaga wtedy restart kompa. Komputer cały działa bo włączyłem muze i gra podczas braku obrazu. Nie jest to też wina monitora bo testowałem pod dwoma monitorami, jeden z nich to nawet nowy jest. I to samo na każdym.

Formatowałem komputer, nowy system wgrywałem i to kilka razy, sterowników to pełno różnych instalowałem nic nie pomaga. Ostatnio włączyłem komputer i czekam jak obraz zgaśnie, no i zgasł po 40 min - komp cały czas działa. Podczas tej awarii wpadłem na pomysł aby wyciągnąć wtyczkę kabla od grafiki i włożyć ponownie. Włożyłem ponownie i obraz jest, restart nie był potrzebny. Czekam dalej i teraz po około 15 min obraz padł, wyciągnąłem ponownie wtyczkę włożyłem jeszcze raz i obraz dalej jest. Następnie po dosłownie kilku minutach sytuacja sie powtarza i potem znowu pada obraz nawet po minucie od ponownego wyciągnięcia i włożenia.
    Moja grafa ma dwa gniazda DVI i D-Sub na obu ta sama sytuacja. Nie mam pojęcia co się dzieje.

Najpierw myślałem że grafika pada ale po wyciągnięciu wtyczki i ponownym włożeniu wygląda mi to na software.

Jest to stary komp bo 10 letni i od początku grafika miała zmienione chłodzenie na duże potężne aluminiowe chłodzenie pasywne z obu stron połączone rureczkami i tak działała te 10 lat. Teraz jak sie to tak zaczęło dziać to nawet wentylator zamontowałem do tego chłodzenia i to nic nie pomaga.
    Komp może stary ale na początek przygody z komputerami dla 5 latka w sam raz. Prawie do komunii by mu wystarczyło.

Grafika sie pierniczy czy cos innego??
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 23  
    Wina leży po stronie złącza w grafice lub w monitorze albo wina kabla. Spróbuj wymienić na inny sprawny.
  • Poziom 43  
    Pełna konfiguracja komputera z uwzględnieniem marki i modelu zasilacza!

+

Uruchom program OCCT -> CPU:OCCT test i wklej uzyskane wykresy.

Uruchom program OCCT -> PowerSupply:OCCT test i wklej uzyskane po teście wykresy. 10 minut testu.
    Daj także screen z programu HWMonitor podczas wykonywania testu.
  • Poziom 16  
    Monitory odpadają bo sa sprawne. Na różnych kablach podłączane było.
    Marka: Własna, komp składany przese mnie 10 lat temu.
    AMD Athlon 64bit 3000+ 1.8 GHz, 1.5 GB RAM, Grafa NVidia 6600 GT, płyta ASUS A8NE-FM, zasilacz feel III 400ATX 400W,
    Windows 7 64bit

Dodano po 48 [minuty]:

Screeny testów:
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 43  
    Karta poprawnie obsadzona w gnieździe?

Możesz sprawdzić zachowanie komputera na innym GPU?
  • Poziom 35  
    Kasek21 napisał:
    Karta poprawnie obsadzona w gnieździe?

Wymontuj kartę z komputera, przeczyść jej styki i zamontuj ją ponownie, zwracając przy tym uwagę na jej dokładne osadzenie w gnieździe. Jeżeli ta karta ma dodatkowe gniazdo zasilające +12V to zwróć uwagę na dokładność wpięcia przewodu zasilającego.
  • Poziom 16  
    Karta przeczyszczona już tydzień temu. Nawet kontaktem ja psikłem. Poprawnie obsadzona. Nie ma dodatkowego zasilania.
    (A jak juz o tym mówimy to karta która ma dodatkowe zasilanie to bedzie działać jakkolwiek bez niego, czy w ogóle nie wystartuje??)

Na płycie głównej wymieniłem baterie podtrzymująca ustawienia bios, czas itd (bo od dawna już nie utrzymywała ustawień) bo miała tylko 0.6V na nową 3.3V i na chwile obecna, podkreślam na chwilę obecną nic sie nie dzieje z obrazem, ale czy taka bateria miałaby jakikolwiek wpływ??
  • Poziom 43  
    golec2604 napisał:
    karta która ma dodatkowe zasilanie to bedzie działać jakkolwiek bez niego, czy w ogóle nie wystartuje??

Może się uruchomić ale np.: z ograniczoną wydajnością.

golec2604 napisał:
    czy taka bateria miałaby jakikolwiek wpływ?

Może?! Część płyt nie uruchomi się jeżeli bateria jest rozładowana.
  • Poziom 16  
    Ale ta sie uruchomiła, komputer działał tylko z obrazem było coś dziwnego.

Co powiesz na wyniki testu które wrzuciłem??
  • Poziom 43  
    Temperatury są OK.

golec2604 napisał:
    podkreślam na chwilę obecną nic sie nie dzieje z obrazem

Jeżeli na razie nie ma problemów to dobrze - zobaczysz z czasem czy zaczną znów występować, czy nie.
  • Poziom 16  
    To znowu ja. Powiem brzydko dupa. Dalej to samo przez 65 min było ok. Ale teraz jak wyciągnę wtyczkę i włożę jeszcze raz to mam biały ekran. Chyba grafa??
  • Poziom 35  
    1. Płyty główne są montowane (w większości) na mosiężnych separatorach wkręcanych w obudowę. Te separatory nie tylko zabezpieczają przed zwarciem (oddalenie lutów płyty głównej od metalowej powierzchni obudowy) ale także zapewniają poprawność połączeń "masy" na płycie głównej. Przy poprawnie zaprojektowanej (i nieuszkodzonej) płycie głównej brak separatorów we wszystkich wyznaczonych miejscach nie powinien mieć wpływu na pracę komputera, ale jeśli w trakcie przekładania płyty do innej obudowy doszło do uszkodzenia płyty (pęknięcie jakiejś ścieżki) to brak separatorów metalowych lub ich zastąpienie separatorami plastykowymi może mieć wpływ na pracę komputera, dlatego proponuję sprawdzić te separatory (czy są wszystkie niezbędne na właściwych miejscach i poprawnie wkręcone w obudowę).

2. Przypomniało mi się że kilka lat temu podobny problem miała jedna znajoma. Po długiej walce z kartą graficzną okazało się że usterka była wewnątrz karty (luty BGA). Karta musiała zostać wymieniona na nową a stara poszła do utylizacji.
  • Poziom 38  
    Zmieńcie co napisaliście, bo tego tu nie lubią.
    Na pewne rzeczy pomoże, na inne jak usterka chipu już nie.
    Obawiam się że miałbyś i inne objawy, tu na razie
    Rafik_ck napisał:
    Wina leży po stronie złącza w grafice
    obstawiałbym to. Tak z założenia, że problem wystąpił tylko po zmianie obudowy i przekładce części.
    A to już można przelutować normalnym sposobem. Tamto, ja byłem dociekliwy, i zobaczyłem że np pamięci wiszą w powietrzu, także to ostatnia deska ratunku na przetrwanie i przeczekanie do zgromadzenia gotówki na nową kartę.
  • Poziom 16  
    g107r wcale nie rozumiem twojej wypowiedzi.
  • Poziom 38  
    Jak przyjdzie co bardziej surowszy moderator to zrozumiesz.
    Chcesz kupować CAŁY nowy komputer, bo coś nie wyjdzie z kartą za 20zł ? To rób co chcesz.
    Nie chcesz, to chociaż sprawdź luty przy gniazdach z karty.
    iagre napisał:
    Żeby to było sensowniejsze należałoby zrobić cały rebaling
    Na który gwarancji nie dają, a sama naprawa kosztuje prawie tyle co dzisiaj ten komputer.
    To rozumiesz ? Przy tych usterkach co podejrzewasz fachowa naprawa nie gwarantuje naprawienia sprzętu.
    https://www.purepc.pl/notebooki/zepsuty_laptop_lub_karta_graficzna_uwazaj_na_reballing_bga
  • Poziom 16  
    g107r napisał:
    Zmieńcie co napisaliście, bo tego tu nie lubią.
    ....
    Tak z założenia, że problem wystąpił tylko po zmianie obudowy i przekładce części.
    A to już można przelutować normalnym sposobem. Tamto, ja byłem dociekliwy, i zobaczyłem że np pamięci wiszą w powietrzu, także to ostatnia deska ratunku na przetrwanie i przeczekanie do zgromadzenia gotówki na nową kartę.

g107r kolego piszesz chaotycznie i masz pretensje jeszcze twoja zacytowana część wypowiedźi #15 nie wiadomo skąd sie wzieła i na jaki temat i do kogo. I nie strasz mnie moderatorem.
    Nikt nie zamierza robić rebaling na karcie za pare groszy a jakby wypiekanie pomogło to przeciez nic nie kosztuje a nawet jak by sie zepsuła całkiem to żadna strata.

Nie lubie jak ktos pisze nie wiadomo co i nie na temat, a potem ma wielkie pretensje. Zobacz jak koledzy wcześniej odpisywali. Miało to ręce i nogi.
    Nie che kłótni na forum ale zwróciłem ci uwage i może lepiej nić nie pisz wiecej, inni robia to lepiej. Na tą chwilę temat zawieszamy.

Pozdro dla pozostałych.
  • Poziom 16  
    Witajcie. Zdobyłem karte GeForce GTX 260 ma ona dwa dodatkowe gniazda zasilania szesciopinowe. Czy w takim przypadku trzeba w oba gniazda podłączyć wtyczkę czy wystarczy w jednym?
    Wiedziałem że niektóre maja dodatkowe zasilanie ale nie wiedziałem że maja podwójne i nie wiem czy wymagane jest dwa czy wystarczy jedno.
  • Poziom 43  
    golec2604 napisał:
    Czy w takim przypadku trzeba w oba gniazda podłączyć wtyczkę czy wystarczy w jednym?

Trzeba podłączyć obydwa złącza.
  • Poziom 16  
    Dzieki za szybka odpowiedź
  • Moderator - Komputery Serwis
    Odblokowuję na prośbę autora.
  • Poziom 16  
    Witajcie.
    Na mojej karcie GeForce GTX 260 jest wejście na dźwięk. Doczytałem że można tam podpiać dźwiek z SPDIF
    i na wyjściu z grafiki bede miał dźwięk.
    1. Czy do tego gniazda na grafice moge podpiąc tylko dźwięk cyfrowy SPDIF czy moge też analogowy??

2. Moja płyta ma wyjscie dźwięku coaxial SPDIF ale tylko na głównym panelu (tył komputera) nie ma pinów na płycie. Czy zadziała to jeśli z tego tylnego wyjscia na płycie podłącze kabelek do grafiki? (kabelek to bym sobie taki zdobił 1 RCA - z drugiej strony wyjście dwupinowe. Wyglądałoby to tak że z tylniej części komputera jest podłączony kabelek i wchodzi on do środka kompa)

3. Karta graficzna ma tylko dwa wyjścia DVI, a wiec dźwięk do niej podłączony powinien wychodzic przez złącze DVI (nawet specyfikacja DVI mówi że tak może byc). Mój wyświetlacz obrazu jest 2 w 1 czyli TV i monitor. Posiada on złącza HDMI. Podłańczałem tego kompa wczesniej do tego monitora za pomoca przejściówki DVI - HDMI obraz był, ale czy teraz jak podłacze do grafiki dźwiek i zastosuję przejściówkę DVI - HDMI to bede miał dźwięk na telewizorze (w skrócie: DVI na grafice -> przejsciówka DVI na HDMI -> kabel HDMI - HDMI -> HDMI w TV) ??

(Dlaczego tak chce zrobic? Chciałbym wykorzystać głośniki w TV zamiast kupować gosniki osobno do kompa. Jest to zestaw dla dziecka 6 letniego
    gdzie czasami bedzie uzywać tego TV do ogladania tv DVB-T (przeważnie TVP ABC) a innym razem komputera wraz z TV jako monitor to gierek typu Mario itp)

Prosiłbym o odpowiedzi typu
    pyt.1 Odpowiedź
    pyt.2 Odpowiedź
    pyt.3 Odpowiedź

Zapobiegnie to bałaganowi i ewentualnie złego zrozumienia.